چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۳۰۰۰۱

تخلفات کنکور سراسری چیست؟

تخلفات کنکور سراسری چیستیکی از مهم ترین موارد مرتبط با کنکور سراسری تخلفات آن است
برگزار کنندگان کنکور سراسری، موارد مختلفی را به عنوان تخلف می شناسند. شرکت کنندگان باید قبل از این که وارد جلسه ازمون شوند، با این موارد آشنایی پیدا کنند وگرنه ممکن است که مرتکب یکی از این اعمال به صورت سهوی شوند و در نتیجه گرفتار رسیدگی و جریمه تقلب پس از آن شوند. برخی از تخلفات کنکور، شامل به هم زدن نظم جلسه، بهمراه داشتن وسایل الکترونیکی، استفاده از هویت جعلی و ... می باشد.

تخلفات کنکور سراسری

تخلفات کنکور، از مهم ترین موارد مرتبط با کنکور سراسری به شمار میرود که تمامی داوطلبان این ازمون باید نسبت به آن مطلع باشند، به این دلیل که ممکن است فردی بطور ناخواسته و بدون آگاهی از تخلفات کنکور، مرتکب یکی از موارد تخلف شود که در این صورت، مشکلات جبران ناپذیری برای او بوجود می آید. تخلفات کنکور، دارای دامنه گسترده ای می باشند و به کارهایی گفته میشود که پیش از برگزاری کنکور و پس از آن مرتکب شوید. بنابراین باید شناخت کامل و دقیقی از آنها داشته باشید.

البته این موارد ضمن برگزاری ازمون به صورت شفاهی توسط برگزار کنندگان جلسه اعلام می گردد، اما از آن جایی که شرکت کنندگان، قبل و حین کنکور، استرس دارند بهتر است که با چنین مواردی قبل از برگزاری ازمون آشنایی پیدا کنند.

موارد تخلفات و جرایم در آزمون های سراسری

سازمان های مربوطه بر اساس قانون مصوب، موارد تخلف و جرایم ازمون های سراسری را در حوزه ها به داوطلبان اطلاع می دهند. در ادامه با موارد تخلفات و جرایم کنکور سراسری اشنا شوید:

> داوطلبان، مرتکب عملی شوند که در به هم زدن نظم در برگزاری آزمون تاثیر دارد. برخی از تخلفات و جرایم کنکور سراسری، شامل بهمراه داشتن وسایل غیر مجاز مانند وسایل الکترونیکی و دستگاه های حافظه دار می باشد.

> عملی را انجام دهند که ازمون داوطلب را از نظر علمی برخلاف مقررات، خدشه دار کند مانند:ارائه مدرک یا گواهی مجعول یا تصویر گواهی مجعول برای شرکت در ازمون و تبانی با داوطلبان خارج از جلسه آزمون و یا دست اندرکاران آزمون مانند عوامل اجرایی و طراحان سؤال برای تخلف در کنکور. ثبت نام و یا شرکت در ازمون با هویت مجعول به جای داوطلب دیگر.

> داوطلبان از وسایل غیر مجازی نظیر وسایل ارتباط الکترونیکی و دستگاه های حافظه دار استفاده کنند.

> به داوطلبان برای پاسخ به سوالات، خارج از ضوابط برگزاری ازمون کمک داده شود.

> سوالات، اوراق و پاسخ نامه های داوطلبان یا سایر مدارک و دفاتر مربوط به ازمون را بطور غیر مجاز تغییر دهند.

چه مواردی در کنکور تقلب محسوب می شوداطلاع از تخلفات کنکور سراسری برای همه داوطلبان این آزمون الزامی است

> سوالات آزمون را افشا کنند یا برای افشای آنها نیز تلاش کنند. همچنین یکی دیگر از تخلفات و جرائم کنکور سراسری، معاونت و همکاری برای افشای سوالات در حین برگزاری آزمون و یا قبل از برگزاری آزمون میباشد که در هر صورت، جرم است.

> اگر قبل از برگزاری آزمون یا حین برگزاری آن، سوالات ازمون را خرید و فروش کنید یا در چنین امری مشارکت داشته باشید؛ نوعی جرم تلقی می شود حتی اگر سوالات و پاسخشان واقعی یا غیر واقعی باشد.

> در جلسه ازمون نباید موبایلتان را حتی به صورت خاموش بهمراه خود ببرید وگرنه تخلف محسوب می شود و با داوطلب، برابر قانون برخورد خواهد شد.

حکم مجازات تخلفات و جرایم کنکور سراسری

حکم به مجازات تخلفات و جرائم کنکور سراسری برای متخلفان توسط هیات های رسیدگی به تخلفات، صادر و اجرا میشود. این احکام عبارتند از:

- مجازات مشمولان ارتکاب جرم( همراه داشتن وسیل غیر مجاز و بر هم زدن نظم برگزاری ازمون)، شامل محرومیت از آزمون در همان سال یا سال های بعد و اخطار کتبی با درج در پرونده داوطلب و اعلام به مراجع زیربط برای مجازات می باشد.

- از دیگر مجازات مشمولان ارتکاب تخلفات و جرائم کنکور سراسری( ارائه مدارک مجعول و…) میتوان به محرومیت از گزینش علمی در ازمون همان سال و ابطال قبولی داوطلب و محرومیت از شرکت در آزمون از یک تا ده سال بعد اشاره کرد.

- در صورتی مجازات فرد متخلف، تشدید میشود که عضو هر یک از گروه ها یا شبکه ها باشد. از این رو وی به حداکثر مجازات محکوم می شود.

- درصورت قطعی شدن محکومیت فرد در مجازات های مذکور، قبولی وی توسط هیأت رسیدگی به تخلفات در آزمون باطل می شود و مؤسسه اموزشی مربوطه نیز برای شخص متخاطی از اعطا و صدور مدرک پرهیزمیکند.

- درصورت عدم تطابق نمره به دست آمده در کنکور با نمره نهایی و معدل کتبی داوطلب، هیات رسیدگی به تخلفات و جرایم کنکور سراسری، تائید می کند از داوطلب، ازمون مجددی در بعضی از دروس عمومی و اختصاصی گرفته شود.

نحوه شکایت و رسیدگی به جرم تقلب در کنکور

برای تعيين مجازات جرم تقلب در کنکور باید مطابق مقررات مربوطه، روند رسیدگی به جرم طی شود. از این رو نحوه شکایت و رسیدگی به جرم تقلب در ازمون سراسری بر اساس قوانین مربوطه، در ادامه آورده شده است:

به طور معمول، روند رسیدگی به جرم با اطلاع مسئولین برگزار کننده ازمون و یا شکایت داوطلبین به سازمان سنجش، آغاز می شود. در صورت عدم پیش بینی مجازات برای فرد و محرومیت وی از کنکور( بند های الف، ب و ج)، دادسرا و دادگاه کیفری، وارد پرونده نمیشوند؛ به همین خاطر، هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات در آزمونها برای رسیدگی به جرم تقلب در کنکور، به تخلف رسیدگی می کند و رأی هیأت به غیر از مورد بند الف در هیأت تجدید نظر رسیدگی به تخلفات در آزمونها، قابل تجدیدنظرخواهی می باشد.

اکثر اوقات، زمانیکه به پرونده خاطی در هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات در آزمونها، رسیدگی شد؛ وی را به محاکم دادگستری برای تعيين و اعمال مجازات معرفی می کنند. در این لحظه دادسرا، پس از انجام تحقیقات مقدمات در مورد جرم و پس از صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست، پرونده را به دادگاه کیفری دو ارسال می کند تا رأی صادر شود.

جرم تقلب در کنکور,حکم مجازات تخلفات کنکور سراسریتخلفات کنکور سراسری دامنه گسترده ای دارند

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 14
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش