پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
۱۵:۳۷ - ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۱۲۲۴
مسکن، راه، عمران

اظهارنظر غافلگیر‌کننده و مقایسه اشتباه معاون رئیسی درباره فرودگاه‌های آلمان و ایران

میثم لطیفی معاون رییس‌جمهور,اظهارنظری غافلگیر‌کننده معاون رئیسی
بر خلاف اظهارنظر جناب دکتر لطیفی آلمان ۵ فرودگاه نداشته و ۶۶ فرودگاه دارد که در ۳۴ فرودگاه آن پرواز برنامه‌ای روزانه انجام می‌شود. اجازه بدهید قبول کنیم که آلمان ۵ فرودگاه دارد و با هم نگاهی به آمار این فرودگاه‌ها و مقایسه آن با فرودگاه‌های کشور بیندازیم.

دکتر میثم لطیفی معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور در اظهارنظری غافلگیر‌کننده اعلام کردند که در کشور ۵۰ یا ۵۴ چهار فرودگاه داریم در حالی که کشور آلمان فقط ۵ فرودگاه دارد، ایشان در ادامه اظهارنظر سوال‌برانگیز خود اکثر فرودگاه‌های کشور را در گروه فرودگاه‌های بین‌المللی دسته‌بندی کردند. این اظهارنظر و این مقایسه جناب آقای دکتر لطیفی که عضو هیات ‌علمی دانشگاه امام صادق هستند و ریاست دانشکده مدیریت این دانشگاه همچنین عضویت در شورای نخبگان بنیاد ملی نخبگان را هم در کارنامه خود دارند از آن نظر غافلگیر‌کننده و سوال‌برانگیز است که نه تعداد فرودگاه‌های کشور را درست اعلام کردند و نه تعداد فرودگاه‌های کشور آلمان را.

بزرگ‌ترین شرکت راهبری فرودگاهی در ایران شرکت ناوبری هوایی و فرودگاه‌های کشور است که ۵۴ فرودگاه ملکی را در اختیار دارد. از این تعداد فرودگاه ۹ فرودگاه بین‌المللی، ۲۵ فرودگاه مرز هوایی و ۲۰ فرودگاه داخلی هستند.

برخلاف اظهارنظر معاون رییس‌جمهور فرودگاه مرز هوایی خصوصیات و شناسه‌های یک فرودگاه بین‌المللی را ندارد و حداکثر در فضای D فعالیت می‌کنند و بر اساس تعریف داخلی و نه بر اساس شناسه‌های جهانی تعدادی از فرودگاه‌های کشور در مرز هوایی را به عنوان فرودگاه بین‌المللی معرفی کردند که این اقدام در سیستم هوانوردی کشور منتقدان فراوانی داشت اما به هر دلیل اجرایی شد.

علاوه بر فرودگاه‌های یادشده، وزارت نفت با داشتن ۹ فرودگاه دومین راهبر بزرگ فرودگاهی در کشور است که یک فرودگاه مرز هوایی در اختیار داشت. این فرودگاه بر اساس دستوری مطالعه نشده توسط وزیر پیشین نفت در حال واگذاری به شرکت ناوبری هوایی و فرودگاه‌های کشور است. همچنین مناطق آزاد، مناطق ویژه و شرکت پست فرودگاه‌هایی در اختیار دارند. لذا تعداد فرودگاه‌های کشور با تعداد اعلامی توسط دکتر لطیفی معاون رییس‌جمهور همخوانی ندارد و اینکه ایشان اشاره کرده‎اند تقریبا همه فرودگاه‌های کشور بین‌المللی هستند صحیح نیست و حتی با فرض قبول تعریف ایشان از فرودگاه بین‌المللی و احتساب فرودگاه‌های مرز هوایی به عنوان فرودگاه بین‌المللی حدود ۶۳ درصد از فرودگاه‌های کشور بین‌المللی به حساب می‌آیند که همین هم اهل فن می‌دانند که تعریف صحیح و سالمی نیست.

کشور ایران با مساحتی حدود ۱۶۳۵۰۰۰ متر مربع نوزدهمین کشور پهناور جهان است و آلمان با مساحتی حدود ۳۵۷۰۰۰ مترمربع در جایگاه شصت و سوم قرار دارد. از سوی دیگر آلمان از نظر جمعیتی با جمعیتی ۸۳ میلیونی در جایگاه نوزدهم و ایران با ۸۵ میلیون جمعیت در جایگاه هفدهم قرار دارد. مساحت و جمعیت را مقایسه کردم تا بدانیم در مورد چه وسعت و چه جمعیتی صحبت می‌کنیم. آلمان حدود یک‌چهارم کشورمان وسعت دارد و جمعیتی نزدیک به کشور ما را در خود جای داده است.

بر خلاف اظهارنظر جناب دکتر لطیفی آلمان ۵ فرودگاه نداشته و ۶۶ فرودگاه دارد که در ۳۴ فرودگاه آن پرواز برنامه‌ای روزانه انجام می‌شود. اجازه بدهید قبول کنیم که آلمان ۵ فرودگاه دارد و با هم نگاهی به آمار این فرودگاه‌ها و مقایسه آن با فرودگاه‌های کشور بیندازیم.

در سال ۲۰۱۸ (دلیل انتخاب این بازه زمانی اجرایی شدن برجام و عدم وجود کووید بوده) آمار انتقال مسافر در تمام فرودگاه‌های کشور که پیش‌تر به تعداد آنها اشاره کردیم به عددی حدود ۴۹ میلیون و پانصدهزار مسافر می‌رسد که این آمار شامل تمامی مسافران داخلی و خارجی است. در مقابل فرودگاه فرانکفورت به تنهایی در همان سال ۶۰ میلیون مسافر و حدود ۵۰۰ هزار پرواز را میزبانی کرده است. فرودگاه مونیخ با ۴۰ میلیون مسافر و ۲۷۰ مقصد جهانی و داخلی و میزبانی ۴۰۰ هزار پرواز سیزدهمین فرودگاه بزرگ جهان و چهارمین فرودگاه بزرگ اروپا لقب گرفته است.

فرودگاه برلین با ۲۲ میلیون مسافر و حدود ۲۰۰ هزار پرواز سالانه از دیگر فرودگاه‌های آلمان است. فرودگاه دوسلدولف آلمان با سرویس‌دهی به ۲۳ میلیون مسافر و ۲۳۷ هزار پرواز از دیگر فرودگاه‌های آلمان است.

جناب آقای دکتر لطیفی ملاحظه می‌فرمایید که فقط یک فرودگاه آلمان به اندازه تمام سیستم هوانوردی کشور ما فعالیت داشته است. هدف شما از این مقایسه مضحک و نادرست چه بوده؟

آیا مطلع هستید که تمام فرودگاه‌های کشور زیان‌ده هستند و فقط یک فرودگاه از نظر اقتصادی قابل بهره‌برداری است. رییس وقت سازمان هواپیمایی کشوری آقای عابدزاده در آذرماه ۱۳۹۵ اعلام کردند ۹۰ درصد فرودگاه‌های کشور ضررده هستند و تنها ۵ فرودگاه ضرر نمی‌دهند. ایشان در ادامه اشاره کرده‌اند که فقط فرودگاه مهرآباد، امام، مشهد، شیراز، اصفهان و تبریز قادر به تامین هزینه‌های خود هستند؛ نه اینکه سودده باشند فقط ضرر نمی‌دهند.

در هجدهم بهمن‌ماه همان سال آقای رحمت‌اله مه‌آبادی اعلام کرد تمام فرودگاه‌های کشور زیان‌ده هستند. مقایسه فرودگاه‌های کشور در حالی توسط آقای دکتر لطیفی معاون محترم رییس‌جمهور رییس سازمان استخدامی و اداری کشور انجام می‌شود که تمام فرودگاه‌های کشور با سیستم ILS CAT I کار می‌کنند و فقط دو فرودگاه سیستم کمک ناوبری CATII را نصب دارند و این سیستم در همان فرودگاه‌ها نیز عملیاتی نیست. این در حالی است که سیستم کمک ناوبری روز جهان در حال عبور از CAT III است.

جناب آقای دکتر در همین مجاورت، فرودگاه حَمَد قطر ۴۰ میلیون مسافر و حدود ۲۳۵ هزار پرواز را پذیرایی کرده است. فرودگاه دبی ۷۵ میلیون مسافر و حدود ۴۰۰ هزار پرواز را سرویس‌دهی کرده و فقط فرودگاه آتاتورک استانبول ۵۸ میلیون مسافر را پذیرش کرده است. کاش دکتر لطیفی به جای ورود به موضوع مقایسه فرودگاه‌های ایران و آلمان با توجه به وظیفه سازمان تحت مدیریت خود یعنی سازمان اداری و استخدامی کشور به کمبودها و مشکلات نخبگان و متخصصان شاغل در حوزه هوانوردی رسیدگی می‌کردند، وضعیت اسفبار دستمزدهای پرداختی در سیستم هوانوردی را با آلمان یا حتی کشورهای حوزه خلیج‌فارس یا حتی ترکیه مقایسه می‌کرد و گزارشی به مسوولان می‌داند.

به جای مقایسه فرودگاه‌های ایران با آلمان و نتیجه‌گیری آنچنانی که سبب انتشار بوی تعفن زخمی که سال‌هاست هوانوردی کشور با خود همراه دارد می‌شود، شاید بهتر باشد دستور بفرمایید وضعیت معیشت کارکنان صنعت هوانوردی بررسی شود، شاید صنعت هوانوردی هنوز برای تامین نیروی آتش‌نشان و امداد و نجات در فرودگاه‌های کشور دچار مشکل باشد و حتی کارکنان ساعتی در این بخش مهم به کار گرفته شده باشند.

امیدوارم این اعداد همان اندازه که برای اهالی هوانوردی دردآور و پرمعنی است برای شما هم مفهوم داشته باشد.

علیرضا ارزنده-کارشناس ایمنی هوانوردی

jahanesanat.ir
  • 13
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
قبر حضرت آدم و نوح در کجاست,قبر حضرت آدم در شهر نجف عراق,درباره ی حضرت آدم و حوا قبر حضرت آدم و نوح در کجاست

<p></p>

<p>نجف سرزمینی کهن است، که ارزش تاریخی و باستانی دارد. در داستان حضرت نوح نقل شده است، که پس از طوفان بزرگ کشتی نوح در اینجا در سرزمین نجف توقف کرد و در اینجا محل دفن حضرت آدم و نوح است. </p>

<p></p>

<p>نوح در نجف استقرار خود را آغاز کرد، چاه معروفی که سیل عظیم از آنجا شروع شد نیز در حومه شهر نجف در شهر باستانی معروف به کوفه قرار دارد. می توان گفت که انقراض و احیای سکونتگاه انسانی در شهر نجف رخ داده است.</p>

<p></p>

<p>قبر حضرت نوح در کدام کشور است ؟ حضرت آدم و حضرت نوح هر دو در کنار قبر حضرت علی به همراه هزاران پیامبر در قبرستان باستانی واقع در نجف بزرگ دفن شده اند.</p>

ادامه
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ابوالفضل قلی پور,بیوگرافی ابوالفضل قلی پور,عکس ابوالفضل قلی پور بیوگرافی و عکس های ابوالفضل قلی پور
یکی از بازیکنان موفق والیبال تیم ملی ایران؛ ابوالفضل قلی پور است، این بازیکن جوان در سال ۱۴۰۰ وارد تیم ملی ایران شد و در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۲۱ به عنوان یکی از اعضا اعزام شد. در ادامه این مطلب سرپوش به بیوگرافی ابوالفضل قلی پور، این بازیکن موفق خواهیم پرداخت.

چکیده ای از بیوگرافی ابوالفضل قلی پور:

نام کامل: ابوالفضل قلی پور

تاریخ تولد: ۱ بهمن ۱۳۷۱

محل تولد: تهران

حرفه: عضو تیم ملی والیبال ایران

پست: لیبرو

شماره پیراهن: ۱۶

ادامه
حضرت لوط,زندگینامه حضرت لوط,زندگی حضرت لوط آشنایی با زندگینامه حضرت لوط

تاریخ تولد: هم دوره حضرت ابراهیم

محل زندگی: بابِل عراق و سرزمین مؤتفکات در کرانه رود اردن نزدیک فلسطین 

تکرار نام در قرآن: ۲۷ مرتبه

دین: یکتاپرستی

محل دفن: شهر بَنی نَعیم در استان الخَلیل در فلسطین

ادامه
پل آلن,بیوگرافی پل آلن,عکس های پل آلن بیوگرافی پل آلن یکی از بنیانگذاران مایکروسافت

تاریخ تولد: ۲۱ ژانویه ۱۹۵۳

محل تولد: سیاتل، واشینگتن ایالت واشینگتن

حرفه: بنیانگذار ماکروسافت

 سرمایه: ۱۶/۷ میلیارد دلار

درگذشت: ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ در سن ۶۵ سالگی

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
علی قلی زاده,بیوگرافی علی قلی زاده,عکس های علی قلی زاده بیوگرافی و عکس های علی قلی زاده

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۴

محل تولد: تهران

حرفه: فوتبال

پست: مهاجم، وینگر

قد: ۱ متر ۷۶ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش