سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
۱۵:۱۲ - ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۸۶۵
مسکن، راه، عمران

شیوه تعیین اجاره بها تغییر می کند؟ | وام ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیون تومان شد

وام ودیعه مسکن,حمایت از مستاجران
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها بخشی از یک طرح کلی است که به دنبال نظم‌دهی به بازار ملک و اجاره است. این طرح در اولین جلسه هفته بعد مطرح و به شورای نگهبان خواهد رفت و پیش‌بینی می‌شود یک یا دو هفته دیگر اجرایی شود.

دیروز «طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها» برای حمایت از مستاجران در مجلس تصویب شد. طبق طرح جدید مجلس، ماده مربوط به تعیین افزایش نرخ سالانه اجاره‌بهای مجلس مورد بازنگری قرار گرفت. این در حالی است که چند روز پیش، در جلسه شورای عالی مسکن تصویب شد که سقف مجاز افزایش اجاره‌بها در سال جاری در تهران ۲۵ درصد و در سایر شهرها ۲۰ درصد تعیین شود.

طرحی برای کمک به مستاجران

عضو کمیسیون عمران مجلس درباره طرح دیروز مجلس به همشهری آنلاین‌ گفت: طرح جدیدی که ما ارائه کردیم بخشی از یک طرح کلی است که به دنبال نظم‌دهی به بازار ملک و اجاره است. این طرح در اولین جلسه هفته بعد مطرح و پس از آن به شورای نگهبان خواهد رفت و پس از برگشت از شورای نگهبان، ما اصلاحات را انجام خواهیم داد و پیش‌بینی می‌شود حدود یک تا دو هفته دیگر اجرایی ‌شود.

اقبال شاکری ادامه داد: طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها جزو طرح‌های تنظیم‌گری است و ما به دنبال آن هستیم که دخالت دولت‌ در بخش مسکن حد و حدودی داشته باشد. درواقع، هدف این است که دخالت در بخش مسکن و اجاره یک اختیار برای دولت باشد نه اجبار؛ ثانیا، زمان مداخله دولت و نحوه مداخله هم مشخص شود تا اگر دولت خواست در این بخش کاری انجام دهد یک مبنای قانونی در دست داشته باشد.

شاکری در ادامه به تعیین سقف اجاره‌بها اشاره و عنوان کرد: تعیین سقف افزایش اجاره‌بها در سال‌های گذشته جواب منفی داده است چون در آن حق مالکین رعایت نشده است برای همین ما در طرح جدید با تعیین دو ضابطه برای دولت، راه‌حل میانه‌ای را اعلام و عنوان کرده‌ایم اولا دولت چه موقع وارد شود و ثانیا اگر خواست وارد شود چه کار کند که حق طرفین (هم مالکین و هم مستاجرین) زایل نشود.

عضو کمیسیون عمران مجلس توضیح داد: بر این اساس تاکید کرده‌ایم که سقف اجاره متناسب با تورم تعیین شود چرا که اگر بین اجاره و نرخ تورم رابطه‌ای برقرار شود و دولت به جای رویکرد دستوری و خودسرانه، در رابطه با اجاره‌بها بر اساس نرخ تورم اعلام نظر کند و هم جانب صاحبخانه‌ها و هم جانب مستاجرین رعایت شود بدون تردید تاثیر بهتری خواهد داشت چون اگر شرایط سخت شود مالکین خانه‌های خود را اجاره نمی‌دهند و به تبع آن نرخ اجاره بالا می‌رود و برعکس جواب می‌دهد.

مشوق‌هایی برای صاحبخانه‌ها

در طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها مشوق‌ها و معافیت‌های مالیاتی برای صاحبخانه‌ها تعیین شده است تا هوای مستاجران خود را داشته باشند. برای مثال، عنوان شده است در صورت انعقاد قرارداد بلندمدت اجاره و عدم فسخ قرارداد در طول دوره، درآمد اجاره برای قرارداد دو ساله مشمول ۷۰درصد تخفیف و برای قرارداد سال سوم و بیشتر مشمول ۱۰۰ درصد تخفیف می‌شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس در این باره گفت: ما همچنین، به صاحبخانه‌هایی که ملک خود را به خانواده‌های دارای دو یا سه فرزند یا خانواده‌های کم‌درآمد و تحت پوشش اجاره بدهند مشوق‌هایی داده‌ایم و قراردادهای اجاره اقشار کم‌درآمد و خانوارهای پرجمعیت را از پرداخت مالیات معاف کرده‌ایم.

شاکری ادامه داد: همچنین سقف وام ودیعه مسکن به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافت و با توجه به سود ۲۳ درصدی این وام، قرار گذاشته‌ایم برای حمایت از اقشار متوسط به پایین، آیین‌نامه‌ای تنظیم شود که طبق آن نرخ سود وام ودیعه برای اقشار متوسط به پایین آنجا تغییر کند.

بازار اجاره کنترل می‌شود؟

عضو کمیسیون عمران مجلس در مورد اینکه بازار اجاره قابل کنترل است یا نه؟ گفت: امسال قیمت ها بازار اجاره تحت تاثیر جو روانی که ایجاد شده است افزایش بسیار زیادی پیدا کرده اما ما امیدوار هستیم که با طرح‌های خوبی که تصویب شده و در مرحله تصویب است در ۲ تا ۳ سال آتی شاهد افزایش عرضه مسکن و کنترل بازار اجاره باشیم.

شاکری در مورد طرح‌های دولت و مجلس برای کنترل بازار مسکن و اجاره بیان کرد: قانون مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات بر اراضی بایر، عدم ثبت معاملات مسکن با اسناد غیررسمی، تقویت سکوهای اطلاعاتی و ثبت اطلاعات مکانی افراد و خانه‌ها در سامانه املاک و اسکان، قانون مالیات بر معاملات مکرر و تفکیک تعرفه مشاورین املاک از قیمت اجاره‌بها در کنار افزایش تسهیلات اجاره‌بها از طرح‌های خوبی هستند که می‌توانند در کنار طرح‌های تنظیم‌گری، بازار را کنترل کنند.

وام ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیون تومان شد/ مصوبه مجلس بحران مسکن را رفع می‌کند؟

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها سقف تسهیلات ودیعه مسکن در تهران را به ۲۰۰ میلیون تومان رساندند؛ این در حالی‌است که تا پیش از این این رقم ۱۰۰ میلیون تومان بود. 

وام ودیعه مسکن,حمایت از مستاجران

 به گزارش آرمان ملی آنلاین؛ سقف تسهیلات کمک ودیعه مسکن که تا پیش از این ۱۰۰ میلیون تومان بود به ۲۰۰ میلیون تومان در تهران افزایش یافته و این در حالی است که گفته می‌شود مجلس و دولت در قالب طرحی برای کنترل بازار مسکن و اجاره بها، هفت راهکار برای ساماندهی این بازار ارایه داده‌اند که از جمله آن می‌توان به رفع تعارض منافع مشاوران املاک، افزایش وام ودیعه و افزایش ملک استیجاری اشاره کرد.

آرمان ملی پیش از این نسبت به بی اثر بودن برخی اقدامات و مداخله‌های دولت در بازار زمین و مسکن گزارشی منتشر کرده بود که در اینجا می‌توانید بخوانید.  

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، امروز در جریان رسیدگی به قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها، سقف تسهیلات ودیعه مسکن در تهران را ۲۰۰ میلیون تومان اعلام کردند.  

بر این اساس سقف تسهیلات ودیعه مسکن در سال اول اجرای قانون مذکور در تهران ۲۰۰، مراکز استان‌ها ۱۵۰ و سایر شهرها ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

تا پیش از این سقف وام اجاره (ودیعه مسکن) در تهران ۱۰۰، مراکز استان‌ها ۷۰ و سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان بود که مهلت اعطای این تسهیلات تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۲ تمدید شد. اعتبار در نظر گرفته شده برای این نوع وام در سال جاری ۴۰ هزار میلیارد تومان بود که بر اساس قانون جدید  احتمالا این میزان افزایش خواهد  داشت.

  • 12
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش