دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۱۲۹

تراز کنکور چیست و چه تفاوتی با رتبه کنکور دارد؟

تراز کنکور چیستتراز کنکور سطح علمی داوطلب را نسبت به سایر داوطلبین آزمون مشخص می کند
به شاخصه ای که وضعیت علمی داوطلب را نسبت به سایر شرکت کنندگان کنکور سراسری تعيين میکند؛ تراز یا نمره کل در کارنامه اولیه کنکور سراسری میگویند.

تراز کنکور

داوطلبان کنکور سراسری باید به تراز کنکور، توجه کافی داشته باشند. کلمه ی تراز به معنی بالانس و تعادل می باشد. محاسبه تراز با هدف همسطح و یکسان سازی ارزش نمره ها یا درصد ها انجام میشود. درواقع تراز، بیانگر جایگاه داوطلب در ازمون سراسری نسبت به سایر شرکت کنندگان می باشد.

هدف از تراز کنکور

تراز کنکور با هدف مشخص شدن سطح علمی داوطلب و نتیجه کنکور بوجود آمد. به عبارتی دیگر، تراز کنکور، ارزش نمره را یکسان و نرمال میکند.

محدوده نمره تراز کنکور

محدوده عددی تراز کنکور، بسته به تعداد شرکت کنندگان تعيين میشود و معمولاً بین ۰ تا ۱۰۰۰۰ یا ۰ تا ۱۳۰۰۰ می باشد. ترازداوطلبان برتر کنکور، بالاتر از ۱۲۰۰۰ است و درصورت بالاتر بودن عدد تراز و نزدیک بودن آن به عدد ۱۳۰۰۰، سطح علمی داوطلب و توانمندی او در درس مذکور بالاتر میشود. تراز داوطلبانی که پائین تر از ۵۰۰۰ است نسبت به شرکت کنندگان دیگر ازمون در سطح علمی پائین تری می باشد.

گاهی اوقات تراز یک داوطلب، منفی است. اگر عملکرد یک داوطلب در بین تمام شرکت کنندگان، ضعیف باشد ممکن است که تراز ۳۰۰۰- را کسب کند. بنابراین درصورت بیشتر بودن تراز داوطلب از ۵۰۰۰ به این معنیست که سطح علمی وی بالاتر از میانگین جامعه آماری است و به نفرات برتر ازمون، نزدیکتر می شود.

میزان سختی آزمون یک درس براساس مقایسه میزان تراز و درصد هر یک از درس ها تعيين میشود. درصورتی که تراز داوطلب، بالاتر ولی درصدش پائین( مثلا ۴۰ درصد) باشد؛ سوالات ازمون سخت است ولی درصورت کسب درصد بالا در یک درس( مثلا ۸۰ درصد) و کسب تراز پائین به این معنیست که سوالات ازمون، اسان بوده و همه توانسته اند سوالات را پاسخ دهند.

عوامل موثر در تراز کنکورمحدوده عددی تراز کنکور به تعداد شرکت کنندگان بستگی دارد

محل قرار گرفتن تراز کنکور در کارنامه

داوطلبان با بررسی کارنامه اولیه کنکور خود می فهمند که یک نمره تراز برای هر زیرگروه به صورت جداگانه ثبت شده است و یک نمره تراز نهایی در قسمت پائین کارنامه قرار دارد. لذا داوطلبان باید ترازهای کسب شده در زیرگروه ها را برای انتخاب رشته بررسی نمایند و همچنین باید تراز قبولی داوطلبان پذیرفته شده در سال های قبل را به منظور ارزیابی شانس قبولی خود در رشته های مختلف و دانشگاه ها بررسی کنند. بنابراین تراز در زیرگروه، ملاک سازمان سنجش برای پذیرش داوطلبان به شمار میرود و داوطلبان باید توجه لازم را برای تعيين شانس قبولی خود داشته باشند.

تفاوت تراز کنکور و رتبه کنکور

شما باید حتماً تفاوت بین تراز کنکور و رتبه کنکور را در نظر بگیرید. رتبه کنکور، بیانگر ترتیب بین داوطلبان در ازمون سراسری است؛ یعنی اگر ۳۰۰۰ شرکت کننده در یک ازمون حضور داشته باشند قابلیت تعيين رتبه نهایی داوطلبان نفرات اول تا هزار را دارد. فراموش نکنید که رتبه نمیتواند بطور دقیق، تفاوت سطح علمی دانش آموزان را مشخص کند.

تراز با دقت بسیار بالا، قادر به مقایسه ی سطح علمی داوطلبان و دانش آموزان با یکدیگر می باشد. ارزش هر سؤال در کنکور سراسری، بالاست. داوطلبان باتوجه به اینکه کدام سؤال را پاسخ میدهند ترازهای متفاوتی را بدست می آورند. بنابراین رتبه، بیانگر ترتیب داوطلبان است درحالیکه تراز، بیانگر تفاوت سطح علمی بین داوطلبان می باشد.

هر چه رتبه نهایی داوطلب، پائین تر باشد؛ مناسب تر است و به این معنیست که داوطلب در کنکور، عملکرد خوبی داشته است. درصورت بالا بودن تراز داوطلب در کنکور سراسری، عدد مناسبی است و به این معنیست که عملکرد داوطلب در مقایسه با سایر داوطلبان، بهتر است.

عوامل موثر در تراز و رتبه کنکور

عوامل موثر زیادی در تراز یا رتبه نهایی شما از کنکور وجود دارند که در ادامه با آنها اشنا میشوید:

* تعداد داوطلبان کنکور:

درصورت زیادتر بودن تعداد داوطلبان شرکت کننده در رشته مورد نظر شما، عدد تراز هم بالاتر میرود و همچنین اگر تعداد داوطلب ها در رشته شما کم تر باشد، اعداد کوچک تری را بعنوان تراز در کارنامه خود می بینید.

محل قرار گرفتن تراز کنکور در کارنامه,نمره کل در کارنامه اولیه کنکورنمره تراز کنکور با سطح دشواری سوالات ارتباط مستقیم دارد

* سطح علمی رقیبان:

رقم تراز در اثر مقایسه ی شما با دیگر داوطلبان هم رشته تعيين میشود. از این رو امادگی سایر داوطلبان در تراز هر شخص، تأثير زیادی دارد.

* ساعت و کیفیت مطالعه شما:

این نکته را در نظر داشته باشید که مطالعه درست و مفهومی برای کنکور، نتایج بهتری برای شما دارد. پس سعی در ایجاد تعادل در بین کمیت و کیفیت مطالعه داشته باشید و ساعت مطالعه خود را به صورت تدریجی بیشتر کنید تا جزو داوطلبان پرقدرت محسوب شوید.

* تست زدن به روش های صحیح:

دانستن روش های مختلف تست زدن و یادگیری راههای مختلف تست زنی سریع، تأثير به سزایی در مطالعه شما دارد. درصورت دانستن تمام مطالب و کمبود زمان در جلسه کنکور با فاجعه بزرگی مواجه میشوید. پس باید آمادگی کافی برای چنین لحظاتی داشته باشید.

* پیشروی با برنامه ریزی مناسب:

شما باید در روزهای قبل از کنکور، برای درس خواندن برنامه ریزی کنید.

* استفاده از منابع کمکی مفید:

سرعت درس خواندن شما با داشتن یک منبع کمک اموزشی مناسب، بیشتر می شود. بنابراین برای قدم برداشتن در مسیر موفقیت های تحصیلی، از بسته های اموزش کنکور پرش یا کلاس های آنلاین پرش لایو استفاده کنید.

* شرکت در آزمون های شبیه ساز کنکور:

برای عادت کردن به زمانبندی کنکور، توصیه میشود که در ازمون های آزمایشی و شبیه ساز کنکور شرکت کنید.

عوامل موثر در تراز کنکور,هدف از تراز کنکورنمره تراز برای هریک از دروس به صورت جداگانه محاسبه می شود

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 13
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش