شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۰۰۰۳۰

آیا می توان به طور همزمان در دو رشته دانشگاهی تحصیل کرد و چه شرایطی دارد؟

تحصیل همزمان در دو رشته,تحصیل همزمان دو رشته در دانشگاه پیام نور,نحوه تحصیل همزمان در دو رشتهتحصیل همزمان در دو رشته، حتی در دو دانشگاه مجزا، امکان پذیر است
خیلی از دانشجویان ممتاز بخاطر شرایطی که دارند میخواهند در رشته دوم تحصیل کنند و سوالات زیادی درباره‌ی فرآیند تحصیل در رشته دوم دارند که اگر پاسخ آنها را بدانند موجب تسریع در این فرآیند می شود.

تحصیل همزمان در دو رشته

طبق مصوبه وزارت علوم تحقیقات و فن آوری، قابلیت تحصیل هم زمان در دو رشته حتی در دو دانشگاه مجزا، برای دانشجویان فراهم شده است. همچنین شرایط انتخاب رشته دوم، برای دانشجویان ممتاز، دانشجویان دانشگاه آزاد و دانشجویان دانشگاه های سراسری به خصوص دانشگاه پیام نور با یکدیگر متفاوت می باشد. یکی از شروط لازم برای داوطلبانی که میخواهند در دو رشته دانشگاهی تحصیل کنند، اینست که به بررسی تمامی موارد بپردازند. سپس چنانچه از شرایط لازم برای انتخاب رشته دوم برخوردار بودند، می توانند در دو رشته بطور هم زمان تحصیل کنند.

دانشجویان ممتاز به چه دانشجویانی گفته میشود

سازمان سنجش، بنابر شرایط مذکور در قوانین اموزشی کشور، دانشجویانی را به عنوان برگزیدگان کنکور سراسری معرفی می کند، دانشجوی معرفی شده در المپیاد های علمی دانش آموزشی توسط وزارت آموزش و پرورش و دانشجویی که به عنوان برگزیدگان جشنواره خوارزمی توسط سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران معرفی شده است. چنین دانشجویان مذکوری می توانند در رشته دوم بطور هم زمان تحصیل کنند و طبق آئین نامه های مصوب دانشجویان ممتاز در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد که معدل کل دو ترمشان ۱۷ باشد میتوانند به معاونت اموزشی دانشگاه محل تحصیل خود برای طی کردن مراحل اداری و حقوقی خود، درخواست دهند.

شرایط تحصیل همزمان دو رشته در دانشگاه های مختلف

در نظر گرفتن شرایط و ضوابط وزارت علوم برای دانشجویان ممتاز متقاضی تحصیل در رشته دوم، الزامیست. در این بخش، ملاک های لازم برای موافقت با تحصیل همزمان در دو رشته بر اساس آیین نامه تحصیل هم زمان در دو رشته تحصیلی، ذکر شده است:

۱. شرایط تحصیل همزمان دو رشته در دانشگاه سراسری:

- دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته دوم بطور هم زمان را دارند باید به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند.

- دانشجویان می توانند صرفا یک رشته را انتخاب کنند.

- دانشجویانی که به تحصیل در دانشگاه های سراسری می پردازند برای این که در رشته دوم تحصیل کنند تنها مجوز ثبت نام در دانشگاه پیام نور را دارند.

تحصیل همزمان در دو رشته کارشناسی ارشد,چگونگی تحصیل همزمان در دو رشته در دانشگاه غیر انتفایی,شرایط تحصیل همزمان در دو رشتهامکان تحصیل همزمان دو رشته دانشگاهی فقط در مقطع لیسانس یا کارشناسی امکانپذیر است

- از نظر سازمان نظام وظیفه برای داوطلبین مردی که قصد تحصیل در رشته دوم را دارند، بلامانع است.

- دانشجویان برای این که در رشته دوم تحصیل کنند نباید در ازمون خاصی، شرکت کنند و پذیرش آن ها طبق سوابق تحصیلی صورت میگیرد.

- دانشجویانی که مشغول به تحصیل در رشته دوم در دانشگاه های پیام نور هستند باید شهریه مصوب دانشگاه پیام نور را بپردازند.

- دانشجویان باید از طریق معاونت اموزش دانشگاه اول، مراتب اداری را طی کنند.

- دانشجویان پس از گذراندن دروس عمومی در دانشگاه اول میتوانند آنها را در دانشگاه دوم نیز معادل سازی کنند.

- دانشجویان باید این نکته را در نظر بگیرند که انتخاب واحدشان به گونه ای باشد تا با مشکلی در حین برگزاری امتحانات رو به رو نشوند و امتحاناتشان تداخلی نداشته باشد.

۲. شرایط تحصیل همزمان دو رشته در دانشگاه آزاد:

دانشجویان در همان مقطع تحصیلی و یا پائین تر، مجوز تحصیل در رشته دوم خود را دارند ولی باید بدانند که صرفا برای دوره های کاردانی و کارشناسی( پیوسته و ناپیوسته)، قابلیت تحصیل همزمان وجود دارد. برای علاقه مندان تحصیل در دو رشته، اجباری نیست که در یک واحد دانشگاهی، هر دو رشته را بگذرانند و آنها میتوانند بطور هم زمان در دو واحد دانشگاهی تحصیل کنند.

دانشجویی که در رشته دوم دانشگاه آزاد بطور هم زمان تحصیل می کند، مجوز انتخاب واحد درسی را مانند تمام دانشجویان دارد. یکی از نکات قابل توجه برای دانشجویان اینست که حداکثر تا زمانی می توانند تحصیل کنند که در رشته اول، سقف مجاز مدت زمان تحصیلشان تمام نشده باشد. همچنین دانشجو باید بداند که در طی دوره تحصیلش، تنها یک مرتبه امکان انتخاب رشته دوم و تحصیل هم زمان در دانشگاه آزاد را دارد.

دانشجویانی که از تحصیل در رشته اول به هر دلیلی انصراف داده اند و یا مشمول اخراج آموزشی شده باشند، برای برخورداری از معافیت نظام وظیفه باید تحصیل در رشته دوم را تا زمانی که می توانند از معافیت مذکور در رشته اول استفاده کنند؛ ادامه دهند. علاوه‌براین چنین دانشجویانی نمیتوانند رشته دوم خود را تغيير دهند.

۳. شرایط تحصیل همزمان دو رشته در دانشگاه پیام نور:

دانشجویان میتوانند در دانشگاه پیام نور، درخواست خود را برای تحصیل در ۲ رشته دانشگاهی به صورت هم زمان در مقطع کارشناسی ثبت نمایند. یکی از شروط پذیرش دانشجویان اینست که در کنکور سراسری یا آزمون فراگیر پیام نور شرکت کنند. این نکته را در نظر بگیرید که سوابق تحصیلی دانشجویان در پذیرش آن ها مؤثر است. دانشجویان برای تحصیل در رشته دوم، باید شهریه ی خود را بر طبق شهریه های نوبت دوم فراگیر پیام نور بپردازند. ادامه تحصیل دانشجویان پسر در رشته دوم به خاطر برخورداری از معافیت های تحصیلی، مانعی ندارند.

تحصیل همزمان در دو رشته ارشد,تحصیل همزمان در دو رشته پیام نور,تحصیل همزمان در دو رشته کارشناسی ارشدتحصیل همزمان در رشته های مکمل برای دانشجویان میسر است

دانشگاه اول بایستی بر طبق درخواست دانشگاه قبولی دوم، مدارک برابر اصل شده دانشجو را با نامه اداری رسمی ارسال نماید. در رشته و دانشگاه اول، دروس عمومی گذرانده شده در پایان دوره تحصیل را برای رشته دوم، معادل سازی می کنند. دانشجویان باید در هنگام انتخاب واحد جهت تحصیل هم زمان به تاریخ امتحانات توجه داشته باشند تا تداخلی پیش نیاید.

شرایط دانشجویان ممتاز

از شرایط مهیا شده برای دانشجویان ممتاز می توان به موارد زیر اشاره کرد :

>> دانشجویان ممتاز می توانند در مقطع لیسانس یا کارشناسی در دو رشته دانشگاهی، تحصیل کنند.( قابل توجه دانشجویان ارشد و دکتری)

>> دانشجویی که در رشته دوم در مقطع کارشناسی، تحصیل می کند باید از دانشگاه خود در طول مدت تحصیل رشته اول، فارغ التحصیل شود.

>> دانشجویان ممتاز فقط می توانند در رشته های کارشناسی تحصیل کنند و این مجوز برای آن ها در رشته های پزشکی وجود ندارد.

>> دانشجویان ممتاز، اجازه ی تحصیل در رشته های مکمل را دارند. به طورمثال دانشجویان رشته پزشکی میتوانند به تحصیل در رشته شیمی و زیست شناسی مشغول شوند.

>> چنانچه دانشجو در دانشگاه دولتی به تحصیل در رشته دوم بپردازد؛ نباید شهریه بدهد ولی برای دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه پیام نور یا موسسات و دانشگاه های غیر انتفاعی، پرداخت شهریه امری الزامیست.

>> دانشجو میتواند با تائید معاونت اموزشی دانشگاه در همان محل تحصیل در رشته دوم، تحصیل کند.

>> دانشجویان در حین تحصیل در رشته دوم می توانند حداکثر ۳۰ واحد را انتخاب کنند. در اثر همین امر، آن ها در مدت زمان تحصیل در رشته اول می توانند رشته دوم را به پایان برسانند.

>> دانشجویان در زمان انتخاب رشته دوم از هیچ محدودیتی برخوردار نیستند ولی رشته های علوم انسانی، اولویت دارد.

تحصیل همزمان در دو رشته کارشناسی ارشد,چگونگی تحصیل همزمان در دو رشته در دانشگاه غیر انتفایی,شرایط تحصیل همزمان در دو رشتهدانشجویان می توانند در دو واحد دانشگاهی مختلف به تحصیل همزمان دو رشته بپردازند

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 9
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
کایل اسنایدر,بیوگرافی کایل اسنایدر,زندگینامه کایل اسنایدر بیوگرافی کایل اسنایدر و افتخارات این کشتی گیر(+ تصاویر)

نام خانوادگی: اسنایدر

متولد: ایالات متحده آمریکا

زاده:۲۰ نوامبر ۱۹۹۵

قد:۱۸۱

ملیت: آمریکایی

حرفه: ورزش کشتی ازاد

ادامه
ویژه سرپوش