جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۵۰۰۴۷

معرفی رتبه کشوری و تفاوت آن با رتبه کل در سهمیه نهایی

فرق بین رتبه کشوری و سهمیه,رتبه کشوری کنکور سراسری ریاضی,اهمیت رتبه کشوری برای انتخاب رشتهدر کارنامه کنکور سراسری به شما چند رتبه از جمله رتبه کشوری داده می ‌شود
انتخاب رشته و آنالیز کارنامه داوطلب از مهمترین و سرنوشت سازترین مراحل بعد از شرکت در ازمون سراسری به شمار می رود. رتبه کشوری هر فرد یکی از گزینه هاییست که در کارنامه نهایی داوطلبان کنکور قابل رویت است.

رتبه کشوری

به تمامی افراد در کارنامه کنکور سراسری چند رتبه داده می شود که از آن ها می توان به رتبه کشوری( بدون اعمال سهمیه)، رتبه کل در سهمیه و رتبه در زیرگروه ها به دو صورت رتبه کشوری بدون اعمال سهمیه و رتبه در سهمیه اشاره کرد.

بسیاری از افراد تصور می کنند که به علت این که کنکور سراسری به عنوان یک آزمون هماهنگ کشوری محسوب میشود ، از این طریق رتبه کشوری عددی مهم میباشد و از اهمیت بسیاری برخوردار است ولی درواقع رتبه کشوری به رتبه داوطلبی گفته میشود که بدون اعمال سهمیه بین تمام داوطلبان شرکت کننده است. به عبارتی دیگر رتبه خالص داوطلب در کنکور سراسری محسوب میشود که معمولاً جایگاه آن در انتهای جدول رتبه بندی داوطلب می باشد.

رتبه کشوری بدون اعمال سهمیه,رتبه کشوری,فرق بین رتبه کشوری و سهمیهرتبه کشوری به رتبه داوطلب بین تمام داوطلبان شرکت کننده بدون اعمال سهمیه گفته میشود

اهمیت رتبه کشوری برای انتخاب رشته

رتبه کشوری در مقایسه با رتبه در سهمیه به دلیل تأثير سهمیه اش در انتخاب رشته از ملاک ضعیف تری برخوردار است. درواقع، رتبه کشوری به رتبه فردی گفته میشود که سهمیه های کنکور سراسری برایش در نظر گرفته نمیشود و تنها کاربرد آن نشان دادن جایگاه و رتبه شما در بین افراد شرکت کننده در گروه آزمایشی شما است. رتبه کشوری بطور علنی در انتخاب رشته نقش چندانی ندارد.

رتبه شما در زیرگروه ها اهمیت بسیاری دارد، درواقع تعداد زیادی رشته دانشگاهی در هر گروه آزمایشی وجود دارد که در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری بطور کامل قید شده است و بنابر اهمیت هر درس در آن طبقه بندی می شوند. به طورمثال در زیر گروه شماره یک رشته علوم تجربی، رشته پزشکی و دندانپزشکی قرار گرفته است؛ از این جهت رشته های پرستاری، زمین شناسی، مامایی، مهندسی کشاورزی و غیره در زیرگروه های خاصی بطور جداگانه رتبه بندی شده اند.

تفاوت رتبه کشوری و رتبه کل در سهمیه نهایی

تفاوت رتبه کشوری و رتبه کل در سهمیه نهایی اینست که رتبه کشوری داوطلب، بدون اعمال سهمیه در نظر گرفته شده درحالیکه رتبه کل در سهمیه نهایی براساس سهمیه ایست که داوطلب درموقع ثبت نام انتخاب می کند. سهمیه داوطلب تأثير مهمی روی رتبه کشوری او میگذارد و آنرا بهبود میدهد. باتوجه به نوع سهمیه ی قابل استفاده، میزان این تأثير تعيين می شود.

تفاوت رتبه کشوری و رتبه کل در سهمیه نهایی,کاهش رتبه کشوری,رتبه کشوری بدون اعمال سهمیه چیستمیزان اهمیت رتبه کشوری بسته به این دارد که شما داوطلب تحصیل در کدام دانشگاه ها هستید

با توجه به این که شما داوطلب تحصیل در کدام دانشگاه ها هستید، میزان اهمیت رتبه کشوری مشخص میشود. اگر می توانید در دوره های روزانه، شبانه و یا دوره های دیگر غیر از آزاد شرکت کنید، رتبه کشوری شما اثری ندارد درحالیکه اگر اجازه ی انتخاب رشته در دانشگاه های آزاد را دارید، بهتر است بدانید که رتبه کشوری به منظور پذیرشتان مورد سنجش قرار می گیرد. اگر به این مورد توجه کنید میتواند اثر به سزایی در انتخاب لیست رشته های مورد نظرتان داشته باشد.

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 10
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش