سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۴۰۰۲۶

شرایط و تخمین رتبه قبولی در رشته کاردانی فنی برق

رشته کاردانی فنی برقکاردانی فنی برق
در خصوص گروه آموزشی ریاضی یکی از بهترین رشته های انتخابی قطعا رشته برق است. باتوجه به گسترش روزافزون این صنعت می توان در حوزه های مختلف برای آن شغل مناسب یافت. در ادامه این مقاله سرپوش به تفسیر بیشتر کاردانی فنی رشته برق پرداخته ایم.

رشته کاردانی فنی برق:

زمانی که بر تاریخ صنعت نگاهی می اندازیم کاملا متوجه مکانیکی بودن ابزارهای اولیه و سپس رشد الکتریسیته و ابزارها، دستگاه و صنایع پیچیده می شوید. همین زمان رشته برق وارد عرصه شد و با توجه به وسعت آن، پیشرفت های چشم گیری را در صنایع مختلف ایجاد کرد، همین موضوع سبب شد گرایش های مختلفی در این حوزه صنعتی مدنظر قرار بگیرند. همانطور که صنعت آب و برق کشور، سرمایه گذاری های بسیار بزرگی در تاسیسات و تجهیزات و نیروهای انسانی می خواستند، این رشته تدوین و اجرا شد. برق جزء رشته های گروه صنعت است که به دو صورت ترمی و پودمانی ارائه می شود. هدف از این رشته تربیت افراد کارآمد برای نصب، نگهداری و بهره گیری، تعمیرات شبکه توزیع و عیب یابی می باشد. 

مهارت های دانش آموختگان رشته کاردانی فنی برقرشته کاردانی فنی برق

مهارت های دانش آموختگان رشته کاردانی فنی برق:

- شناسایی تجهیزات شبکه های توزیع شامل انواع کابل ها، انواع مفاصل و سایر متعلقات خطوط

- شناختن استانداردهای مربوط به شبکه های توزیع

- نقشه خوانی

- شناسایی سیستم زمین و نحوه زمین کردن تاسیسات

- سرویس و تعمیرات شبکه و تجهیزات مربوط به آن

- شناسایی روشهای تعمیرات خط گرم

- شناسایی اصول مانور در شبکه

- عیب یابی شبکه توزیع و تجهیزات آن

- نصب شبکه توزیع و متعلقات آن

- آینده کاری دانش آموختگان رشته کاردانی فنی برق:

- تکنسین عیب یابی شبکه های توزیع

- تکنسین نصب تجهیزات شبکه های توزیع

- تکنسین بهره برداری شبکه های توزیع

- تدریس در مراکز فنی و حرفه ای

- رفع عیوب و تعمیر شبکه های توزیع

شرایط تحصیلی دوره آموزشی کاردانی فنی برقمهارت های رشته کاردانی فنی برق

شرایط تحصیلی دوره آموزشی کاردانی فنی برق:

این دوره آموزشی ۲ تا ۳ سال زمان می برد و دارای دروس عملی و نظری متفاوت در واحدهای مجزا می باشد. هر واحد نظری برابر ۱۶ ساعت و هر واحد آزمایشگاهی برابر ۳۲ ساعت همچنین هر واحد کارگاهی ۴۸ ساعت و هرواحد کارآموزی ۱۲۰ ساعت می باشد.

بازار کار رشته کاردانی فنی برق و تاسیسات:

بازار کار رشته کاردانی فنی برق و تاسیات بسیار مناسب است، زیرا به دنبال کمبودهایی که در زمینه افراد متخصص در رشته های برق، تاسیسات در راه آهن و عدم گرایش آنان به اشتغال در نواحی مختلف و ایستگاه های طول خط راه آهن و کمبود نیروی متخصص، تقاضا بسیار بالا رفته و بازار خوبی برای آن می سازد. 

مشاغل فارغ التحصیلان کاردانی فنی برق و تاسیسات:

از جمله افراد فارغ التحصیل در این رشته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افرادی که در رشته راه آهن فارغ التحصیل می شوند می توانند به عنوان رابط بین مهندسان و تعمیرکاران مشغول به کار شوند، همچنین به عنوان سرپرست گروه های تعمیراتی یا اجرایی در خطوط برقی یا تاسیسات واگن ها در همه ایستگاه های راه آهن به کار مشغول هستند. 

می توانند در راه آهن، وزارت نیرو و ارگان ها و موسسات دولتی و خصوصی در امور مربوط به برق و یا تاسیسات استخدام شوند.

رتبه قبولی کاردانی فنی برقشرایط تحصیلات در رشته کاردانی فنی برق

مشاوره انتخاب رشته کاردانی فنی و برق تاسیسات:

داوطلبان کنکور سراسری کشور برای مشاوره کنکور خود و رفع ابهام در این زمینه می توانند به مشاوره های معتبر مراجعه کرده و سوالات خود را ارائه دهند. 

رتبه قبولی کاردانی فنی برق:

کاردانی فنی برق یکی از رشته هایی زیر مجموعه کنکور ریاضی است که داوطلبان این گروه می توانند در فرآیند انتخاب رشته در دانشگاه های سراسری، آزاد یا پردیس بین الملل را نیز مدنظر داشته باشند. رتبه قبولی که برای کاردانی فنی در دانشگاه های مختلف معیار می گذارند، متفاوت است و هر فرد می تواند براساس هدف خودش هرکدام از مناطق را با درنظر گرفته کدرشته و تخمین رتبه قبولی در دفترچه خود وارد کند. یکی از معیارهایی که به داوطلبان کمک بسیار زیادی می کند تخمین رشته یا رتبه قبولی کاردانی فنی برق می باشد که باتوجه به درصدهای کسب شده در کنکور سراسری هستند. 

داوطلبان بعد از طی کردن کنکور سراسری، ابتدا با استفاده از درصدهای کسب شده در کنکور سراسری و تخمین رتبه قبولی کاردانی فنی برق، آمار قبولی های سال های گذشته را بررسی کنند و وضعیت خود را نسبت به حالت نرمال بسنجند. البته باید همواره مدنظر داشت که آمار قبولی در رشته های کاردانی فنی برق در سال های مختلف، متفاوت است و نمی توان صرفا براساس رتبه های قبولی کاردانی فنی در سال های گذشته انتخاب رشته امسال خودتان را تضمین کنید. 

رتبه قبولی کاردانی فنی برق دانشگاه سراسری:

در کنکورهای سراسری اولویت همه افراد، قبولی در دانشگاه های سراسری است، رقابت برای پذیرش در این کد رشته محل ها بسیار بالاتر از سایر سهمیه های دانشگاهی است. 

بازار کار رشته کاردانی فنی برق و تاسیساترتبه قبولی در رشته کاردانی فنی برق

تخمین رتبه قبولی کاردانی فنی برق دانشگاه آزاد:

یکی دیگر از انواع تخمین رتبه قبولی کاردانی فنی برق، تخمین رتبه قبولی کاردانی فنی برق در انتخاب رشته دانشگاه آزاد است. این حالت بعد از دانشگاه های سراسری درنظر گرفته می شود. رتبه قبولی در کاردانی فنی برق دانشگاه آزاد نسبت نسبت به دانشگاه های دولتی رتبه پایین تری می خواهد، البته بازهم در برخی کدرشته محل ها در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد مانند دانشگاههای آزاد تهران و یا برخی از دانشگاههای با رنکینگ بالا در رتبه بندی دانشگاههای آزاد، رقابت بالایی برای پذیرش وجود دارد.

قبولی در کاردانی فنی برق بین الملل نیز یکی دیگر از انتخاب های رشته ای کنکور است که داوطلبان می توانند کدرشته مدنظر خود را وارد دفترچه کرده و اقدام کنند. باید توجه داشت که دانشگاه های بین الملل غالبا، شهریه بالاتری دریافت می کنند و خود واحدهای دانشگاه آزاد نیز در بسیاری از مواقع دارای پردیس های بین الملل می باشند. رقم دریافتی برای رشته های مختلف در دانشگاه های بین الملل متغر و طبق مصوبه می باشد. 

درصد مورد نیاز و کارنامه رتبه قبولی کاردانی فنی برق در سال های گذشته:

داوطلبان می توانند براساس اطلاعات کارنامه خود و رتبه قبولی شان، رشته های برق در دانشگاه های مختلف کشور را بررسی کرده و سپس با تخمین رتبه قبولی و کسب اطلاعات از دانشگاه های آزاد، سهمیه ۵ درصد یا سهمیه ۲۵ درصد کنکور، وضعیت خود را بررسی کنند. 

سالانه کنکور درصدهای قبولی متفاوتی به خود اختصاص می دهد، برخی از این رشته ها درصد و رتبه قبولی پایین تری دارند و برخی از رشته نیازمند رتبه بهتری هستند. غالبا در رشته های پزشکی و پیراپزشکی، هموراه میانگین رتبه قبولی پایین می آید، یعنی رتبه بهتری در سال های اخیر وارد دانشگاه شده اند. بالعکس در رشته های علوم انسانی و ریاضی و فنی رتبه های بالاتری وارد دانشگاه شده اند که دلیل این موضوع تقاضای بسیار زیاد برای شرکت در کنکور تجربی و قبولی در رشته های علوم پزشکی است.

گردآوری: بخش دانشگاهی سرپوش

  • 12
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش