جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳
۱۰:۳۰ - ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۲۲۵۶
مسکن، راه، عمران

بررسی وضعیت بازار بلیت پروازهای داخلی؛ گرانی قانونی می‌شود؟

بلط هواپیما,گرانی بلیط هواپیما
افزایش قیمت بلیت هواپیما موضوعی است که در آستانه نوروز بسیاری از مسافران را دچار مشکل کرده است. مسدودسازی ۹ وب‌سایت فروش بلیت هواپیما نیز کارساز نشده است، چراکه هنوز گران‌فروشی بلیت هواپیما ادامه دارد. به طوری که سخنگوی سازمان هواپیمایی تاکید دارد که مسافران اگر بلیت گران خریدند، به دادسرای ناحیه ویژه فرودگاه‌ها در نزدیکی ترمینال یک و دو فرودگاه مهرآباد مراجعه کنند.

در حالی که ایرلاین‌ها تصور می‌کردند با کمبود بلیت می‌توانند مسیر افزایش قیمت بلیت هواپیما را هموار کنند، سازمان تعزیرات هرگونه تصمیم‌گیری برای افزایش را به اواخر فروردین ماه موکول کرد. بعد از ارسال نامه انتقادی سازمان بازرسی کل کشور به سازمان هواپیمایی کشوری و مسدود‌سازی ۹ سایت فروش بلیت هواپیما به نظر می‌رسد برخی ایرلاین‌ها تصمیم دولت بر جدی بودن کنترل قیمت بلیت هواپیما را تازه باور کرده‌اند. آنها در جلسه‌ای که سازمان تعزیرات حکومتی با ایرلاین‌ها داشت، متوجه شدند که این مسدودسازی برخی سایت‌های فروش و ارسال نامه انتقادی به سازمان هواپیمایی برای برخورد با ایرلاین‌های متخلف و احتمال لغو مجوز می‌تواند برای آنها گران تمام شود.

موکول شدن بررسی افزایش نرخ بلیت پروازها به اواخر فروردین

اگر چه در جلسه‌ای که اصانلو رییس سازمان تعزیرات حکومتی و فرزادنیا معاون دادستان تهران با ایرلاین‌ها داشتند تا حدودی از فشار عصبی شرکت‌های هواپیمایی بعد از جلسه مهرداد بذرپاش وزیر راه‌وشهرسازی کاسته بود اما در پایان این جلسه وعده‌ای از سوی مقام مسوول تعزیرات حکومتی به آنها داده شد که وزیر راه‌وشهرسازی در جلسه هفته گذشته به آن اشاره کرده و گفته بود که هرگونه بررسی و افزایش قیمت بلیت هواپیما به بعد از ۲۰ فروردین ماه ۱۴۰۲ موکول شود.

اصانلو رییس سازمان تعزیرات حکومتی در این جلسه با بیان اینکه ملاک عمل سازمان تعزیرات، قوانین بالادستی است و تا زمان صدور مجوز ستاد تنظیم بازار، تمام آژانس‌ها و شرکت‌های هواپیمایی مکلف به رعایت سقف نرخ سال گذشته مسیرهای مختلف هواپیمایی هستند، گفت: گزارشاتی رسیده است که نشان می‌دهد در برخی موارد بلیت هواپیما برای سفرهای نوروزی تا چند برابر قیمت مصوب به مسافران فروخته می‌شود. بنابراین از سازمان هواپیمایی کشوری و مدیران شرکت‌های هواپیمایی خواسته‌ایم که هرگونه مدرک و مستنداتی در خصوص تخلف آژانس‌ها و شرکت‌های هواپیمایی دارند را طی ۷۲ ساعت به سازمان تعزیرات حکومتی برای تفهیم جرم و لغو مجوز شرکت‌های متخلف ارسال کنند.

وظیفه هواپیمایی کشوری چیست؟

این اظهارات در حالی از سوی رییس سازمان تعزیرات حکومتی مطرح می‌شود که جعفر یازرلو سخنگوی هواپیمایی کشوری معتقد است که اختلاف برداشتی وجود دارد و آن هم این است که ما به عنوان سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان یک سازمان حاکمیتی وظیفه تامین ایمنی و امنیت پروازها را داریم.

او معتقد است: ایمنی و امنیت پروازها کار ویژه سازمان هواپیمایی کشوری است. منتها موضوعات مربوط به قیمت بلیت هواپیما و گرانفروشی به حوزه سازمان هواپیمایی مربوط نمی‌شود.

یازرلو یادآور می‌شود: اگر در حوزه‌ای، سازمان بالادستی تعیین قیمت یا بر اساس برخی آیتم‌ها، قیمت تعیین و ابلاغ می‌کند و اگر صنف یا پایین‌دست تخلف ‌کند، دادستان یا سازمان تعزیرات ورود خواهد کرد. سازمان هواپیمایی کشوری وجاهت قانونی برای ورود به این موضوع ندارد. این سازمان فقط می‌تواند مجوز ایرلاین یا آژانس را تعلیق یا لغو کند.

ردپای دلالان در فرودگاه‌ها

فرزادنیا معاون دادستان تهران با انتقاد از دلالی برخی افراد فرصت‌طلب در فرودگاه‌ها و فروش بلیت‌های هواپیما بیش از نرخ مصوب، گفت: نیروی انتظامی مکلف شد با رصد دوربین‌های فرودگاهی دلال‌ها را شناسایی، بازداشت و برای تعیین مجازات به دادسرای فرودگاه معرفی کند.

وی ضمن تشکر از همکاری شرکت‌های هواپیمایی برای بازگرداندن قیمت بلیت‌ها به قیمت‌های قبلی تا زمان اخذ مجوز از ستاد تنظیم بازار، گفت: شرکت‌های هواپیمایی مشکلات بحقی دارند و تا حد ممکن در جلسات تصمیم‌گیری برای حل مشکلات صنعت هوایی از آنها حمایت می‌کنیم تا شاهد رشد و استفاده بیشتر مردم با رعایت نکات ایمنی در این صنعت باشیم.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که حتی مسدودسازی ۹ سایت فروش بلیت هواپیما نیز کارساز نشده است، چراکه هنوز گرانفروشی بلیت هواپیما ادامه دارد، به طوری که سخنگوی سازمان هواپیمایی تاکید دارد مسافران اگر بلیت گران خریدند، در نزدیکی ترمینال یک و دو فرودگاه مهرآباد، دادسرای ناحیه ویژه فرودگاه‌ها قرار دارد که می‌توانند به آنجا مراجعه و شکایت خود را ثبت کنند. البته راه بعدی ثبت شکایت به صورت آنلاین در سایت سازمان هواپیمایی است و مردم به دلیل عدم اطلاع کافی از حقوق خود کمترین شکایت را ثبت کرده‌اند.

پیچیدگی‌های فروش بلیت هواپیما

اگرچه مبنای قیمت‌ بلیت هواپیما نرخنامه دی ۱۴۰۰ است اما به گفته سازمان هواپیمایی کشوری اگر نرخ‌های فروش‌رفته بیشتر از قیمت دی سال ۱۴۰۰ باشد و شکایتی ثبت شود پول مسافران بازگردانده خواهد شد.

آن‌طور که وضعیت ناوگان هوایی نشان می‌دهد در حال حاضر ۱۶۲ فروند هواپیمای فعال داریم که ۱۴۲ فروند آماده خدمات‌دهی به مسافران نوروزی است. ۲۳ هزار صندلی پرواز نیز در نوروز امسال عرضه شده است. اما به نظر می‌رسد پیچیدگی‌های مربوط به فروش بلیت هواپیما زیاد است و ممکن است برخی تخلفات از چشم سازمان هواپیمایی مغفول بماند. به همین دلیل طبق دستورالعمل جدید سازمان هواپیمایی کشوری شرکت‌های هواپیمایی باید در درجه اول نسبت به تخلفات جوابگو باشند و در وهله دوم موظف به فروش سیستمی پروازها هستند، هر چند فروش چارتری در ۷ شهر بدون اعلام زمان برای رفع محدودیت، کاملا ممنوع است.

لزوم اعمال نظارت بیشتر بر فروش بلیت

مهدی خنجری بازرس کل امور راه‌وشهرسازی سازمان بازرسی کل کشور چند روز پیش با اشاره به در پیش بودن سفرهای نوروزی، در نامه‌ای هشداری به رییس سازمان هواپیمایی کشوری خواستار اعمال نظارت بیشتر بر فروش بلیت به نرخ‌های اعلامی شده بود. او خواستار اعمال نظارت بیشتر بر فروش بلیت به نرخ‌های اعلامی و جلوگیری از فروش خارج شبکه رسمی فروش بلیت شرکت‌های هواپیمایی (ایجاد بازار سیاه) و مازاد بر ظرفیت هواپیما شده بود.

اعلام ممنوعیت فروش بلیت گروهی یا چارتری در ایام سفرهای نوروزی از طریق ابلاغ بخشنامه به شرکت‌های هواپیمایی و تاکید بر قابل استرداد بودن بلیت و رعایت سقف قیمت‌ها از جمله موارد مطروحه در نامه سازمان بازرسی کل کشور به سازمان هواپیمایی کشوری بود، به همین دلیل سازمان هواپیمایی کشوری در واکنش به این نامه برخی سایت‌های غیرمجاز فروش بلیت هواپیما را مسدود کرد. حال با نزدیک شدن به سفرهای نوروزی باید منتظر ماند و دید که آیا این جلسات و مسدودسازی توانسته نرخ بلیت هواپیما را بر اساس نرخنامه دی سال ۱۴۰۰ تثبیت کند یا خیر.

بلط هواپیما,گرانی بلیط هواپیما

  • 17
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش