شنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۴۰۰۶۳

آشنایی با رشته باستان شناسی و وظایف فارغ التحصیلان این رشته

رشته باستان شناسی,رشته باستان شناسی چگونه هست,معرفی رشته باستان شناسیدر رشته باستان شناسی طبق حدسیات، زمین را کاوش میکند
رشته باستان شناسی به مطالعه ی آثار گذشتگان و یادمانهای تاریخی و باستانی می پردازد که به منظور شناسایی هویت ملی و بازسازی فرهنگهای باستانی می باشد.

رشته باستان شناسی

یکی از زیر مجموعه های رشته علوم انسانی در ایران، رشته باستان شناسی است. البته دانشکده های هنر از چند سال پیش رشته باستان شناسی را در مقطع کاردانی راه اندازی کردند ولی دانشجویانی که اجبارا در این مقطع و در دانشکده های هنر فارغ التحصیل شدند، میتوانند پس از یک دوره دیگر شرکت در کنکور سراسری در مقطع کارشناسی و در زیرمجموعه علوم انسانی، تحصیلات خود را ادامه دهند.

 دانشجویان در رشته باستان شناسی در زمینه های پیش از تاریخ( دوره های پارینه سنگی، میان سنگی و نوسنگی)، دوره تاریخی و دوره اسلامی بیش از ۱۳۰ واحد درسی را اخذ میکنند. همچنین دانشجویان موظفند یک فصل را در محل حفاریی که دانشگاه در نظر گرفته و معمولاً یکی از دو ترم آخر دانشجویان میباشد ، حضور یابند و در این زمینه مهارت هایی را کسب کنند. طبق نظر بعضی از افراد، رشته باستان شناسی با تاریخ یکی است یا اینکه در نظر آن ها این رشته با رشته تاریخ کاملاً مشابه است ولی این نکته را در نظر داشته باشید که هرچند این دورشته باهم شباهت دارند ولی یکی به حساب آوردن این دو اشتباه است. رشته باستان شناسی از برخی از اطلاعات رشته تاریخ تا یک مقطع( تقریباً از زمانی که بشر توانست بنویسد) استفاده می کند ولی از تمامی آن بهره نمی گیرد.

رشته تاریخ درواقع به مجموع نوشته ها و آثار باقی مانده از گذشتگان گفته می شود ولی رشته باستان شناسی ، خودش به دنبال این آثار میگردد. رشته تاریخ طبق آثاری که وجود دارد ، بحث می کند ولی رشته باستان شناسی طبق حدسیات، زمین را کاوش میکند.

بازار کار رشته باستان شناسی,رشته باستان شناسی,معرفی رشته باستان شناسیکسی که رشته باستان شناسی را انتخاب می کند باید توانایی تحمل سختی ها را داشته باشد

توانایی های مورد نیاز برای رشته باستان شناسی

> علاقمندی:

متقاضیان رشته باستان شناسی باید به کار کردن در طبیعت علاقه داشته باشند؛ یعنی اگر جوانی دوست نداشته باشد مجهولات و نقاط تاریک تاریخ گذشته را کشف کند یا به جستجوی آن بپردازد، این رشته برایش مناسب نیست. دانشجویان در این رشته، باید در زمینه تاریخ و جغرافیای ایران و كشورهای همسایه، اطلاعات کافی داشته باشند و به زبان انگلیسی مسلط باشند.

> توانایی جسمی:

کسی که رشته باستان شناسی را انتخاب می کند باید توانایی تحمل سختی ها و مشكلات بسیار را در گرمای كویر و در سرمای كوهستان داشته باشد. براساس گفته ها باستان شناسی بمیزان ۵۰ درصد روی زمین و ۵۰ درصد زیرزمین است. به همین خاطر باستان شناسی برای افراد علاقه مند به پشت میز نشینی نمی تواند رشته مناسبی محسوب شود.

رشته باستان شناسی,توانایی های مورد نیاز برای رشته باستان شناسی,وظایف باستان شناساندانشجوی رشته باستان شناسی باید بتواند مکانهای مناسب حفاری را پیدا کند

وظایف باستان شناسان

- دانشجوی رشته باستان شناسی باید بتواند مکانهای مناسب حفاری نظیر بررسی های ژئوفیزیکی و عکسبرداری هوایی را پیدا کند.

- از وظایف باستان شناسان می توان به بررسی، مستند سازی و حفظ آثار باستانی اشاره کرد.

- دانشجوی رشته باستان شناسی باید این توانایی را داشته باشند که برای ضبط و تفسیر سایت ها و یافته ها و تولید شبیه سازی ها از برنامه های رایانه ای استفاده کنند.

- تولید، گردآوری و نگهداری سوابق نوشتاری، عکاسی و ترسیم شده و بانک اطلاعاتی الکترونیکی از دیگر مسئولیت های باستان شناسان به شمار می رود.

- دانشجوی رشته باستان شناسی باید بتواند به نظارت و راهنمایی کارکنان بپردازد.

- یکی از وظایف دانشجویان رشته باستان شناسی ، جمع آوری، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها می باشد.

- دانشجویان رشته باستان شناسی باید گزارشات، مقالات و مقالات دیگر برای انتشار را بنویسند.

- قدمت و تفسیر یافته ها از وظیفه ی فارغ التحصیلان رشته باستان شناسی محسوب میشود.

رشته باستان شناسی,توانایی های مورد نیاز برای رشته باستان شناسی,وظایف باستان شناسایکی از وظایف دانشجویان رشته باستان شناسی ، جمع آوری، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها می باشد

- دانشجویان رشته باستان شناسی باید توانایی مدل سازی ریاضی، آماری و محاسباتی را داشته باشند.

- فارغ التحصیلان رشته باستان شناسی باید برنامه های برنامه ریزی شده برای توسعه دهندگان ساختمان ارزیابی کنند.

درس های رشته باستان شناسی در طول تحصیل

>> دروس پایه رشته باستان شناسی:

از دروس پایه ی رشته باستان شناسی می توان به دروسی همچون تاریخچه علم  باستان شناسی، جغرافیای تاریخی، بررسی تمدن های باستانی از نظر قرآن کریم، اصول و مبانی انسان شناسی، تاریخ هنر از باستان تا آغاز اسلام، اسطوره شناسی، حفظ آثار باستانی ، اصول و مبانی باستان شناسی اشاره کرد .

>> دروس اصلی و تخصصی رشته باستان شناسی:

دروس اصلی و تخصصی  رشته باستان شناسی شامل استخوان شناسی، باستان شناسی پیش از تاریخ ایران، ایران در آغاز شهرنشینی، باستان شناسی و هنر ایلام، باستان شناسی ایران در هزاره اول پیش از میلاد، باستان شناسی و هنر ماد و هخامنشی، باستان شناسی اشکانی، باستان شناسی ساسانی، فلزکاری دوره اسلامی، باستان شناسی وهنر اسلامی، باستان شناسی پیش از تاریخ بین النهرین، هنر و معماری بین النهرین در دوران تاریخی، باستان شناسی و هنر آسیای صغیر، باستان شناسی مصر باستان، سکه شناسی، شناخت مهر و تابلت، هنر یونان و روم باستان، حفاظت اشیاء باستانی، تاریخ هنر نقاشی در ایران، سیر تحول خطوط و خواندن کتیبه های اسلامی، باستان شناسی و هنر سرزمین های اسلامی، کتاب آرایی، هنر هند باستان، هنر خاور دور، خواندن خطوط باستانی، تکنیک و هنر سفالگری، طراحی و ترسیم مدارک باستانی، موزه داری، روش کاوش، کاوش در محل، بررسی آثار باستانی ، طبقه بندی سفال، خواندن متون باستان شناسی ، باستان شناسی و هنر قلمرو غربی اسلامی می باشد.

رشته باستان شناسی در ایران

یک سال بعد از این که دانشگاه تهران تأسیس شد، رشته باستان شناسی در سال ۱۳۱۴، در دانشکده ادبیات راه اندازی شد و به این ترتیب باستان شناسی در ایران تدریس شد. فارغ التحصیلان ایرانی رشته باستان شناسی دانشگاه تهران، زمینه ساماندهی پژوهشهای باستان شناختی و اداره عملی آن در سطح کشور را مهیا کردند. باستان شناسی این قابلیت را برای ما فراهم می کند تا کارامد ترین پاسخ ها را به کمک ابزار نوین برای مسایل مشابه امروزی کشف کنیم.

فرصت های شغلی رشته باستان شناسی

باستان شناسی یک رشته شغلی تخصصی محسوب میشود که در صنایع مختلف، فرصت های شغلی بیشماری را برای دانشجویان فراهم میکند. باستان شناسان می توانند در اماکنی همچون آژانس های دولتی ایالتی و فدرال، کالج ها و دانشگاه ها، موزه ها و اماکن تاریخی و شرکتهای مهندسی که بخش هایی به مدیریت تحقیقات فرهنگی دارند، مشغول به فعالیت شوند. بسیاری از باستان شناسان بطور مستقل شرکت هایی را راه اندازی می کنند یا بتوانند بعنوان مشاور کار کنند.

رشته باستان شناسی چگونه هست,باستان شناسدانشجوی رشته باستان شناسی باید بتواند به نظارت و راهنمایی کارکنان بپردازد

میزان درآمد باستان شناس

از جمله فارغ التحصیلان رشته باستان شناسی که در بخش دولتی مانند سازمان میراث فرهنگی فعالیت می کنند، طبق قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق میگیرند، ولی تعداد محدودی از باستان شناسانی که در بخش خصوصی، کار می کنند، طبق معیارهایی نظیر میزان مهارت و تخصص و توافقی که با کار‌فرما صورت میگیرد، دستمزدهای متفاوتی دریافت میکنند.

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 15
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رویا نونهالی,بیوگرافی رویا نونهالی,عکس رویا نونهالی بیوگرافی رویا نونهالی بازیگر تئاتر و سینمای ایران (+ تصاویر)

نام:رویا نونهالی

متولد:۲۴ بهمن ۱۳۴۱

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر، داور استعدادیابی

زمینه فعالیت:تئاتر و تلویزیون و سینما

سال های فعالیت:۱۳۷۲ تاکنون

ادامه
عقاید شهاب الدین یحیی سهروردی,زندگینامه ی شهاب الدین یحیی سهروردی,بیوگرافی شهاب الدین یحیی سهروردی زندگی نامه شهاب‌الدین یحیی سهروردی از کودکی تا به شهرت رسیدنش

زاده:۵۴۹ ق / ۱۱۵۵ م

زادگاه:سهرورد،  ایران

ملیت:ایرانی

درگذشت:۵ رجب ۵۸۷ ق

آرامگاه:قلعه حلب،  سوریه

ادامه
ما هواتنگ,بیوگرافی ما هواتنگ,زندگینامه ما هواتنگ زندگینامه ما هواتنگ رئیس شرکت اینترنتی چینی تنسنت (+ تصاویر)

زاده:۲۹ اکتبر ۱۹۷۱

زادگاه:گوانگ دونگ، چین

ملیت:چینی

محل تحصیل:دانشگاه شنژن

پیشه:رئیس هیئت مدیره تنسنت

ادامه
بیوگرافی سعید چنگیزیان,سعید چنگیزیان و همسرش الهام کردا,فیلم های سعید چنگیزیان بیوگرافی سعید چنگیزیان بازیگر تئاتر و سینمای کشور (+ تصاویر همسرش)

زاده: ۲۲ آذر ۱۳۵۶

محل تولد: سمنان

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی تئاتر

وضعیت تاهل: متاهل

سال های فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

ادامه
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
ثریا قاسمی و همسرش,مادر ثریا قاسمی,بیوگرافی ثریا قاسمی بیوگرافی ثریا قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد:۲۸ آذر ۱۳۱۹

زادگاه:تهران

حرفه:بازیگر و دوبلور

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
ویژه سرپوش