شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
۱۸:۰۱ - ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۰۳۸۸
مسکن، راه، عمران

تصویب افزایش ۳۰ درصدی نرخ بلیت هواپیما

بلیط هواپیما,تصویب افزایش ۳۰ درصدی نرخ بلیت هواپیما
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه بهار امسال افزایش ۳۰ درصدی نرخ بلیت هواپیما در شورای عالی هواپیمایی تصویب شد، گفت: طبق قانون برنامه پنجم، آزادسازی نرخ حمل و نقل هوایی قانونی شده است، بنابراین افزایش اخیر ۳۰ درصدی نرخ بلیت پروازها طبق قانون است.

به گزارش فارس، مقصود اسدی سامانی امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ شرکت‌های هواپیمایی ۱۷۰ هزار و ۱۲۵ پرواز داخلی انجام دادند که ۲۷۷ هزار و ۷۱۰ ساعت پرواز بود. صندلی عرضه‌شده ۲۱ میلیون و ۷۶ هزار و ۶۸۴ صندلی و تعداد مسافر جابجاشده در آن شال ۱۵ میلیون و ۶۵۰ هزار و ۲۲۸ نفر در قالب ضریب اشغال صندلی ۷۵ درصدی بود.

وی افزود: سال گذشته شرکت‌های هواپیمایی ۲۵ هزار و ۳۵ پرواز خارجی انجام دادند و ۳ میلیون و ۲۵۷ هزار و ۹۸۳ مسافر جابجا شد. صندلی عرضه‌شده در این پروازها ۴ میلیون و ۵۵۶ هزار و ۲۳۷ صندلی با ضریب اشغال ۶۹ درصد بود.

* افزایش ۳۰ درصدی نرخ بلیت پروازهای داخلی طبق مصوبه شورای عالی هواپیمایی و قانونی است

اسعدی سامانی گفت: سال گذشته طبق تاکید مرحوم رستم قاسمی، وزیر سابق راه و شهرسازی، شرکت‌های هواپیمایی داوطلبانه ۱۵ درصد از نرخ بلیت خود را کاهش دادند و مقرر بود در ازای آن دولت تسهیلات بانکی در اختیار شرکت‌ها بگذارد، ارز نیمایی به آنها بدهد و عوارض ارز فرودگاهی ریالی شود، اما هیچ یک از این موارد محقق نشد.

وی افزود: امسال با افزایش ۳۹ درصدی دستمزدها مواجه بودیم، تعرفه گمرکی واردات قطعه هواپیما و موتور که پیش از این بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومانی بود به نرخ ETF رسید که البته باز تغییر کرد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اظهار داشت: همچنین با توجه به رشد قیمت‌های جهانی افزایش ۳۰ درصدی در هزینه‌های تأمین موتور و قطعات هواپیما داشتیم، به عنوان مثال لاستیک هواپیما از ۱۲۰۰ دلار به ۲۷۰۰ دلار رسیده است. در این راستا بود که طی تقاضایی به سازمان هواپیمایی و شورای عالی هواپیمایی درخواست افزایش قیمت بلیت هواپیما برای سال جاری ارائه شد. موضوع در شورای عالی هواپیمایی در بهار امسال مطرح شد، به تصویب رسید، در جلسه کارشناسی هم این موضوع تصویب شد و مقرر شد مرحوم رستم قاسمی با دولت هماهنگ کند و پس از دو هفته موضوع ابلاغ شود، اما به ما گفتند که پس از پروازهای اربعین بهتر است این افزایش قیمت اعمال شود که اعمال نشد و پس از فوت مرحوم رستم قاسمی این موضوع روی زمین ماند.

وی در پاسخ به این سؤال خبرنگاران که رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفته است این موضوع در شورای عالی هواپیمایی تصویب نشده است،‌ گفت: خیر. در شورای عالی هواپیمایی به تصویب رسیده و در جلسه کارشناسی آن هم به تصویب رسیده است.

اسعدی سامانی اضافه کرد: طبق قانون برنامه پنجم نرخ بلیت حمل و نقل هوایی آزاد شده و باید تابع عرضه و تقاضا باشد. بر اساس بند (ب) ماده ۱۶۱ قانون برنامه پنجم توسعه و تسری آن در ماده ۵۳ قانون برنامه ششم توسعه دولت مکلف است نسبت به آزادسازی نرخ بلیت و شبکه پروازی اقدام کند. طبق قانون مجلس آزادسازی نرخ بلیت تکلیف دولت است و نمی‌تواند از آن عبور کند.

وی افزود: امسال هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی افزایش یافت، پیشنهاد رشد ۴۰ درصدی نرخ بلیت را با ادله به شورای عالی هواپیمایی ارائه دادیم، اما در بهار امسال در شورای عالی هواپیمایی نرخ ۳۰ درصد تصویب شد که ظاهراً در ستاد تنظیم بازار هم به تصویب رسیده است.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در پاسخ به این سؤال که با وجود گفته شما مبنی بر قانونی بودن افزایش ۳۰ درصدی نرخ بلیت پروازها چرا سازمان حمایت و نهادهای نظارتی و همچنین دادستانی مخالف افزایش قیمت هستند، گفت: ما موارد قانونی را به آنها گفته‌ایم. قطعاً نباید هزینه حمل و نقل هوایی را عامه مردم پرداخت کنند، حمل و نقل هوایی یک درصد مسافران جابجاشده کشور را جابجا می‌کند و نباید هزینه آن را همه مردم پرداخت کنند. در سال ۹۹ شرکت هما به عنوان یک ایرلاین دولتی به ۳۴۰۰ میلیارد تومان بابت همین نرخ‌های تکلیفی زیان داشته است و این زیان از جیب همه مردم پرداخت می‌شود.

اسعدی سامانی افزود: در حال حاضر از ۳۳۰ فروند هواپیمای موجود در ناوگان هوایی کشور، ۱۷۵ فروند هواپیما فعال است،‌چون شرکت‌های هواپیمایی مشکل نقدینگی برای کمبود موتور دارند و زیان‌ده هستند.

وی افزود: بیش از ۹۰ درصد پروازهای شرکت‌های هواپیمایی دولتی زیانده است.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اظهار داشت: درآمد شرکت‌های هواپیمایی که همان نرخ بلیت است، ریالی است اما باید هزینه‌هایی نظیر خدمات فرودگاهی را دلاری پرداخت کنیم.

اسعدی سامانی گفت: با توجه به همه این مشکلات، شرکت‌های هواپیمایی طبق قانون برنامه و طبق مصوبه شورای عالی هواپیمایی، افزایش حداکثر ۳۰ درصدی نرخ بلیت را اعمال کرده‌اند تا زیان‌های آنها کاهش یابد.

وی اضافه کرد: البته همه درآمد نرخ بلیت به شرکت‌های هواپیمایی نمی‌رسد و شرکت‌ها عوارضی نظیر عوارض هلال احمر، عوارض مسافر، عوارض ایمنی روی بلیت برای آنها محاسبه می‌شود که شامل ۳۰۰۰ تومان برای پروازهای داخلی یا ۴ یورو برای پروازهای خارجی پرداخت سازمان هواپیمایی، یک درصد عوارض هلال احمر، ۷ هزار تومان عوارض مسافر برای شرکت‌ فرودگاه‌ها، و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده است.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبنی بر به‌هرحال دادستانی تقاضای توقف افزایش ۳۰ درصدی نرخ بلیت هواپیماها را داده است، گفت: ما مشکلی با دادستانی نداریم، اما تابع قانون هستیم و طبق قانون برنامه و مصوبه شورای عالی هواپیمایی این رشد ۳۰ درصدی به تصویب رسیده است، اما اینکه چرا شورای عالی هواپیمایی ابلاغ نکرده است را نمی‌دانیم. به‌هرحال ادامه کار برای شرکت‌ها سخت شده بود.

اسعدی سامانی درباره سؤالی مبنی بر مقابله با مافیای چارتر گفت: شرکت‌های هواپیمایی به همین دلیل کمبود نقدینگی ناشی از نرخ‌های تکلیفی مجبور به در اختیار قرار دادن صندلی‌های خود به چارترکننده و دریافت نقدینگی هستند. فقط مشکلی که وجود دارد چارترکننده‌ها به جای آنکه صندلی‌ها را به صورت پکیج ارائه کنند به صورت تکی عرضه می‌کنند و موجب اختلال در شبکه می‌شوند. به همین دلیل بود که سقف نرخی تعیین شد تا به مسافر اجحاف نشود.

وی افزود: به‌هرحال معتقدیم هزینه حمل و نقل هوایی از سوی آن یک درصدی که استفاده می‌شود باید پرداخت شود تا هزینه آن به دوش همه مردم نیفتد.

با افزایش ۳۰ درصدی نرخ بلیت پروازهای داخلی که به تازگی از سوی شرکت‌های هواپیمایی اعمال شده است، سازمان حمایت مصرف‌کننده و تولیدکننده و دادستانی ورود کرده و اعلام کردند که این افزایش قیمت غیرقانونی است و شرکت ها باید به نرخ های قبلی برگردند.

  • 12
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
لیلا حاتمی,بیوگرافی لیلا حاتمی,عکس های لیلا حاتمی بیوگرافی لیلا حاتمی فرزند مرحوم علی حاتمی

تاریخ تولد: ۹ مهر ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع به کار: سال ۱۳۶۱ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته برق

همسر: علی مصفا

ادامه
عسجدی,زندگینامه عسجدی,آثار عسجدی زندگینامه عسجدی شاعر دربار غزنویان

دوران زندگی: قرن چهارم و پنجم هجری

پادشاهی: پادشاهای غزنوی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۴۳۲ هجری قمری

عسجدی,زندگینامه عسجدی,عسجدی شاعرزندگینامه عسجدی

ادامه
مهدی پاکدل,بیوگرافی مهدی پاکدل,عکس های مهدی پاکدل بیوگرافی مهدی پاکدل و ماجرای ازدواجش

تاریخ تولد: ۱۰ تیر ۱۳۵۹

محل تولد: اصفهان

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر، خواننده، مدل

شروع فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی گرافیک

نام همسر: رعنا آزادی ور

ادامه
ویژه سرپوش