سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۰۰۰۵۵

با رشته روانشناسی عمومی و بازار کار آن آشنا شوید!

رشته روانشناسی عمومی,دروس رشته روانشناسی عمومی فراگیر,رشته روانشناسی عمومیرشته روانشناسی عمومی بیشتر بر روی احساسات و ادراک تمرکز دارد
بعد از شاخه بالینی در گرایش های روانشناسی، از پر متقاضی ترین آن ها می توان به رشته روانشناسی عمومی اشاره کرد. در این گرایش به انسان، نگاه بنیادی تری می شود و اختلالات حواس، ادراک، هیجانات و … را درمان می کند.

رشته روانشناسی عمومی

تدریس رشته روانشناسی عمومی در مقطع کارشناسی ارشد امکان پذیر است و بیشتر بر روی احساسات و ادراک متمرکز میشود. مشاوران روانشناسی عمومی به درمان اختلالات افراد نظیر استرس، اضطراب، افسردگی با استفاده از تکنیک های مختلف روان درمانی می پردازند. چنین اختلالاتی به احساسات و ادراک بر می گردد که مهارت روانشناسان عمومی در این زمینه بسیار خوب است. روانشناسی عمومی از دو دانش فیزیولوژی روانشناسی و فلسفه به دست آمده است. در واقع دانشجویان، به بررسی روان انسانها در این رشته از جنبه های مختلف می پردازند و متکی به یک بُعد نیستند. همین دلیل برای اثر بخشی درمانهای تجویز شده توسط روانشناسان عمومی، بسیار خوب است.

ما از طریق روانشناسی عمومی، قادر به ارزیابی مشکلات زندگی و بهداشت روان خود به شکل مفیدتری هستیم؛ چون انها به ما از طرق مختلف کمک می کنند تا انواع اختلالات روانی و مشکلات ذهنی، رفتاری، عاطفی و مسائل خانوادگی و زندگی زناشویی را درمان کنیم. با طیف گسترده ای از گروههای سنی در این روانشناسی کار می شود و از رویکردها و تکنیک های مختلفی باتوجه به نوع مشکل و سن مراجع استفاده می شود. در رشته روانشناسی عمومی با مباحثی همچون روانشناسی نابهنجاری، احساسات و ادراک، روش تحقیق، شناخت، شخصیت، یادگیری، روانشناسی عمومی، روانشناسی شخصیت، روانشناسی رشد و علوم اعصاب آشنایی پیدا می کنید.

روانشناسی عمومی، کمک بسیاری به درک، تبیین و پیش بینی رفتار، احساسات و فرایندهای ذهنی انسان میکند. اصول این رشته برطبق تعریف روانشناسی عمومی، اثراتی بر روابط محیط کار و سایر محیط ها دارد. روانشناسان عمومی برای کسب دانش بالینی بطور حرفه ای اموزش دیده اند تا از این طریق به افراد کمک کنند تا استرس های مختلف زندگی را از خود دور کنند. آن ها با یادگیری تکنیک های مختلف بر مبنای تحقیقات و نظریه ها به بررسی ویژگی های منحصر به فرد ، ارزش ها، شرایط و اهداف بیمار می پردازند.

ریشه روانشناسی در یونان باستان

روانشناسی بیش از هزاران سال پیش با نام علم النفس یا اخلاق شناخته می شد که زیر شاخه فلسفه بشمار می رود و توسط دانشمندانی همچون ارسطو، ابن سینا، رازی، ملاصدرا مورد استفاده قرار گرفت. منشأ کلمه روانشناسی به یونان برمیگردد که متشکل از دو کلمه psyche به معنای ذهن و روح و logosبه معنای شناخت و مطالعه می باشد. فیلیپ ملانشتون در سال ۱۴۹۷ از اصطلاح روانشناسی عمومی استفاده کرد ولی روانشناسی به شکل علمی امروز برای نخستین بار در سال ۱۸۷۹ در کشور آلمان بوجود آمد، یعنی متعلق به زمان ویلهلم وونت است. وونت، پس از این که نخستین ازمایشگاه را تأسیس کرد؛ در تلاش برای بررسی روان، رفتار و فرایندهای ذهنی انسان در آن محیط بود و درواقع کار علمی روانشناسی او از همین زمان، شروع شد.

توانایی های مورد نیاز در رشته روانشناسی عمومی

>> یکی از توانایی های موردنیاز در رشته روانشناسی عمومی، داشتن حفظیات خوب می باشد؛ به این معنی که این رشته دارای اصطلاحات و نظریه های متعددی می باشد. از دیگر نیازمندی های این رشته می توان به کار گروهی زیاد و تعامل با افراد مختلف در زمینه های متفاوت اشاره کرد. شما از طریق حس کنجکاوی میتوانید به بررسی و درک رفتار و شخصیت انسانها بپردازید.

منابع ارشد رشته روانشناسی عمومی,کد رشته روانشناسی عمومی,مزایای رشته روانشناسی عمومیرشته روانشناسی عمومی ترکیبی از دانش فیزیولوژی روانشناسی و فلسفه است

>> متقاضی تحصیل در رشته روانشناسی عمومی باید علاقمند به کار با اعداد و ارقام و انجام آزمایش های علمی باشد و همچنین قادر به استخراج اطلاعات مهم در مدت زمان کم باشد.

وظایف روانشناسی عمومی

متقاضیان تحصیل در رشته روانشناسی عمومی برای ورود به دانشگاه، باید در زمینه های مختلف روانشناختی مثل بیماری های روانی، علل شایع این بیماریها ، نظریه های مختلف روانشناختی، علائم و نشانه های اختلالات روانی و… به مطالعه بپردازد و با ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، تجربه کاری کافی کسب کند و مشغول به فعالیت در زمینه های مختلفی مثل روانشناسی بالینی، روانشناسی تربیتی، مشاوره خانواده، روانشناسی صنعتی، مشاوره شغلی، مشاوره تحصیلی، روانشناسی ورزش و… شود.

- در زمان مراجعه ی یک فرد به روانشناسی عمومی، شاید او نسبت به مشکل و حتی نوع بیماری خود بی اطلاع باشد. به همین خاطر روان شناس عمومی به مراجع کمک می کند تا از این طریق، علت رفتارها و احساساتش را بشناسد.

- گاهی وقت ها یک متخصص روانشناسی عمومی از دو پلان درمانی برای درمان استفاده میکند. وی با تجویز هم زمان دارودرمانی و روان درمانی، نتیجه بهتر و سریعتری را حاصل میکند.

- یک روانشناس عمومی می تواند برای شناخت نوع شخصیت، توانمندی ها، استعدادها و میزان هوش شخص، تست های مختلف داشته باشد و علاوه بر آن مصاحبه های روانشناختی/بالینی انجام دهد و مشکل بیمار را از طریق رویکردهای درمانی همچون درمان شناختی رفتاری برطرف کند.

- مراجع در درمان شناختی رفتاری یاد میگیرند که با تشخیص و ارزیابی رفتارها، احساسات، هیجانات و افکار خود، آن ها را کنترل کرده و با موقعیتهای مختلف زندگی خود به شیوه موثرتری رو به رو شوند.

محیط کار روانشناس عمومی

روانشناسان عمومی با استفاده از مشاوره، آزمایش روانشناسی و طراحی برنامه های تحقیقاتی، زندگی بیماران را بهبود می دهند. به عنوان نمونه یک روان شناس عمومی، قادر به مشاوره دادن به کودکان قربانی کودک آزاری یا خشونت خانگی هستند؛ به این صورت که وی باید با کودکان و خانواده های آنها اوقاتش را بگذراند و روان و احساسات آنها را بهبود دهد یا به عبارتی دیگر، روانشناسی، متمرکز بر استرس و کنترل آن می باشد. در چنین حالتی او باید به مصاحبه با افرادی بپردازد که دارای استرس های شغلی، استرس حضور در جامعه و … هستند. باتوجه به این دو مثال، محیط کار و افراد در ارتباط با یک روان شناس عمومی باتوجه به حوزه تخصصیشان تعيين میشود.

آینده شغلی رشته روانشناسی عمومی

یک روانشناس عمومی از موقعیت های شغلی بسیاری برخوردارست و درصورت تلاشگر بودن، بیکار نمیشوید؛ افردی که در رشته روانشناسی عمومی تحصیل می کنند، میتوانند در نهادهای دولتی ذکر شده علاوه بر مراکزی همچون پژوهش و تحقیق، خدمات روانشناسی، مسئولیت های خدماتی و پژوهشی کار کنند:

> یک روان شناس عمومی میتواند بعنوان مشاور تحصیلی به فعالیت در مدارس بپردازد.

> درصورت تمایل به مشاوره دادن، میتوانید در مراکز مشاوره با دریافت مدرک کارشناسی ارشد، کار کنید.

> ماهیت پژوهشی رشته روانشناسی عمومی، به گونه ایست که برای استادان دانشگاه رشته روانشناسی عمومی، بازار کار جذابی را فراهم کرده است.

> بهزیستی از دیگر مراکز جذب کننده ی روانشناسان عمومی به شمار می روند.

دروس رشته روانشناسی عمومی فراگیر,رشته روانشناسی عمومی,معرفی رشته روانشناسی عمومیرشته روانشناسی عمومی به ما کمک میکند که بتوانیم مشکلات زندگی را به شکل مفیدی ارزیابی کنیم

> یک روان شناس عمومی با استخدام در قوه قضاییه به فعالیت در دادگاه ها مشغول میشود.

مزایای رشته روانشناسی عمومی

در زیر به مزایای رشته روانشناسی عمومی پرداخته شده است:

- شغل روانشناسی عمومی از امنیت بالایی برخوردارست و تعداد افراد مراجعه کننده به روانشناس ، بسیار زیاد است.

- شما با تحصیل در رشته روانشناسی عمومی می توانید افراد مختلف را ملاقات کنید و داستان واقعی زندگی آنها را بشنوید.

- شما با داشتن توانایی دریافت بینش و عقاید جدید می توانید در مسایل بگونه ای بهتر تامل کنید. بعلاوه شما قادر به استفاده از تکنیک های روان شناسی در زندگی شخصی خود هستید؛ با این حال نباید دوستانتان را بطور مداوم تحلیل و بررسی کنید.

- زمانی که بیمار از طریق روش های ارائه داده شده ی شما در زندگی خود با تغییرات چشمگیری مواجه میشوند؛ به شما احساس رضایت می دهند.

معایب رشته روانشناسی عمومی

رشته روانشناسی عمومی علاوه بر مزایایی که دارد؛ از معایب زیر، نیز برخودار میباشد :

> علاوه بر طولانی بودن دوره ی تحصیل روانشناسی، هزینه های آن زیاد می باشد.

> در رشته روانشناسی عمومی باتوجه به محل کارتان، عوامل خطرناکی نیز وجود دارند. درصورت تمایل به کار با افراد متهم به جنایت به دلیل مشکلات روانی یا افراد معتاد به مواد مخدر یا داروهای خاص، باید بدانید که احتمال خشونت های شدید و حمله از جانب این افراد، وجود دارد.

> باتوجه به زیاد بودن تعداد افراد مراجعه کننده به روانشناس ، میزان رقابت در این شغل، اگر یک کلینیک خصوصی داشته باشید بسیار زیاد است؛ بنابراین سخت کوشی و تحمل در شغل روانشناسی اولویت بسیاری دارد.

> بسیاری از فارغ التحصیلان در ابتدا برای تحصیل در رشته روانشناسی عمومی، تردید داشته اند؛ مگر این که با دریافت کمک هزینه ی دانشجویی در این رشته تحصیل کرده باشند.

> احتمال فرسودگی روانی در شغل روانشناسی عمومی در اثر فشار کار و نگرانی وجود دارد. بسیاری از روان شناسان، نیازمند خدمات سایر روان شناسان می باشند تا از بابت ارائه ی روش های درمانی مؤثر، اطمینان حاصل کنند.

کد رشته روانشناسی عمومی,مزایای رشته روانشناسی عمومی,آینده شغلی رشته روانشناسی عمومیاصول رشته روانشناسی عمومی بر روابط محیط کار و سایر محیط ها تاثیرگذار است

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 9
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
حضرت شیث,بیوگرافی حضرت شیث,زندگینامه حضرت شیث بیوگرافی حضرت شیث، فرزند حضرت آدم علیه السلام

پدر:آدم

مادر:حوا

کنیه:هبة الله

سن:بیش از ۹۰۰ سال

محل دفن:کوه ابوقبیس

ادامه
عنصری بلخی,زندگینامه عنصری بلخی,آثار ابوالقاسم حسن عنصری بلخی زندگینامه عنصری بلخی (ملک الشعرا) و آثار او

نام:ابوالقاسم حسن بن احمد عنصری بلخی

لقب:عنصری بلخی

زاده:۳۵۰ هجری قمری

زادگاه:بلخ

سمت:شاعر پارسی گوی بلخ

وفات:۴۳۱ هجری قمری

ادامه
ابومعشر بلخی,بیوگرافی ابومعشر بلخی,زندگینامه ابومعشر بلخی زندگینامه ابو معشر بلخی بهمراه فعالیت هایش

زادگاه:بلخ

سمت:منجم ایرانی

دوره:خلافت المعتز بالله تا خلافت معتمد رییس منجمان بغداد

ملیت:ایرانی

وفات:واسط

ادامه
تریپل اچ,بیوگرافی تریپل اچ,زندگینامه تریپل اچ بیوگرافی تریپل اچ قهرمان کمربند wwe سنگین‌وزن جهان (+ تصاویر)

زاده:۲۷ ژوئیهٔ ۱۹۶۹

زادگاه:Nashua, New Hampshire

پیشه:کشتی گیر حرفه ای آمریکایی

ملیت:آمریکایی

قد:۱۹۳ سانتیمتر

ادامه
فعالیت های صالح حردانی,صالح حردانی تیم ملی,صالح حردانی و برادرش بیوگرافی صالح حردانی فوتبالیست دفاع راست کشور (+ تصاویر)

زاده:۲۴ شهریور ۱۳۷۷

زادگاه:دیشموک

ملیت:ایرانی

پیشه:فوتبالیست

قد:۱۷۶ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش