جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
۰۸:۲۰ - ۱۹ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۱۱۷۵
اقتصاد کلان

محمدرضا پورابراهیمی خبر داد؛

انتقال ۱۰۰ درصدی مالکیت سهام عدالت به مردم تا پایان سال/ ۱۰ میلیون نفر جامانده هستند

سهام عدالت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
محمدرضا پورابراهیمی اعلام کرد: قرار است در برنامه زمان بندی طی چند ماه آینده و تا پایان سال کل ۱۰۰ درصد مالکیت سهام عدالت به مردم انتقال یابد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اعلام‌کرد: ۱۰ میلیون نفر از جمعیت کشور باید به جمع دریافت کنندگان سهام عدالت اضافه شوند.

به گزارش ایسنا، دکتر "محمدرضا پورابراهیمی" شامگاه چهارشنبه ۱۸ تیر ماه در جمع خبرنگاران با موضوع بورس و سهام عدالت گفت: در نظام اقتصادی با حجم چشمگیری از منابع مالیِ در اختیار مردم روبرو هستیم که خرد و ریز است و در شرایط عادی کاری از این منابع بر نمی آید ولی اگر این منابع از طریق مکانیزم بازار سرمایه در کنار هم قرار بگیرند، تبدیل به منابع قابل توجهی می شود که اگر به بنگاه های اقتصادی که منشاء اشتغال هستند، تزریق شود میتواند اثر مستقیمی اقتصادی داشته باشد.

او ادامه داد: تجهیز منابع خرد از طریق شرکت هاي سهامی و تخصیص منابع به مهم ترین طرح ها، کار بازار سرمایه است و متناسب با عملکرد بنگاه ها، تخصیص بهینه شکل می گیرد.

پورابراهیمی اظهار کرد: در شرایط کشور ما که الان محدودیت های ناشی از تامین منابع خارجی (به دلیل تحریم)، حجم بسیار زیاد نقدینگی در اقتصاد ایران و ظرفیت های سرمایه گذاری در اقتصاد را داریم، دست بدست هم داده که از بازار سرمایه استفاده کنیم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که اینک طرح های زيادي در کشور و استان داریم که اگر منابع تجهیز شود میتواند اجرائی شود، گفت: کل میزان بهره برداری از معادن استان کم تر از ۱۰ درصد است که اگر تجهیز منابع انجام دهیم، به راحتی تامین مالی طرح های سرمایه گذاری را می توانیم انجام بدهیم.

او گفت: اینک کارکرد بازار سرمایه در استان کرمان شرایطی فراهم کرده که می توانیم بنگاه های دچار وقفه و نیمه تعطیل یا واجدهایی که به علت منابع مالی تعطیل شده اند را فعال کنیم و یکی از کارکردها برای استان و کشور طرح هایی است که صاحبان آن ها از طریق شرکت ها سهام را در بورس عرضه کنند و ده ها کارخانه نیمه تعطیل به چرخه برگردد.

پورابراهیمی اظهار‌کرد: دلیل اصلی مشکل بیش از ۸۰ درصد بنگاه های نیمه تعطیل یا تعطیل شده استان، مسایل بانکی بوده که به دلیل عدم امکان پرداخت بموقع، دچار مشکل شده اند.

او با اشاره به این که حضور در بازار سرمایه باید با شناخت اتفاق بیفتد، گفت: بازار سرمایه یک بازار تخصصی است که چنانچه افراد خودشان اطلاعات داشته باشند به راحتی میتوانند ورود و فعالیت کنند و در غیر این صورت باید از مشاوران تخصصی کمک بگیرند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلاکی اظهار‌کرد: معتقدیم قیمت سهام برای خرید زمانی متناسب است که متناسب با عملکرد شرکت باشد و شرکتی که سودآوری بیشتر دارد قیمت سهامش بیشتر است و براساس واقعیت بنگاه شکل بگیرد.

او ادامه داد: اکنون بعضی از روند قیمتی سهام شرکت ها در بازار سرمایه از نظر ما شرایطی دارد که تناسبی با واقعیت سهم ندارد و مردم باید مراقبت کنند که سهام این شرکت ها اگر به هر دلیل دچار مشکل شود، عملا از این متضرر میشوند و تأثير منفی می گیرند.

سهام عدالت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

پورابراهیمی گفت: تأکید این است سرمایه گذاری در شرکت هاي بزرگ برای مردم اولویت داشته باشد که حجم این شرکت ها و تعداد سهامداران آن قدر بزرگ است که امکان دست کاری قمیت ها کم تر و فعالیت آن در اقتصاد ایران قابل رصد است و جایگاه ویژه ای دارند و از ریسک کمتری برخوردار هستند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما در بورس شاخص قیمت به درآمد را داریم که نشان می دهد چه میزان باید برای خرید یک سود بپردازیم که این شاخص در ماه های گذشته به شدت افزایش یافته و علامتی از بالارفتن ریسک در بازار سرمایه است و تأکید داریم مردم نگاه نکنند که دیگران به یک سهم هجوم آورده اند، باید بدانند سهامی که می خرند واقعا ارزش دارد.

او گفت: این نگرانی وجود دارد اگر روند کنونی استمرار پیدا کند، با واقعیت بازدهی شرکت طبیعتا همخوانی ندارد و اگر از یک حد فراتر برود، چالش ایجاد می کند.

پورابراهیمی با اشاره به این که اگر شرکتی می خواهد طرح توسعه اجرا کند، سودآوری آن نیز چند برابر می شود و اگر قیمت سهام شرکتی در این زمینه است، قابل قبول است گفت: تأکید ما به مردم این است برای ورود به بازار سرایه باید با شناخت ورود پیدا کنند؛ امکان دارد در بورس قمیت سهام کاهش پیدا کند و تغییر قیمت میتواند اتفاق بیفتد لذا باید با شناخت، مطالعه و ارزیابی تخصصی کار را دنبال کنند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای در بخش دیگری از سخنانش در مورد جاماندگان سهام عدالت گفت: بنده در کمیسیون اقتصادی طرحی تهیه کردم که مورد توافق تعدادی از اعضاء قرار گرفت و جزء دو طرح اولیه مجلس یازدهم است و پس از ورود به بحث در هفته جاری کلیات در کمیسیون تصویب شد.

او گفت: این طرح در دو بخش اصلاح آئین نامه های مربوط به فعالیت های سهام عدالت و بخش دیگر جاماندگان است.

پورابراهیمی ادامه داد: طبق آماری که از دولت گرفته ایم، حدود ۵۲ میلیون نفر در سال ۸۵ کسانی بودند که در شش دهک درآمدی جامعه مشمول سهام عدالت شده و به حدود ۵۰ میلیون نفر سهام تعلق گرفته و نزدیک به ۲ میلیون نفر افرادی هستند که برگه سهام دارند ولی سهام به نام آن ها نیست.

سهام عدالت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: دسته ای از جاماندگان، اشخاص خانواده مشمولان هستند که پس از سال ۸۵ به دنیا آمده اند، گروه بعدی کسانی هستند که در آن زمان مشمول شش دهک بوده و به هر دلیلی حذف شده و برگه به نام آن ها حتی صادر نشده و گروه دیگر افرادی هستند که در شرایط اقتصادی اخیر کشور جزء دهک های کم درآمد قرار گرفته اند.

او اظهار کرد: در حال دریافت اطلاعات از گروه‌های مختلف هستیم که برآورد این است حدود ۱۰ میلیون نفر از جمعیت کشور باید به جمع دریافت کنندگان سهام عدالت اضافه شوند و در دستور کار کمیسیون است و طی دو هفته آینده این بحث جمع بندی خواهد شد و به صحن علنی خواهیم برد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: بحث سهام عدالت با هدف کاهش سهم دولت در اقتصاد و هم انتقال بخشی از دارائی های دولت به مردم دنبال می شود که مردم در این شرایط اقتصادی به شدت نیازمند کمک هستند.

او ادامه داد: دولت برای تسریع مراحل آزادسازی سهام عدالت طرحی را دنبال می کند و خبر خوب این است که قرار است در برنامه زمان بندی طی چند ماه آینده و تا پایان سال کل ۱۰۰ درصد مالکیت سهام عدالت به مردم انتقال یابد و این یکی از مصوبات ما در مجلس نیز خواهد بود که کار تسریع شود.

پورابراهیمی اظهار کرد: اگر مردم نیاز به پول فروش سهام عدالت ندارند، تأکید این است سهام را نگه دارند و از سود سالیانه استفاده کنند که دو نوع عایدی بابت تغییر قیمت و سود سالیانه خواهند داشت. به خصوص سهام شرکت هاي مشمول سهام عدالت را نگه بدارند و از سود استفاده کنند که حتما در بلندمدت انتفاعشان بیشتر خواهد بود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اظهار‌کرد: ورود اشخاص به بازار سرمایه اگر به واسطه عملکرد بنگاه های اقتصادی باشد، جای نگرانی نیست و وقتی واقعیت عملیات اقتصادی را مبنای خرید سهم قرار می دهیم و به جایگاه و نقش بنگاه در اقتصاد کشور نگاه کنیم، نباید نگران باشیم.

او گفت: نرخ بازده بازار سرمایه در طول بازه زمانی ۱۰ ساله نسبت به بازار ارز، طلا، سکه به مراتب از بازارهای موازی بالاتر است.نرخ بازده بازار سرمایه در طول مقطع زمانی ۱۰ ساله نسبت به بازار ارز، طلا، سکه به مراتب از بازارهای موازی بالاتر است.

سهام عدالت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

پورابراهیمی اظهار کرد: اگر مردم نگران آینده بازار هستند باید سهام شرکت هایی را پیدا کنند که در آن حباب نباشد. اینک در بعضی بازارهای سهام حباب وجود دارد و مکانیزم عرضه و تقاضا براساس اطلاعات بنیادین نیست.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که اساس روند بازار سرمایه در شرکت هاي دارای رویکرد بلندمدت و عملیات، منطقی خواهد بود ادامه داد: ما نیز تذکراتی به وزیر اقتصاد در جلسه روز قبل در کمیسیون دادیم و قرار است شفافیت درباره فعالیت شرکت هاي بورسی و آموزش به مردم ارائه شود.

پورابراهیمی اظهار کرد: پیشنهاد این است رسانه ملی نیز آموزش هایی برای مردم پخش کند. سواد مالی یکی از ظرفیت های مهم نظام آموزشی کشورهاست و باید مردم با اطلاعات دقیق وارد شوند تا دچار مشکل نشوند.

او گفت: پیشنهاد ما این است در سهام عدالت نیز حتماً کاری در رسانه ملی آغاز شود و کرمان پیشتاز شود که ظرفیت های خوبی با حضور اساتید متخصص می تواند کمک کند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در راستای سهام عدالت تقویت مشارکت مردم و افزایش مالکیت اقدام جدّي ما در کمیسیون اقتصادی خواهد بود و طی یک ماه آینده اخبار خيلي خوبی برای مردم خواهیم داشت.

  • 18
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
ویژه سرپوش