پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
۱۲:۴۸ - ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۱۰۷۶
صنعت و معدن

نگاه تبعیض‌آمیز به معادن کوچک با دریافت حقوق معدنی بالا| تمام امتیازها برای معادن بزرگ

دریافت حقوق معدنی,محل درآمدهای معدنی
 اخیرا وزارت صمت اعلام‌کرده که رقمی بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان به عنوان حقوق معدنی دریافت کرده و واریز این مبلغ به حساب خزانه کشور نشان‌دهنده اقدام دولت در جهت تنظیم مناسب و درست در دریافت حقوق بیت‌المال از محل درآمدهای معدنی بوده است. این در حالی است که فعالان معدنی باور دارند در بحث حقوق دولتی نگاه متفاوتی نسبت به معادن بزرگ و کوچک وجود دارد. به این صورت که فشار بر معادن کوچک و بخش خصوصی است و همه امتیازها از جمله وام‌ها و کمک‌های دولتی، پرداخت و تسویه‌حساب برای معادن بزرگ است. با اینکه بخش خصوصی تنها ۲۰ درصد معادن را تشکیل می‌دهد اما ۸۵ درصد اشتغال در حوزه معدن را دربر می‌گیرد و نیازمند حمایت‌های بیشتری است.

به گزارش جهان صنعت، هرچند تاکید می‌شود که دولت باید به بخش خصوصی و توسعه اشتغال کمک کند اما عملکرد مسوولان معدنی نشان می‌دهد که گویی گوش شنوایی وجود ندارد و نگاه صحیحی نسبت به بحث حقوق دولتی بین مسوولان معدنی دیده نمی‌شود. مساله مهم این است که حقوق دولتی درآمد دولت نیست بلکه عملا بخشی از هزینه‌های دولت برای تامین زیرساخت‌ها و محیط پیرامون معدن است اما این مهم کمتر مورد توجه بوده است. در واقع نگاه دولت به حقوق دولتی به عنوان درآمدزایی است. طوری که آمارها نشان می‌دهند شاهدیم که حقوق دولتی از حدود ۹۹۰ میلیون تومان در سال ۱۳۹۷ به ۳۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ رسیده است؛ عددی که با کاهش ارزش ریال و افزایش تورم به شدت برای فعالان معدنی بخش خصوصی سنگین است.

مسوولان وزارت صمت مطرح کرده‌اند که امسال نیز تصحیحات تکمیلی جهت به‌روزرسانی حقوق دولتی انجام شده است که در صورت تایید در شورای عالی معادن ابلاغ می‌شود. اکنون محاسبه و اعلام میزان بدهی‌های حقوق دولتی بهره‌برداران به صورت کاملا سیستمی و توسط سامانه کاداستر معادن انجام می‌شود که این مهم در ادامه اجرای اعمال سیاست دولت الکترونیک و شفاف‌سازی فرآیندهای مالی صورت گرفته است.

در این خصوص مشاور کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان به «جهان‌صنعت» گفت: حقوق دولتی معادن مشخص است که بابت چه چیزی گرفته می‌شود و محل خرج آن کجاست. مساله مهم این است که حقوق دولتی درآمد دولت نیست، بلکه عملا بخشی از هزینه‌های دولت برای تامین زیرساخت‌ها و محیط پیرامون معدن است. اما متاسفانه سال‌هاست که حقوق دولتی بیشتر خرج منابع دولتی شده و این نهاد نگاهی که به بخش معدن دارد صرفا درآمدزایی است. گویا بخش معدن قرار است هزینه‌های دولت را که سال به سال هم رو به افزایش است، تامین کند.

رقابت ناصحیح در کلمه همت!

حسام‌الدین فرهادی با اشاره به آمار افزایشی حقوق دولتی معادن تصریح کرد: سال ۱۳۹۷ حقوق دولتی از کل معادن کشور حدود ۹۹۰ میلیون تومان بود، سال ۱۳۹۸ به هزار و پانصد میلیارد تومان افزایش یافت، سال ۹۹ به دو هزار و هشتصد میلیارد تومان رسید و بعد از آن به ناگهان مسوولان در رقابت ناصحیح عددها را به شدت افزایش دادند. به این صورت که سال ۱۴۰۰ به ۱۰ هزار و امسال هم به ۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده است! به این ترتیب شاهد هستیم که رقابت منفی‌ای در کلمه همت بین مسوولان جا افتاده است!

او درباره اینکه بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان به حساب خزانه کشور واریز شده است، گفت: تا برج ۱۰ این عدد واریز شده است و تا سه ماه آخر سال هم به طور حتم این عدد بیشتر می‌شود. با وجود اینکه معادن کوچک زیرتیغ سازمان صمت بوده و برای گرفتن مواد ناریه و گازوییل و… تحت فشار هستند اما باید گفت که این عدد تا آخر سال بیشتر وصول می‌شود.

مشاور کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه معادن بزرگ معوقات بیشتری نسبت به معادن کوچک دارند اما دولت به این مساله توجهی ندارد، ادامه داد: بخشی از آورده‌هایی که به عنوان حقوق دولتی محاسبه می‌شود، متعلق به معوقاتی است که برای معادن بزرگ است. وقتی ایمیدرو، شرکت‌های فولادی و معادن بزرگ همه معوقات خود را پرداخت می‌کنند به ناگهان جهشی در حقوق دولتی رخ می‌دهد و این تصور باطل برای تصمیم‌گیران ایجاد می‌شود که این عدد را می‌شود بیشتر کرد. بنابراین مسوولان اعداد حقوق دولتی را مدام افزایش می‌دهند.

بخش خصوصی نیازمند حامی

مشاور کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان با انتقاد از نگاه مسوولان به منابع و حقوق دولتی گفت: متاسفانه مسوولان به حقوق دولتی به صورت اشتباه نگاه می‌کنند. حدود ۸۰ درصد حقوق دولتی از معادن بزرگ دولتی و ۲۰ درصد از معادن خصوصی گرفته می‌شود. اما بخش خصوصی حدود ۸۵ درصد اشتغال بخش معدن را تشکیل می‌دهد و باید بیش از اینها مورد حمایت قرار گیرد.

او با اشاره به نقش معادن کوچک در تولید و اشتغال تصریح کرد: این دسته از معادن بیش از ۶۵ درصد تولید بخش معدن را به خود اختصاص می‌دهند. حدود ۶۰ درصد سرمایه‌گذاری در معادن کشور در بخش خصوصی است اما آن‌طور که باید مورد حمایت نیستند.

اهمیت نگاه متفاوت در معادن

مشاور کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان در ادامه با بیان اینکه باید نگاه متفاوتی نسبت به معادن کشور داشت، تصریح کرد: باید بپذیریم که معادن کشور ناهمگن هستند. در واقع هیچ دو معدنی را نمی‌توان پیدا کرد که شبیه به هم باشند. معادن از نظر سودآوری، عیار، استخراج و… با هم متفاوت هستند و هر کدام مشکلات و معضلات خاص خود را دارند. دلیل اینکه قانونگذار در ماده ۱۴ این مساله را در نظر گرفته و چندین پارامتر برای آن آورده، این بوده که به تفاوت‌ها اشراف داشته است. او تاکید کرد: در این ارتباط نمی‌توان با بخشنامه ۸ صفحه‌ای برای ده هزار معدن نسخه واحد پیچید.

او ادامه داد: بنابراین باید بپذیریم که معادن کوچک به خاطر اینکه صرفه اقتصادی داشته و مقرون به صرفه هستند قابل قیاس با معادن بزرگ نیستند و نمی‌توانیم درآمدی که برای معادن بزرگ در نظر می‌گیریم برای معادن کوچک هم همان را مد نظر داشته باشیم.

امتیازها برای معادن بزرگ

فرهادی با اشاره به تفاوت معادن بزرگ و کوچک گفت: تفاوت این دو دسته از معادن در این است که معادن بزرگ از نظر صرفه اقتصادی، میزان منابعی که در اختیارشان قرار می‌گیرد، وام‌ها و کمک‌های دولتی، پرداخت و تسویه‌حساب با معادن کوچک متفاوت هستند. به این صورت که همه شرایط خوب برای معادن بزرگ است. در نتیجه آنها اغلب چندین سال بدهکار هستند و می‌توانند به تدریج بدهی خود را به دولت پرداخت کنند اما چنین امری در معادن کوچک دیده نمی‌شود.

به این ترتیب فشار زیادی روی معادن کوچک است و دولت به زور از آنها مبالغی را دریافت می‌کند؛ در نتیجه مشکلات اقتصادی در معادن کوچک نمود بیشتری پیدا می‌کند و شاهد گرفتاری زیاد برای معادن کوچک هستیم.

منیر حضوری

  • 19
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش