چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۹۹۰۵۰۰۰۲۶

شرایط تغییر رشته در دانشگاه

تغییر رشته در دانشگاه,تغییر رشته در دانشگاه دولتی,تغییر رشته در دانشگاه سراسریتغییر رشته در دانشگاه فقط محدود به مقطع کاردانی و کارشناسی پیوسته می‌شود
احتمالا شما هم جزء آن گروه از دانشجویانی باشید که در مقطع کارشناسی تحصیل کرده و پس از گذشت چند وقتی احساس نیاز به تغییر رشته در دانشگاه می کنید. امکان تغییر رشته در مقطع کارشناسی با داشتن یکسری شرایط و ضوابط مقدور است که در این مقاله برای شما شرح می دهیم.

تغییر رشته در دانشگاه

ممکن است بعد از ورود دانشجویان به دانشگاه، حوادث گوناگونی رخ دهد که منجر به این تفکر شود که دانشجو میتواند در رشته دیگری رشد و پیشرفت بسیار بهتری داشته باشد. این امر، بسیار محتمل و شدنی است و بعضی از دانشجویان در ترم های اول تحصیلی به این فکر می افتند که در دانشگاه تغییر رشته دهند.

بررسی آیین نامه های آموزشی مربوط به تغییر رشته در دانشگاه

بر اساس ماده ۵۸ آیین نامه آموزشی منتشر شده به وسیله وزارت علوم در سال ۱۳۹۳ بیان شده است که دانشجو در دوران تحصیل در مقطع کاردانی و کارشناسی پیوسته از رشته ای به رشته دیگری تغییر رشته دهد. بدین ترتیب تغییر رشته در دانشگاه صرفا محدود به مقطع کاردانی و کارشناسی پیوسته می شود و دانشجویان کارشناسی ناپیوسته مجاز به تغییر رشته نیستند.

راه های تغییر رشته در دانشگاه,تغییر رشته در دانشگاه,چگونگی تغییر رشته در دانشگاهدانشجویان کارشناسی ناپیوسته مجاز به تغییر رشته در دانشگاه نیستند

شرایط دانشجو برای تغییر رشته

دانشجو در طول دوران تحصیل خویش میتواند در صورت داشتن شرایط زیر و موافقت دانشگاه ذیربط، به رشته دیگری در دانشگاه تغییر رشته دهد:

- در صورتیکه ادامه تحصیل متقاضی در رشته قبلی از نظر مقررات آموزشی بلا مانع است امکان تغییر رشته در دانشگاه وجود دارد.

- تغییر رشته در دانشگاه در صورت گذراندن لااقل یک ششم و حداکثر یک سوم کل واحد های رشته قبلی (در بعضی از منابع این عدد ۱۲ واحد در دوره کاردانی و ۲۴ واحد در دوره کارشناسی اعلام شده)

- دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در هر دو مقطع کاردانی و کارشناسی میتوانند تغییر رشته دهند. ولی در دوره کارشناسی ناپیوسته امکان تغییر رشته در دانشگاه وجود ندارد.

- متقاضی تغییر رشته در دانشگاه باید درخواست خود را بانضمام مدارک لازم حداقل ۶ هفته قبل از شروع نیمسال تحصیلی به آموزش واحد دانشگاهی مربوط تسلیم کند.

- امکان ادامه تحصیل در رشته مورد نظر دانشجو از نظر قوانین و مقررات آموزشی دانشگاه وجود داشته باشد.

- همچنین بیشتر بودن نمره اکتسابی دانشجو از نمره آخرین شخص پذیرفته شده در آزمون سراسری در گروه آموزشی مقصد لازم است. برای تصدیق این نکته نیاز به تاییدیه سازمان سنجش آموزش کشور است. بدین ترتیب باید رتبه دانشجو از آخرین رتبه قبول شده در رشته مقصد بیشتر باشد تا بتواند در دانشگاه تغییر رشته دهد.

- دانشجویی که در یک یا چند درس نمره قبولی کسب نکند، اگر در نیمسال بعدی دروس فوق را با حداقل نمره ۱۴ بگذراند، نمره قبلی از کارنامه دانشجو حذف می شود و در معدل نیمسال فوق و کل محاسبه نخواهد شد که این یکی از شروط تغییر رشته در دانشگاه است.

- اگر دانشجو در دوران تحصیل، دچار بیماری یا حادثه ای گردد که به تشخیص شورای پزشکی دانشگاه و تائید شورای آموزشی دانشگاه توانایی ادامه تحصیل در آن رشته و یا امکان بهره گیری از کارایی حاصل از آنرا بر اساس جدول نقص عضو از دست بدهد، اجازه ادامه تحصیل در آن رشته را ندارد و میتواند با رعایت سایر مقررات به رشته دیگری که از نظر نمره آزمون ورودی نزدیکترین نمره را دارد در دانشگاه تغییر رشته دهد.

چگونگی تغییر رشته در دانشگاه,شرایط تغییر رشته در دانشگاه آزاد,تغییر رشته در دانشگاهدانشجو در هر دوره تحصیل تنها یک بار امکان تغییر رشته در دانشگاه را دارند

- عدم نام نویسی دانشجو در رشته جدید به منزله انصراف از تغییر رشته در دانشگاه تلقی می گردد و دانشجو در طول دوران تحصیل حق تغییر رشته مجدد را نخواهد داشت.

- در صورتی که دانشجوی منصرف یا محروم از تحصیل دوره کارشناسی پیوسته بیش از واحدهای مورد نیاز برای دوره کاردانی را گذرانده باشد، مؤسسه میتواند دروسی را که دانشجو با نمره ۱۲ یا بالاتر گذرانده است ملاک سنجش مدرک کاردانی برای تغییر رشته در دانشگاه قرار دهد.

- دانشجو در هر یک از مقاطع تحصیلی کاردانی و کارشناسی تنها یک بار میتواند تغییر رشته در دانشگاه دهد.

- تغییر رشته در دانشگاه در مقاطع همسطح صورت ميگیرد، در غیر اینصورت فقط از مقطع بالاتر به مقطع پایین تر میسر است.

- در صورتی که دانشجو همزمان دارای شرایط انتقال و همچنین شرایط تغییر رشته باشد، تغییر رشته در دانشگاه توام با انتقال بلامانع می باشد.

- دروسی که دانشجو در رشته یا گرایش قبلی گذرانده است، در گروه آموزشی رشته جدید بررسی و معادل سازی می شود و صرفا برای تغییر رشته در دانشگاه، درسی از او پذیرفته می شود که به تشخیص گروه آموزشی، با دروس رشته یا گرایش جدید، اشتراک محتوایی (بر اساس برنامه درسی مصوب) داشته باشد و نمره هر یک از آن دروس کم تر از ۱۲ نباشد. در اینصورت، فقط دروس پذیرفته شده و نمره آن ها با احتساب در معدل کل و سنوات در کارنامه دانشجو ثبت و باقی می ماند.

- در صورت موافقت با تقاضای تغییر رشته در دانشگاه، دانشجو مکلف است در نخستین نیمسال تحصیلی بعد از موافقت، در رشته جدید ثبت نام و انتخاب واحد نماید و در صورت ثبت نام، حق بازگشت به رشته قبلی را ندارد.

- تغییر رشته در دانشگاه در صورتی امکان پذیر است که پیش از این در آن مقطع تحصیلی اقدام به تغییر رشته یا گرایش نکرده باشد.

- دروس پذیرفته شده در کارنامه دانشجو ثبت و نمرات أنها در محاسبه میانگین کل منظور می شود، ولی نمرات دروس پذیرفته نشده، بدون احتساب در میانگین، در کارنامه دانشجو باقی می ماند. در این حال، اگر میانگین کل واحد های پذیرفته نشده او برای کم تر از ۱۲ باشد، جمعا" بعنوان یک نیمسال مشروطی برای دانشجو در رشته جدید منظور می شود.

- دانشجو تنها میتواند برای رشته یا گرایشی در دانشگاه، تغییر رشته دهد که آن رشته یا گرایش در همان دانشگاه محل تحصیل او، وجود داشته باشد.

- برای تغییر رشته در دانشگاه، با توجه به حداكثر بازه زمانی مجاز تحصیل، متقاضی امكان گذراندن واحدهای درسی رشته جدید را داشته باشد.

شرایط تغییر رشته در دانشگاه,شرایط تغییر رشته در دانشگاه سراسری,تغییر رشته در دانشگاه دولتیدروس دانشجویان برای تغییر رشته در دانشگاه معادل ‌سازی می‌شود

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 13
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش