دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۱۱:۴۱ - ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۰۵۸۱
بورس و سهام

۳ شرط پایداری صعود بورس

در جریان معاملات روز گذشته (چهارشنبه) بورس تهران، شاخص‌کل بورس تهران با رشد ۰.۷۸‌ درصدی همراه شد و در سطح ۲‌ میلیون و ۸۶‌ هزار‌ واحدی کار خود را به اتمام رساند. 

برای دومین روز متوالی رشد شاخص‌های تالار شیشه‌ای ادامه‌دار بود. با رشد روز گذشته، شاخص کل در دو روز متوالی ۱.۳۵ درصد رشد داشته است و در سطح ۲ میلیون و ۸۶ هزار واحد قرار گرفت.

به گزارش دنیای اقتصاد، اخبار مثبتی که در روز‌های اخیر در صحنه بازار سهام مخابره شد، مهم‌ترین دلیل سبزپوشی شاخص‌های سهامی است. اما به نظر می‌رسد عدم رشد دلار نیمایی، قیمت‌گذاری دستوری و بی‌اعتمادی موجود در صحنه معاملات، چالش‌های پیش‌روی بازار سهام در مقطع فعلی محسوب می‌شوند.

برای دومین روز معاملاتی متوالی، رشد نماگر‌های تالار شیشه‌ای ادامه‌دار بود تا شاخص‌های سهامی از کف ثبت‌شده روز‌های اخیر اندکی فاصله بگیرند. اخبار مثبتی که در روز سه شنبه در تالار شیشه‌ای مخابره شد، موجبات استقبال مجدد از بازار را فراهم کرد. کاهش نرخ سود اسناد خزانه اسلامی در روز‌های گذشته و نامه بانک‌مرکزی به مدیران‌عامل بانک‌ها در راستای عدم‌تخطی از سقف نرخ سود، تلاش‌های سیاستگذار را در راستای کنترل و حتی کاهش نرخ بهره نشان می‌دهد که چشم‌انداز روشن تری را فراروی بازار سهام نشان می‌دهد.

در جریان معاملات روز گذشته بورس تهران، شاخص‌کل بورس تهران با رشد ۰.۷۸‌ درصدی همراه شد و در سطح ۲‌ میلیون و ۸۶‌ هزار‌ واحدی کار خود را به اتمام رساند. به این‌ترتیب مجموع رشد این شاخص از کف ثبت‌شده روز دوشنبه، ۱.۳۵‌ درصد بوده‌است. شاخص هموزن نیز در جریان دادوستد‌های آخرین روز هفته، رشد ۰.۵۴‌ درصدی را تجربه کرد. در فرابورس نیز شاخص‌کل این بازار در روز گذشته، رشد ۰.۸۹‌ درصدی را ثبت کرد و برای دومین روز معاملاتی در دامنه سبز به‌کار خود پایان داد. گفتنی است این شاخص حدفاصل روز‌های ۱۷ اردیبهشت تا ۷ خرداد، ۱۴ روز معاملاتی متوالی منفی را به‌ثبت رسانده بود.

همچنین در روز گذشته ۶۶‌ میلیارد‌ تومان، پول حقیقی وارد بازار سهام شد. بررسی جریان ورود پول به معاملات سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی نشان می‌دهد که از ابتدای سال‌جاری تا پایان روز معاملاتی گذشته، ۵‌ هزار و ۷۰۴‌ میلیارد‌ تومان پول حقیقی از گردونه معاملات خارج شده‌است. ارزش معاملات خرد بازار سهام نیز که شامل سهام و حق‌تقدم می‌شود، رقم‌هزار و ۴۳۶‌ میلیارد‌ تومان را ثبت کرد.

ارزش دلاری بازار

بررسی آمار و ارقام نشان می‌دهد که ارزش دلاری بازار سهام به ۱۱۸‌ میلیارد و ۴۲۸‌ میلیون دلار رسیده‌است. ارزش دلاری سهام حاضر در فرابورس نیز ۲۱‌میلیارد و ۳۶۵‌میلیون دلار است که مجموع این دو، عدد ۱۳۹‌ میلیارد و ۷۹۳‌ میلیون دلار را به‌عنوان ارزش دلاری کل بازار سهام نشان می‌دهد. گفتنی است که میانگین ارزش دلاری بازار در سال‌جاری در محدوده ۱۴۲‌ میلیارد دلار قرار داشته‌است. P/E TTM بازار نیز رقم ۷.۲۳ واحد را نشان می‌دهد.

چشم انداز کنترل نرخ سود

همان‌طور که در گزارش روز گذشته «دنیای‌اقتصاد» تحت‌عنوان حمایت دسته جمعی از بورس نیز اشاره شد در روز سه شنبه، انتشار نامه بانک‌مرکزی درخصوص رعایت سقف نرخ سود انواع سپرده‌های سرمایه‌گذاری و نیز نرخ سود تسهیلات، عامل دیگری بود که موجبات استقبال از نماد‌های تالار شیشه‌ای را فراهم کرد. در متن این نامه که خطاب به مدیران عامل بانک‌های مختلف نگاشته شده‌بود، اشاره‌شده که به‌رغم تاکیدات این بانک مبنی‌بر لزوم رعایت سقف نرخ سود انواع سپرده‌های سرمایه‌گذاری و نیز نرخ سود تسهیلات، حسب بازرسی‌های انجام‌شده و گزارش‌های واصله، برخی از بانک‌ها و موسسات اعتباری همچنان با توسل به روش‌ها و شیوه‌های مختلف مبادرت به تخطی از نرخ‌های سود مصوب و ابلاغی می‌کنند.

وضعیت بازار‌های موازی

بررسی وضعیت بازار‌های موازی نشان می‌دهد که مجددا التهاب در این بازار‌ها نیز فروکش کرده‌است. دلار در روز گذشته در لحظه تنظیم این گزارش در پله‌های ابتدایی کانال ۵۸‌ هزار‌ تومان معامله می‌شد و اثر منفی این موضوع در بازار طلا و سکه نیز نمایان شد. صندوق‌های طلا در روز گذشته با افت قیمتی همراه شدند و سکه رفاه در بورس‌کالا نیز در روز گذشته با افت ۰.۶۹‌ درصدی نسبت به‌روز گذشته همراه شد و در قیمت ۴۰‌ میلیون و ۳۴۷‌ هزار‌ تومان کار خود را به اتمام رساند. صندوق‌های اهرمی بورس نیز در روز گذشته برای دومین روز متوالی با صف خرید کار خود را به اتمام رساندند.

چالش‌های پیش‌روی بازار

با اتفاق‌هایی که در روز‌های اخیر به وقوع پیوست، حال بازار اندکی بهبود پیدا کرده، اما مساله قابل توجه این است که به نظر می‌رسد قرار داشتن نرخ بدون‌ریسک در محدوده‌های بالا، همچنان بازار سهام را در تنگنا و مضیقه قرار خواهد داد. اخیرا از سوی یکی از مدیران صندوق‌های بورسی عنوان شد که اوراق با نرخ سود حوالی ۴۰ درصد به آن‌ها پیشنهاد شده‌است. وجود چنین فرصت سرمایه‌گذاری بدون ریسکی، طبیعتا مانع از روانه شدن جریان تقاضا به بازار سهام می‌شود.

موضوع بعدی نرخ دلار نیما است که چند روزی است وارد کانال ۴۲ هزار تومان شده‌است. با کاهش قیمت دلار در بازار آزاد، شکاف عمیقی که میان دو نرخ نیمایی و بازار آزاد وجود داشت، اندکی تعدیل شده و به حوالی ۴۰ درصد رسیده است. در شرایط فعلی و در اتمسفر بازار سهام، مسائل بنیادی از توان آنچنانی که بتوانند کلیت بازار سهام را با رشد مواجه سازند، برخوردار نیستند. به‌نظر می‌رسد که در روز‌های آتی، جریان معاملات در یک وضعیت خنثی پیگیری شود و پول موجود در بورس بین سهام مختلف بازار جابه جا شود.

  • 9
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش