شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
۱۶:۵۰ - ۲۲ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۱۶۳۴
مسکن، راه، عمران

خانه ۲۵ متری خانه نیست لانه است | اینگونه حرمت خانواده از بین می‌رود

ساخت خانه‌های ۲۵ متری, خانه های کسپولی
امان‌الله قرائی‌مقدم به فراز گفت: این خانه نیست. لانه است. اسم خانه روی این سازه نگذارند چون آبروی خانه از بین می‌رود. در خانه ۲۵ متری کرامت انسانی و حرمت خانواده از بین می‌رود. در گذشته معنویات پُر رنگ‌تر بود. اما امروزه معنویات، اعتقادات و باورهای مردمی فرو ریخته است.

روز گذشته «خشایار باقرپور»، مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران از ساخت واحد‌های ۲۵ متری در منطقه ۱۹ تهران خبر داد. این خبر انتقادهای بسیاری از طرف مردم را در پی داشت.

خبر ساخت خانه‌های ۲۵ متری یا به اصطلاح «کسپولی» یا «قوطی کبریتی» در دولت رئیسی انتقادهایی را به سمت دولت سیزدهم کشاند. دولتی که در ابتدای کار روی «رفاه اجتماعی» و «کرامت انسانی» تاکید داشت و وعده ساخت سالانه یک میلیون خانه را داده بود، حالا نه خبری از خانه است و نه حفظ کرامت انسانی.

به گفته باقرپور «هزینه نهاده‌های تولید مسکن با قیمت‌های امروز حدود متری ۲۵ میلیون تومان برای ساخت ارزیابی می‌شود». با توجه به این رقم، اگر در آینده افزایش قیمتی نداشته باشد، هزینه خرید یک واحد ۲۵ متری ۶۲۵ میلیون تومان است. برخی در واکنش به این خبر، زندگی در کانکس را به خانه ۲۵ متری ترجیح دادند.

راستی قیمت کانکس چقدر است؟

گزارش فراز، قیمت کانکس خانه‌ای یا به اصطلاح ویلایی متری ۸ میلیون تومان است. به عبارتی هزینه یک کانکس ویلایی ۲۵ متری آماده برای زندگی، ۲۰۰ میلیون تومان و کانکس ۳۵ متری، ۲۸۰ میلیون تومان است. ۵۰ درصد مبلغ کل زمان قرارداد و ۵۰ درصد باقی‌مانده زمان تحویل پرداخت می‌شود. 

از وعده ساخت ۴ میلیون مسکن تا رضایت به آپارتمان ۲۵ متری 

ساخت خانه‌های ۲۵ متری, خانه های کسپولی

«امان‌الله قرائی‌مقدم»، کارشناس حوزه شهری با انتقاد از ساخت خانه ۲۵ متری به خبرنگار فراز گفت‌و‌گو کرد.

 خانه نیست، لانه است!

قرائی‌مقدم گفت: «این خانه نیست. لانه است. اسم خانه روی این سازه نگذارند چون آبروی خانه از بین می‌رود. این بناها توهین به خانواده ایرانی، جامعه ایران و دختر و پسرانی که می‌خواهند ازدواج کنند، است.» توجیه می‌کنند در برخی از کشورهای پیشرفته هم خانه‌ها کم متراژ ساخته می‌شود اما تفاوتی که وجود دارد این است که در کشورهای پیشرفته افراد به انتخاب خود این خانه‌ها را خریداری می‌کنند نه به‌خاطر فقر و مشکلات معیشتی. هر چند همین پول را هم مردم ندارند».

او افزود: «در برخی کشورها چون محدودیت زمین وجود دارد مثل چین، ژاپن، دبی، بحرین خانه‌های کوچک‌تر ساخته می‌شود اما ما در کشور مشکل زمین نداریم. این خانه‌ها نه از لحاظ فرهنگی، ارزش‌ها و هنجارها در مورد خانه‌دار شدن و نه از نظر رفاه و تامین امنیت خانواده‌ها بخصوص نسل جوان قابل مقایسه با دیگر کشورها نیست و به اعتقاد من ساخت این ‌خانه‌ها بسیار اشتباه و توهین‌آمیزی است».

این کارشناس حوزه شهری با اشاره به اینکه چگونه در خانه ۲۰ یا ۲۵ متری یک فرد می‌تواند زندگی کند؟ گفت: «این خانه‌ها بیشتر به درد افراد مجرد می‌خورد. خانه‌های ۲۵ متری آسیب‌زاست. از یک طرف می‌تواند به خانه‌های‌ فساد تبدیل ‌شود و از طرفی پدیده مهاجرت را تشدید کند. وقتی در جامعه تجردگرایی افزایش پیدا کند، بی‌بندوباری در مورد انواع متعدد آسیب‌های اجتماعی هم افزایش پیدا می‌کند».

او در ادامه گفت: «به قول جامعه‌شناسی مکتب شیکاگو که می‌گوید: «تراکم جمعیت موجب نا‌به‌سامانی و از بین رفتن کنترل و بروز انواع فساد می‌شود». بنابراین هر کجا تراکم جمعیت زیاد باشد مثل اطراف تهران، اطراف بازار، شوش، مولوی، خیابان جمشید، ترمینال جنوب آمار جرم بالا می‌رود. چرا همیشه اطراف بازار مراکز فساد است؟ وقتی خانه‌های قلکی بیشتر باشد، تراکم جمعیت هم بیشتر می‌شود و خود کنترل کاهش و ترس از شناخته شدن، افزایش پیدا می‌کند. از این‌رو، آمار جرم و فساد بالا می‌رود».

قرائی‌مقدم با اشاره به اینکه در جامعه شهری پُر تراکم، خلافکاران در انبوه جمعیت گم می‌شوند، گفت: «خشنونت در محیط‌های پر تراکم بالا می‌رود. در ماجرای افزایش خشونت عوامل متعددی همچون: برخوردهای سیاسی، سوء استفاده‌ها، گرسنگی، افزایش خط فقر و غیره دخالت دارد؛ اما یکی از عوامل افزایش خشونت و افزایش بی‌اعتمادی عمومی در جامعه، تراکم و ساخت خانه‌هایی است که با فرهنگ مردم تداخل داد و کرامت انسانی را زیر سوال می‌برد.

در خانه ۲۵ متری، کرامت انسانی از بین می‌رود

او در ادامه افزود: «در خانه ۲۵ متری در یک اتاق که پدر، مادر، فرزند کنار هم زندگی می‌کنند، کرامت انسانی و حرمت خانواده از بین می‌رود. پیشتر در جامعه ایرانی و اغلب در خانه‌های روستایی، خانواده‌ها زیر یک سقف زندگی می‌کردند اما الان شرایط فرق کرده است».

امروزه اعتقادات و باورهای مردمی فرو ریخته است

این کارشناس حوزه شهری در پایان گفت: «در گذشته معنویات پُر رنگ‌تر بود. اما امروزه معنویات، اعتقادات و باورهای مردمی فرو ریخته است. هنجارهای که روابط را محترم می‌شمارد، فرو ریخته است. در نتیجه، رابطه نامشروع در این خانه‌ها افزایش پیدا خواهد کرد چون تراکم زیاد است و این موضوع می‌تواند بسیار آسیب‌زا باشد».

  • 18
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش