چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۱۲۹

تراز کنکور چیست و چه تفاوتی با رتبه کنکور دارد؟

تراز کنکور چیستتراز کنکور سطح علمی داوطلب را نسبت به سایر داوطلبین آزمون مشخص می کند
به شاخصه ای که وضعیت علمی داوطلب را نسبت به سایر شرکت کنندگان کنکور سراسری تعيين میکند؛ تراز یا نمره کل در کارنامه اولیه کنکور سراسری میگویند.

تراز کنکور

داوطلبان کنکور سراسری باید به تراز کنکور، توجه کافی داشته باشند. کلمه ی تراز به معنی بالانس و تعادل می باشد. محاسبه تراز با هدف همسطح و یکسان سازی ارزش نمره ها یا درصد ها انجام میشود. درواقع تراز، بیانگر جایگاه داوطلب در ازمون سراسری نسبت به سایر شرکت کنندگان می باشد.

هدف از تراز کنکور

تراز کنکور با هدف مشخص شدن سطح علمی داوطلب و نتیجه کنکور بوجود آمد. به عبارتی دیگر، تراز کنکور، ارزش نمره را یکسان و نرمال میکند.

محدوده نمره تراز کنکور

محدوده عددی تراز کنکور، بسته به تعداد شرکت کنندگان تعيين میشود و معمولاً بین ۰ تا ۱۰۰۰۰ یا ۰ تا ۱۳۰۰۰ می باشد. ترازداوطلبان برتر کنکور، بالاتر از ۱۲۰۰۰ است و درصورت بالاتر بودن عدد تراز و نزدیک بودن آن به عدد ۱۳۰۰۰، سطح علمی داوطلب و توانمندی او در درس مذکور بالاتر میشود. تراز داوطلبانی که پائین تر از ۵۰۰۰ است نسبت به شرکت کنندگان دیگر ازمون در سطح علمی پائین تری می باشد.

گاهی اوقات تراز یک داوطلب، منفی است. اگر عملکرد یک داوطلب در بین تمام شرکت کنندگان، ضعیف باشد ممکن است که تراز ۳۰۰۰- را کسب کند. بنابراین درصورت بیشتر بودن تراز داوطلب از ۵۰۰۰ به این معنیست که سطح علمی وی بالاتر از میانگین جامعه آماری است و به نفرات برتر ازمون، نزدیکتر می شود.

میزان سختی آزمون یک درس براساس مقایسه میزان تراز و درصد هر یک از درس ها تعيين میشود. درصورتی که تراز داوطلب، بالاتر ولی درصدش پائین( مثلا ۴۰ درصد) باشد؛ سوالات ازمون سخت است ولی درصورت کسب درصد بالا در یک درس( مثلا ۸۰ درصد) و کسب تراز پائین به این معنیست که سوالات ازمون، اسان بوده و همه توانسته اند سوالات را پاسخ دهند.

عوامل موثر در تراز کنکورمحدوده عددی تراز کنکور به تعداد شرکت کنندگان بستگی دارد

محل قرار گرفتن تراز کنکور در کارنامه

داوطلبان با بررسی کارنامه اولیه کنکور خود می فهمند که یک نمره تراز برای هر زیرگروه به صورت جداگانه ثبت شده است و یک نمره تراز نهایی در قسمت پائین کارنامه قرار دارد. لذا داوطلبان باید ترازهای کسب شده در زیرگروه ها را برای انتخاب رشته بررسی نمایند و همچنین باید تراز قبولی داوطلبان پذیرفته شده در سال های قبل را به منظور ارزیابی شانس قبولی خود در رشته های مختلف و دانشگاه ها بررسی کنند. بنابراین تراز در زیرگروه، ملاک سازمان سنجش برای پذیرش داوطلبان به شمار میرود و داوطلبان باید توجه لازم را برای تعيين شانس قبولی خود داشته باشند.

تفاوت تراز کنکور و رتبه کنکور

شما باید حتماً تفاوت بین تراز کنکور و رتبه کنکور را در نظر بگیرید. رتبه کنکور، بیانگر ترتیب بین داوطلبان در ازمون سراسری است؛ یعنی اگر ۳۰۰۰ شرکت کننده در یک ازمون حضور داشته باشند قابلیت تعيين رتبه نهایی داوطلبان نفرات اول تا هزار را دارد. فراموش نکنید که رتبه نمیتواند بطور دقیق، تفاوت سطح علمی دانش آموزان را مشخص کند.

تراز با دقت بسیار بالا، قادر به مقایسه ی سطح علمی داوطلبان و دانش آموزان با یکدیگر می باشد. ارزش هر سؤال در کنکور سراسری، بالاست. داوطلبان باتوجه به اینکه کدام سؤال را پاسخ میدهند ترازهای متفاوتی را بدست می آورند. بنابراین رتبه، بیانگر ترتیب داوطلبان است درحالیکه تراز، بیانگر تفاوت سطح علمی بین داوطلبان می باشد.

هر چه رتبه نهایی داوطلب، پائین تر باشد؛ مناسب تر است و به این معنیست که داوطلب در کنکور، عملکرد خوبی داشته است. درصورت بالا بودن تراز داوطلب در کنکور سراسری، عدد مناسبی است و به این معنیست که عملکرد داوطلب در مقایسه با سایر داوطلبان، بهتر است.

عوامل موثر در تراز و رتبه کنکور

عوامل موثر زیادی در تراز یا رتبه نهایی شما از کنکور وجود دارند که در ادامه با آنها اشنا میشوید:

* تعداد داوطلبان کنکور:

درصورت زیادتر بودن تعداد داوطلبان شرکت کننده در رشته مورد نظر شما، عدد تراز هم بالاتر میرود و همچنین اگر تعداد داوطلب ها در رشته شما کم تر باشد، اعداد کوچک تری را بعنوان تراز در کارنامه خود می بینید.

محل قرار گرفتن تراز کنکور در کارنامه,نمره کل در کارنامه اولیه کنکورنمره تراز کنکور با سطح دشواری سوالات ارتباط مستقیم دارد

* سطح علمی رقیبان:

رقم تراز در اثر مقایسه ی شما با دیگر داوطلبان هم رشته تعيين میشود. از این رو امادگی سایر داوطلبان در تراز هر شخص، تأثير زیادی دارد.

* ساعت و کیفیت مطالعه شما:

این نکته را در نظر داشته باشید که مطالعه درست و مفهومی برای کنکور، نتایج بهتری برای شما دارد. پس سعی در ایجاد تعادل در بین کمیت و کیفیت مطالعه داشته باشید و ساعت مطالعه خود را به صورت تدریجی بیشتر کنید تا جزو داوطلبان پرقدرت محسوب شوید.

* تست زدن به روش های صحیح:

دانستن روش های مختلف تست زدن و یادگیری راههای مختلف تست زنی سریع، تأثير به سزایی در مطالعه شما دارد. درصورت دانستن تمام مطالب و کمبود زمان در جلسه کنکور با فاجعه بزرگی مواجه میشوید. پس باید آمادگی کافی برای چنین لحظاتی داشته باشید.

* پیشروی با برنامه ریزی مناسب:

شما باید در روزهای قبل از کنکور، برای درس خواندن برنامه ریزی کنید.

* استفاده از منابع کمکی مفید:

سرعت درس خواندن شما با داشتن یک منبع کمک اموزشی مناسب، بیشتر می شود. بنابراین برای قدم برداشتن در مسیر موفقیت های تحصیلی، از بسته های اموزش کنکور پرش یا کلاس های آنلاین پرش لایو استفاده کنید.

* شرکت در آزمون های شبیه ساز کنکور:

برای عادت کردن به زمانبندی کنکور، توصیه میشود که در ازمون های آزمایشی و شبیه ساز کنکور شرکت کنید.

عوامل موثر در تراز کنکور,هدف از تراز کنکورنمره تراز برای هریک از دروس به صورت جداگانه محاسبه می شود

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 13
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش