دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۱۲:۳۲ - ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۲۱۴۷۲
بورس و سهام

دولت فربه برای جبران کسری بودجه بورس را زمین زد | چرا فعالان بورسی چنین خشمگین‌اند؟

قوانین خلق الساعه دولت که هر روز صادر می‌شود نیز تیشه به ریشه بازار زده است. دولت  نرخ بهره اوراق و همچنین مالیات را برای تامین مالی و جبران کسری بودجه افزایش می‌دهد، در حالی که اجزای بورس شرکت‌های تولیدی هستند که چرخه اقتصاد را به حرکت در می‌آورند، آسیب زدن به این چرخه برای جبران کسری بودجه در درازمدت بازار را زمین می‌زند و بسیار آسیب‌زا است.

 در روز‌های اخیر سطح انتقادات و خشم فعالین بورسی در گروه‌ها و صفحات مجازی به شدت افزایش یافته است، همانگونه که قدرتی و جنانی دو کارشناس این حوزه در گفتگو با آفتاب‌نیوز تایید کردند، فعالان بورسی دولت را مقصر اصلی رکود این روز‌های بازار سرمایه می‌دانند.

دولت سیزدهم برای جبران کسری بودجه مرتباً در حال انتشار اوراق با سود قریب ۳۰ درصد است که مانند مکنده سرمایه‌ها را از بازار بورس فراری داده و به سمت سپرده جذب می‌کند، علاوه بر این هرچه هزینه‌های دولت رشد می‌کند، فشار مالیاتی این دولت حجیم و فربه نیز افزایش می‌یابد و اخیراً نیز هر دو قوه مقننه و مجریه قوانین مالیاتی جدیدی را مصوب کرده‌اند که سطح سود شرکت‌ها را کاهش می‌دهد.

مالیاتی که به ادعای فعالان بورسی و ناظران اقتصادی قرار نیست خرج مردم شود و از هزاران موسسه ریز و درشت فرهنگی مانند صداوسیما سر در می‌آورد تا مطامع و سیاستگذاری‌های دولت در حوزه های مختلف را برآورده سازد.

۲ سال است سودی نداشته‌اند

علیرضا قدرتی عضو هیات مدیره شرکت سبدگردان هیوا در این‌باره به آفتاب‌نیوز گفت: اگر بخواهیم علل خشم و ناراحتی سهامداران بورس را ریشهیابی کنیم، این است که بازار سرمایه ما طی ۲ سال اخیر نتوانسته متناسب با سایر بازار‌های رقیب، مثل بازار دلار، طلا و مسکن بازدهی مناسبی را نصیب سرمایه‌گذاران کند، طی این ۲ سال سرمایه‌گذاران بورس هیچ سود و عائدی به آن صورت نداشته‌اند و اگر پولشان را در سپرده بانکی می‌گذاشتند به مراتب سودشان بیشتر می‌شد، این در حالی است که توصیه همه مسئولین این است که مردم به سمت سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های مولد بروند و تجلی این فعالیت مولد نیز بورس است.

بند ۳ تبصره ۶ آخرین میخ بر تابوت بورس بود

مدیرعامل سابق هلدینگ سرمایه‌گذاری سبحان افزود: مهمترین مسئله‌ای که باعث این رکود و خشم سرمایه‌گذاران شده، رفتار‌های دولت است. ما با یک تضاد و دوگانگی در رفتار و گفتار دولتمردان در تعامل با بازار سرمایه را شاهد هستیم. در تمام این دوره تنها رئیس‌جمهوری که در گرماگرم مسائل انتخاباتی به بورس سر زد، جناب آقای رئیسی بود، ولی توقعاتی که سهامداران داشتند را برآورده نساخت. دولت به معنای واقعی کلمه رفتار‌های ضدبازار سرمایه داشته است، بحث قیمت‌گذاری دستوری، فاصله بسیار زیاد نرخ ارز نیما با نرخ بازار ارز، قوانین و مقررات مالیاتی و صادراتی که بر شرکت‌ها وضع کردند، نرخ‌گذاری خوراک شرکت‌ها و همه و همه این‌ها به بازار سرمایه لطمه جدی وارد کرد. آخرین میخی که بر تابوت بازار سرمایه کوبیدند، بحث  بند ۳ تبصره ۶ قانون بودجه کشور بود، که طبق آن سقف معافیت مالیاتی که به عنوان مشوق سرمایه گذاری در نظر گرفته شده بود تغییر کرد و  این باعث شد جذابیت بورس هم برای سرمایه‌گذار و هم برای شرکت‌ها با کاهش و تردید جدی مواجه شود. جای تاسف است در سالی که مزین به مشارکت مردم در جهش تولید است، رفتار‌های دولت ضدمشارکت است و همه این‌ها باعث شد بازار بورس حال و روز خوشی نداشته باشد.

یکی از شاهکار‌ها انتشار اوراق ۳۰ درصدی بود که بازار را آشفته کرد

قدرتی گفت: یکی دیگر از شاهکار‌های سیاستگذاری انتشار اوراق با سود ۳۰ درصد بود که وضعیت بازار را آشفته‌تر کرد و این منابع را از بازار‌های مولد مثل بازار سرمایه را به سمت سپرده‌ها و اوراق سوق داد. یکی از مهمترین دلائلی که دولت را وادار به این کار کرده بحث کاهش فروش نفت و کسری بودجه است، ولی دولت به عنوان رگولاتور کلان که نباید نگاه کوتاه‌مدت داشته باشد، اگر دولت بازار سرمایه را به خاطر اهداف کوتاه مدت قربانی کند، در آینده همین بازار سرمایه به عنوان بزرگ‌ترین معضل ظهور می‌کند. مثلاً یکی از بزرگ‌ترین ذینفعان بازار سرمایه صندوق‌ها و نهاد‌های تامین اجتماعی هستند که از محل همین سود‌های بورسی می‌توانند مستمری بازنشستگی خود را پرداخت کنند. از سوی دیگر یکی از بزرگ‌ترین ذینفعان بازار سرمایه، سهام عدالت است، اگر دولت بخواهد زمین بازی اقتصادی را به خاطر منافع کوتاه مدت از بین ببرد، در بلندمدت نخواهد توانست روی بازار سرمایه به عنوان محرک اقتصاد حساب کند و این اهرم مهم را از دست خواهد داد.

موتور محرکه بورس پول است، پول را فراری دادند

امیر حسین جنانی تحلیلگر بازار سرمایه نیز در  پاسخ به پرسش آفتاب‌نیوز اظهار کرد: هم‌پوشانی‌های بازار در نرخ نیما، معافیت‌های مالیاتی و مسائل مختلف زیاد است و همه این‌ها روی بازار تاثیر می‌گذارد. امروز بحث معافیت مالیاتی شرکت‌ها در مجلس مطرح شد و سقف مالیاتی از ۵۰۰ میلیارد تومان به ۷۵۰ میلیارد تومان تغییر کرد، این مسئله قطعاً تاثیر روانی خود را بر بازار سرمایه بر جای گذاشته است. بازار بورس نیاز به تامین و سرازیر شدن اخبار مثبت دارد، بحث خروج سرمایه آن هم در سطح هفته‌ای چند صد میلیارد تومان بسیار تاثیرگذار است، موتور بورس پول است، اگر پول خارج شود این یعنی این پول به حوزه‌های مانند دلار، طلا و امثالهم سرازیر می‌شود و کل اقتصاد را متلاطم می‌کند. اما بیشتر از همه افزایش نرخ بهره بسیار تاثیرگذار بود. از سال گذشته با آمدن اوراق گواهی ۳۰ درصد و اوراق خزانه دولتی (اخزا) بسیاری از پول‌ها به این سمت شیفت کرد. چون خریدن اوراق یک سود بدون ریسک است. علاوه بر این بحث کنترل نرخ سامانه نیما نیز بسیار تاثیرگذار است.

وی افزود: قوانین خلق الساعه دولت که هر روز صادر می‌شود نیز تیشه به ریشه بازار زده است. دولت  نرخ بهره اوراق و همچنین مالیات را برای تامین مالی و جبران کسری بودجه افزایش می‌دهد، در حالی که اجزای بورس شرکت‌های تولیدی هستند که چرخه اقتصاد را به حرکت در می‌آورند، آسیب زدن به این چرخه برای جبران کسری بودجه در درازمدت بازار را زمین می‌زند و بسیار آسیب‌زا است.

  • 14
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش