سه شنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۹
۱۱:۵۵ - ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۲۰۷۸۳۴
اقتصاد کلان

مؤدیان مالیاتی در اتاق شیشه‌ای

درآمدهای مالیاتی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

بر اساس جدیدترین ابلاغیه بانک مرکزی، همه بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری موظفند بر اساس درخواست سازمان امور مالیاتی، فهرست حساب‌های بانکی و اطلاعات مربوط به همه تراکنش‌های بانکی (درون‌بانکی و بین بانکی) مؤدیان را به صورت ماهانه در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند. چندی پیش وزیر اقتصاد از گستردگی فرار مالیاتی در کشور خبر داده و رقم آن را ۴۰ هزار میلیارد تومان در سال اعلام کرده بود. رقمی که با توجه به هدفگذاری دولت برای کسب درآمدهای مالیاتی بسیار بزرگ و آسیب‌زا برآورد می‌شود.

 

روند مالیات‌ستانی در کشورهای در حال توسعه را می‌توان نمونه کاملی از ناکارآمدی سیستم مالیاتی دانست که در نتیجه آن دولت‌ها نتوانسته‌اند در تامین اهداف مالیاتی و بهره‌مندی از مزایای مالیات‌ستانی موفق عمل کنند. ایران نیز به عنوان یک کشور در حال توسعه و افزون بر آن، متکی به اقتصاد نفتی نتوانسته است از این منبع مهم درآمدی بهره چندانی کسب کرده و آن را به مهمترین منبع بودجه‌ای خود تبدیل کند، اما این به معنای آن نیست که دولت‌ها در ایران به این امر مهم بی‌توجه بوده‌اند بلکه هر ساله با افزودن بندهایی به لایحه بودجه، میزان اهمیت این روش را در افزایش درآمدهای دولت گوشزد کرده و آن را به عنوان یکی از منابع مهم تامین بودجه قلمداد می‌کنند، اما مشکل اصلی در ایران، عدم وجود قانون نیست بلکه همانند بسیاری از موارد دیگر، عدم اجرای قانون است که دولت را از در دستیابی به اهداف معین، دور می‌کند. در سال‌های گذشته و به‌ویژه پس از تحریم‌های سخت نفتی، دولت مالیات‌ستانی را به عنوان رکنی مهم در تامین منابع بودجه به حساب آورد و با جدیت بیشتری آن را دنبال کرد.

 

در سال گذشته و در جریان بودجه‌ریزی ۹۸ نیز بر این مهم تاکید کرده و با توجه به بازگشت تحریم‌های نفتی که کاهش محسوس درآمد دولت را در پی خواهد داشت، اخذ مالیات به عنوان یک اصل مهم در منابع بودجه سال جاری تلقی شده است.

 

بانک‌ها در کنار سازمان امور مالیاتی

نمایندگان مجلس در جریان تصویب قانون بودجه سال ۹۸ مقرر کردند تمامی بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری موظفند، براساس درخواست سازمان امور مالیاتی فهرست حساب‌های بانکی و اطلاعات مربوط به کلیه تراکنش‌های بانکی (درون بانکی و بین بانکی) مودیان را به ‌صورت ماهانه در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند. در ادامه این بند، قانونگذار به عدم اجرای تکالیف بانک‌ها در راستای ارائه اطلاعات بانکی وفق ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم پرداخته و آورده است: بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری در صورت عدم رعایت تکالیف فوق و سایر تکالیف مقرر در ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم و آیین‌نامه اجرایی آن، علاوه بر جریمه‌های مزبور در قانون مالیات‌های مستقیم، مشمول جریمه‌ای معادل دو درصد حجم سپرده‌های اشخاص نزد بانک و موسسه مالی اعتباری در هر سال می‌شوند. این جریمه‌ها از طریق مقررات قانون مزبور قابل مطالبه و وصول خواهد بود. اکنون بانک مرکزی این قانون را برای اجرا ابلاغ کرده است. بر اساس قانون بودجه ۹۸، درآمدهای دولت از بخش مالیات، ۱۵۳ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. این در حالی ا‌ست که وزیر اقتصاد چندی پیش اعلام کرده بود دولت به طور متوسط با ۲۵ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی روبه‌روست.

 

باید معافیت‌های مالیاتی متعدد را نیز بر این رقم افزود تا بتوان میزان تحقق این پیش‌بینی بودجه‌ای را تخمین زد. در این میان، دولت برای طی این مسیر و تحقق اهداف بودجه‌ای خود به همراهی و همکاری همه سازمان‌های مرتبط نیاز دارد. اما سیستم بانکی به عنوان بانک اطلاعاتی مودیان مالیاتی نقش مهمتری در کمک به دولت برای بهره‌مندی از منابع مالیاتی ایفا می‌کند. در سال‌های گذشته سیستم بانکی کشور به بهانه‌های مختلفی از این مسئولیت مهم سرباز زده و از ارائه اطلاعات افراد به سازمان امور مالیاتی طفره رفته است. اکنون به نظر می‌رسد بانک مرکزی در ادامه اصلاحات سیستم بانکی و اعمال قوانین مغفول، به دنبال افزایش همکاری‌های سیستم بانکی با سازمان امور مالیاتی در راستای مبارزه با فرار مالیاتی، پولشویی و انواع فسادهای مالی و پولی باشد.

 

کاهش فساد در اقتصاد

نقص در سیستم بانکی، سال گذشته بانک مرکزی را با مشکلات زیادی مواجه کرده بود. عملکرد معیوب سیستم بانکی می‌تواند ضربات جبران‌ناپذیری به عرصه‌های دیگر اقتصادی وارد کرده و معضلاتی مانند آنچه در سال گذشته مشاهده شد ایجاد کند. بر اساس قانون بودجه سال ۹۸ به منظور افزایش شفافیت تراکنش‌های بانکی، مبارزه با پولشویی و جلوگیری از فرار مالیاتی، بانک مرکزی مجاز است ظرف مدت یک ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون حساب‌های بـانکی اشـخاص حقیقی فاقد شماره ملی و افراد حقوقی فاقد شناسه ملی را مسدود کند.

 

در این ابلاغیه تاکید شده است بانک مرکزی با تصویب شورای پول و اعتبار، برای شفافیت تراکنش‌های بانکی به صورت یکسان یا متناسب با سطح فعالیت اشخاص حقیقی از نظر عملکرد مالی حد آستانه‌ای (سقفی) را تعیین می‌کند و انتقال وجه با مبلغ بالاتر از حد آستانه (سقف) را برای اشخاص حقیقی از طریق همه تراکنش‌های بانکی (درون‌بانکی و بین بانکی) و سـایر ابزارهای پرداخت، مشروط به درج (بابت) و در صورت نیاز به ارائه اسناد مثبته کند.

 

همچنین اشخاص حقیقی که از حسـاب بانکی خود استفاده تجاری می‌کنند می‌توانند با دریافت شناسه (کد) اقتصادی و اتصـال حساب بانکی خود به شناسه (کد) اقتصادی، از شمول مفاد این جزء مستثنی شوند. این سلسله‌ قوانین پس از آن اجرایی می‌شود که در سال گذشته شاهد پدیده‌های عجیبی برای فرارهای مالیاتی گسترده، تجارت‌های کثیف، دلالی و سفته‌بازی در بازارها و نیز پولشویی از طریق سیستم بانکی و با روش اجاره کارت‌های بانکی بودیم. اجاره کارت‌های بانکی توانست با خرد شدن تجارت سیاه در بازار و بازآفرینی معاملات بانکی، رصد درآمدی افراد را سخت و پیچیده کرده و پرده تیره‌ای روی شفافیت مورد نیاز این روزهای اقتصاد ایران بکشد. در این شرایط، بانک مرکزی با اجرای چنین قوانینی خواهد توانست با قراردادن تراکنش‌ها و مبادلات بانکی در اتاق شیشه‌ای، دولت را در سالم‌سازی فضای اقتصادی و ایجاد عدالت از طریق مالیات‌ستانی دقیق یاری کند.

 

توجه به نقایص احتمالی قانون جدید

از سوی دیگر به‌رغم آنکه این قانون در راستای تحقق بهتر و کاملتر اهداف نظام مالیاتی و مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی اجرایی شده است، برخی از صاحب‌نظران آن را چندان کارآمد ندانسته و حتی احتمال اشتباه محاسباتی را در چنین روندی بالا می‌دانند. کارشناسان بر این باورند که اگر سازمان امور مالیاتی بررسی‌های خود را رأسا از بنگاه‌ها و شرکت‌ها آغاز می‌کرد و اطلاعات را بر همان اساس اظهارنامه‌های مالیاتی و حسابرسی‌ها دریافت می‌کرد، راهکار مناسب‌تر و بهتری بود، چراکه اکنون با ورود سازمان امور مالیاتی به حساب‌های بانکی ممکن است خلط اطلاعاتی صورت گیرد. بر این اساس برای مثال ممکن است تمامی موجودی و گردش حساب بانکی افراد از محل درآمدهای کسب و کار نبوده باشد؛ یا آنکه مبلغ واریزی به حساب مودیان، از محل ارث یا مواردی از این دست باشد.

 

در این صورت سازمان امور مالیاتی در برآورد حساب‌ها دچار مشکل خواهد شد. این کارشناسان بر این باورند که اگر اصل محرمانگی اطلاعات بانکی در این روند رعایت نشود ممکن است صاحبان حساب، اقدام به خارج کردن سرمایه‌های خود از بانک‌ها کنند. امری که در سال‌های گذشته مهمترین عامل سرباززدن بانک‌ها از ارائه اطلاعات حساب مودیان به سازمان امور مالیاتی بوده است. همچنین چنین روندی ممکن است اقتصاد زیرزمینی را به سمت تهاتر سوق دهد که در این صورت ردگیری و مبارزه با قاچاق و فعالیت‌های اقتصادی غیرقانونی را سخت‌تر خواهد کرد. نیاز است در کنار اجرای آن قانون، ضعف‌ها و نقایص به سرعت شناخته شده و با همکاری اطلاعاتی میان سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط از بروز یک بحران جدید و آسیب بخش تولید از محل این بحران پیشگیری شود.

 

زینب مختاری

 

 

arman​daily.‎​ir
  • 18
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
چقدر خوب بود بجای این همه پیچیدگی بررسی و سرکشی به حسابهای مردم . دولت به ازای هر تراکنش بانکی مثلا بالای ۱۰ میلیون تومان یک درصدی مالیات اخذ می کرد انوقت هرکه پول بیشتری داشت ومبادله می کرد درصدی مستقیما مالیات می پرداخت .
چقدر خوب بود بجای ای...
اونوقت مالیات از آدمای بدبخت جم میشه که به زور ده ملیون پس انداز کرده نه اونایی که میلیاردها پول دارن
مشاهده کامنت های بیشتر
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
مگ ویتمن,زندگینامه مگ ویتمن,بیوگرافی مگ ویتمن بیوگرافی مگ ویتمن زن میلیاردر اینترنتی (+عکس)

نام کامل: مارگارت کوشینگ ویتمن

تاریخ تولد: ۴ اوت ۱۹۵۶

زادگاه: لانگ آیلند، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: اترتون، کالیفرنیا، آمریکا

محل تحصیل: دانشگاه پرینستن، مدرسه بیزنس هاروارد 

شغل: رییس و مدیر عامل اجرایی هیولت پکرد

ادامه
علی لاریجانی,بیوگرافی علی لاریجانی,زندگینامه علی لاریجانی بیوگرافی علی لاریجانی (+عکس)

نام کامل:علی اردشیر لاریجانی

پیشینه:سیاستمدار، هیئت علمی

هیئت دولت:دولت پنجم، دولت ششم

تاریخ تولد:۱۳ خرداد ۱۳۳۶

زادگاه:نجف، عراق

محل تحصیل:دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران

ادامه
نادرشاه,بیوگرافی نادرشاه,زندگینامه نادرشاه زندگینامه نادر شاه افشار

نام کامل:نادر قلی یا نَدَرقلی

لقب ها:نادر قلی بیگ، تهماسب قلی خان، نایب السلطنه، نادر شاه

پیشینه:نخستین شاهنشاه سلسله افشاریان

تاریخ تولد:۳۰ مهر ۱۰۶۷، ۲۸ محرم ۱۱۰۰( قمری)

زادگاه:و کلات نادری پایتخت ایران در دوره افشاریه

دوران سلطنت:۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰( قمری)( ۱۲ سال)

ادامه
ابن سینا,ابوعلی سینا,زندگینامه ابن سینا زندگینامه ابن سینا به زبان ساده

نام کامل: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا

نام های دیگر:ابوعلی سینا، پور سینا، ابن سینا

لقب ها:شیخ الرئیس؛ شرف الملک، حجت الحق شاه زاده اطباء

پیشینه:فیلسوف، دانشمند و حکیم

تاریخ تولد:۱ شهریور ۳۵۹ه‍.ش

محل تولد:بخارا (ازبکستان کنونی)

ادامه
امام علی (ع),زندگینامه امام علی (ع),بیوگرافی امام علی (ع) زندگینامه امام علی (ع)

نام کامل: علی بن ابی طالب

لقب ها:امیرالمؤمنین، مرتضی، اسداللّه، حیدر کرار، سید عرب، سیدالمسلمین، امام المتّقین

تاریخ تولد:۱۳ رجب سال سی ام عام الفیل

محل تولد:کعبه، مکه، حجاز

درگذشت:۲۱ رمضان ۴۰ هجری

مدفن:حرم علی بن ابی طالب، نجف، عراق

ادامه
زکریای رازی,زندگینامه زکریای رازی,زکریای رازی کیست زندگینامه زکریای رازی، فیلسوف معروف ایرانی

نام: ابوبکر محمّد بن زکریای رازی

تاریخ تولد: ۲۵۱ ه‍. ق

تاریخ مرگ: ۳۱ اکتبر ۹۲۵ م

والدین: زکریا بن یحیی

ملیت: ایرانی، عباسی

رشته فعالیت: پزشکی، فلسفه و کیمیاگری

ادامه
غلامرضا تختی,غلامرضا تختی کیست,بیوگرافی غلامرضا تختی از کودکی تا قهرمانی غلامرضا تختی

نام:غلامرضا تختی

لقب:جهان پهلوان

تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

زادگاه:تهران، کشور ایران

فوت:‏ ۱۷ دی ۱۳۴۶

قد:۱۸۵ سانتیمتر 

ادامه
ویژه سرپوش