یکشنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۱۲۷

کنکور آزمایشی چیست و چه اهمیتی دارد؟

کنکور آزمایشی,کنکور آزمایشی چیست,بهترین کنکور آزمایشیکنکور آزمایشی تاثیر به سزایی در آماده سازی متقاضیان برای کنکور دارد
آزمون ها به منظور گزینش افراد برای ظرفیت های محدود، ابزار مناسبی محسوب میشوند. از این رو میزان توانایی افراد در حوزه های مختلف را با استفاده از ازمون، ارزیابی میکنند. ازمونها دربرگیرنده ی موضوعات درسی یا غیر از آن می باشند. یکی از مهم ترین آزمون های ارزشیابی که در کشورهای مختلف برگزار می شود، ازمون ورودی به دانشگاه می باشد. در این مطلب از سرپوش توضیحاتی درباره کنکور آزمایشی و اهمیت آن داده شده است.

کنکور آزمایشی

به آزمونی که پیش از شرکت در کنکور سراسری، جهت اماده سازی و سنجش سطح علمی و توانایی داوطلبان برگزار می شود؛ ازمون آزمایشی میگویند. با توجه به اینکه آزمون کنکور سراسری در آینده تحصیلی و شغلی افراد به عنوان یک ازمون مهم و تاثیر گذار شناخته میشود، داوطلبان باید در این آزمون، امادگی کامل داشته باشند. شرکت در آزمون های آزمایشی، از مهم ترین عوامل موفقیت داوطلبان در کنکور سراسری به شمار می رود. آزمون آزمایشی موجب آماده سازی متقاضیان برای کنکور و بهبود وضعیت علمی آنها میشود. در واقع داوطلبان برای بررسی وضعیت خود نسبت به سایر رقیبان در این ازمونها شرکت کنند.

اهمیت کنکور آزمایشی

شرکت در کنکورهای آزمایشی از مهم ترین عواملی محسوب میشود که شرایط داوطلبین و میزان امادگی آن ها را ارزیابی میکند. کنکورهای آزمایشی دارای فواید بسیاری می باشند و در جنبه های مختلف سنجش به داوطلبین، کمک می کنند. در ادامه با موارد مؤثر در اهمیت اصلی کنکور آزمایشی اشنا میشوید:

>> کنکورهای آزمایشی به کنکور اصلی، شباهت بسیاری دارند. از مهمترین ویژگی اولیه ازمون های آزمایشی می توان به ترتیب قرارگیری هر درس، تعداد سؤال، زمان بندی و... اشاره کرد که مطابق با کنکور اصلی برنامه ریزی شده اند.

>> کارنامه هایی در پایان کنکور آزمایشی، به داوطلبین میدهند که بیانگر وضعیت تحصیلی آن ها می باشد. دانش آموزان میتوانند وضعیت دروس مختلف خود را از طریق نتایج ازمون، ارزیابی کنند و از نقاط ضعفشان مطلع شوند.

>> کنکور به عنوان یک ازمون استرس زا برای بسیاری از داوطلبین تلقی میشود. گاهی داوطلبان دچار عدم کنترل اضطراب و استرس جلسه ازمون میشوند. شرکت در کنکورهای آزمایشی موجب اماده سازی ذهن داوطلب برای آزمون نهایی می سازد.

>> غالبا طیف قابل قبولی از داوطلبین در کنکورهای آزمایشی استاندارد، حضور دارند که همین امر باعث میشود تا داوطلبین، اطلاعات مقایسه ای بسیار مناسبی جهت ارزیابی بهتر خود داشته باشند. همچنین می توانند خود را با داوطلبان واقعی ازمون سراسری که در میان جامعه آموزشی به تخمین رتبه معروف است، مقایسه کنند و از وضعیت داوطلبان نسبت به کل کشور ، دید کامل تری ارائه کنند.

ایا میتوان کنکور آزمایشی داد,سطح سوالات آزمون آزمایشی,کنکور آزمایشی چیستکنکور آزمایشی یکی از مهمترین عوامل در تعیین استاندارد بودن آن آزمون است

>> نوع طراحی سوالات کنکور، متفاوت از سوالات امتحانی مدارس می باشد. دانش آموزان با شرکت در ازمون های آزمایشی استاندارد با سوالات مشابه کنکور اشنا می شوند.

تعداد شرکت کنندگان آزمون آزمایشی

تعداد شرکت کنندگان هر ازمون، از اولین و مهمترین ملاک هایی است که می توان بهترین آزمون آزمایشی را انتخاب کرد. درصورت بیشتر بودن تعداد شرکت کنندگان آزمون آزمایشی، رقابت نیز بیشتر می شود. با بررسی کارنامه آزمون خود می بینید که رتبه شما در بین داوطلبان هم پایه خود در یکی از جداول نوشته شده است و چنانچه تعداد شرکت کنندگان آزمون، بیشتر باشد؛ شما میتوانید در میان رقیبان بیشتر، وضعیت خود را با وضعیت های مختلف، بررسی کنید و همین امر در ازمون های جامع، در رتبه و تراز ماه های اخر شما تأثير بسزایی دارد.

سطح سوالات آزمون آزمایشی

از دیگر عوامل مهم در انتخاب ازمون آزمایشی مناسب برای کنکور می توان به سطح سوالات آن آزمون اشاره کرد. معمولاً هر مؤسسه بعد از برگزاری کنکور سراسری، یک لیست ارائه می کند که تحت عنوان تطابق سوالات کنکور با سوالات آزمون های آزمایشی خود است. تطابق با سوالات کنکور یعنی یک سوال در یک آزمون آزمایشی طرح شود که مشابه آن در کنکور، طرح شود. تطابق یک سوال با کنکور یعنی سوال مطرح شده در آزمون آزمایشی، عینا همان سوالیست که در کنکور می آید و صرفا در اعداد، تفاوت دارد.

اجبار ناشی از آزمون های آزمایشی

از دیگر فاکتورهایی که بیانگر اهمیت شرکت در آزمون های آزمایشی است، می توان به وجود اجبار اعمال شده از طرف برنامه درسی و راهبردی آزمون آزمایشی اشاره نمود. شما باید مباحث ذکر شده در برنامه آزمون را برای شرکت در آزمون آزمایشی مطالعه کنید تا در اثر همین اجبار بتوانید مباحث مشخصی را زمان بندی مشخصی بخوانید تا بتوانید به بودجه کنکور آزمایشی برسید.

درصورت عدم برگزاری آزمون آزمایشی، ممکن است که یک روز، درس نخوانید و زمانتان را از دست بدهید اما اگاهی از اهمیت کنکور ازمایشی و شرکت در ازمون آزمایشی در تاریخ مشخص، باعث میشود که شما به برنامه از پیش تعيين شده برسید و در تلاش برای رسیدن به برنامه ی خود باشید. در واقع شما با شرکت در آزمون آزمایشی، ناچارا پایبند به برنامه ی خود میشوید و در اثر همین فاکتور اجبار، کم کاری احتمالی را کنار می گذارید و بیشتر تلاش می کنید.

رتبه ها و ترازهای آزمون های آزمایشی چقدر دقیق است؟

توجه داشته باشید که الزاما رتبه ی شما در یک آزمون نمی تواند رتبه ی کنکور شما را پیش بینی کند. باتوجه به تفاوت تعداد دقیق شرکت کنندگان آزمون آزمایشی نسبت به کنکور، بنابراین باید به عنوان یک راهنما به آمار و ارقام آزمون های آزمایشی نگاه کنید که میتواند موجب پیشرفت شما شود. معمولاً به جای مقایسه ی خود با دیگران، بهتر است که به مقایسه ی رتبه و تراز فعلی خود نسبت به گذشته بپردازید. سعی کنید بر روی عملکرد خود در آزمون های آزمایشی تمرکز کنید. مقایسه های غلط و تمرکز صرف روی رتبه، مانع از رسیدن شما به اهدافتان میشود.

بهترین زمان شرکت در کنکور آزمایشی

داوطلبان باید بدانند دانش اموزانی که در موسسات مختلف در ازمون های بعد از عید نظیر ازمون های جامع، شرکت میکنند؛ بالاترین نتیجه را کسب میکنند؛ زیرا کلیه ی مباحث کنکور در این ازمونها آورده شده است و جامعه اماری بیشتری در آن حضور دارند پس لطفا در چنین ازمون هایی شرکت کنید.

چند نکته طلایی برای تحلیل آزمون

درخصوص تحلیل آزمون با نکات زیر اشنا شوید:

- هر یک از تست های غلط زده و یا نزده را در تحلیل ازمون، مجددا بررسی کنید و جواب دهید.

- برای تحلیل آزمون در پی کشف راه حل های جذاب باشید.

- درصورت اشتباه جواب دادن تست یا سوالی بید مجددا آن مبحث را مرور کنید.

- دفترچه کوچک و جدایی را برای نوشتن نکات ریز و مهم داشته باشید.

- تست هایی که ارزش بالای محتوایی دارند را تفکیک کنید و آن ها را در دفتر جداگانه ای بنویسید.

ویژگی های یک آزمون آزمایشی مناسب,بهترین کنکور آزمایشی,کنکور آزمایشییکی از جنبه های کنکور آزمایشی اینست که دانش آموزان درک درستی از عملکرد خود داشته باشند

ویژگی های یک آزمون آزمایشی مناسب

داوطلبان باید برای شرکت در یک آزمون آزمایشی، سایر فاکتور های یک ازمون را به غیر از تحقیق و کسب اطلاعات لازم در رابطه با مؤسسه برگزار کننده آزمون، مورد بررسی قرار دهند. لذا ویژگی های یک آزمون آزمایشی خوب عبارتست از:

> سوالات یک آزمون آزمایشی خوب توسط برترین اساتید دانشگاهی و کنکوری طراحی میشود.

> یک آزمون آزمایشی خوب برای تمامی سوالات، پاسخ نامه تشریحی جامع دارد.

> یک آزمون آزمایشی خوب، از پرجمعیت ترین جامعه آماری شرکت کنندگان برخوردار می باشد.

> یک آزمون آزمایشی خوب در محیطی برگزار میشود که شبیه به محیط کنکور است.

> یک آزمون آزمایشی خوب، کارنامه ی تحلیلی نظیر بررسی عملکرد داوطلب در هر درس و رتبه، تراز داوطلب و تخمین رتبه کنکور به صورت احتمالی را صادر میکند.

فواید شرکت در کنکور آزمایشی

فواید شرکت در آزمون آزمایشی به شرح زیر میباشد :

>> شرکت در آزمون آزمایشی باعث ایجاد برنامه ریزی جامع برای مطالعه داوطلب میشود.

>> یکی از فواید شرکت در آزمون آزمایشی، سنجش و ارزیابی مباحث مطالعه شده است.

>> شما با شرکت در آزمون آزمایشی می توانید از نقاط ضعف و قوت خود مطلع شوید.

>> شرکت در آزمون آزمایشی، داوطلب را برای مواجهه با کنکور آماده میکند.

>> تمرین مهارت مدیریت زمان کنکور، از دیگر مزایای شرکت در آزمون آزمایشی به شمار می رود.

>> شما با شرکت در آزمون آزمایشی می توانید بر تمامی مباحث کنکور، مسلط شوید.

>> شرکت در آزمون آزمایشی به شما کمک می کند تا با انواع سوالات کنکوری آشنایی پیدا کنید.

>> از دیگر مزایای شرکت در آزمون آزمایشی، رقابت با سایر داوطلبان است.

>> با شرکت در آزمون آزمایشی می توانید شرایط جلسه کنکور اصلی را شبیه سازی کنید.

>> شرکت در آزمون آزمایشی باعث میشود که میزان پیشرفت در هر آزمون را نسبت به ازمون قبلی خود ارزیابی کنید.

سطح سوالات آزمون آزمایشی,کنکور آزمایشی چیست,ویژگی های یک آزمون آزمایشی مناسبکنکور آزمایشی ابزار مناسبی برای گزینش افراد برای ظرفیت های محدود هستند

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 12
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
ویژه سرپوش