چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۰۴۹

معرفی کامل رشته کارگردانی

رشته کارگردانی,معرفی رشته کارگردانی سینما,رشته کارگردانی در دانشگاهکارگردانی مهمترین قسمت فیلمسازی است
یکی از رشته های پرطرفدار سینما، رشته کارگردانی می باشد که افراد زیادی به آن علاقه دارند. رشته کارگردانی نقش پررنگی در صنعت سینمای ایران دارد و به هدایت بازیگران و کلیه عوامل سینما میپردازد. رشته کارگردانی، بازار کار بسیار خوبی دارد و سالانه برای فعالان این عرصه در جشنواره های مختلف جوایز زیادی اهدا می شود. در این مطلب از سرپوش با رشته کارگردانی آشنا خواهید شد.

رشته کارگردانی

مهمترین قسمت فیلمسازی، کارگردانی میباشد. در ساخت فیلم ها، کارگردان مهره اصلی می باشد که به برنامه ریزی برای ساخت فیلم می پردازد. همچنین دستورالعمل هایی را به بازیگران و دیگر عوامل ارائه می کند. با تمامی عوامل فیلم، ارتباط نزدیکی را از ابتدا تا انتهای فیلم خواهد داشت. تدوین، فیلمنامه نویسی، کارگردانی و فيلمبرداري از گرایش های رشته کارگردانی بشمار میرود.

تاریخچه رشته کارگردانی

شکل گیری هنر سینما و فیلم سازی همزمان با اختراع اولین دوربین فیلمبرداری بود. همچنین این هنر در ایران در دوره مظفر الدین شاه، با ورود نخستین سینماتوگراف بتدریج نمایان شد.

توانمندی های لازم برای شغل کارگردانی

از کارگردانی به عنوان نقطه عطف تولید سینما یاد میشود زیرا همه امور در نهایت توسط کارگردان کنترل میشود. لذا او برای تولید یک فیلم خوب باید توانمندی های زیادی داشته باشد که در زیر به آن ها اشاره شده است.

- در زمینه هنر اطلاعات عمومی کارگردان باید تبحر کافی داشته باشد.

- کارگردان باید در زمینه ی عکاسی آشنایی داشته باشد.

- برخورداری از روحیه اجتماعی قوی یکی دیگر از توانمندی های کارگردان میباشد.

- از دیگر خصوصیات لازم برای رشته ی کارگردانی قدرت بیان بسیار خوب میباشد.

- کارگردان باید خلاقیت ذهنی بالایی داشته باشد و به زبان و ادبیات فارسی تسلط کافی داشته باشد.

- یکی از توانمندی های لازم برای شغل کارگردانی، برخورداری از سلامت بینایی، گفتاری و شنوایی می باشد.

- کارگردان باید برای ساختن فیلم از استعداد هنری برخوردار باشد.

- کارگردان برای برقراری ارتباط با عوامل جامعه باید از سیاست های اجتماعی آگاه باشد.

- کارگردان باید حین فیلم برداری و فیلم سازی برای رهبری کردن روی کل مجموعه از قوای جسمانی کافی برخوردار باشد.

تعداد واحدهای درسی رشته کارگردانی

تعداد کل واحدها:۱۳۴ واحد

دروس عمومی:۲۱ واحد

دروس پایه:۳۶ واحد

دروس اصلی:۴۷ واحد

دروس گرایش:۲۸ واحد گرایش نمایش و ۳۰ واحد گرایش مستند

دروس اختیاری:۲ واحد گرایش نمایش

روش های ورود به رشته کارگردانی

* تحصیل در رشته سینما هنرستان:

در صورتیکه در سنین نوجوانی متوجه شدید که به کارگردانی و هنرهای نمایشی علاقه دارید، در هنرستان رشته سینما بهترین انتخاب برایتان میباشد.

فرصت های شغلی رشته کارگردانی,روش های ورود به رشته کارگردانی,رشته کارگردانی در دانشگاهکارگردانی نقطه عطف تولید سینما است

* تحصیل در رشته هنر هنرستان:

این امکان وجود دارد که رشته سینما در شهر شما نباشد یا تمایل نداشته باشید در این رشته به تحصیل بپردازید، می توانید رشته هنر را به عنوان اولویت بعدی خود در هنرستان انتخاب کنید. زمانیکه در رشته هنر تحصیل میکنید باعث میشود تا درباره شاخه های دیگر هم اطلاعات کسب کنید و بعد از این که تحصیلاتتان را به اتمام رساندید میتوانید با اطلاعات خوبی، در دانشگاه وارد رشته کارگردانی شوید.

با این که در رشته هنر، به تمام اقسام هنر می پردازد ولی این دروس برای یک کارگردان هم مفید خواهد بود.

* تحصیل در رشته های نظری:

همچنین می توانید با تحصیل در رشته های ریاضی فیزیک، تجربی و انسانی رشته ی کارگردانی را به عنوان رشته ی دانشگاهی خود انتخاب کنید.

بازار کار رشته کارگردانی

یک کارگردان حرفه ای زمانیکه به کار خود مشغول است، از سوی سازمان ها و نهادها برای ساخت انواع فیلم و یا تیزر پیشنهادات زیادی به او می شود که در هر صورت نیاز به تهیه فیلم برای کسب و کار و یا معرفی داستان و ایده ی خود دارند.

کل بودجه اولیه در این مورد از حیطه کاری، توسط ارگان سفارش دهنده تامین میگردد و تنها وظایفی که برعهده ی کارگردان می باشد هندل کردن و پیشبرد مراحل کار میباشد. اما زمانیکه که کارگردانان در جهت ساخت فیلم مورد نظرشان از سرمایه شخصی و منابع مالی خودشان استفاده می کنند، بهره برداری مالی از ساخت فیلم پس از اکران فیلم و به نمایش درآمدن آن آغاز می شود.

هنگام سفارش گرفتن از سازمان ها و تامین مالی آن ها رقابت زیادی بین کارگردانان وجود دارد اما تنها دلیل موفقیت در این زمینه بستگی به مهارت و شهرت کافی کارگردان در حرفه ی خود دارد.

به طور کلی کارگردانانی که در فعالیت های کاری خود ویژگی کارافرینی را بر حسب میزان فعالیت و احاطه و همچنین تلاش و پشتکار و تخصص کافی در نظر میگیرند میتوانند درآمدشان را چندین برابر افزایش دهند.

درس های رشته کارگردانی در طول تحصیل

>> درس های مشترک در گرایش های مختلف سینما:

درس های مشترک در گرایش های مختلف سینما عبارتند از:آشنایی با هنر در تاریخ، فرهنگ عامه، آشنایی با هنرهای تجسمی، آشنایی با ادبیات کهن ایران و جهان، آشنایی با ادبیات معاصر ایران و جهان، تاریخ فلسفه، جامعه شناسی، موسیقی، اصول و مبانی ارتباطات، طراحی مقدماتی، روانشناسی، تمثیل شناسی، ریتم در هنرها، تاریخ اجتماعی ایران، معماری، تاریخ اجتماعی جهان، تاریخ سینما، عکاسی، گزارش نویسی، مبانی تدوین، شناخت رنگ، مبانی هنرهای نمایشی، اصول فیلمبرداری، اصول فیلمنامه نویسی، اصول کارگردانی.

>> دروس اصلی وتخصصی گرایش تدوین:

دروس اصلی وتخصصی گرایش تدوین همچون صدا، آشنایی با نقاشی متحرک، لابراتوار فیلم، تولید برنامه های تلویزیونی، آشنایی با سبک های سینمایی، مستندسازی، شناخت تحلیلی تدوین، موسیقی فیلم، تدوین، ترکیب بندی تصویر، موسیقی، تئوری های تدوین، پروژه نهایی میباشد.

>> دروس اصلی و تخصصی گرایش فیلمنامه نویسی:

دروس اصلی و تخصصی گرایش فیلمنامه نویسی عبارتند از:آشنایی با متون نمایشی فیلم، سبک های ادبی جهان، فیلمنامه نویسی، شخصیت شناسی، تحلیل فیلم، تاریخ ادبیات نمایشی، آشنایی با شعر در ایران و جهان، قصه در ادیان، آشنایی با ادبیات کودکان، نمایشنامه نویسی، داستان نویسی، تحلیل فیلمنامه، تصویرنامه نویسی، پروژه نهایی.

معرفی رشته کارگردانی سینما,مدرک تحصیلی لازم برای کارگردانی,بازار کار رشته کارگردانیامکان پذیرش در رشته کارگردانی هم با آزمون سراسری و هم بدون کنکور وجود دارد

>> دروس اصلی و تخصصی گرایش کارگردانی:

آشنایی با نقاشی متحرک، صدا، آشنایی با متون نمایشی، لابراتوار فیلم، تولید برنامه های تلویزیونی، جلوه های خاص، اصول بازیگری، مستندسازی، آشنایی با سبک های سینمایی، کارگردانی، شیوه های رهبری بازیگر، تحلیل فیلم، موسیقی فیلم، مدیریت تولید، پروژه نهایی از دروس اصلی وتخصصی گرایش کارگردانی میباشد.

>> دروس اصلی و تخصصی گرایش فیلمبرداری:

دروس اصلی و تخصصی گرایش فیلمبرداری همچون صدا، ترکیب بندی تصویر، لابراتوار فیلم، گریم، جلوه های خاص، فیزیک نور و عدسی، تصویربرداری، شناخت ابزار فیلمبرداری، فیلمبرداری در نقاشی متحرک، تحلیل فیلم، پرسپکتیو رنگ و نور، نورپردازی، فیلمبرداری، شناخت مواد خام، پروژه نهایی میباشد.

فرصت های شغلی رشته کارگردانی

در رشته کارگردانی تمامی افرادی که در مقطع کارشناسی فارغ التحصیلان میشوند میتوانند بعنوان کارگردان، تهیه کننده، فیلمنامه نویس ، بازیگر، صدابردار، عکاس و منشی صحنه مشغول بکار شوند.

حقوق و مزایا و شرایط ارتقای شغل رشته کارگردانی

بسته به نوع فیلم و سوابق کارگردان، حقوق او مشخص میگردد. مزایای شغلی کارگردان مشخص نیست و بسته به این که کارگردان چه قابلیت هایی از خود نشان می دهد، به همین نسبت دستمزدش را از تهیه کننده دریافت میکند. در مورد شرایط ارتقاء شغل نیز باید گفت که هر گونه قابلیت و تلاش مفیدی که کارگردان از خود نشان دهد، عاملی خواهد بود برای ارتقای این شخص در شغلش.

رشته کارگردانی بدون کنکور در خارج از کشور

برای تحصیل در خارج از کشور در رشته کارگردانی بدون کنکور، بهتر است در ابتدای مقاطع تحصیلی یعنی مثلا از دبیرستان اقدام نمایید و برای این که راحتتر مهاجرت کنید باید پرتفولیو یا نمونه کار هنری داشته باشید. علاوه‌براین برای اخذ پذیرش متقاضیان، نمرات دوران متوسطه ی دوم و معدل دیپلم میتواند نقش مهمی را ایفا کند، همچنین یکی از مدارک مهم و تاثیر گذار داشتن زبان آیلتس یا تافل می باشد.

مدرک تحصیلی لازم برای کارگردانی

برای ورود به بازار کار رشته کارگردانی به مدرک تحصیلی خاصی نیاز ندارید. اگر در این زمینه مهارت و اموزش های لازم را یاد گرفته باشید میتوانید در شغل کارگردانی خیلی راحت وارد بازار کار شوید. دقت داشته باشید که تجربه کافی به صورت عملی بسیار ضروری است، بنابراین باید بصورت جدی و مستمر مطالعه داشته باشید اما چنانچه قصد دارید در دانشگاه به تحصیل بپردازید میتوانید با ورود به دانشگاه های مختلف در این رشته تحصیل کنید.

معمولاً در مقطع کارشناسی کارگردانی دوره ی تحصیل ۴ ساله میباشد؛ اما در صورتی که در دانشگاه صدا و سیما و دانشکده هنرهای دراماتیک به تحصیل بپردازید میتوانید دو ساله مدرک تحصیلی خود را دریافت کنید که هزینه تحصیل آنها نیز کم تر است؛ به این دلیل که این مراکز ابزار و مسائل تجربی و علمی محدودی را برای دانشجویان دارند و شما برای کارهای فیلم سازی و کارگردانی به خرید تجهیزات و لوازم و تحریر نیازی ندارید.

بازار کار رشته کارگردانی,مدرک تحصیلی لازم برای کارگردانی,رشته کارگردانیرشته کارگردانی دارای ۴ گرایش تدوین، فیلمنامه نویسی،‌ کارگردانی و فیلمبرداری است

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 10
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
ویژه سرپوش