پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۷۰۰۸۱

شرایط بازگشت به تحصیل برای دانشجویان انصرافی یا اخراجی چیست؟

شرایط بازگشت به تحصیل,شرایط بازگشت به تحصیل دانشجویان انصرافی,شرایط بازگشت به تحصیل دانشجویان اخراجیشرایط بازگشت به تحصیل توسط سازمان نظام وظیفه با همکاری وزارت علوم کشور طراحی شد
در تمام مقاطع تحصیلی، دانشجویان انصرافی مجوز بازگشت برای ادامه تحصیل را دارند.

شرایط بازگشت به تحصیل

مثل سایر دانشجویان، معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی هم از شرایط خاصی برخوردار است که در ادامه با آنها آشنا میشوید:

> نحوه و شرایط ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی:

یکی از طرح های ارائه شده توسط سازمان نظام وظیفه با همکاری وزارت علوم کشور، آئین نامه بازگشت دانشجویان انصرافی می باشد. براساس این آئین نامه دانشجویان میتوانند برای ادامه تحصیل خود در همان رشته و دانشگاه بعد از انصراف از تحصیل، مجددا اقدام کنند. بازگشت دانشجویان انصرافی بر اساس این آئین نامه با شرایط خاصی امکان پذیر می باشد.

یکی از شرایط ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی اینست که دانشجویانی که میخواهند از تحصیل انصراف دهند و مجددا به ادامه تحصیل بپردازند، فقط یک بار در طول تحصیل از مقطع دیپلم تا دکتری، میتوانند در سنوات قانونی انصراف دهند و بعد از انصراف از تحصیل باید بمدت یکسال صبر کنند و بعد از زمان مقرر در صورت تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه و یا مقطع جدید بپردازند. ملاک اینست که دانشجویان صرفا یک بار مجوز انصراف با تعيين تاریخ مشخص را دارند. دانشجویان مشمول میتوانند مجوز ثبت نام موقت را با ارائه ی برگه صادره از قسمت مشمولین واحد به دفاتر پلیس+ ۱۰ دریافت کنند. سپس این مجوز را به قسمت مشمولین بدهند وگرنه دانشجو مجاز به ادامه تحصیل نیست.

دانشجویان با انصراف از ادامه تحصیل خود در دانشگاه های مختلف، این مجوز را دارند که بعد از گذشت یک ماه، مجددا تحصیل کنند و از انصراف پشیمان شوند ولی در غیر اینصورت، متقاضیان باید در همان دانشگاه به منظور ادامه تحصیل مجدد به مرکز کمیسیون های موارد خاص بروند و برای بازگشت به تحصیل، درخواستشان را ثبت کنند. توجه داشته باشید که این آئین نامه صرفا برای دانشجویان انصرافی اجرا میشود. افراد اخراج شده از دانشگاه ها، مجوز بازگشت برای ادامه تحصیل در رشته ی خود را ندارند. یکی از موارد قابل توجه برای مشمولین و دانشجویان انصرافی اینست که اگر قصد بازگشت به تحصیل مجدد را دارند بر اساس قانون نباید در دانشگاه از سوء سابقه و یا موارد اخلاقی برخوردار باشند.

> شرایط ادامه تحصیل مشولان خدمت سربازی:

شرایط ادامه تحصیل برای فارغ التحصیلان مقطع کاردانی و بالاتر قبل از اینکه به خدمت اعزام شوند، اینگونه است که نباید از فراغت مقطع قبلی، حداکثر بیش از یکسال بگذرد.

مشمولان اخراجی یا ترک تحصیل، چنانچه قصد ادامه تحصیل مجدد را داشته باشند باید از شرایطی برخوردار باشند؛ اگر مشمولان اخراجی به سن مشمولیت رسیده باشند تا پایان خدمت نمیتوانند ادامه تحصیل دهند؛ البته مشمولان انصرافی پس از اینکه به سن مشمولیت رسیدند، اگر صرفا یکبار از دانشگاه انصراف داده باشند و از تاریخ انصرافشان به مدت حداکثر یک سال گذشته باشد، فقط یک بار میتوانند از مقطع کاردانی تا دکتری به تحصیل خود ادامه دهند. مشمولان این مجوز را ندارند که مجددا در مقاطعی که قبلا فارغ التحصیل شده اند به تحصیل بپردازند. درصورت واجد شرایط بودن دانشجویان انصرافی کارشناسی ناپیوسته برای ادامه تحصیل مجدد؛ فقط میتوانند در همان مقطع، ادامه تحصیل دهند و حق ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته را ندارند.

همچنین شرایط ادامه تحصیل برای فارغ التحصیلان مقطع کاردانی و بالاتر بعد از اینکه به خدمت اعزام میشوند؛ این چنین است که اگر غیبت نداشته باشند و در مقاطع بالاتر دانشگاه پذیرش شوند، میتوانند به منظور ادامه تحصیل از خدمت، مرخصی بگیرند.

شرایط ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی,نحوه ادامه تحصیل دانشجویان اخراجی,شرایط بازگشت و ادامه تحصیل دانشجویان اخراجیطبق قانون برای بازگشت به تحصیل مجدد نباید هیچ گونه سو سابقه داشته باشید

> شرایط بازگشت و ادامه تحصیل دانشجویان اخراجی:

در صورت اخراج فرد دانشجو از طریق کمیته انضباطی، اگر مجددا قصد ادامه تحصیل را داشته باشد؛ باید تقاضا کند تا نسبت به بررسی شرایطش در هیأت تجدید نظر اقدام شود. پس از تشخیص هر مرحله ای، مبنی بر این که رأی کمیته انضباطی نادرست بوده، فرد دانشجو میتواند به تحصیل بازگردد. دانشجویان میتوانند اقدام به ادامه تحصیل در مقطع کاردانی و کارشناسی در دانشگاهی که در آن تحصیل کرده اند، بنمایند.

شرایط بازگشت به تحصیل دانشجویان اخراجی,شرایط ادامه تحصیل مشولان خدمت سربازیاگر رای کمیته انضباطی نادرست باشد، امکان بازگشت به تحصیل فرد وجود دارد

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 11
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
سلام عرض ادب خسته نباشید. بنده ماه آذر پارسال از فرهنگیان انصراف دادم و هزینه ازم نگرفتند. متوجه اشتباهم شدم و قصد بازگشت دارم. رفتم دانشگاه گفتند باید بری سازمان. لطفاً کمک کنید چه کنم کجا برم؟
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش