سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۹۷

تحصیلات تکمیلی چیست و چه تفاوتی با مقاطع پایین تر دارد؟

تحصیلات تکمیلی,تحصیلات تکمیلی چیست,تحصیلات تکمیلی به چه دوره هایی گفته می شوددانشجویان تحصیلات تکمیلی تعداد واحد های کمتری نسبت به مقاطع پایین تر می گذرانند
 بهتر است بدانید که تحصیلات عالی، متفاوت از تحصیلات تکمیلی است. درواقع به تمام مقاطع تحصیلی دانشگاهی بعد از دیپلم( کاردانی، کارشناسی و مقاطع بعد از آن)، تحصیلات عالی می گویند. ماهیت دوره تحصیلات تکمیلی نسبت به کارشناسی، متفاوت است. در این مطلب سرپوش درباره تحصیلات تکمیلی و تفاوت آن با مقاطع دیگر توضیح داده شده است.

تحصیلات تکمیلی

« تحصیلات تکمیلی»، شامل مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد،  دکتری و پس ازآن ( فوق دکتری یا فوق تخصص پزشکی) می باشد. سازمان و ساختار تحصیلات تکمیلی در کشورهای مختلف و نیز در نهادهای گوناگون در داخل کشورها، بسیار متفاوت است.

تاریخچه تحصیلات تکمیلی

با این که در زمان یونان باستان،  ایران باستان،  روم باستان،  چین،  هند قدیم و شبه جزیره عربستان، نظام های اموزش عالی به وجود آمد ولی تحصیلات تکمیلی به مفهوم اعطای درجه های مختلف میباشد و در دوران دانشگاه های اروپایی قرون وسطی به ویژه دانشگاه های ایتالیایی بوجود آمده است. دوره ی تحصیلات دانشگاهی برای مقطع کارشناسی بمدت ۶ سال، طول می کشد درحالیکه این مدت زمان برای کارشناسی ارشد یا دکترا بمدت ۱۲ سال می باشد.

تفاوت تحصیلات تکمیلی با مقاطع پایین تر

> دوره کاردانی و کارشناسی، متفاوت از دوره تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد، دکتری و فوق دکتری است. درواقع تحصیلات تکمیلی و مقاطع پائین تر، از نظر نوع علوم آموخته شده با هم تفاوت دارند.

تحصیلات تکمیلی,تحصیلات تکمیلی چیست,تفاوت تحصیلات تکمیلی با مقاطع پایین تردیپلم و گواهی، انواعی از تحصیلات تکمیلی هستند

> علومی که در دوره کاردانی و کارشناسی به دانشجویان می آموزند؛ سطحی تر و وسیعتر است درحالیکه دامنه علوم در تحصیلات تکمیلی، کم تر شده و نحوه ی اموزش آن ها به صورت عمقی است.

> در دوره کاردانی و کارشناسی، علوم بصورت کاربردی تر، اموزش داده میشوند تا فارغ التحصیلان، قادر به استفاده از آن ها در مشاغل مختلف باشند در حالی که این علوم در تحصیلات تکمیلی، حالت تئوری دارد و دانشجویان باید برای تولید و توسعه دانش خود، تحقیق و ازمایش انجام دهند.

> تعداد دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نسبت به دوره ی کارشناسی، کم تر است.

> تعداد واحدهای درسی، یکی دیگر از تفاوت های تحصیلات تکمیلی و مقاطع تحصیلی پائین تر میباشد که دانشجویان، ملزم به گذراندن آن ها برای اخذ مدرک هستند. دانشجویان تحصیلات تکمیلی( کارشناسی ارشد و دکتری) به نسبت مقاطع پائین تر، تعداد واحدهای کمتری می گذرانند.

مدارک افتخاری در تحصیلات تکمیلی

مدارک افتخاری توسط بسیاری از دانشگاه ها در مقطع کارشناسی ارشد اعطا میشود. طیف گسترده ای از افراد، نظیر هنرمندان، نویسندگان، موسیقی دانان، سیاستمداران، کارآفرینان و ... این جوایز را برای تقدیر از دستاوردهایشان در زمینه های مختلف دریافت می کنند. معمولاً کسانی که این مدارک را می گیرند از عناوین یا حروف مرتبط مانند« دکتر» استفاده نمی کنند.

مقایسه تحصیلات تکمیلی در ایران و کشورهای توسعه یافته

در کشورهای توسعه یافته که پذیرش دانشجو در آن ها با برنامه است، عموماً افرادی وارد تحصیلات تکمیلی میشوند که مقاصد پژوهشی و اموزشی دارند اما داشتن حداکثر مدرک کارشناسی در سطوح اجرایی کفایت می کند.

معیارهای واجد شرایط بودن برای تحصیلات تکمیلی,تاریخچه تحصیلات تکمیلیمدرک کارشناسی ارشد مدرک تحصیلی بسیار رایج در تحصیلات تکمیلی است

در کشور ما به دلیل مدرک گرایی و باهدف این که در جامعه به چشم فردی با کمالات دیده شوند و یا به تصور اینکه با مدرک بالاتر میتوانند مشاغل و جایگاه های بهتری کسب کنند به تحصیل در مقاطع بالاتر گرایش دارند. همچنین علومی که به دانشجویان در هر مقطع تحصیلی در دانشگاه آموخته می شود؛ کاربردی نیست و فارغ التحصیلان به اموزش های دیگری برای ورود به بازار کار نیاز دارند؛ به همین دلیل، مدیران به جای استخدام افراد با تحصیلات بالاتر، به سراغ افراد باتجربه و با سابقه کاری می روند.

معیارهای واجد شرایط بودن برای تحصیلات تکمیلی

مدرک لیسانس شما برای شروع تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ارشد و کسب مدرک فوق لیسانس، باید حداقل ۲:۱ در یک موضوع مرتبط( از دانشگاه معتبر) باشد. درصورت عدم برخورداری از مهارت لازم، می توانید در دوره پیش کارشناسی ارشد شرکت کنید. حتی احتمال دوره های تبدیلی وجود دارد که موجب تغيير مسیر تحصیل شما میشود.

- اگر زبان مادری شما انگلیسی نیست، باید شرایط زبان انگلیسی دوره مورد نظرتان را داشته باشید.

- گاهی اوقات برخی از دانشجویان بین المللی، باتوجه به موضوع مورد مطالعه ی خود یا مکان مطالعه ی خود، باید در ازمون های استاندارد اضافی شرکت کنند.

- همچنین ممکن است که مصاحبه ای با خود داشته باشید تا نشان دهید که با درخواست و دریافت ویزای دانشجویی مناسب می توانید هزینه تحصیل خود در خارج از کشور را تامین کنید.

تحصیلات تکمیلی چیست,تفاوت تحصیلات تکمیلی با مقاطع پایین تر,معیارهای واجد شرایط بودن برای تحصیلات تکمیلیساختار تحصیلات تکمیلی متفاوت از دوره کارشناسی است

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 19
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش