شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۱۲:۱۳ - ۲۵ آذر ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۹۲۵۱۶
آموزش و پرورش

قانون رتبه بندی مغلمان از ۳۱ شهریور ماه سال جاری اعمال خواهد شد/ حدود ۸۰۰ هزار نفر مشمول مشمول

طرح رتبه بندی معلمان,زمان اعمال قانون رتبه بندی مغلمان
رییس کمیسیون آموزش مجلس گفت: در نظام رتبه بندی معلمان جایگاه هر معلم مشخص می شود و هر کس به میزان توانمندی و جایگاه خود حقوق دریافت می کند.

به گزارش ایرنا، «علیرضا منادی سفیدان» با اشاره به تصویب نهایی لایحه رتبه بندی معلمان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این لایحه با درخواست نمایندگان از سوی دولت تدوین شد، گفت: در این قانون جایگاه هر معلم مشخص می شود وهر کس به میزان توانمندی و جایگاه خود حقوق دریافت می کند.

به گفته نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، در این قانون هیچ معلمی کمتر از ۸ میلیون تومان حقوق نخواهد گرفت و تا ۱۶ میلیون تومان افزایش حقوق خواهیم داشت .

منادی سفیدان خروجی لایحه رتبه بندی معلمان را افزایش کیفیت کار معلمان و ارتقای منزلت آنها عنوان کرد و گفت: با اجرایی شدن این قانون، انتظار می رود مشکلات معیشتی معلمان رفع شده و کیفیت آموزش کشور که هدف غایی این لایحه بود محقق شود.

وی با بیان اینکه این لایحه از ۳۱ شهریور ماه سال جاری برای معلمان اعمال خواهد شد، گفت: این لایحه شامل فرهنگیان بازنشسته نمی شود و به معلمانی که هم اکنون مشغول فعالیت در حوزه آموزش هستند، تعلق می گیرد.

رییس کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به هجمه تبلیغاتی فضای مجازی علیه پیگیر کنندگان این لایحه گفت:در فضای مجازی برخی مدعی بودند که کمیسیون آموزش پیگیری این لایحه را به درستی انجام نمی دهد در حالی که ۹ ماه پیگیر لایحه رتبه بندی بودیم که بالاخره به سرانجام رسید.

بررسی لایحه رتبه بندی معلمان روز گذشته در مجلس شورای اسلامی پایان یافت. این لایحه در ادامه فرایند تبدیل شدن به قانون به شورای نگهبان ارسال می شود.

***

معاون آموزش و پرورش: حدود ۸۰۰ هزار نفر مشمول طرح رتبه بندی معلمان می‌شوند

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با اشاره به تصویب لایحه رتبه بندی معلمان دیروز( چهارشنبه) از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گفت: تعداد افراد مشمول این طرح در کشور حدود ۸۰۰ هزار است.

قاسم احمدی لاشکی روز پنجشنبه با بیان اینکه لایحه یادشده در هفت ماده تنظیم شد، افزود: امید است که این طرح هرچه سریعتر در شورای نگهبان هم تایید شود.

وی خاطرنشان کرد: در طرح رتبه معلمان افرادی که با دانش آموزان و مدرسه ارتباط دارند مشمول آن هستند، در ضمن بخشنامه ای که تهیه شد، حتی کسانی که معلم بودند اما به دلایلی اداره آموزش و پرورش به آنها نیاز داشت، اکنون در بخش اداری شاغل هستند را شامل می شود.

احمدی لاشکی با بیان اینکه طرح یادشده کسانی را شامل نمی شود که از بدو ورود به صورت رسمی در بخش اداری جذب شدند، افزود: از ۴۲ هزار نیروی اداری شاغل در آموزش و پرورش کشور حدود ۱۰ هزار نفر آنها کارکنان اداری هستند.

وی اضافه کرد: در ماده آخر لایحه طرح رتبه بندی معلمان تاکید شد که وزارتخانه ظرف یکماه با همراهی ۲ نماینده عضو کمیسیون آموزش تحقیقات ، نمایندگان سازمان های برنامه بودجه ، امور ادارای و استخدامی کشور آیین نامه را آماده کنند به همین منظور شخص وزیر به محض اینکه لایحه در مجلس تصویب شد دستور سریع تشکیل تهیه و تدوین آیین نامه را صادر کرد و در مدت تعیین شده از سوی قانونگذار آیین نامه آماده می شود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: آنچه اکنون در قانون آمده از ۳۱ شهریورماه سال ۱۴۰۰ طرح یادشده قابل اجراست، وزارتخانه تا پایان سال افراد مشمول را در پنج گروه شامل آموزشیار معلم ۱۰ درصد، مربی معلم ۲۵ درصد، استادیار مربی ۳۷ درصد، دانشیار معلم ۴۷ درصد و استاد معلم ۵۲ درصد تقسیم بندی و افزایش حقوق آنها منوط به تایید شورای نگهبان است.

احمدی لاشکی تصریح کرد: پس از اعمال موارد یادشده چنانچه حقوق و مزایای هریک از معلمان از ۸۰ درصد مجموع حقوق و فوق العاده هیات علمی مربی پایه یک دانشگاه تهران کمتر باشد مابه التفاوت تا سقف یادشده در احکام کارگزینی آنها درج می شود.

همچنین معاون وزیر چهارشنبه شب در نشست شورای اداری آموزش و پرورش استان یزد گفته بود که مطالبه معلمان خرید خدمت در این مجموعه چند روز گذشته در صحن علنی مجلس شورای اسلامی از سوی نمایندگان به جد بررسی و پیگیری شد.

احمدی لاشکی تعداد معلمان خرید خدمات کشور را ۲۲ هزار و ۸۲۳ نفر بیان کرد و افزود: برنامه های خوبی برای آنها تدوین شد و رییس مجلس شورای اسلامی در این زمینه دستور لازم را به دیوان محاسبات صادر کرد و به محض پاسخ دیوان محاسبات به وزارتخانه،این تصمیم اجرا می شود.

به گفته وی از مجموع بودجه عمومی سالجاری دولت ۱۳۱ هزار میلیارد تومان به آموزش و پرورش تخصیص یافت، که این عدد کمتر از ۹ درصد است در حالیکه در کشورهای توسعه یافته این رقم بیش از ۲۰ درصد است و ۹۷.۵ درصد رقم یادشده برای حقوق یک میلیون فرهنگی هزینه می‌شود، با رقم یادشده باید ۵۵۰ هزار کلاس درس ۱۱۳ هزار مدرسه درا ر کشور اداره کرد این رقم باید افزایش یابد تا بتواند در جهت کیفیت آموزش گام برداشت.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با اشاره به کمبود نیروی انسانی در این وزارتخانه بدون اشاره به تعداد آنها ،افزود: برای رفع این مشکل دنبال راهکارهایی کوتاه مدت ، میان مدت و بلندمدت هستیم.

احمدی لاشکی افزود: مسئولان کشورهایی که به آموزش و پرورش خود بها دادند، کشورشان توسعه پیدا کرد و این نهاد باید اولویت اصلی هر کشور باشد.

در سال تحصیلی جاری ۲۸۵ هزار دانش آموز در ۲ هزار و ۱۰۰ باب مدرسه ۱۱ شهرستان استان یزد مشغول به تحصیل هستند و تعداد فرهنگیان شاغل هم ۱۸ هزار نفر اعلام شد.

  • 10
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش