چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۱۲۰۰۰۰۳

معرفی رشته زبان انگلیسی و بازار کار آن

رشته زبان انگلیسی,رشته زبان انگلیسی کاردانی,بازارکار رشته زبان انگلیسیرشته زبان انگلیسی یکی از پرطرفدارترین رشته‌های زبان خارجی در ایران است
رشته زبان انگلیسی، در بین دانشجویان علوم انسانی یکی از رشته های پر طرفدار بوده و این رشته و گرایش هایش به علت کارکردهای گوناگون و مختلف، پیوسته با استقبال دانشجویان بالاخص بانوان همراه می شود.

رشته زبان انگلیسی

یکی از رشته ها در دانشگاه های ایران،  رشته زبان انگلیسی است که در این رشته، کار ترجمه از زبان فارسی به انگلیسی و برعکس به دانشجویان آموخته می شود. در این گرایش، به دانشجویان روش تدریس و آموزش زبان انگلیسی برای رده های گوناگون سنی، تدریس می شود. افرادی که زبان مادری آن ها انگلیسی نیست، تدریس زبان خارجی به ظرافت هایی احتیاج دارد که به دانشجویان در دوره کارشناسی زبان انگلیسی، آموخته می شود تا روش های موثر و خلاقی را در فرآیند تدریس، دنبال کنند.

در اکثر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ایران رشته زبان انگلیسی در سطح کاردانی،کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. در مقاطع بالاتر یک رشته نظری و عمومی با عنوان مطالعات ترجمه( که به یک زبان خاص مربوط نمی شود) وجود دارد. این رشته که رشته ای سرشناس و پرکاربرد است در خیلی از نقاط جهان مانند دانشگاه های سراسر ایران ارائه می شود. تسلط به زبان انگلیسی و اهمیت فوق العاده بالای یادگیری سبب شده که خیلی از متقاضیان ورود به دانشگاه ها، برای ادامه تحصیل این رشته را انتخاب کنند.

رشته زبان انگلیسی شامل سه گرایش همچون آموزش زبان انگلیسی( دبیری زبان انگلیسی)، زبان و ادبیات انگلیسی و مترجمی زبان انگلیسی می باشد که هر کدام دروس اختصاصی متفاوت را در دانشگاه دارند. رشته زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ۱۳۷ واحد دارد که دانشجویان با گذراندن این دروس، مهارت های لازم را در حوزه های متنوعی مانند نگارش، اصل تدریس، بعضی از مسائل روانشناسی و… کسب می کنند.

توانایی های لازم برای دانشجوی رشته زبان انگلیسی

دانشجوی  رشته زبان انگلیسی نباید دانشگاه را مکانی برای آموزش ابتدایی زبان بداند بلکه باید آشنایی کامل با زبان انگلیسی قبل از ورود به دانشگاه داشته باشد و بعد با اصول و روش ترجمه و زبان شناسی یا ادبیات انگلیسی در دانشگاه آشنا شود. همچنین یک دانشجوی مترجمی باید تسلط کامل به زبان فارسی داشته باشد برای این که از هر زبانی به زبان فارسی ترجمه کنید باید علاوه بر مهارت در زبان انگلیسی در زبان و نگارش فارسی مهارت بیشتری داشته باشید. البته صِرف دانستن دو زبان، انسان را مترجم نمی کند بلکه دانشجو باید اطلاعات عمومی خوبی داشته باشد، به عنوان مثال نمی شود بدون اطلاع از زندگی، افکار و دوران تاریخی یک نویسنده، یکی از کتاب هایش را ترجمه کرد یا چیزی از فلسفه ندانست و یک کتاب فلسفی را ترجمه کرد.

دروس رشته زبان انگلیسی در طول تحصیل 

>> دروس مشترک در گرایش های رشته زبان انگلیسی:

دروس مشترک گرایشهای رشته زبان انگلیسی شامل خواندن و درک مفاهیم، دستور و نگارش، گفت و شنود آزمایشگاه، متون یادگیری زبان، نگارش پیشرفته، ترجمه متون ساده، اصول و روش ترجمه، کاربردهای اصطلاحات و تعبیرات در ترجمه، آواشناسی انگلیسی، درآمدی بر ادبیات انگلیسی، خواندن متون مطبوعاتی، نمونه های نثر ساده، بیان شفاهی داستان، نامه نگاری انگلیسی، مقاله نویسی، بررسی آثار ترجمه شده اسلامی، اصول و روش تحقیق، آزمون سازی زبان و روش تدریس است.

رشته زبان انگلیسی در دانشگاه,رشته زبان انگلیسی,منابع کارشناسی ارشد رشته زبان انگلیسیرشته زبان انگلیسی رشته ای پرکاربرد است که در بسیاری از نقاط جهان ارائه می شود

>> دروس تخصصی گرایش رشته زبان انگلیسی:

از دروس تخصصی گرایش رشته زبان انگلیسی می توان به کلیات زبان شناسی، زبان دوم( فرانسه یا آلمانی)، داستان کوتاه، سیری در تاریخ ادبیات انگلیسی، فنون و صناعات ادبی، ترجمه متون ادبی، نمایش نامه، شعر انگلیسی، آشنایی با رمان، اصول و روش نقد ادبی، مکتب های ادبی، متون برگزیده نثر ادبی اشاره کرد.

>> گرایش مترجمی رشته زبان انگلیسی:

هر کشوری برای ارتباط سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، علمی، فرهنگی و حتی مذهبی با کشورهای دیگر نیاز به مترجمانی قوی و ماهر دارد. دروس گرایش مترجمی رشته زبان انگلیسی شامل سه بخش دروس عمومی، تخصصی پایه و تخصصی اصلی میباشد که بین دو گرایش زبان و ادبیات انگلیسی و مترجمی زبان انگلیسی دروس عمومی و تخصصی پایه مشترک است و دروس تخصصی اصلی مجزا می باشد؛ یعنی دانشجویان گرایش مترجمی رشته زبان انگلیسی، انواع دروس ترجمه نظیر ترجمه انفرادی، ترجمه پیشرفته، ترجمه متون ادبی و اصول و روش ترجمه را می گذرانند و دانشجویان زبان و ادبیات انگلیسی   دروسی چون شعر، ادبیات نمایشی، رمان و تاریخ ادبیات انگلیسی را مطالعه می کنند.

>> دروس تخصصی گرایش مترجمی رشته زبان انگلیسی:

دروس تخصصی گرایش مترجمی رشته زبان انگلیسی شامل ساخت زبان فارسی، آشنایی با ادبیات معاصر ایران، نگارش فارسی، واژه شناسی، ترجمه پیشرفته، ترجمه متون اقتصادی، ترجمه متون علوم انسانی( جامعه شناسی، تعلیم و تربیت، روانشناسی و حقوق)، ترجمه متون سیاسی، ترجمه مکاتبات و اسناد زبان دوم، ترجمه متون مطبوعاتی زبان دوم، ترجمه شفاهی، ترجمه نوار و فیلم، بررسی مقابله ای ساخت جمله، اصول و مبانی نظری، ترجمه متون ادبی می باشد.

معرفی رشته زبان انگلیسی,تعداد واحدهای رشته زبان انگلیسی,رشته زبان انگلیسیدر رشته زبان انگلیسی به نظریه های آموزش زبان میپردازند

شروط موفقیت دانشجوی رشته زبان انگلیسی در بازار کار

سیستم آموزش رسمی، گنجایش آموزش تمامی مطالب موجود در علم و رشته های دانشگاهی را ندارد. از این جهت در رشته های زبان انگلیسی هم همینطور است؛ مهارت هایی که به دانشجویان در مقاطع گوناگون آموزش داده می شود، برای وارد شدن به بازار کار توانایی و مهارت قابل قبولی نیست. یک دانشجو برای موفقیت در شغل آینده ی خود، باید بتواند دانشی بیش از آنچه در منابع دانشگاهی ارائه می شود یاد بگیرد.

رشته زبان انگلیسی,تعدادواحدهای رشته زبان انگلیسی,رشته زبان انگلیسی کاردانیرشته زبان انگلیسی در مورد مسائل مربوط به یادگیری زبان تحقیق و بررسی می کند

یک دانشجوی رشته زبان انگلیسی برای موفقیت در شغل خود، باید با شرکت در کلاس های آموزشگاهی، توانایی ها و مهارت های بیشتری کسب کند. همینطور برای افزایش مهارت های دانشجویان، مطالعه ی منابع سطح بالاتر از جمله کتب زبان اصلی تأثير بسزایی دارد. همینطور عوامل دیگری که در افزایش مهارت فارغ التحصیلان زبان انگلیسی مؤثر است شامل اخذ مدارک مهم زبان انگلیسی همچون آیلتس و تافل می باشد.

بازار کار رشته زبان انگلیسی

اطلاع از بازار کار و فرصت های شغلی رشته زبان انگلیسی یکی از مواردی است که داوطلبان علاقمند به رشته زبان و ادبیات انگلیسی خواهان آگاهی از آن هستند. درباره آینده شغلی رشته زبان انگلیسی باید بدانید که این رشته در ایران علاوه بر این که بسیار مورد استقبال قرار می گیرد، در خارج از کشور هم به همین صورت است و فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در مشاغلی چون معلم، مترجم، کارمند آژانس مسافرتی راهنمای گردشگری به فعالیت بپردازند یا بعنوان هیأت علمی در دانشگاه ها، مراکز علمی و پژوهشی و مراکز آموزش عالی مشارکت نمایند.

از دیگر فرصت های شغلی رشته زبان انگلیسی می توان به مشارکت با صدا و سیما و کار در سفارت خانه ها بعنوان مترجم، مشارکت با وزارت خارجه، ترجمه و چاپ کتب به زبان انگلیسی، روزنامه نگاری به زبان انگلیسی، نویسندگی رمان و داستان، همکاری با صدا و سیما در بخش دوبله کردن فیلم های خارجی، تدریس زبان انگلیسی در مدارس دولتی و غیر انتفاعی و آموزشگاه ها، تاسیس کمپین های تبلیغاتی و ترجمه متون ادبی، شعر، نمایشنامه، داستان و رمان و … اشاره کرد.

حقوق و درآمد یک مترجم رشته زبان انگلیسی 

در ایران، میزان درآمد یک مترجم رشته زبان انگلیسی به مشاغلی چون سازمان و شرکتی که در آن کار می کند و همینطور سطح تخصص و تجربه کاری او بستگی دارد.

بازارکار رشته زبان انگلیسی,رشته زبان انگلیسی,رشته زبان انگلیسی در دانشگاههدف رشته زبان انگلیسی تربیت دبیر برای دبیرستان ها است

مزایای رشته زبان انگلیسی 

از مزایای رشته زبان انگلیسی میتوان موردهای زیر را برشمرد:

>> پرستیژ کاری بالا

>> برقرای ارتباطات باکارکنان و اشخاص مهم کشورهای گوناگون

>> سابقه کاری مناسب

معایب رشته زبان انگلیسی 

معایب رشته زبان انگلیسی عبارتست از:

*  ثابت نبودن محل کار

* سفرهای پی درپی

منابع کارشناسی ارشد رشته زبان انگلیسی,معرفی رشته زبان انگلیسی,رشته زبان انگلیسیدانشجویان رشته زبان انگلیسی باید سطح دانش زبان عمومی بالایی داشته باشند

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 17
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آرش کمانگیر,آرش کمانگیر عکس,بیوگرافی آرش کمانگیر زندگی نامه آرش کمانگیر یکی از اساطیر ایرانی

دین:اسلام

پیشه:پهلوان

ملیت:ایرانی

علت مرگ:بی جان شدن پس از پرتاب تیر

منصب:سردار

ادامه
علی یاسینی,تصاویر علی یاسینی,کنسرت علی یاسینی زندگینامه علی یاسینی خواننده و ترانه سرای ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۴ آذر ماه ۱۳۷۵

زادگاه:تهران

پیشه:خواننده

ملیت:ایران

بیوگرافی علی یاسینی

علی یاسینی خواننده جوان و پرطرفدار ایرانی در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۷۵ در تهران متولد شد. وی در یک خانواده چهار نفره بزرگ شده است و یک خواهر بزرگتر از خودش دارد.علی یاسینی فارغ التحصیل رشته معماری می باشد. قد علی یاسینی ۱۹۳ سانتیمتر است.

ادامه
امیر روستایی,امیر روستایی بازیکن پرسپولیس,شروع فوتبالی امیر روستایی بیوگرافی امیر روستایی بازیکن فوتبال + تصاویر

تاریخ تولد:۱۴ مرداد ۱۳۷۶

محل تولد:تهران

پست:مهاجم، وینگر

شغل:فوتبالیست

قد:۱۸۲ سانتی متر

ادامه
مجید اخشابی,بیو گرافی مجید اخشابی,زندگی نامه مجید اخشابی بیوگرافی مجید اخشابی خوانندهٔ موسیقی پاپ و سنتی کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ دی ۱۳۵۱

زادگاه:تهران

سبک:پاپ، سنتی

ساز:سنتور،  سه تار

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، آهنگساز، نوازنده، پژوهشگر، مدرس دانشگاه

ادامه
امام هادی (ع),نحوه شهادت امام هادی (ع),امام هادی علیه السلام زندگی نامه امام هادی (ع) امام دهم شیعیان

زاده:۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری

زادگاه:یکی از محله های نزدیک مدینه به نام صریا 

درگذشته:۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمری

محل دفن:سامرا

والدین:جواد ، سمانه مغربیه معروف به سیّده  

ادامه
مهستی گنجوی,زندگی نامه مهستی گنجوی,رباعیات عاشقانه مهستی گنجوی زندگینامه مهستی گنجوی یکی از شاعران زن متقدم ادبیات فارسی

زاده: پنجم/ششم قـ.

زادگاه:گنجه

پیشه:دبیر

ملیت:ایرانی

آرامگاه:گنجه، آذربایجان

ادامه
هوروش بند,بیوگرافی هوروش بند,تشکیل هوروش بند بیوگرافی هوروش بند یکی از گروههای موسیقی پاپ (+ تصاویر)

متولد:۱۷ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه:کوهدشت

فعالیت:خوانندگی

ملیت:ایرانی

شروع فعالیت در هوروش بند: از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدی بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

ادامه
مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئو بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

ادامه
ویژه سرپوش