سه شنبه ۰۱ فروردین ۱۴۰۲
۱۰:۳۰ - ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۲۲۵۶
مسکن، راه، عمران

بررسی وضعیت بازار بلیت پروازهای داخلی؛ گرانی قانونی می‌شود؟

بلط هواپیما,گرانی بلیط هواپیما
افزایش قیمت بلیت هواپیما موضوعی است که در آستانه نوروز بسیاری از مسافران را دچار مشکل کرده است. مسدودسازی ۹ وب‌سایت فروش بلیت هواپیما نیز کارساز نشده است، چراکه هنوز گران‌فروشی بلیت هواپیما ادامه دارد. به طوری که سخنگوی سازمان هواپیمایی تاکید دارد که مسافران اگر بلیت گران خریدند، به دادسرای ناحیه ویژه فرودگاه‌ها در نزدیکی ترمینال یک و دو فرودگاه مهرآباد مراجعه کنند.

در حالی که ایرلاین‌ها تصور می‌کردند با کمبود بلیت می‌توانند مسیر افزایش قیمت بلیت هواپیما را هموار کنند، سازمان تعزیرات هرگونه تصمیم‌گیری برای افزایش را به اواخر فروردین ماه موکول کرد. بعد از ارسال نامه انتقادی سازمان بازرسی کل کشور به سازمان هواپیمایی کشوری و مسدود‌سازی ۹ سایت فروش بلیت هواپیما به نظر می‌رسد برخی ایرلاین‌ها تصمیم دولت بر جدی بودن کنترل قیمت بلیت هواپیما را تازه باور کرده‌اند. آنها در جلسه‌ای که سازمان تعزیرات حکومتی با ایرلاین‌ها داشت، متوجه شدند که این مسدودسازی برخی سایت‌های فروش و ارسال نامه انتقادی به سازمان هواپیمایی برای برخورد با ایرلاین‌های متخلف و احتمال لغو مجوز می‌تواند برای آنها گران تمام شود.

موکول شدن بررسی افزایش نرخ بلیت پروازها به اواخر فروردین

اگر چه در جلسه‌ای که اصانلو رییس سازمان تعزیرات حکومتی و فرزادنیا معاون دادستان تهران با ایرلاین‌ها داشتند تا حدودی از فشار عصبی شرکت‌های هواپیمایی بعد از جلسه مهرداد بذرپاش وزیر راه‌وشهرسازی کاسته بود اما در پایان این جلسه وعده‌ای از سوی مقام مسوول تعزیرات حکومتی به آنها داده شد که وزیر راه‌وشهرسازی در جلسه هفته گذشته به آن اشاره کرده و گفته بود که هرگونه بررسی و افزایش قیمت بلیت هواپیما به بعد از ۲۰ فروردین ماه ۱۴۰۲ موکول شود.

اصانلو رییس سازمان تعزیرات حکومتی در این جلسه با بیان اینکه ملاک عمل سازمان تعزیرات، قوانین بالادستی است و تا زمان صدور مجوز ستاد تنظیم بازار، تمام آژانس‌ها و شرکت‌های هواپیمایی مکلف به رعایت سقف نرخ سال گذشته مسیرهای مختلف هواپیمایی هستند، گفت: گزارشاتی رسیده است که نشان می‌دهد در برخی موارد بلیت هواپیما برای سفرهای نوروزی تا چند برابر قیمت مصوب به مسافران فروخته می‌شود. بنابراین از سازمان هواپیمایی کشوری و مدیران شرکت‌های هواپیمایی خواسته‌ایم که هرگونه مدرک و مستنداتی در خصوص تخلف آژانس‌ها و شرکت‌های هواپیمایی دارند را طی ۷۲ ساعت به سازمان تعزیرات حکومتی برای تفهیم جرم و لغو مجوز شرکت‌های متخلف ارسال کنند.

وظیفه هواپیمایی کشوری چیست؟

این اظهارات در حالی از سوی رییس سازمان تعزیرات حکومتی مطرح می‌شود که جعفر یازرلو سخنگوی هواپیمایی کشوری معتقد است که اختلاف برداشتی وجود دارد و آن هم این است که ما به عنوان سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان یک سازمان حاکمیتی وظیفه تامین ایمنی و امنیت پروازها را داریم.

او معتقد است: ایمنی و امنیت پروازها کار ویژه سازمان هواپیمایی کشوری است. منتها موضوعات مربوط به قیمت بلیت هواپیما و گرانفروشی به حوزه سازمان هواپیمایی مربوط نمی‌شود.

یازرلو یادآور می‌شود: اگر در حوزه‌ای، سازمان بالادستی تعیین قیمت یا بر اساس برخی آیتم‌ها، قیمت تعیین و ابلاغ می‌کند و اگر صنف یا پایین‌دست تخلف ‌کند، دادستان یا سازمان تعزیرات ورود خواهد کرد. سازمان هواپیمایی کشوری وجاهت قانونی برای ورود به این موضوع ندارد. این سازمان فقط می‌تواند مجوز ایرلاین یا آژانس را تعلیق یا لغو کند.

ردپای دلالان در فرودگاه‌ها

فرزادنیا معاون دادستان تهران با انتقاد از دلالی برخی افراد فرصت‌طلب در فرودگاه‌ها و فروش بلیت‌های هواپیما بیش از نرخ مصوب، گفت: نیروی انتظامی مکلف شد با رصد دوربین‌های فرودگاهی دلال‌ها را شناسایی، بازداشت و برای تعیین مجازات به دادسرای فرودگاه معرفی کند.

وی ضمن تشکر از همکاری شرکت‌های هواپیمایی برای بازگرداندن قیمت بلیت‌ها به قیمت‌های قبلی تا زمان اخذ مجوز از ستاد تنظیم بازار، گفت: شرکت‌های هواپیمایی مشکلات بحقی دارند و تا حد ممکن در جلسات تصمیم‌گیری برای حل مشکلات صنعت هوایی از آنها حمایت می‌کنیم تا شاهد رشد و استفاده بیشتر مردم با رعایت نکات ایمنی در این صنعت باشیم.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که حتی مسدودسازی ۹ سایت فروش بلیت هواپیما نیز کارساز نشده است، چراکه هنوز گرانفروشی بلیت هواپیما ادامه دارد، به طوری که سخنگوی سازمان هواپیمایی تاکید دارد مسافران اگر بلیت گران خریدند، در نزدیکی ترمینال یک و دو فرودگاه مهرآباد، دادسرای ناحیه ویژه فرودگاه‌ها قرار دارد که می‌توانند به آنجا مراجعه و شکایت خود را ثبت کنند. البته راه بعدی ثبت شکایت به صورت آنلاین در سایت سازمان هواپیمایی است و مردم به دلیل عدم اطلاع کافی از حقوق خود کمترین شکایت را ثبت کرده‌اند.

پیچیدگی‌های فروش بلیت هواپیما

اگرچه مبنای قیمت‌ بلیت هواپیما نرخنامه دی ۱۴۰۰ است اما به گفته سازمان هواپیمایی کشوری اگر نرخ‌های فروش‌رفته بیشتر از قیمت دی سال ۱۴۰۰ باشد و شکایتی ثبت شود پول مسافران بازگردانده خواهد شد.

آن‌طور که وضعیت ناوگان هوایی نشان می‌دهد در حال حاضر ۱۶۲ فروند هواپیمای فعال داریم که ۱۴۲ فروند آماده خدمات‌دهی به مسافران نوروزی است. ۲۳ هزار صندلی پرواز نیز در نوروز امسال عرضه شده است. اما به نظر می‌رسد پیچیدگی‌های مربوط به فروش بلیت هواپیما زیاد است و ممکن است برخی تخلفات از چشم سازمان هواپیمایی مغفول بماند. به همین دلیل طبق دستورالعمل جدید سازمان هواپیمایی کشوری شرکت‌های هواپیمایی باید در درجه اول نسبت به تخلفات جوابگو باشند و در وهله دوم موظف به فروش سیستمی پروازها هستند، هر چند فروش چارتری در ۷ شهر بدون اعلام زمان برای رفع محدودیت، کاملا ممنوع است.

لزوم اعمال نظارت بیشتر بر فروش بلیت

مهدی خنجری بازرس کل امور راه‌وشهرسازی سازمان بازرسی کل کشور چند روز پیش با اشاره به در پیش بودن سفرهای نوروزی، در نامه‌ای هشداری به رییس سازمان هواپیمایی کشوری خواستار اعمال نظارت بیشتر بر فروش بلیت به نرخ‌های اعلامی شده بود. او خواستار اعمال نظارت بیشتر بر فروش بلیت به نرخ‌های اعلامی و جلوگیری از فروش خارج شبکه رسمی فروش بلیت شرکت‌های هواپیمایی (ایجاد بازار سیاه) و مازاد بر ظرفیت هواپیما شده بود.

اعلام ممنوعیت فروش بلیت گروهی یا چارتری در ایام سفرهای نوروزی از طریق ابلاغ بخشنامه به شرکت‌های هواپیمایی و تاکید بر قابل استرداد بودن بلیت و رعایت سقف قیمت‌ها از جمله موارد مطروحه در نامه سازمان بازرسی کل کشور به سازمان هواپیمایی کشوری بود، به همین دلیل سازمان هواپیمایی کشوری در واکنش به این نامه برخی سایت‌های غیرمجاز فروش بلیت هواپیما را مسدود کرد. حال با نزدیک شدن به سفرهای نوروزی باید منتظر ماند و دید که آیا این جلسات و مسدودسازی توانسته نرخ بلیت هواپیما را بر اساس نرخنامه دی سال ۱۴۰۰ تثبیت کند یا خیر.

بلط هواپیما,گرانی بلیط هواپیما

  • 17
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش