دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۳۰۰۵۱

معرفی رشته مدیریت بیمه و دروس آن در مقطع کارشناسی

رشته مدیریت بیمه,بازار کار رشته مدیریت بیمه,رشته مدیریت بیمه چیستمعرفی رشته مدیریت بیمه شامل کاربرد های رشته مدیریت بیمه است
صنایع مهم و پرکاربردی در دنیا وجود دارد که یکی از آن ها صنعت بیمه می باشد. این صنعت از اروپا به اقصی نقاط جهان منتقل شده است. رشته مدیریت بیمه در کشور ایران به عنوان یک رشته ی جدید و غیربومی شناخته میشود؛ به همین دلیل باید در ایران، متخصصان صنعت بیمه وجود داشته باشند تا در این زمینه خدماتی را ارائه و بهبود دهند.

رشته مدیریت بیمه

مدیران بیمه در شعبه، نظاره گر بر انواع متخصصان هستند که از این متخصصان می توان به کارگزاران، کارفرمایان، مدیران ریسک، بازپرس ادعاها و ارزیابان اشاره کرد. مدیر بیمه باید مطمئن شود که نمایندگان آن ها درمورد فروش بیمه ی خود، اموزش تکنیک فروش و مسائل مربوط به پیروی از اخلاق و حقوقی را به خوبی فرا گرفته اند. یک مدیر بیمه خوب، با کمک به نمایندگان فروشش، قادر است که نقاط ضعفشان را تبدیل به نقاط قوت کند و در شرایط ضروری، همراه آن ها در بازدیدهای میدانی باشد.

یکی از دوره های تحصیلی اموزش عالی، دوره کاردانی بیمه میباشد و با این هدف بوجود آمده تا افرادی را تربیت کند که مسئولیتهایی را رسماً پس از یک اموزش دو ساله نظری و عملی در شبکه بیمه ای کشور، انجام دهند.

تاریخچه مدیریت بیمه

در قرن پانزدهم میلادی، توسعه صنعت بیمه بوجود آمد و صرفا بیمه باربری تا قبل از انقلاب صنعتی وجود داشت. بیمه در زمانی که انقلاب صنعتی در قرن نوزدهم شکل گرفت؛ وارد جنبه های مختلف زندگی بشر شد. به طوریکه کانونی از بیمه گران در سال ۱۵۵۲ میلادی در شهر فلورانس ایتالیا بوجود آمد و بیمه نامه صادر کردند. صنعت بیمه از آن زمان تا به امروز دچار تغيير و تحولاتی شده است.

صنعت بیمه در سال ۱۳۱۰ شمسی برای اولین بار در ایران پدید آمد و شرکت های گستراخ وایگل استار، فعالیت خود را شروع کردند. همچنین نخستین بیمه کاملاً ایرانی با نام شرکت سهامی ایران در سال ۱۳۱۴ شمسی راه اندازی گردید.

صنعت بیمه هم زمان با شکل گیری موسسات بیمه در ایران به حوزه آکادمیک وارد شد. رشته مدیریت بیمه با قدمتی کم تر از یک عمر به عنوان یک رشته نوظهور شناخته میشود. دانشگاه ها هم با توسعه صنعت بیمه، کم کم متخصصان بیمه را تربیت کردند.

در حال حاضر هر ساله، دانشجویان در دانشگاه های علوم انسانی کشور در رشته مدیریت بیمه و همچنین مدیریت بیمه اکو تحصیل می کنند و در زمینه صنعت متخصص میشوند.

رشته مدیریت بیمه چیست,معرفی رشته مدیریت بیمه,معرفی گرایش های رشته مدیریترشته مدیریت بیمه از زیرشاخه های رشته تجربی است

وظایف کارشناس بیمه

وظایف کارشناس بیمه به شرح زیر میباشد :

>> کارشناس بیمه باید امور مربوط به صدور را انجام دهد.

>> انجام امور مربوط به حسابداری شعب، از دیگر وظایف کارشناس بیمه به شمار می رود.

>> یک کارشناس بیمه موظف است که امور مربوط به تسویه خسارات را انجام دهد.

>> کارشناس بیمه وظیفه ی مشاوره دادن در حوزه بیمه را بر عهده دارد.

>> از دیگر مسئولیت های کارشناس بیمه می توان به سرپرستی یا معاونت واحد های صنعت بیمه اشاره کرد.

رشته مدیریت بیمه برای چه کسانی مناسب است؟

علاقه داشتن به مباحث مدیریتی و بیمه، از نخستین شرط انتخاب مدیریت بیمه می باشد. همچنین دانشجویان این رشته باید بتوانند قدرت تجزیه و تحلیل اقتصادی خوبی داشته باشند و به اندازه کافی با مباحث حسابداری و ریاضیات اشنا باشند و ابایی از اعداد و ارقام نداشته باشند.

شرط دیگر موفقیت در رشته مدیریت بیمه، داشتن روابط عمومی و توانایی برقراری ارتباط با مشتریان میباشد و خصوصیات دانشجویان رشته مدیریت بیمه، ریسک پذیر بودن و نترسیدن از نوسانات بازار و سود و زیان هاست. همچنین دیگر عوامل مؤثر در موفقیت رشته های مدیریت، تسلط بر زبان انگلیسی و مهارت های هفت گانه کامپیوتر ICDL می باشد.

معرفی دروس رشته مدیریت بیمه در مقطع کارشناسی

تحصیل در رشته مدیریت بیمه در مقطع کارشناسی بمدت ۴ سال زمان میبرد.

- دروس عمومی رشته مدیریت بیمه مقطع کارشناسی:

از دروس عمومی رشته مدیریت بیمه مقطع کارشناسی می توان به مبانی نظری اسلام، آشنایی با منابع اسلامی، ادبیات فارسی، تربیت بدنی ۱، تربیت بدنی ۲، زبان عمومی، انقلاب اسلامی، اخلاق اسلامی و تاریخ و تمدن اسلامی اشاره نمود.

- دروس پایه و اصلی رشته مدیریت بیمه مقطع کارشناسی:

دروس پایه و اصلی رشته مدیریت بیمه مقطع کارشناسی شامل اصول حسابداری ۱و۲، ریاضیات و كاربرد آن در مدیریت ۱و۲، مبانی سازمان و مدیریت، آمار و كاربرد آن در مدیریت، اقتصاد خرد، اقتصاد كلان، كامپیوتر و كاربرد آن در مدیریت، روش تحقیق در مدیریت، مدیریت رفتار سازمانی، تحقیق در عملیات ۱و۲، مدیریت منابع انسانی، حسابرسی صنعتی ۱، حقوق تجارت، توسعه اقتصادی و برنامه ریزی، حسابرسی ۱، مبانی جامعه شناسی، روانشناسی عمومی، مدیریت مالی ۱، پول و ارز و بانکداری، حقوق و مقررات مدنی است.

- دروس تخصصی رشته مدیریت بیمه مقطع کارشناسی:

دروسی همچون سازمان و مدیریت شرکتهای بیمه، بیمه اموال ۱و۲، اصول بیمه، بیمه اشخاص ۱و۲، مدیریت ریسك و بیمه، بیمه های اتكایی، حسابداری شركت های بیمه، حقوق بیمه، بیمه های مهندسی( تمام خطر)، زبان تخصصی بیمه ۱و۲، بازاریابی و مدیریت بازار، اسناد معاملات تجاری، بیمه مسئولیت و حقوق دریایی از دروس تخصصی رشته مدیریت بیمه مقطع کارشناسی می باشد.

معرفی گرایش های رشته مدیریت,دروس رشته مدیریت بیمه در مقطع کارشناسی,درامد رشته مدیریت بیمهمدت زمان تحصیل در رشته مدیریت بیمه برای مقطع کارشناسی ۴ سال است

معرفی گرایش های رشته مدیریت بیمه در مقطع کارشناسی

رشته مدیریت بیمه، هیچ گرایشی در مقطع کارشناسی ندارد؛ به این ترتیب نمیتوان در مقاطع بالاتر در این رشته در ایران، ادامه تحصیل داد و فارغ التحصیلان برای تحصیل در مقاطع بالاتر باید یکی از گرایش های رشته مدیریت را انتخاب کنند.

معرفی گرایش های رشته مدیریت بیمه در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان برای انتخاب گرایش های رشته مدیریت بیمه باید به سایت سازمان سنجش در مجموعه مدیریت با کد ۱۱۴۲ مراجعه کنند و به انتخاب رشته هایی از جمله رشته های ارشد مدیریت بازرگانی، ارشد مدیریت دولتی، ارشد مدریت فناوری و اطلاعات، ارشد مدریریت صنعتی، ارشد مدیریت تکنولوژی، ارشد کارآفرینی، ارشد مدریریت منابع انسانی، ارشد مدیریت مالی، ارشد مدریت حمل و نقل دریایی بین قاره ای، ارشد سياست گذاري علم و فناوری، ارشد مالی( دارای گرایش بیمه است.)، ارشد مدریت بحران، ارشد مدیریت بازرگانی دریایی، ارشد مدیریت اماکن متبرکه مذهبی، ارشد مربیگری کسب و کار بپردازند.

کار آموزی

کارآموزی در رشته مدیریت بیمه، ۲ واحد درسی را به خود اختصاص می دهد که در مجموع ۳۲ ساعت است که در دوایر مختلف مؤسسات بیمه ای و زیر نظر مرکز اموزش در نیمسال آخر و یا بعد از اتمام دروس نظری طی میشود.

بازار کار و درآمد رشته مدیریت بیمه

شرایط بازار کار رشته مدیریت بیمه در کشور، نسبتا خوب است و درآمد فارغ التحصیلان رشته مدیریت بیمه براساس مهارت و محل کارشان متفاوت است. شرکتهای بزرگ بیمه، از متداول ترین بازار کار دانش آموختگان مدیریت بیمه به شمار می رود یا آن ها می توانند دفتر بیمه خود را با کسب نمایندگی یک شرکت بیمه تأسیس کنند و به نمایندگی از شرکت به مردم خدمت رسانی کنند.

همچنین فارغ التحصیلان رشته مدیریت بیمه، مجوز کار در حوزه های گوناگون نظیر بازاریابی و بازرگانی، روابط انسانی و امور مالی و اقتصادی، بخش فروش سازمان ها، بخش های مشاوره ای و ... را دارند.

داشتن تجربه و مهارت در زمینه بیمه، تأثير به سزایی در بازار کار خوب است و دانشجویان رشته مدیریت بیمه میتوانند در صنعت بیمه در دوران تحصیل، کار کنند.

مزایا و معایب رشته مدیریت بیمه

> از مهمترین مزایای رشته مدیریت بیمه می توان به بازار کار آن اشاره کرد. رشته مدیریت بیمه، مستقیما در ارتباط با صنایع و موسسات می باشد؛ از این رو موسسات مختلف به متخصصان مدیریت بیمه نیاز دارند و همچنین دانشگاه های پذیرنده این رشته، کم تر از رشته های مدیریت است و درواقع دارای بازار کار اشباع شده ای می باشد.

> یکی از معایب رشته مدیریت بیمه اینست که فعالان حوزه صنعت بیمه، متخصص این رشته نیستند و مدرک تحصیلی آن ها ارتباطی با این رشته ندارد.

دروس رشته مدیریت بیمه در مقطع کارشناسی,درامد رشته مدیریت بیمه,وظایف کارشناس بیمهدانشجویان رشته مدیریت بیمه باید ریسک پذیر باشند

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 15
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
سها نیاستی,سها نیاستی در فیلم سال دوم دانشکده من,سال دوم دانشکده من بیوگرافی و عکس های سها نیاستی بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۱۳۷۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر 

سال فعالیت: ۱۳۹۷ تا به حال

مدرک تحصیلی: مهندسی معماری از دانشگاه تهران

ادامه
عکس آرامگاه باباافضل کاشانی,بابا افضل الدین کاشانی,زندگی نامه افضل الدین کاشانی زندگی نامه افضل الدین کاشانی؛شاعر، حکیم و فیلسوف بزرگ ایرانی

شهرت: بابا افضل

تاریخ تولد: نیمۀ اول قرن شش

محل تولد: کاشان 

وفات: حدود سال ۶۱۰

محل دفن: کوه ‌های مَرَق از قراء کاشان

ادامه
ویژه سرپوش