دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
۱۲:۲۳ - ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۳۲۳۲۵
مسکن، راه، عمران

افزایش چشمگیر اجاره‌بها / تهرانی‌ها یک قرن باید منتظر خرید مسکن باشند!

متوسط قیمت مسکن در پایتخت
متوسط قیمت مسکن در پایتخت به متری ۳/۳۶ میلیون تومان رسید. بر اساس اعلام وزارت راه‌وشهرسازی در سال گذشته متوسط اجاره‌بهای یک مترمربع واحد مسکونی در پایتخت ۸۴ هزار و ۸۰۰ تومان بوده است.

به گزارش جهان صنعت، چهار روز قبل گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران توسط بانک مرکزی اعلام و مشخص شد در اردیبهشت ۱۴۰۱ متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران به ۳۶ میلیون و ۳۱۲ هزار تومان رسیده که نسبت به فروردین امسال ۱/۶ درصد و در مقایسه با اردیبهشت پارسال ۲/۲۶ درصد افزایش یافته است. همچنین رشد سالیانه اجاره‌بها در تهران ۴۶ درصد و در کل کشور ۶/۵۰ درصد اعلام شد.

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه‌وشهرسازی نیز در گزارشی تحت عنوان شاخص دسترسی خانوارها به خرید و اجاره واحد مسکونی بر اساس نسبت قیمت به درآمد اعلام کرد که اطلاعات سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور نشان می‌دهد، متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در سال ۱۴۰۰ معادل ۳۱ میلیون و ۲۹۶ هزار تومان بوده و میانگین اجاره هر متر خانه نیز در سال گذشته ۸۴ هزار و ۸۰۰ تومان بوده است.

بر اساس این گزارش متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در سال ۱۳۹۵ معادل چهار میلیون و ۳۷۲ هزار تومان، در سال ۱۳۹۶ معادل چهار میلیون و ۸۲۲ هزار تومان، در سال ۱۳۹۷ معادل هشت میلیون و ۲۴۱ هزار تومان، در سال ۱۳۹۸ معادل ۱۳ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان، در سال ۱۳۹۹ معادل ۲۴ میلیون و ۲۹ هزار تومان و در سال ۱۴۰۰ معادل ۳۱ میلیون و ۲۹۶ هزار تومان ثبت شده است.

همچنین طبق اطلاعات بانک مرکزی، متوسط اجاره‌بها برای یک مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در سال ۱۳۹۵ معادل ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان، در سال ۱۳۹۶ معادل ۲۸هزار و ۲۰۰ تومان، در سال ۱۳۹۷ معادل ۳۶ هزار و ۴۰۰ تومان، در سال ۱۳۹۸ معادل ۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان، در سال ۱۳۹۹ معادل ۶۲ هزار و ۹۰۰ تومان و در سال ۱۴۰۰ معادل ۸۴ هزار و ۸۰۰ تومان گزارش شده است.

متوسط قیمت مسکن در پایتخت

شاخص کرایه مسکن اجاره‌ای کلیه مناطق شهری نیز در سال ۱۳۹۵ معادل ۱۰۰، در سال ۱۳۹۶ معادل ۱۰۷، در سال ۱۳۹۷ معادل ۱۲۷، در سال ۱۳۹۸ معادل ۱۵۷، در سال ۱۳۹۹ معادل ۲۰۰ و در سال ۱۴۰۰ معادل ۸۲ هزار و ۹۰۰ ثبت شده است.

تعداد معاملات واحدهای مسکونی در شهر تهران بر اساس سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات نیز در سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ حاکی است که در سال ۱۳۹۵ معادل ۱۵۱ هزار و ۳۶۳ معامله، در سال ۱۳۹۶ معادل ۱۶۰ هزار و ۳۴۵ واحد، در سال ۱۳۹۷ معادل ۱۱۱ هزار و ۱۶۹ واحد، در سال ۱۳۹۸ معادل ۷۴ هزار و ۸۰۲ واحد، در سال ۱۳۹۹ معادل ۷۲ هزار و ۲۹ واحد و در سال ۱۴۰۰ معادل ۶۴ هزار و ۷۲۱ معامله ثبت شده است.

بر همین اساس شاخص دسترسی نسبت قیمت به درآمد در سال‌های ۱۳۹۵ معادل ۸/۱۳، در سال ۱۳۹۶ معادل ۱/۱۳، در سال ۱۳۹۷ معادل ۱۹، در سال ۱۳۹۸ معادل ۶/۲۴ و در سال ۱۳۹۹ معادل ۲/۳۲ سال ثبت شده است. در این گزارش شاخص سال ۱۴۰۰ اعلام نشده است.

بررسی‌های میدانی از وضعیت اجاره‌بها نشان می‌دهد که واحدهای مسکونی با متراژ کم در محله‌های متوسط‌نشین تهران به رغم آنکه با افزایش عجیب قیمت در ۴۵ روز ابتدایی سال جاری نسبت به سال گذشته مواجه شده، اما به دلیل کم بودن فایل‌های رهن و اجاره همچنان با اقبال خانوارهای با بُعد کم مواجه است.

واحد مسکونی ۴۰ متری ۱۶ سال ساخت یک‌خوابه طبقه همکف در مجیدیه جنوبی با پارکینگ و انباری با ۲۶۰ میلیون تومان رهن کامل فایل شده است.

واحد ۶۰ متری نوساز در شمال خیابان آزادی محله زنجان دوخوابه با آسانسور و پارکینگ با ۴۰۰ میلیون تومان رهن کامل به متقاضیان ارائه می‌شود.

همچنین واحد ۵۸ متری پنج سال ساخت یک‌خوابه با آسانسور و پارکینگ و انباری واقع در منطقه جیحون ۳۰۰ میلیون تومان رهن و ۵/۱ میلیون تومان اجاره‌بها از سوی موجر آماده واگذاری است.

آپارتمان ۵۴ متری یک‌خوابه ۳۰ سال ساخت در دهکده المپیک طبقه دوم با پارکینگ و بدون آسانسور ۱۰۰ میلیون ودیعه و چهار میلیون تومان اجاره ماهانه در دفاتر مشاوران املاک فایل شده است.

واحد ۶۰ متری در شهران جنوبی طبقه دوم یک‌خوابه ۱۴ سال ساخت با پارکینگ ۴۰۰ میلیون تومان رهن کامل شده است.

واحد ۶۰ متری دوخوابه واقع در تهرانپارس غربی طبقه همکف ۱۹ سال ساخت بدون آسانسور و پارکینگ ۹۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهانه ۸/۵ میلیون تومان از سوی موجر آماده قرارداد است.

طبقه ۳ یک آپارتمان ۶۰ متری دوخوابه در شهر جدید اندیشه بدون آسانسور و پارکینگ ۲۰۰ میلیون تومان رهن کامل فایل شده است.

واحد ۵۰ متری یک‌خوابه در محله جیحون بدون آسانسور، انباری و پارکینگ با ۶۰ میلیون ودیعه و اجاره ماهانه پنج میلیون تومانی، از دیگر فایل‌هایی است که نشان می‌دهد برخی موجران دنبال اخذ اجاره بیشتری هستند تا ودیعه مسکن.

مالک یک واحد ۴۵ متری یک‌خوابه شش سال ساخت طبقه ۴ در محله سلسبیل با آسانسور، پارکینگ و انباری، تقاضای ۱۴۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهانه ۵/۴ میلیون تومانی کرده است.

در شهران جنوبی نیز موجر واحد ۴۵ متری ۱۶ سال ساخت در طبقه سوم بدون آسانسور ولی با پارکینگ را قصد دارد با رقم ودیعه ۲۰۰ میلیونی و اجاره ماهانه چهار میلیون تومان به بازار اجاره مسکن عرضه کند.

واحد یک‌خوابه ۵۵ متری ۱۱ سال ساخت در پیروزی نیز بدون آسانسور واقع در طبقه ۴ با ۱۰۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهانه ۳/۳ میلیون تومانی فایل شده است.

مالک سوئیت ۱۲ متری در جیحون ۲۲ سال ساخت بدون پارکینگ، آسانسور و انباری از مستاجران تقاضای ۱۳ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهانه ۳ میلیون تومانی کرده است.

واحد ۵۰ متری یک‌خوابه در سهروردی ۲۷ سال ساخت طبقه چهار بدون آسانسور و با پارکینگ را ۱۳۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهانه شش میلیون تومانی عرضه کرده‌اند.

طبقه سوم آپارتمان ۵۰ متری یک‌خوابه در شهران شمالی ۱۱ سال ساخت با آسانسور، پارکینگ و انباری با رهن کامل ۴۰۰ میلیون تومانی به بازار عرضه شده است.

مالک واحد ۵۷ متری یک‌خوابه ۲۰ سال ساخت طبقه همکف با پارکینگ و انباری در جنت‌آباد مرکزی نیز تقاضای ۷۰ میلیون تومان رهن و اجاره ماهانه هشت میلیون تومانی کرده است.

میانگین فاصله خانوارهای تهرانی با خرید مسکن/ انتظار فقط اندکی کمتر از یک قرن!

در شرایطی که سن امید به زندگی در ایران حدود ۷۶.۲ سال اعلام می‌شود، یک خانوار تهرانی باید اندکی کمتر از یک قرن برای خرید یک آپارتمان متوسط منتظر بماند.

متوسط قیمت مسکن در پایتخت

  • 16
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
عکس های فرانسوا پینو,بیوگرافی فرانسوا پینو,بیوگرافی میلیارد معروف فرانسوا پینو زندگی نامه فرانسوا پینو؛ کارآفرین و بازرگان میلیاردر فرانسوی

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۳۶

محل تولد: کوت-دارمور، فرانسه

حرفه: کارآفرین و بازرگان فرانسوی

دارایی: ۱۵ میلیارد دلار

فرزندان: فرانسوا هنری پینو

ادامه
دوئین جانسون,فیلم های دوئین جانسون,زندگی نامه دوئین جانسون بیوگرافی دوئین جانسون معروفترین بازیگر هالیوود + عکس همسر و فرزندانش

تاریخ تولد: ۲ مه ۱۹۷۲

محل تولد: هیوارد، کالیفرنیا، ایالات متحده

حرفه: کشتی‌گیر حرفه‌ای، بازیگر و تهیه ‌کننده

قد: ۱۹۶ سانتی متر

وزن: ۲۶۰  پوند

ادامه
ویژه سرپوش