یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۹۷

تحصیلات تکمیلی چیست و چه تفاوتی با مقاطع پایین تر دارد؟

تحصیلات تکمیلی,تحصیلات تکمیلی چیست,تحصیلات تکمیلی به چه دوره هایی گفته می شوددانشجویان تحصیلات تکمیلی تعداد واحد های کمتری نسبت به مقاطع پایین تر می گذرانند
 بهتر است بدانید که تحصیلات عالی، متفاوت از تحصیلات تکمیلی است. درواقع به تمام مقاطع تحصیلی دانشگاهی بعد از دیپلم( کاردانی، کارشناسی و مقاطع بعد از آن)، تحصیلات عالی می گویند. ماهیت دوره تحصیلات تکمیلی نسبت به کارشناسی، متفاوت است. در این مطلب سرپوش درباره تحصیلات تکمیلی و تفاوت آن با مقاطع دیگر توضیح داده شده است.

تحصیلات تکمیلی

« تحصیلات تکمیلی»، شامل مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد،  دکتری و پس ازآن ( فوق دکتری یا فوق تخصص پزشکی) می باشد. سازمان و ساختار تحصیلات تکمیلی در کشورهای مختلف و نیز در نهادهای گوناگون در داخل کشورها، بسیار متفاوت است.

تاریخچه تحصیلات تکمیلی

با این که در زمان یونان باستان،  ایران باستان،  روم باستان،  چین،  هند قدیم و شبه جزیره عربستان، نظام های اموزش عالی به وجود آمد ولی تحصیلات تکمیلی به مفهوم اعطای درجه های مختلف میباشد و در دوران دانشگاه های اروپایی قرون وسطی به ویژه دانشگاه های ایتالیایی بوجود آمده است. دوره ی تحصیلات دانشگاهی برای مقطع کارشناسی بمدت ۶ سال، طول می کشد درحالیکه این مدت زمان برای کارشناسی ارشد یا دکترا بمدت ۱۲ سال می باشد.

تفاوت تحصیلات تکمیلی با مقاطع پایین تر

> دوره کاردانی و کارشناسی، متفاوت از دوره تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد، دکتری و فوق دکتری است. درواقع تحصیلات تکمیلی و مقاطع پائین تر، از نظر نوع علوم آموخته شده با هم تفاوت دارند.

تحصیلات تکمیلی,تحصیلات تکمیلی چیست,تفاوت تحصیلات تکمیلی با مقاطع پایین تردیپلم و گواهی، انواعی از تحصیلات تکمیلی هستند

> علومی که در دوره کاردانی و کارشناسی به دانشجویان می آموزند؛ سطحی تر و وسیعتر است درحالیکه دامنه علوم در تحصیلات تکمیلی، کم تر شده و نحوه ی اموزش آن ها به صورت عمقی است.

> در دوره کاردانی و کارشناسی، علوم بصورت کاربردی تر، اموزش داده میشوند تا فارغ التحصیلان، قادر به استفاده از آن ها در مشاغل مختلف باشند در حالی که این علوم در تحصیلات تکمیلی، حالت تئوری دارد و دانشجویان باید برای تولید و توسعه دانش خود، تحقیق و ازمایش انجام دهند.

> تعداد دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نسبت به دوره ی کارشناسی، کم تر است.

> تعداد واحدهای درسی، یکی دیگر از تفاوت های تحصیلات تکمیلی و مقاطع تحصیلی پائین تر میباشد که دانشجویان، ملزم به گذراندن آن ها برای اخذ مدرک هستند. دانشجویان تحصیلات تکمیلی( کارشناسی ارشد و دکتری) به نسبت مقاطع پائین تر، تعداد واحدهای کمتری می گذرانند.

مدارک افتخاری در تحصیلات تکمیلی

مدارک افتخاری توسط بسیاری از دانشگاه ها در مقطع کارشناسی ارشد اعطا میشود. طیف گسترده ای از افراد، نظیر هنرمندان، نویسندگان، موسیقی دانان، سیاستمداران، کارآفرینان و ... این جوایز را برای تقدیر از دستاوردهایشان در زمینه های مختلف دریافت می کنند. معمولاً کسانی که این مدارک را می گیرند از عناوین یا حروف مرتبط مانند« دکتر» استفاده نمی کنند.

مقایسه تحصیلات تکمیلی در ایران و کشورهای توسعه یافته

در کشورهای توسعه یافته که پذیرش دانشجو در آن ها با برنامه است، عموماً افرادی وارد تحصیلات تکمیلی میشوند که مقاصد پژوهشی و اموزشی دارند اما داشتن حداکثر مدرک کارشناسی در سطوح اجرایی کفایت می کند.

معیارهای واجد شرایط بودن برای تحصیلات تکمیلی,تاریخچه تحصیلات تکمیلیمدرک کارشناسی ارشد مدرک تحصیلی بسیار رایج در تحصیلات تکمیلی است

در کشور ما به دلیل مدرک گرایی و باهدف این که در جامعه به چشم فردی با کمالات دیده شوند و یا به تصور اینکه با مدرک بالاتر میتوانند مشاغل و جایگاه های بهتری کسب کنند به تحصیل در مقاطع بالاتر گرایش دارند. همچنین علومی که به دانشجویان در هر مقطع تحصیلی در دانشگاه آموخته می شود؛ کاربردی نیست و فارغ التحصیلان به اموزش های دیگری برای ورود به بازار کار نیاز دارند؛ به همین دلیل، مدیران به جای استخدام افراد با تحصیلات بالاتر، به سراغ افراد باتجربه و با سابقه کاری می روند.

معیارهای واجد شرایط بودن برای تحصیلات تکمیلی

مدرک لیسانس شما برای شروع تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ارشد و کسب مدرک فوق لیسانس، باید حداقل ۲:۱ در یک موضوع مرتبط( از دانشگاه معتبر) باشد. درصورت عدم برخورداری از مهارت لازم، می توانید در دوره پیش کارشناسی ارشد شرکت کنید. حتی احتمال دوره های تبدیلی وجود دارد که موجب تغيير مسیر تحصیل شما میشود.

- اگر زبان مادری شما انگلیسی نیست، باید شرایط زبان انگلیسی دوره مورد نظرتان را داشته باشید.

- گاهی اوقات برخی از دانشجویان بین المللی، باتوجه به موضوع مورد مطالعه ی خود یا مکان مطالعه ی خود، باید در ازمون های استاندارد اضافی شرکت کنند.

- همچنین ممکن است که مصاحبه ای با خود داشته باشید تا نشان دهید که با درخواست و دریافت ویزای دانشجویی مناسب می توانید هزینه تحصیل خود در خارج از کشور را تامین کنید.

تحصیلات تکمیلی چیست,تفاوت تحصیلات تکمیلی با مقاطع پایین تر,معیارهای واجد شرایط بودن برای تحصیلات تکمیلیساختار تحصیلات تکمیلی متفاوت از دوره کارشناسی است

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 19
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش