پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۱۱:۵۸ - ۳۰ آبان ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۸۲۷۵۸
آموزش و پرورش

۷۰ درصد دانش‌آموزان مدارس استعداد درخشان به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند!

مهاجرت دانش آموزان نخبه,فرار مغزها از ایران
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: سیستم آموزشی معیوب ما، بیش از آنکه برای آینده کشور نیرو تربیت کند به مرکز تربیت نیرو برای کشورهای بیگانه تبدیل شده است.

از هر ۱۰ دانش‌آموز نخبه، ۷ نفر در ایران نمی‌ماند!

به گزارش ایسنا، مهدی عسگری با اشاره به پایین آمدن سن خروج و آمار مهاجرت دانش‌آموزان مدارس سمپاد یا همان استعدادهای درخشان گفت: با توجه به آمارهای منتشر شده حدود ۷۰ درصد از فارغ‌التحصیلان این مدارس به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند و تنها ۳۰ درصد آنان در داخل کشور می‌مانند که این آمار تکان‌دهنده، نشانه‌ وجود اشکالات ساختاری و بی‌برنامگی در حفظ استعدادهای میهن است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس مهاجرت رتبه‌های برتر کنکور، المپیادها و استعدادهای برتر علمی را غفلتی از سوی مسئولان و مدیران وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و بنیاد نخبگان دانست و افزود: متاسفانه در بازه زمانی ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۰ در گروه علوم ریاضی به طور میانگین ۵۹ درصد و گروه تحصیلی علوم تجربی حدود ۳۰ درصد از مشمولان تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان از کشور خارج شده‌اند و این روند در سال‌های اخیر شتاب بیشتری به خودگرفته است.

رئیس فراکسیون دیپلماسی اقتصادی ادامه داد: بررسی وضعیت خروج از کشور در میان آمار تجمیعی رتبه‌های یک تا هزار کنکور سراسری در کلیه رشته‌های تحصیلی نشان می‌دهد که تقریبا ۵۹ درصد برگزیدگانی که از کشور خارج می‌شوند از گروه تحصیلی علوم ریاضی و فنی هستند.

عسگری به وضعیت کلی خروج و ماندگاری رتبه‌های برتر کنکور در خارج از کشور اشاره کرد و گفت: تعداد دانشجویان ایرانی در خارج از کشور از تراز ۱۹ هزار دانشجو در سال ۲۰۰۳ به تراز ۵۶ هزار دانشجو در سال ۲۰۱۸ رسیده است.

وی با تأکید بر بیانات اخیر رهبر حکیم انقلاب در دیدار با نخبگان و ابراز گلایه‌مندی ایشان در خصوص تشویق نخبگان از سوی برخی دانشگاه‌ها به خروج از کشور، به بخشی از این بیانات اشاره کرد: «در بعضی از دانشگاه‌ها عناصری هستند که جوان نخبه را تشویق می‌کنند به ترک کشور، من صریح می‌گویم این خیانت است، این خیانت است، این دشمنی با کشور است، دوستی با آن جوان هم نیست.»

رئیس فراکسیون دیپلماسی اقتصادی با اشاره به بخش مذکور از سخنان رهبر حکیم انقلاب گفت: هرگونه مانع‌تراشی، عدم حمایت، بی‌توجهی و بی برنامگی در مسیر حفظ نخبگان جفای به آینده کشور است تا چه رسد به تشویق نخبگان به مهاجرت، که خیانت صریح به وطن تلقی می‌شود، باید موانع و دافعه‌های موجود از جمله بی‌ثباتی در تصمیم‌گیری، تبعیض و نابرابری و بی‌عدالتی را در این مسیر شناسایی و در صدد برطرف کردن آن‌ها اقدام کرد.

ایران به مرکز تربیت نیرو برای کشورهای بیگانه تبدیل شده است

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد افزود: سیستم آموزشی معیوب ما، بیش از آنکه برای آینده کشور نیرو تربیت کند به مرکز تربیت نیرو برای کشورهای بیگانه تبدیل شده است؛ بذرهای پرارزش بومی را مبتنی بر الگوی توسعه غربی پرورش می‌دهیم تا برای بهره‌برداری در آن‌سوی مرزها آماده شوند و این یک هشدار خطرناک نسبت به سیستم آموزشی موجود از مدرسه تا دانشگاه است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: نظام آموزشی ما در واقع، ملغمه‌ای است که در متد و جهت‌گیری، تقلیدی و ترجمه‌ای بوده و بیش از آنکه دغدغه‌ آن، حل مسائل و معضلات کشور باشد خروجی آن به ممالک غربی انتفاع می‌رساند، این مشکل چندان به افراد یا فارغ‌التحصیلان مربوط نمی‌شود بلکه نشانگر عیب و نقص موجود در سیستم آموزشی ناکارآمد کشور است که نیاز به رسیدگی و بازنگری بنیادین و جدی دارد.

عسگری به تغییرات اساسی در فضای تحصیلی، حمایت از طرح‌ها، اشتغال و خدمت سربازی برای ترغیب نخبگان به ماندن در کشور اشاره کرد و گفت: خروج منابع انسانی که مهمترین سرمایه کشور محسوب می‌شود قطعا اثرات زیانباری در رشد و پیشرفت کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی، علمی و اجتماعی خواهد گذاشت و بدیهی است که باید زمینه‌ استفاده از ظرفیت‌ سرمایه‌های انسانی و اجرایی شدن طرح‌ها و ایده‌های کاربردی آن‌ها را فراهم کرد.

وی در پایان گفت: رعایت شایسته سالاری در انتصاب افراد در مشاغل علمی، مدیریتی و حاکمیتی و بهبود امنیت شغلی از جمله برنامه‌ریزی‌هایی است که باید در بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی ریاست جمهوری به آن رسیدگی شود. همچنین وزارت آموزش و پرورش به عنوان بنیادی‌ترین محور پرورش نسل آتی در کشور محسوب می‌شود که قطعا حضور وزیری دغدغه‌مند می‌تواند به کاهش آمار مهاجرت و خروج دانش‌آموزان مستعد و نخبه کشور کمک شایانی کند.

  • 12
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
والله منم بودم بخواهندمن روباکله میرفتم کوکارکومسکن کواشتغال کوارزونی کوعدم پارتی بازی وشایسته سالاری
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
ویژه سرپوش