یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
۰۸:۴۰ - ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۰۱۲۸
صنعت و معدن

از اول سال تا کنون ۳۰ هیات از روسیه به ایران آمده‌اند

ادعای عجیب وزیر صمت رئیسی: تقریبا تحریم‌ها را شکست داده‌ایم | قیمت دلار: ۵۰ هزارتومان❗️

دروغهای وزیرای رئیسی,اقتصاد ایران
دیروز قیمت دلار بار دیگر رکورد تازه‌ای ثبت کرد. هر دلار آمریکا دیروز در بازار آزاد به قیمت ۵۰ هزار تومان هم رسید. در همین حال وزیر صمت رئیسی ادعا کرده است تقریبا تحریم‌ها را شکست داده‌ایم!

ایرنا: وزیر صمت به افزایش ورود هیات‌های تجاری به ایران اشاره کرد و گفت: از اول سال جاری تا کنون ۶۰ هیأت تجاری آفریقایی و ۳۰ هیات از روسیه به ایران آمده‌اند.

سیدرضا فاطمی امین دوشنبه شب در گفت وگوی تلویزیونی با بیان اینکه باید با کشورهایی تعامل داشته باشیم که بکر هستند، افزود: باید بین کسب‌ و کارهای ایرانی و خارجی ارتباط برقرار کنیم تا تلاطمات سیاسی بر دو کشور اثر منفی نگذارد بلکه بهبود دهنده نیز باشد.

وزیر صمت گفت: طی یکسال گذشته ۱۲ بار با اتحادیه اوراسیا مذاکره کردیم. کشورهای عضو این اتحادیه در مجموع ۱۸۰ میلیون نفر جمعیت و ۷۰۰ میلیارد دلار مبادلات خارجی دارند که بازار مناسبی برای ما است.

وی افزود: اکنون برای ۷۰۰ قلم کالا تعرفه ترجیهی داریم اما مذاکرات نهایی شده تا برای ۷ هزار کالا تعرفه صفر شود. عضویت در شانگهای و اوراسیا درآمدهای صادرات کشور را جهش می دهد.

فاطمی امین گفت: تا سال قبل تنها در ۵ کشور رایزن داشتیم که اکنون به ۱۸ کشور رسیده و نتایج مثبت آن در توسعه تجارت در آینده مشخص می‌شود.

وزیر صمت در ادامه درباره همکاری ایران با چین و توافقات در حوزه تجارت خارجی افزود: چین یک اقتصاد بسیار بزرگ دارد . ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد دلار ارزش تجارت خارجی و ۱۷ هزار میلیارد دلار ارزش تجارت داخلی این کشور است و در انواع و اقسام رشته‌های صنعتی و فناوری ورود کرده و تنوع محصول بالایی دارد بنابراین همکاری بین ایران و چین برای ما ارزشمند است.

فاطمی امین در ادامه با بیان اینکه نکته مهم دیگر این است که چین برای خودش جایگاه و شان مستقلی دارد و دنباله رو کشورهای غربی نیست، گفت: ما دشمنان مشترک داریم بنابراین توسعه تجارت دو کشور اهمیت دارد.

وی افزود: از اوایل امسال در حوزه‌های مختلف معدن، فولاد و ماشین آلات تفاهمات و مذاکراتی بین دو کشور انجام شده است و به طور مثال در حوزه مس پروژه بزرگی تعریف شده که در صورت اجرا ظرفیت تولید مس تا یک میلیون تن می‌رسد و در بخش تامین ماشین آلات این طرح مذاکراتی با چین داشتیم.

وزیر صمت ادامه داد: در حوزه فولاد و صنعت خودرو هم مذاکراتی بین شرکت‌های ایرانی با شرکت‌های چینی انجام شده است همچنین در بحث موتور و لوکوموتیو قراردادهای خوبی داریم که طی آن انتقال فناوری و ساخت داخل هم انجام می‌شود.

وی همچنین به وضعیت تجارت خارجی ایران اشاره کرد و در این باره افزود: برنامه ریزی داشتیم تا صادرات غیر نفتی کشور طی امسال ۵۰ میلیارد دلار باشد که تاکنون از این رقم فراتر رفته و تا پایان سال بیشتر هم می‌شود.

فاطمی امین گفت: سال گذشته ۴۵ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشتیم و تراز تجاری کشور با احتساب نفت مثبت ۳۰ میلیارد دلار است.

وزیر صمت ادامه داد: صادرات غیر نفتی امسال ۱۷.۷ درصد بیشتر از سال قبل شده است و واردات به لحاظ وزنی ۷ درصد کاهش و به لحاظ ارزشی ۱۶.۹ درصد افزایش یافته که یعنی رشد صادرات بیشتر از رشد واردات بوده است.

وی افزود: رشد واردات هم در شرایطی بوده که واردات کالاهای مصرفی ۸ درصد کم شده و واردات ماشین آلات ۵۱ درصد و مواد اولیه ۱۹ درصد بیشتر شده، یعنی واردات به نفع تولید بوده و در واقع سرمایه گذاری در تولید بیشتر شده است. همچنین رشد بخش صنعت ۴.۸ درصد و رشد سرمایه گذاری در ماشین آلات ۱۵ درصد بوده است.

فاطمی امین با بیان اینکه ما مشکلات زیادی در معیشت داریم اما اتفاقاتی در بخش تولید و سرمایه گذاری افتاده که امید به آینده را بیشتر می‌کند، تاکید کرد: رشد اقتصادی، میزان اشتغال و تولید در سال‌های آینده رشد خواهد داشت.

وزیر صمت افزود: اشتغال صنعتی در پاییز امسال بیش از ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بوده که در سال‌های گذشته بی نظیر بوده است.

وی در ادامه همچنین درخصوص وضعیت کشور در تجارت با کشورهای همسایه گفت: در ۱۰ ماه نخست امسال صادرات به عراق ۲۳ درصد، ترکیه ۴۶ درصد، عمان ۶۳ درصد، روسیه ۲۳ درصد و کشورهای آفریقایی بیش از ۲۰ درصد رشد داشته که نشان دهنده حرکت کشور در بخش صادرات است.

فاطمی امین ادامه داد: صادرات به چند دلیل برای ما اهمیت دارد. کارکرد نخست صادرات، تامین ارز برای رفع نیازهای وارداتی کشور و کارکرد حداکثری صادرات، اقتدار بین المللی است.

وی تصریح کرد: زمانی می‌توانیم اقتدار داشته باشیم که کالاهایی صادر کنیم که کشورهای کمتری آن را صادر می‌کنند. سال گذشته ۷۰ درصدی صادرات ما به روسیه محصولات کشاورزی بوده اما امسال ۶۰ درصد صادرات ما کالاهای صنعتی است. در روسیه کاتالیست‌های ایرانی، داروی ضد سرطان، قطعات خودرو و توربین‌های ایرانی می‌بینید.

وزیر صمت گفت: کارکرد سوم صادرات، ایجاد بازار برای تولید داخل است و در واقع صادرات، لوکوموتیو ساخت داخل خواهد شد. اگر برای تولیدکنندگان ایرانی بازاری فراهم کنیم، تولید رشد می‌کند، اشتغال و درآمد ایجاد می‌شود و بعد تقاضای خرید ایجاد خواهد شد و رکودی که ۱۰ سال درگیر آن بوده‌ایم از بین خواهد رفت.

وی افزود: برای حمایت از این بخش، صندوق ضمانت صادرات را داشتیم، همچنین با ۱۲ کشور قرارداد بسته شده تا اعتبار اسنادی گشایش یابد. بین بانک‌های ایرانی و روسی ارتباط برقرار شده است.

فاطمی امین گفت: به هر طریق انتقال پول با تهاتر و روش‌های دیگر انجام می‌شود و تقریبا تحریم‌ها را شکست داده‌ایم البته تحریم‌ها کار را سخت کرده اما در میان مدت به نفع ما خواهد بود.

وزیر صمت در ادامه به موضوع خام فروشی در حوزه معدن اشاره کرد و در این باره افزود: اکنون تقریبا خام فروشی نداریم. ۶۰۰ میلیون تن ماده معدنی برداشت می‌کنیم و تنها ۱.۷ درصد از مواد معدنی را به صورت خام صادر می‌کنیم و در عوض کلی مواد خام هم وارد کشور می‌شود اما شمش مس و فولاد صادر می‌کنیم که آن هم باید تبدیل به ورق و سپس صادر شود.

فاطمی امین همچنین درباره طرح شناسه کالا نیز گفت: با دو معضل کالاهای تقلبی و قاچاق در بازار مواجه بودیم که اجرای طرح شناسه کالا این مشکلات را تا حد زیادی کاهش داده است.

وی افزود: هم اکنون ۳۰۰ میلیون قطعه خودرو و ۱۸ میلیون لوازم خانگی کد رهگیری دارند. کد رهگیری اصالت کالا را مشخص می‌کند که ۳ مرحله برای اجرای آن پیش بینی کردیم.

وزیر صمت ادامه داد: نخست اینکه تولید داخل و کالاهای وارداتی باید کد رهگیری داشته باشند. گام دوم همکاری اصناف است که از اوایل تابستان اجرایی شده است و در مرحله سوم سامانه شفافیت فروشگاهی را طراحی کردیم که در آن بارکد کالا مشخص می‌شود و کار کاملا الکترونیکی خواهد شد.

فاطمی امین ادامه داد: این کار را از مهر ماه آغاز کردیم و ابلاغیه نهایی آن یکشنبه از سوی معاون اول ابلاغ شده است و اجرای آن زمان حدود ۵ ماهه می‌خواهد که امیدواریم به زودی تکمیل شود.

وی افزود: در مدت اجرای این طرح کاهش قاچاق را داشته‌ایم و به ویژه در حوزه قطعه سازی، فروش قطعه سازان رسمی بیشتر شده است.

وزیر صمت در ادامه درخصوص پیگیری تخلف خودروسازان درباره پرداخت خودرو به سازمان‌ها نیز گفت: اسفند ماه سال پیش رئیس جمهور تاکید کردند که در واگذاری خودروها ضوابطی باید رعایت شود و رانت نباید در این بخش به وجود بیاید.

فاطمی امین افزود: گزارش‌هایی دریافت شده است که چندین سازمان با یکی از خودروسازها (که البته جزو دو خودروساز بزرگ نیست) برای کارکنان خود قراردادی بستند و خودرو گرفتند که این موضوع بررسی شده و گزارش در حال نهایی شدن است و با شرکت متخلف برخورد می‌شود.

  • 19
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش