۱۳:۴۴ - ۱۵ مهر ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۷۰۳۹۰۴
اقتصاد کلان

کارشناسان نتیجه یک سیاست تعدیل اقتصادی را ارزیابی کردند؛

هدرمندی یارانه ها 

یارانه,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

«دولت تصمیمی برای قطع یارانه‌ها ندارد.»؛ این تازه‌ترین واکنش مردان اقتصادی به یک سیاست تعدیل اقتصادی است که نزدیک به هشت سال از اجرای آن می‌گذرد و دیروز از زبان محمد نهاوندیان معاون‌اول رئیس‌جمهور شنیده شد؛ سیاستی که هنوز هم بعد از این همه سال، درگیر حواشی و اظهار نظرهای متفاوت از سوی آگاهان اقتصادی است.

مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی که هر ۱۲ ماه سال به حساب سرپرست خانوار؛ چه فقیر و چه غنی، واریز می‌شود، قصه‌ای پرحاشیه است که به‌نظر می‌رسد بعد از گذشت سال‌ها از اجرای آن هنوز هم مردان اقتصادی با آن کنار نیامده‌اند. 

 

اواخر آبان ماه سال گذشته بود که آمارهای رسمی اینطور حکایت کردند بالغ بر ۹۵ درصد افراد کشور یارانه می‌گیرند. به گواه اظهار نظرهای برخی ناظران اقتصادی، یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد که این رقم در مقایسه با برخی هزینه‌‌هایی که با استفاده از درآمدهای نفتی صورت می‌گیرد، اگرچه رقمی ناچیز است، اما در مجموع بار مالی سنگینی را بر دوش دولت و مردم تحمیل می‌کند.

 

تا جایی‌که بر اساس گزارش‌های منتشر شده، تامین هزینه‌های پرداخت نقدی یارانه، در مجموع هر ماه بیش از ۳۴۰۰ میلیارد تومان و در سال تا ۴۲ هزار میلیارد تومان برای دولت هزینه در برداشته است. این هزینه در حالی برای اقتصاد تراشیده شده است که بر اساس گزارش‌ها، با توجه به درآمد نزدیک به ۳۵ هزار میلیارد تومانی سازمان هدفمندی یارانه‌ها که از محل اصلاح حامل‌های انرژی به آن تعلق می‌گیرد، دولت به ناچار برای تامین بودجه مورد نیاز یارانه نقدی باید از خزانه نیز برداشت داشته باشد. 

 

بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند صرف نظر از آنکه پرداخت نقدی یارانه طی سال‌های گذشته تاکنون، فشار مضاعف اقتصادی بر دوش دولت‌ها وارد کرده است، اثرات منفی این مبلغ ناچیز در کاهش سطح رفاه مردم نیز نکته قابل‌توجهی است. 

 

به باور بسیاری از کارشناسان اقتصادی، یارانه اگرچه هر ماه به حساب خانواده‌ها واریز می‌شود تا معیشت مردم بهتر شود، اما هرگز نتوانسته سطح رفاه عمومی را افزایش دهد و بر عکس با تورمی که ایجاد کرده، زمینه را برای کاهش سطح رفاه مردم و بخصوص دهک‌های ضعیف جامعه فراهم کرده است.

 

شاید فعالان اقتصادی حالا بهتر از هر تحلیلگری بتوانند از آسیب‌های ناشی از دریافت یارانه در شهرها و روستاها حکایت کنند. همین چند وقت پیش بود که یکی از فروشندگان فرش دستبافت در بازار تهران در گفت‌وگو با «همدلی»، گفته بود: «از وقتی مردم یارانه می‌گیرند دیگر کسی به خودش زحمت قالی‌بافی را نمی‌دهد و به دلیل اینکه هر ماه مبلغی به حساب روستائیان واریز می‌شود، دیگر کمترکسی است که انگیزه برای بافتن قالی و فروش آن داشته باشد.» از این رو بسیاری از تحلیلگران اقتصادی بر این باور هستند که یارانه نقدی هیچ کمکی به تولید و اشتغال نکرده است و زمینه را برای بیکاری مردم فراهم کرده است. 

 

مرور گزارش‌های خاک خورده در آرشیو رسانه‌ها نیز نشان می‌دهد که اگر چه پرداخت یارانه‌های نقدی در روستاها سبب شد تا در کوتاه مدت اندکی وضع معیشت مردم بهبود یابد، ولی در درازمدت سبب افزایش بیکاری و کاهش تولید شد تا جایی‌که بسیاری از فعالیت هایی که پیش از اجرای هدفمندی یارانه ها در روستا اجرا می شد به علت کمبود نیروی کار، افزایش هزینه‌های تولید و از طرف دیگر عدم سوددهی مناسب تعطیل شدند. هر چه که هست، ادامه هدفمندی یارانه حتی از نگاه طراح آن نیز نادرست است. همین چند وقت پیش بود که جمشید پژویان گفته بود: «اصلا ادامه روند پرداخت یارانه‌ها امکان ندارد. اگر این روند ادامه پیدا کند، باید با تورم آن را اصلاح کنید؟ چطور می‌شود این کار را کرد؟ این مشکل قبلی بوده است.» 

 

یارانه از نگاه جامعه کارگری 

حالا در شرایطی دولت تصمیمی برای حذف یارانه هیچ کدام از دهک‌‎های جامعه ندارد که فعالان کارگری نیز از دریافت نقدی یارانه گله دارند و معتقد هستند که جامعه کارگری توان تحمل تورم ناشی از بالا رفتن هزینه‌ها را که به دلیل پرداخت یارانه ایجاد شده است ندارند. به باور بسیاری از فعالان کارگری، دولت باید یارانه را در قالب کالابرگ و متناسب با تورم به مردمی پرداخت کند که دریافتی آن‌‎ها در ماه کمتر از ۵ میلیون تومان است. اگرچه دولت بر این باور است که قطع یارانه موجب نارضایتی بخش بزرگی از مردم می‌شود و از ادامه این سیاست هر چند اشتباه را باید برای کسب رضایت مردم در دستور کار خود داشته باشد. راستی بهتر نیست به جای دریافت ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان هر ماه، مثل گذشته از یارانه غیر نقدی یا همان سوبسید کالا در خرید کالاهای اساسی اجرا شود تا بار تورمی یارانه نقدی دیگر متوجه اقتصاد کشور نباشد؟

 

کالا جایگزین یارانه نقدی شود

حسن صادقی‪-‬ یارانه از فرمول‌هایی است که می‌تواند در جهت حفظ قدرت خرید مردم موثر باشد. اما یارانه تنها زمانی می‌تواند تاثیر مثبتی بر رفاه مردم داشته باشد که به صورت غیر نقدی و در قالب سوبسید به کالاهای اساسی در سبد خرید مردم اختصاص یابد. یکی از اشکالات اساسی در عملکرد محمود احمدی‌نژاد، حذف یارانه غیر نقدی از کالاهای اساسی و تبدیل این یارانه به یارانه نقدی بود. اما یارانه نقدی در واقع با کاهش قدرت خرید مردم تاثیر منفی خود را در جامعه گذاشت و توان معیشتی افراد جامعه را ضعیف‌تر کرد. این یعنی با پرداخت یارانه به صورت نقدی قدرت خرید مردم کاهش یافت. این در حالی است که در زمان دولت نهم ما مخالف حذف سوبسید از کالاها بودیم، چرا که از همان زمان معلوم بود که حذف یارانه غیر نقدی از روی کالاها چه تاثیرات نامطلوبی در جامعه و قدرت خرید مردم می‌تواند داشته باشد.

 

بر همین اساس در حال حاضر همین مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی که هر ماه در قالب یارانه نقدی به حساب دهک‌های مختلف جامعه پرداخت می‌شود، اکنون ارزشی پایین‌تر از ۲۰ هزار تومان دارد و به هیچ وجه نتوانسته قدرت خرید مردم را افزایش دهد. شاید اکنون اگر یارانه از کالاهای اساسی حذف نشده بود و کالاهای مورد نیاز مردم همچنان با سوبسید همراه بودند، قدرت خرید دهک‌های پایین جامعه از جمله جامعه کارگری در وضعیت بهتری قرار داشت.

 

بنابراین باید گفت که یارانه تنها در صورتی موثر است که به صورت غیر نقدی به کالاهای اساسی پرداخت شود. یکی از راهکارهای موثر برای پرداخت یارانه، پرداخت بن کالا یا کالا برگ به دهک‌های ضعیف جامعه است. در صورتی که هر ماه با افزایش تورم رقمی نیز به این کالا برگ‌ها افزوده شود، می‌توان قدرت خرید کارگران را بهتر کرد.

 

اما باید با شناسایی دهک‌های بالای جامعه و افرادی که درآمد بالای ۵ میلیون تومان دارند، تنها به افرادی که نیاز واقعی به یارانه دارند این مبلغ را پرداخت کرد و یارانه را به حالت قبلی یعنی به صورت سوبسید پرداخت کرد. چرا که یارانه غیر نقدی می‌تواند در تولید داخلی، ایجاد اشتغال و افزایش قدرت خرید مردم تاثیر مثبتی داشته باشد.

 

فاطمه آقایی‌فرد

 

hamdelidai​ly.‎​ir
  • 14
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.1 stars from 17 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
علیرضا طلیسچی,بیوگرافی علیرضا طلیسچی,عکسهای علیرضا طلیسچی بیوگرافی علیرضا طلیسچی + عکسهای فوق‌العاده جذاب او

نام کامل: علیرضا طلیسچی

تاریخ تولد: ۷ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

فعالیت:خواننده، ترانه سرا و آهنگساز

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم عمران و لیسانس موسیقی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
آناهیتا درگاهی,بیوگرافی آناهیتا درگاهی,عکسهای آناهیتا درگاهی بیوگرافی آناهیتا درگاهی + ماجرای طلاق جنجالی‌اش

نام کامل: آناهیتا درگاهی

تاریخ تولد: ۷ بهمن ۱۳۶۵

زمینه فعالیت: نقاشی، بازیگری، تهیه کنندگی

تحصیلات: فوق لیسانس رشته نقاشی

همسر: اشکان خطیبی

همسر سابق: محمد پروین

ادامه
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه
پرستو صالحی,بیوگرافی پرستو صالحی,عکس‌های جدید پرستو صالحی بیوگرافی پرستو صالحی + عکس‌های جدید

نام: پرستو صالحی

نام اصلی: الهام صالحی سیاوشانی

تاریخ تولد: ۹/۹/۱۳۵۶

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگری

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته نمایش

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید