دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۳۰۰۳۵

آشنایی با رشته گردشگری و دروس آن در طول دوره تحصیل

رشته گردشگری,رشته گردشگری چیست,شرایط ورود به رشته گردشگریرشته گردشگری بهترین راه برای آشنایی با فرهنگ های مختلف است
مجموعه ی گردشگری، دربرگیرنده ی تمامی فعالیت های اقتصادی و اجتماعی مرتبط با اوقات فراغت و سفر می باشد. وظیفه متخصصین رشته گردشگری، فراهم کردن بهترین اوقات برای مشتریانشان است.

رشته گردشگری

در قرن ها ی پیش و یا حتی پیش از میلاد مسیح، گردشگری در دنیا بوجود آمد. صنعت گردشگری در جهان در چندین سال گذشته ، پیشرفت چشمگیری داشته است. یکی گرایش های کنکور سراسری که رشته گردشگری( مدیریت جهانگردی) نام دارد، به عنوان یک رشته نوپا در کشور ایران شناخته میشود و سابقه ی آن کم تر از سایر رشته هاست.

چندین رشته مرتبط با گردشگری در نظام اموزشی ایران وجود دارند که رشته ی« مدیریت جهانگردی» از معروف ترین آنها به شمار می رود. از دیگر رشته های قابل تدریس در دانشگاه ها می توان به رشته های جغرافیا و برنامه ریزی گردشگری، گردشگری مذهبی، علوم اجتماعی و برنامه ریزی گردشگری، مدیریت هتلداری و رشته کارافرینی گردشگری اشاره کرد. هریک از این رشته ها به بررسی موضوع گردشگری به صورت تخصصی از حیطه های مختلف می پردازد. بازار کار هرکدام از آنها متمایز از یکدیگر و خاص است.

گردشگری، متشکل از سه شکل اساسی گردشگری داخلی، گردشگری خارجی و گردشگری برون مرزی می باشد. درامد اصلی مشاغل مختلف از طریق گردشگری داخلی بدست می آید و متأسفانه عقیده ی داوطلبان رشته گردشگری اینست که با تحصیل در این رشته به گشت و سفر، مشغول می شوند درحالیکه اشتباه است و تنها به مسایل تئوری و نظری در دانشگاه ها و مراکز اموزشی گردشـگری می پردازند. البته باتوجه به دانشگاه مورد نظرتان در طول دوره تحصیلی، تعداد گشت و سفرها به ندرت فراهم میشود.

تاریخچه رشته گردشگری

سیاحان و جهانگردان از گذشته های دور به سفر میرفتند و هرودوت از قدیمی ترین آنها محسوب میشود که از سفرهایش اطلاعاتی برجای مانده است. با این وجود مسافرت به ندرت اتفاق می افتاد. به تدریج ، سبک های زندگی در قرن نوزدهم و دنیای صنعتی دچار تغییراتی شد و تفریح و مسافرت به برنامه های زندگی مردم اضافه شد. صنایع بزرگ توریسم تا به امروز به بزرگ ترين صنایع کشورهای توریستی تبدیل شده است.

واحدهای درسی رشته گردشگری,فرصت های شغلی گردشگری,رشته گردشگریرشته گردشگری، دید افراد را بازتر می کند

اموزش علم جهانگردی و گردشگری هم زمان با تأسیس اداره جلب سیاحان خارجی از سال ۱۳۱۴ شمسی در ایران به صورت علمی آغاز شد و به صد نفر از خدمه و آشپزهای کشور در سه دوره آموزشی، مهمان داری را آموزش دادند. سازمان جلب سیاحان در سال ۱۳۴۲ اقدام به تاسیس مدرسه مهمان خانه داری کرد و نخستین دوره کوتاه مدت توریسم را از سال ۱۳۴۵ در ایران برگزار کرد. در سال ۱۳۷۴ و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، رشته ی« مدیریت جهانگردی» برای نخستین بار در دانشگاه علامه طباطبایی تهران تأسیس شد و با گذشت زمان به دانشگاه های دیگر کشور انتقال یافت.

آموزش های رشته گردشگری

دانشجویان در رشته گردشگری به توسعه و تمرین مهارت های اصلی نظارتی، وظایف اداری، تفکر انتقادی، برنامه ریزی و توسعه برنامه و همچنین مهارت های پیشرفته ارتباطی و رهبری می پردازند. باتوجه به ضروری بودن این امور در تمامی مشاغل، باز هم گردشگری با روش های خاص میتواند چالش برانگیز و سودآور باشد.

به طور کلی رشته گردشگری به بررسی حوزه مطالعاتی و تحقیقاتی خود که جنبه های جسمی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی گردشگری، بازارهای گردشگری و مقاصد اصلی ترین بخش یادگیری هستند؛ می پردازد.

شرایط ورود جهت اخذ رشته تفریح و گردشگری

برای تحصیل در رشته تفریح و گردشگری باید به مواردی همچون مؤسسه، کشور انتخابی و دوره های اموزشی خود توجه کنید. این مدرک، حالت رقابتی دارد؛ به این خاطر که نیازمند علاقه مفرط به مشاغل و عناوین مرتبط با تفریح و گردشگری و کسب نمرات بسیار عالی می باشد. شما باید در مصاحبه ها برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد تفریح و سرگرمی ، شرکت کنید. اخذ این مدرک بین المللی، علاوه بر تمامی موارد مذکور، به اثبات مهارت های زبانی نیاز دارد.

واحدهای درسی اصلی و تخصصی دانشگاهی رشته گردشگری

- دروس اصلی رشته گردشگری:

از دروس اصلی رشته گردشگری می توان به مکالمه زبان انگلیسی تخصصی۱ و۲، امور اجرایی غذا و نوشابه، ارتباط با مشتری، عملیات واحدهای اقامتی، اخلاق حرفه ای در گردشگری، عملیات واحدهای پذیرایی، ارتباط میان فرهنگی، تاریخ تمدن های باستان جهان، معماری و هنر جهان و تاریخ جهان اشاره کرد.

- دروس تخصصی رشته گردشگری:

دروسی همچون توسعه پایدار گردشگری، اوقات فراغت و گردشگری، مدیریت مراکز تفریحی، مکالمه زبان انگلیسی تخصصی ۳، مکالمه زبان انگلیسی تخصصی۴، گردشگری بین الملل، مدیریت سیستمهای حمل و نقل و چالشهای حرفه ای در صنعت، مدیریت رویدادها، روش تحقیق و پروژه، مدیریت برگزاری مراسم همایش ها و نمایشگاه های بین المللی، مدیریت بازاریابی گردشگری، گردشگری الکترونیک و تشریفات از دروس تخصصی رشته گردشگری محسوب میشود.

شرایط ورود به رشته گردشگری,دروس تخصصی رشته گردشگری,رشته گردشگری چیستگردشگری، راهی برای تمدد اعصاب و ایجاد نشاط محسوب میشود

بازار کار رشته گردشگری

بازار کار رشته گردشگری باتوجه به رشته، تخصص و گرایش گردشگری شما، متفاوت است. بازار کار برای متخصص جهانگردی، بسیار زیاد است و فارغ التحصیل این رشته می توانند باتوجه به خلاقیت و نوآوری خود، در قسمت بازار کار این صنعت، فعالیت کنند.

تمامی دانشجویان این رشته به دلیل کمبود نیروی کار متخصص در صنعت جهانگردی کشور به بازار کار، جذب میشوند و میتوانند بعنوان مدیر فنی و یا تورگردان در دفاتر خدمات مسافرتی و یا در سازمان ایرانگردی و جهانگردی وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی کار کنند.

شما برای ورود به بازار کار صنعت گردشگری، مجبور نیستید که در این رشته تحصیل کنید و یا فارغ التحصیل این رشته گردشگری باشید. به عنوان مثال ، مردم بر این عقیده اند که بازار کار گردشگری صرفاً به راهنمایی تور، محدود میشود وهدف برخی از افراد برای تحصیل در این رشته اینست که راهنمای تور شوند در حالیکه برای راهنمای تور شدن، نیازی نیست که مدرک دانشگاهی داشته باشید.

درصورت تمایل به راهنمای تور شدن، باید به سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری کشور مراجعه کنید. بدین ترتیب برای شرکت در دوره های تخصصی راهنمایی تور باید در چند ازمون شرکت کنید و کارت راهنمایی تور بگیرید. همین شرایط برای افتتاح آژانس های گردشگری و دریافت گواهینامه مدیر فنی آژانس ها هم صدق می کند. بنابراین توجه کنید که داشتن مدرک دانشگاهی لازمه ورود به بازار کار گردشگری نیست و اگر در چند روزه کوتاه مدت شرکت کنید؛ مجوز ورود به بازار کار را دارید.

محل زندگی شما از دیگر موضوعات مهم محسوب میشود. اماکنی با جاذبه های گردشگری زیاد، موجب رونق گردشگری میشود. بنابراین، پایتخت کشور و شهرهای گردشگرپذیر و یا گردشگر فرست در زمینه گردشگری، فرصت های شغلی بیشتری دارند.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

فارغ التحصیلان رشته مدیریت جهانگردی برای تحصیل در یکی از گرایش های مدیریت جهانگردی نظیر مدیریت بازاریابی جهانگردی و برنامه ریزی و توسعه جهانگردی باید در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنند و رشته مدیریت جهانگردی را انتخاب کنند.

دروس تخصصی رشته گردشگری,رشته گردشگری چیست,بازار کار رشته گردشگریرشته گردشگری بعنوان یکی از مهیج ترین رشته های تحصیلی میباشد

همچنین دانش آموختگان کارشناسی مدیریت صنعتی باید پس از ازمون کارشناسی ارشد در یکی از گرایش های مجموعه مدیریت، تحصیلات خود را ادامه دهند که از این گرایشها می توان به مدیریت صنعتی( همه گرایش ها)، مدیریت دولتی( همه گرایش ها)، مدیریت بازرگانی( همه گرایش ها)، مدیریت فناوری اطلاعات( همه گرایش ها)، مالی( همه گرایش ها)، مدیریت تکنولوژی( همه گرایش ها)، کارافرینی( همه گرایش ها)، مدیریت حمل و نقل دریایی بین قاره ای، مدیریت منابع انسانی( همه گرایش ها)، مدیریت بازرگانی دریایی، مدیریت امور شهری، مدیریت اجرایی( با ۲ گرایش)، مدیریت کسب و کار( همه گرایش ها) اشاره کرد.

فرصت های شغلی گردشگری

فرصت های شغلی گردشگری عبارتند از:

* مراکز و نهاد های دولتی( میراث فرهنگی و گردشگری، شهرداری ها، استان داری ها)

* مدیریت کنفرانس ها، رویداد ها و جشنواره ها

* پژوهش در حوزه جهانگردی و ایرانگردی

* کارشناس بازاریابی یا مدیر بازاریابی

* مدیر فروش یا کارشناس فروش

* کارشناس روابط عمومی

* کارمند آژانس مسافرتی

* راهنمای تور و گردشگری

* مدیر روابط عمومی

* استاد دانشگاه

* مدیریت هتل

فارغ التحصیلان رشته گردشگری، مجوز فعالیت در بخش ها و سازمان هایی همچون کارمند بانک، کارمند بیمه و مدیر انتشارات را دارند.

رشته گردشگری,شرایط ورود به رشته گردشگری,دروس تخصصی رشته گردشگریرشته گردشگری بطور کلی حوزه مطالعاتی و تحقیقاتی را مورد بررسی قرار میدهد

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 13
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
سها نیاستی,سها نیاستی در فیلم سال دوم دانشکده من,سال دوم دانشکده من بیوگرافی و عکس های سها نیاستی بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۱۳۷۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر 

سال فعالیت: ۱۳۹۷ تا به حال

مدرک تحصیلی: مهندسی معماری از دانشگاه تهران

ادامه
عکس آرامگاه باباافضل کاشانی,بابا افضل الدین کاشانی,زندگی نامه افضل الدین کاشانی زندگی نامه افضل الدین کاشانی؛شاعر، حکیم و فیلسوف بزرگ ایرانی

شهرت: بابا افضل

تاریخ تولد: نیمۀ اول قرن شش

محل تولد: کاشان 

وفات: حدود سال ۶۱۰

محل دفن: کوه ‌های مَرَق از قراء کاشان

ادامه
ویژه سرپوش