دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۷۰۰۸۱

شرایط بازگشت به تحصیل برای دانشجویان انصرافی یا اخراجی چیست؟

شرایط بازگشت به تحصیل,شرایط بازگشت به تحصیل دانشجویان انصرافی,شرایط بازگشت به تحصیل دانشجویان اخراجیشرایط بازگشت به تحصیل توسط سازمان نظام وظیفه با همکاری وزارت علوم کشور طراحی شد
در تمام مقاطع تحصیلی، دانشجویان انصرافی مجوز بازگشت برای ادامه تحصیل را دارند.

شرایط بازگشت به تحصیل

مثل سایر دانشجویان، معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی هم از شرایط خاصی برخوردار است که در ادامه با آنها آشنا میشوید:

> نحوه و شرایط ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی:

یکی از طرح های ارائه شده توسط سازمان نظام وظیفه با همکاری وزارت علوم کشور، آئین نامه بازگشت دانشجویان انصرافی می باشد. براساس این آئین نامه دانشجویان میتوانند برای ادامه تحصیل خود در همان رشته و دانشگاه بعد از انصراف از تحصیل، مجددا اقدام کنند. بازگشت دانشجویان انصرافی بر اساس این آئین نامه با شرایط خاصی امکان پذیر می باشد.

یکی از شرایط ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی اینست که دانشجویانی که میخواهند از تحصیل انصراف دهند و مجددا به ادامه تحصیل بپردازند، فقط یک بار در طول تحصیل از مقطع دیپلم تا دکتری، میتوانند در سنوات قانونی انصراف دهند و بعد از انصراف از تحصیل باید بمدت یکسال صبر کنند و بعد از زمان مقرر در صورت تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه و یا مقطع جدید بپردازند. ملاک اینست که دانشجویان صرفا یک بار مجوز انصراف با تعيين تاریخ مشخص را دارند. دانشجویان مشمول میتوانند مجوز ثبت نام موقت را با ارائه ی برگه صادره از قسمت مشمولین واحد به دفاتر پلیس+ ۱۰ دریافت کنند. سپس این مجوز را به قسمت مشمولین بدهند وگرنه دانشجو مجاز به ادامه تحصیل نیست.

دانشجویان با انصراف از ادامه تحصیل خود در دانشگاه های مختلف، این مجوز را دارند که بعد از گذشت یک ماه، مجددا تحصیل کنند و از انصراف پشیمان شوند ولی در غیر اینصورت، متقاضیان باید در همان دانشگاه به منظور ادامه تحصیل مجدد به مرکز کمیسیون های موارد خاص بروند و برای بازگشت به تحصیل، درخواستشان را ثبت کنند. توجه داشته باشید که این آئین نامه صرفا برای دانشجویان انصرافی اجرا میشود. افراد اخراج شده از دانشگاه ها، مجوز بازگشت برای ادامه تحصیل در رشته ی خود را ندارند. یکی از موارد قابل توجه برای مشمولین و دانشجویان انصرافی اینست که اگر قصد بازگشت به تحصیل مجدد را دارند بر اساس قانون نباید در دانشگاه از سوء سابقه و یا موارد اخلاقی برخوردار باشند.

> شرایط ادامه تحصیل مشولان خدمت سربازی:

شرایط ادامه تحصیل برای فارغ التحصیلان مقطع کاردانی و بالاتر قبل از اینکه به خدمت اعزام شوند، اینگونه است که نباید از فراغت مقطع قبلی، حداکثر بیش از یکسال بگذرد.

مشمولان اخراجی یا ترک تحصیل، چنانچه قصد ادامه تحصیل مجدد را داشته باشند باید از شرایطی برخوردار باشند؛ اگر مشمولان اخراجی به سن مشمولیت رسیده باشند تا پایان خدمت نمیتوانند ادامه تحصیل دهند؛ البته مشمولان انصرافی پس از اینکه به سن مشمولیت رسیدند، اگر صرفا یکبار از دانشگاه انصراف داده باشند و از تاریخ انصرافشان به مدت حداکثر یک سال گذشته باشد، فقط یک بار میتوانند از مقطع کاردانی تا دکتری به تحصیل خود ادامه دهند. مشمولان این مجوز را ندارند که مجددا در مقاطعی که قبلا فارغ التحصیل شده اند به تحصیل بپردازند. درصورت واجد شرایط بودن دانشجویان انصرافی کارشناسی ناپیوسته برای ادامه تحصیل مجدد؛ فقط میتوانند در همان مقطع، ادامه تحصیل دهند و حق ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته را ندارند.

همچنین شرایط ادامه تحصیل برای فارغ التحصیلان مقطع کاردانی و بالاتر بعد از اینکه به خدمت اعزام میشوند؛ این چنین است که اگر غیبت نداشته باشند و در مقاطع بالاتر دانشگاه پذیرش شوند، میتوانند به منظور ادامه تحصیل از خدمت، مرخصی بگیرند.

شرایط ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی,نحوه ادامه تحصیل دانشجویان اخراجی,شرایط بازگشت و ادامه تحصیل دانشجویان اخراجیطبق قانون برای بازگشت به تحصیل مجدد نباید هیچ گونه سو سابقه داشته باشید

> شرایط بازگشت و ادامه تحصیل دانشجویان اخراجی:

در صورت اخراج فرد دانشجو از طریق کمیته انضباطی، اگر مجددا قصد ادامه تحصیل را داشته باشد؛ باید تقاضا کند تا نسبت به بررسی شرایطش در هیأت تجدید نظر اقدام شود. پس از تشخیص هر مرحله ای، مبنی بر این که رأی کمیته انضباطی نادرست بوده، فرد دانشجو میتواند به تحصیل بازگردد. دانشجویان میتوانند اقدام به ادامه تحصیل در مقطع کاردانی و کارشناسی در دانشگاهی که در آن تحصیل کرده اند، بنمایند.

شرایط بازگشت به تحصیل دانشجویان اخراجی,شرایط ادامه تحصیل مشولان خدمت سربازیاگر رای کمیته انضباطی نادرست باشد، امکان بازگشت به تحصیل فرد وجود دارد

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 11
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش