چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱
۱۰:۰۶ - ۰۴ بهمن ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۱۰۳۱۸
مسکن، راه، عمران

شوخی دوم با مالیات مسکن / مجلس هم ملاکی را از مالیات معاف کرد

مالیات مسکن,دست دولت در جیب اقشار ضعیف جامعه
شوخی دوم مالیاتی با ملاکان کلید خورد. پیش‌تر، نمایندگان مجلس با اسم رمز «مقابله مالیاتی با خانه‌های خالی»، دو معافیت طلایی برای دارندگان املاک بلااستفاده (دو خانه‌ای‌ها) قائل شدند. روز گذشته نیز «کف خانه‌های مشمول مالیات لوکس» از ۱۰ میلیارد به ۲۰ میلیارد تومان افزایش یافت تا تقریبا هیچ مالکی در کشور در تور این مالیات قرار نگیرد. بررسی‌ها از سطح قیمت و شرایط املاک در کشور مشخص می‌کند، خانه‌های با میانگین قیمت بالای ۲ میلیارد تومان از نگاه بازار در ردیف «لوکس» قرار می‌گیرد. در تهران نیز کف واقعی مشخص است.

به گزارش دنیای اقتصاد،  کمیسیون تلفیق مجلس با اعمال تغییراتی عجیب در مالیات سالانه خانه‌های لوکس، سقف معافیت مالیاتی این خانه‌ها را  تا۲۰میلیارد تومان افزایش داد.به گزارش «دنیای اقتصاد»، مالیات سالانه املاک لوکس که به دلیل پایین بودن نرخ از یکسو و قرار گرفتن بخش قابل توجهی از خانه‌های گران‌‌قیمت خارج از تور مالیاتی از سوی دیگر، از ابتدا به عنوان نسخه عجیب «مالیات سالانه املاک» برای اجرا در کشور به تصویب رسید، با مداخله مجلس عجیب‌تر شد.نسخه اولیه قانون مالیات املاک لوکس که در قوانین بودجه سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ گنجانده شده بود و تاکنون اجرا نشده است، به لحاظ پایین بودن نرخ به یک شوخی مالیاتی شبیه بود، چراکه کمترین نرخ متعارف مالیات ملکی به گران‌‌ترین خانه‌های کشور تعلق گرفته بود.

در حالی که نرخ متعارف مالیات سالانه املاک در جهان برای ارزان‌‌ترین خانه‌ها بین ۳/ ۰ تا ۵/ ۰ درصد از ارزش روز ملک است و مالکان خانه‌های گران‌‌قیمت تا ۵/ ۱ درصد از ارزش ملک را باید به عنوان مالیات سالانه بپردازند، در ایران در وهله اول این مالیات به جای اینکه به همه املاک تعلق بگیرد، فقط برای املاک به اصطلاح لوکس تعریف شد و در وهله دوم نرخ آن به حدی پایین تعریف شد که حتی با شارژ متعارف نگهداری ساختمان‌های لوکس نیز قابل مقایسه نیست.

در تعریف اولیه قرار بود خانه‌های تا ۱۰ میلیارد تومانی از معافیت مالیاتی برخوردار شوند و خانه‌های بیش از این قیمت نیز با حداقل ضریب مالیات بپردازند، به نحوی که به خانه‌های ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومانی مالیات ۱/ ۰ درصدی از ارزش ملک به مازاد ۱۰ میلیارد تومان تعلق می‌گیرد و به همین ترتیب برای خانه‌های ۱۵ تا ۲۵ میلیاردی، ۲۵ تا ۴۰ میلیاردی، ۴۰ تا ۶۰ میلیاردی و بالای ۶۰ میلیاردی ضرایبی معادل ۲/ ۰، ۳/ ۰، ۴/ ۰ و ۵/ ۰ درصد در نظر گرفته شده بود. بر این اساس مالیات سالانه یک خانه ۱۲ میلیارد تومانی فقط ۲ میلیون تومان خواهد بود در حالی که شارژ این واحد سالانه حدود ۱۰ میلیون تومان است!

اما آن‌گونه که سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس دیروز اعلام کرده، حتی همین مالیات اندک نیز در بودجه سال آینده تکرار نشده و با دخالت مجلس، سقف معافیت خانه‌های لوکس از مالیات از ۱۰ به ۲۰ میلیارد تومان افزایش یافته است. به این ترتیب برآورد می‌شود حداکثر حدود ۲ درصد از املاک کشور مشمول مالیات خانه‌های لوکس شوند.تعریف جدید نمایندگان مجلس از «خانه لوکس» آپارتمان‌های بالای ۲۰  میلیارد تومان است.

اما واقعیت بازارملک در کشور نشان می‌دهد، «ملک بالای ۲ میلیارد تومان» یک خانه لوکس به‌حساب می‌آید که مالک آن باید مالیات سالانه آن را بپردازد.حتی در تهران به‌عنوان گران‌ترین بازار مسکن، ملک بالای ۵ میلیارد تومان شرایط خاص یک خانه لوکس را دارد.

بنابراین اینکه مجلس با کدام تراز ملکی یا قیمتی، کف ۲۰ میلیارد تومان را خانه لوکس تعریف کرده، معمای بدون پاسخ قانع‌کننده‌ای است که به «شوخی دوم مالیاتی دربازار مسکن» تعبیر می‌شود. پیش‌تر، با اعمال دو معافیت طلایی به گروه زیادی ازملاکان دارای خانه خالی، شوخی اول مالیاتی کلید خورده بود.با تغییرات اعمال شده در کمیسیون تلفیق مجلس، مالیات خانه و باغ ویلاهای گران‌‌قیمت نسبت به مازاد ارزش ملک بیش از ۲۰ میلیارد تومان برای خانه‌های ۲۰ تا ۲۵ میلیارد تومانی ۱/ ۰ درصد نسبت به مازاد ارزش ۲۰ میلیاردی است و برای خانه‌های ۲۵ تا ۳۵ میلیارد تومانی این نرخ ۲/ ۰ درصد نسبت به مازاد ارزش، ۳۵ تا ۵۰ میلیارد تومانی ۳/ ۰ درصد نسبت به مازاد ارزش، ۵۰ تا ۷۰ میلیارد تومانی ۴/ ۰ درصد نسبت به مازاد ارزش و بیش از ۷۰ میلیارد تومانی ۵/ ۰ درصد نسبت به مازاد ارزش تعیین شده است.

در شرایطی که یک واحد مسکونی با قیمت بیش از پنج میلیارد تومان در تهران لوکس به شمار می‌‌آید، معافیت املاک تا ۲۰ میلیارد تومان عملا دایره مالیات‌‌ستانی را به حدی محدود می‌کند که این ابزار مالیاتی کارآیی خود را به کلی از دست داده است. به این ترتیب کف قیمتی مالیات خانه‌های لوکس که از ابتدا کاریکاتوری بود و نسخه غیرمتعارفی از مالیات سالانه ملکی قرار بود در کشور اجرا شود، به مراتب غیرمتعارف‌تر شده و بعید است تعداد خانه‌های مشمول این مالیات از ۲ درصد کل خانه‌های کشور فراتر برود.این مالیات حتی به شکل فعلی که در بودجه ۹۹ و ۱۴۰۰ کشور گنجانده شده بود نیز قابلیت اجرا پیدا نکرد و بعید به نظر می‌‌رسد با دستکاری تازه، سال آینده نیز عملیاتی شود.

البته مالیات مشابهی برای خودروهای لوکس نیز در بودجه پیش‌‌بینی شده بود که به تازگی اعلام شد حدود نیم‌‌میلیون خودروی لوکس مشمول مالیات شناسایی شده‌‌اند اما درباره خانه‌های لوکس سازمان امور مالیاتی هنوز منتظر شناسایی و معرفی این خانه‌ها از سوی نهادهای متولی است.تصویب تغییرات طرح مالیات املاک لوکس می‌تواند به آشفته‌‌تر شدن بازار مسکن بینجامد با چراکه از هم‌‌اکنون ملاکان این پیام را از مجلس دریافت کرده‌‌اند که سال آینده نیز قرار نیست این مالیات ملکی به نقطه درستی اصابت کند.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، مشخص نیست محدود کردن دایره مالیات‌‌ستانی از املاک با چه هدفی صورت می‌گیرد و چرا قرار است ملاکان بیشتری از معافیت برخوردار شوند. اگر هدف مجلس و دولت از وضع این مالیات درآمدزایی است، این معافیت عملا نقض غرض است و اگر هدف تنظیم بازار مسکن است، عملا ۹۸ درصد از خانه‌ها از معافیت برخوردار می‌شوند و این یعنی ابزار مالیاتی قرار نیست در ۹۸ درصد از بازار که اتفاقا مقصد سوداگری ملکی نیز به شمار می‌‌آید، استفاده شود. به این ترتیب در صورت تصویب پیشنهاد کمیسیون تلفیق مجلس، حداقل خاصیت مالیات سالانه املاک لوکس به شکلی که در قانون قبلی پیش‌‌بینی شده بود قرار است برای اجرا در سال آینده از بین برود.

  • 17
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وفات یعقوب لیث,یعقوب لیث صفار,جنبش یعقوب لیث زندگی نامه یعقوب لیث؛پادشاهی که از زبان فارسی حمایت کرد

وی توانست کشورهایی از قبیل؛ افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان و غرب پاکستان را فتح کند. برای حفظ حاکمیت خود به بغداد؛ پایتخت خلافت عباسی، هجوم برد. بعد از یعقوب برادرش عمرو لیث به حکومت رسید.

یعقوب از جوانی همراه با برادرانش؛ علی و عمرو در عیاری ها شرکت می کرد. کودکی یعقوب با شنیدن داستان های مربوط به پهلوانی زال و سام نریمان در سیستان گذشت که همین موضوع می تواند علت شکل دادن شخصیت او به عنوان یک عیار و پهلوان باشد. او در جوانی چکش رویگری را کنار گذاشت و شمشیر جنگاوری را به دست گرفت زیرا علاقه زیادی به جنگ و نظامی گری داشت.

خانواده یعقوب لیث صفاری,آرامگاه یعقوب لیث,مقبره یعقوب لیث صفاریزندگینامه یعقوب لیث

یعقوب لیث یک شخصیت محبوب و رشید در بین مردم داشت و این موضوع به علت خصلت پهلوانی اش بود. یعقوب لیث به ایرانی بودن خود مفتخر بود و تلاش می کرد در حق فقرا تعدی نکند. وی به شکل داوطلبانه به جنگ می رفت و بعد از آن هم به درهم بن ناصر که زرنگ را از دست عمال طاهریان درآورده بود پیوست. یعقوب توانست از طریق کشتن عمار فرمانده خوارج که در جنگ درهم با خوارج بود، به شهرت بیشتری دست یابد.

ادامه
زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

حجت‌ الله عبدالملکی در سال ۱۳۷۸ موفق به کسب مقام اول المپیاد معارف اسلامی شد همچنین در دوره کارشناس ارشد معارف اسلامی و اقتصاد از دانشگاه امام صادق علیه السالم در سال ۱۳۸۴ مقام اول را کسب کرد.

ایشان ساکن تهران است و دکترای اقتصاد خود را از دانشگاه اصفهان دریافت کرد و توانست در آن سال (۱۳۸۸) مقام اول دوره را کسب کند. اقتصاددان و جوانترین دانشیار اقتصاد کشور در سال ۱۳۹۵ است که از طرف مقام معظم رهبری به عنوان عضو هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی منصوب شد.

حجت‌ الله عبدالملکی به دو زبان انگلیسی و عربی مسلط است و دیپلم ریاضی و فیزیک خود را از دبیرستان سپاه کردستان در سال ۱۳۷۸ اخذ کرد. او توانست گواهی شرکت در دوره بین المللی اقتصاد مالی اسلامی از بانک Finance Islamic in Issues Current کسب کند.

ادامه
عکسهای مریلا زارعی,همسر مریلا زارعی,مریلا زارعی بازیگر بیورگرافی و عکس های مریلا زارعی بازیگر موفق سینمای ایران

مریلا زارعی برنده سه جایزه جشنواره فیلم فجر و یک جایزه حافظ شد. خانم زارعی برای اولین بار با فیلم ساخته (۱۳۷۳) در سینما حضور پیدا کرد.

مریلا زارعی با سلام سینما که توسط محسن مخملباف در سال ۱۳۷۳ ساخته شد برای اولین بار در سینما حضور پیدا کرد. نخستین سریالی که مریلا زارعی در آن نقش آفرینی کرد؛ مجموعه تلویزیونی کارآگاه بود و با مجموعه تلویزیونی هوای تازه به کارگردانی محمد رحمانیان بیشتر شناخته شد. فیلم های دو زن و واکنش پنجم دو نمونه از شانس های بازیگری مریلا زارعی محسوب می شوند که در آنها استعداد خود را به رخ کشید. مریلا زارعی مجرد است اما شایعه ازدواج او با مهدی رجبی در سال ۱۳۸۱ به گوش رسیده است.

مریلا زارعی بازیگر,عکس مریلا زارعی,عکسهای جدید مریلا زارعیمریلا زارعی در کنار خواهرش ملیکا زارعی

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریهمسر امیر جعفری؛ ریما رامینفر

خانواده امیر جعفری:

همسر امیر جعفری ریما رامین فر؛ یکی از بازیگران موفق در سینما و تلویزیون ایران است. این زوج در سال ۱۳۷۳ در طی کلاس های بازیگری زنده یاد حمید سمندریان و در نمایش دوجلاد با هم آشنا شدند و بعد از گذراندن دوره طولانی آشنایی ازدواج کردند. امیر جعفری هنگام آشنایی ۱۹ سال سن داشت و ریما رامین فر ۴ سال از امیر جعفری بزرگ تر است، به دلیل کم سن و سال بودن امیر جعفری و مشکلات اقتصادی که داشتند دوران آشنایی بسیار طولانی شد و حدود ۱۱ سال طول کشید.

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریبوسه روی پیشانی امیر جعفری برای همسرش

این زوج یکی از وفادارترین زوج های هنرمند هستند و زندگی و عشق آنها بین سایرین زبانزد است، یکی از دلایل این معروفیت تمجید و تعریف های مثبتی است که در برنامه ها و مراسمات مختلف از یکدیگر می کنند، آنها از خصوصیات، مهربانی و اخلاق خوب همدیگر صحبت می کنند. عشق او به خانواده و همسرش بسیار زیاد است و اعلام کرده سیمرغ من همسرم است که در خانه دارم، در یکی از مراسمات امیر جعفری پیشانی همسرش را در جمع حضار به نشانه احترام بوسید.

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
ویژه سرپوش