جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۹
۰۸:۲۹ - ۰۳ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۱۲۲
بورس و سهام

سلطان بورس هم به سلاطین دیگر اضافه شد!

بازارسرمایه,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام

به گزارش دنیای اقتصاد، روز قبل گزارشی در شبکه های اجتماعی دست به دست می شد مبنی بر اینکه طبق آمارهای هشت ماه ابتدای سال جاری بورس با بیش از ۱۶۴ درصد رشد بیشترین بازدهی و مسکن با بیش از ۲۲ درصد رشد کم ترین بازدهی را در میان سایر بازارهای مالی داشته اند. این گزارش و آمارها مورد توجه فعالان حوزه بورس که در توییتر و اینستاگرام فعالیت دارند، قرار گرفت.

خیلی از این افراد در نوشته هایشان این مسئله را مطرح کردند که درست است بورس آن گونه که باید و شاید در ماه های گذشته اوضاع و احوال خوبی نداشت اما با استناد به این گزارش می توان متوجه شد که در هر حالی بورس بهترین محل برای سرمایه گذاری و حفظ سرمایه است. آن ها با خطاب قرار دادن سرمایه داران خرد و افرادی که در سال جاری و با دعوت دولت در بورس سرمایه گذاری کردند به این موضوع هم اشاره می کردند که دولت هرچند پشت بورس را خالی کرد و وعده های خود مبنی بر ایجاد بورس محکم را نادیده گرفت ولی همانطور که طبق آمار و بازدهی سرمایه ها می بینیم بورس راه خود را چه با حمایت دولت و چه بدون حمایت آن ادامه داده است. در نهایت این افراد در نوشته های خود به این موضوع می پرداختند که باید بورس را به حال خود گذاشت و آنرا ابزاری برای قدرت نمایی و بازی های سیاسی و جناحی نکرد.

برخورد با متخلفان بازار سرمایه و واکنش کاربران

چند روزی می شود که اخباری مبنی بر برخورد با متخلفان حوزه بورس مطرح شده است. ماجرا هم برمیگردد به صحبت های جعفر جمالی، معاون حقوقی سازمان بورس که در گفت وگو با یکی از رسانه ها اعلام کرده بود ۲۱ نفر از مدیران بورسی به علت تمرد از اجرا یا اجرای ناقص مقررات از تصدی سمت مدیریت در ناشران اوراق بهادار، نهادهای مالی و تشکل های خود انتظام به مدت ۶ ماه سلب صلاحیت و پرداخت جریمه نقدی محکوم شده اند. پيشتر هم در همین رابطه حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت وگویی بیان کرده بود که« همه ناشران مکلف به ایجاد یا استفاده از عملیات بازارگردانی شدند و ممکن است ناشرانی که از تکالیف خود سرباز زنند، پذیرش آنها در بورس و فرابورس لغو و صلاحیت حرفه ای مدیران سلب شود.» هرچند این موضوع مخالفان و موافقانی در شبکه های اجتماعی دارد اما در روزهای گذشته نماینده های مجلس هم به این موضوع یعنی برخورد با متخلفان بازار سرمایه ورود کردند. یکی از اولین نماینده هایی که درباره این برخوردها در صفحه شخصی خود نوشت، محمدمهدی زاهدی، نماینده کرمان در مجلس بود.

او در صفحه شخصی خود در توییتر با اشاره به انتشار اخباری درباره بررسی صلاحیت ۲۱ مدیر بورسی نوشت:« در اخبار آمده است که ۲۱ مدیر بورسی سلب صلاحیت شدند، آیا نوبت به پدرخوانده ها و دست های پنهان هم خواهد رسید؟» روز گذشته هم سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی هاشمی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:« برخورد با متخلفان بازار سرمایه میتواند به بازگشت بورس به جایگاه حقیقی خود کمک کند.» او همچنین در ادامه نوشته خود ضمن تشکر از مسوولان بابت برخورد با متخلفان، نوشت:« باز هم تأکید می کنم مجلس همچنان مجازات متخلفان را پیگیری می کند.» اما این تمام مسائلی نبود که توجه کاربران شبکه های اجتماعی فعال در حوزه بازار سرمایه و بورس را به خود جلب کرده بود. صحبت های فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد در یک برنامه تلویزیونی و اظهارنظر او درباره اینکه شرایط اقتصاد ایران به گونه ای است که توجه به بازار سرمایه اجتناب ناپذیر است، از دیگر موضوعاتی بود که توجه کاربران را به خود جلب کرده بود و درباره آن اظهارنظر می کردند. برخی از کاربران با بازنشر این بخش از صحبت های وزیر اقتصاد مبنی بر اینکه« دولت به حمایت و تقویت از بازار سرمایه همیشه نیاز دارد.

متغیر غالب و علت تام برای بازار سرمایه نداریم و اعتماد به این بازار دارد کم کم برمی گردد.» این تحلیل را ارائه می دهند که روزهای خوبی پیش روی بورس و سهامداران است و ممکن است که به روزهای اوج بورس مثل اوایل سال جاری برگردیم. اما گروهی دیگر از افراد در شبکه های اجتماعی به این بخش از صحبت های دژپسند توجه نشان دادند که در این برنامه تلویزیونی گفته بود« ما بسیاری از اخبار را رسانه ای نمی کنیم که بسیاری از مدیران عزل شدند و برخی جریمه های ۵۰ تا ۶۰ میلیونی پرداخت کردند.» این دسته از کاربران اولا درباره این موضوع می نوشتند که چرا باید در رابطه موضوع مهمی مثل بورس که سرمایه مردم زیادی در آن درگیر است پنهان کاری صورت بگیرد. نکته دیگری که آنها به آن اشاره می کردند، برگرفته از صحبت های یکی از نماینده های مجلس بود که در روزهای گذشته بیان کرده بود« شرایطی در بازار سرمایه ایران شکل گرفته که تمام حاکمیت به دنبال این است تا از این بازار حمایت شود.» آنها با توجه به صحبت های وزیر اقتصاد و دیگر نماینده های مجلس در رابطه با برخورد با متخلفان این موضوع را سرآغازی برای برخورد در حوزه بورس معرفی می کردند. به ادعای این افراد ممکن است در این حوزه هم همان اتفاق هایی بیفتد که در حوزه دلار و سکه افتاد و افرادی تحت عنوان سلطان دلار و سکه دستگیر شدند!

به جای مدیران چرا سهامداران را تنبیه می کنید؟

بستن نمادها یکی از اتفاقاتی است که در بورس می افتد و هر بار هم صدای سهامداران را در می آورد. روز گذشته این مساله در یکی از گروه های اقتصادی پیام رسان تلگرام مطرح شد و برخی از افراد حاضر در این گروه نسبت به این موضوع اعتراض داشتند. آنها از نماد شرکتی صحبت می کردند که باید گزارش مجمع را در اداره ثبت شرکت ها به ثبت می رسانده و ترکیب هیات مدیره را نهایی می کرده اما هنوز این کار انجام نشده، نماد فعلا بازگشایی نخواهد شد. افرادی که نسبت به این جریان اعتراض داشتند، این اقدام را تنبیه سهامدار به خاطر تخلف مدیر آن شرکت می دانستند و این سوال را مطرح می کردند که به جای اینکه مدیران این شرکت که در انتخاب هیات مدیره در مجمع تخلف کرده اند تنبیه شوند، سهامداری که دستش از همه جا کوتاه است، تنبیه می شود! یکی، دو نفر از اعضای این گروه هم این مساله را مطرح کردند که بستن سهم در بورس راه چاره نیست و باید جلوی بستن نماد در بورس و فرابورس گرفته شود. آنها درباره این مساله می نوشتند که باید به جای بستن سهم که به سهامدار ضرر می زند، مدیران به نحو دیگری تنبیه شوند. برای مثال می توانند مدیران شرکتی که تخلف کرده است را جریمه کنند تا آنها به فکر رفتار صحیح باشند نه اینکه سهامداران در مصیبت قرار بگیرند.

شیطنت های بازار و عرضه صف ها

از توییت هایی که روز گذشته مورد توجه کاربران قرار گرفت، نوشته هاشم آراد، تحلیلگر بازارهای مالی بود. او در صفحه خود نوشت:« نه اینکه بخواهم بگویم الان بورس خیلی ارزنده است یا جا برای ریزش ندارد. اما به نظرم عرضه امروز صف ها لزوما اتفاق بدی نبود و احتمالا فردا یا پس فردا بازار جمع می شود.» کاربران زیادی که در توییتر فعال هستند در قسمت نظرات برای آراد پیام هایی نوشتند. بهنام صمدی، خبرنگار یکی از افرادی بود که در قسمت نظرات نوشت:« بازار حجم بسیار خوبی زد. دست به دست شدن هم لازم است و اصلاح هم بخشی از روند محسوب می شود. البته شیطنتی در نماد خودرو انجام شد که به زودی جزئیاتش معلوم می شود.»

  • 13
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
ویژه سرپوش