جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
۲۳:۱۶ - ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۰۳۱۹
آموزش و پرورش

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش:

سرانه پرورشی هر دانش آموز به اندازه یک حبه قند است

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش,سرانه پرورشی هر دانش آموز
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: متاسفانه سرانه پرورشی هر دانش آموز به اندازه یک حبه قند است.

به گزارش مهر، صادق ستاری فرد معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری عصر امروز خود که با موضوع بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ برای وزارت آموزش و پرورش گفت: بر اساس بودجه می‌توانیم برنامه‌ها و اهداف هر سازمان را رصد کرد. اصول متعددی مصداق این مطلب شده است. بودجه آن قدر مهم است که اصول متعددی در قانون اساسی برای این سند سیاسی و اجرایی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه تصور می‌کردیم با آموزش حضوری حمایت بیشتری از سازمان برنامه و بودجه را شاهد باشیم؛ گفت: متأسفانه این گونه نشد و انتظارات مدارس به نتیجه نرسید. همچنین به موضوع عدالت آموزشی بی توجهی شده است و تخصیصی از این بابت نشد.

تخصیص تنها ۲۲ هزار میلیارد از منابع رتبه بندی

وی با اشاره به موضوع رتبه بندی معلمان گفت: در این زمینه ۳۸ هزار میلیارد تومان تخصیص یافته که تنها ۲۲ هزار میلیارد تومان پرداخت شد. پاداش پایان خدمت در پانزده آذر تسویه شد و از این جهت سازمان برنامه و بودجه همکاری داشته است؛ اما گلایه ما عدم پرداخت اعتبارات برای تحقق برنامه‌های کیفی وزارت آموزش و پرورش بوده است.

ستاری فرد با بیان اینکه با کسری بودجه هزار و پانصد میلیارد تومانی مواجه هستیم؛ گفت: سال گذشته هم کسری بودجه داشتیم که این موضوع می‌تواند بسیاری از اهداف ما را دچار چالش کند.

وی در تشریح نقاط قوت برنامه بودجه امسال گفت: برای اجرای سند تحول بنیادین برای اولین بار یک ردیف بودجه پیش بینی شده است. این موضوع را می‌توان یکی از نقاط قوت بودجه نظام آموزشی کشور دانست که امیدواریم در مجلس عدد آن افزایش یابد که بتوانیم به اهداف خود در تحقق سند تحول بنیادین توجه شده است.

رشد هزینه‌های عمرانی وزارت اموزش و پرورش ۲۱ درصد در نظر گرفته شد

ستاری فرد با بیان اینکه در نظام آموزشی یک ردیف متفرقه برای رتبه بندی در نظر گرفتیم؛ گفت: این مسأله موجب شد تا حقوق و پرداخت رتبه بندی در هم ادغام شود. حقوق همکاران هم در شهرستان‌ها به خوبی پرداخت شد.

وی با بیان اینکه هزینه‌های عمرانی دولت برای سال آینده ۴۶ درصد رشد داشته است اما رشد هزینه‌های عمرانی وزارت اموزش و پرورش ۲۱ درصد در نظر گرفته شد، گفت: رشد اعتبارات عمرانی ۲۶ درصد بود اما بودجه عمرانی وزارت آموزش و پرورش ۳۱ درصد کمتر پیش بینی شد. بودجه سازمان نوسازی هم سی درصد کاهش یافت که این موضوع توان این سازمان در ساخت و تکمیل مدارس در همکاری با خیران مدرسه ساز را کاهش می‌دهد.

وی با بیان اینکه سهم بودجه وزارت آموزش و پرورش از بودجه کشور یازده و دو دهم درصد پیش بینی شده است؛ گفت: نسبت به لایحه سال گذشته لایحه پیشنهادی امسال افزایش پیدا کرد و سهم نظام آموزشی از بودجه عمومی از ده درصد به یازده و نیم درصد افزایش یافته است. ما هم امیدواریم سهم یازده درصدی وزارت آموزش و پرورش از بودجه عمومی در مجلس حداقل به پانزده درصد برسد.

بودجه ویژه برای مواجه با آسیب‌های اجتماعی در نظر گرفته نشده است

وی با اشاره به اینکه بودجه کانون پرورش فکری و امور پژوهشی افزایش قابل توجهی داشته است گفت: متأسفانه بودجه ویژه برای مواجه با آسیب‌های اجتماعی در نظر گرفته نشده است و اگرچه چنین ردیفی در بودجه کشور وجود دارد در بودجه وزارت آموزش و پرورش دیده نشده و باید تلاش کنیم بخشی از بودجه آسیب‌های اجتماعی به آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش اختصاص یابد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش افزود: ۳۵ هزار دانش آموز داریم که در مقطع اول متوسطه در کلاس‌های مختلط تحصیل می‌کنند آقای وزیر دستور دادند هیچ کلاس مختلط متوسطه دومی نداشته باشیم اما همچنان ۸۴۰۰ کلاس درس مقطع متوسطه اول داریم. همچنین ۴۹ هزار مدرسه نیروی خدماتی و سرایداری ندارند. نیروی سرایداری فقط نقش خدماتی ندارند؛ بابای مدرسه هستند و نقش تعلیم و تربیت دارند.

۴۰۰ هزار دانش آموز در مدارس شبانه روزی داریم

ستاری فر گفت: ۴۰۰ هزار دانش آموز در مدارس شبانه روزی داریم که به ازای هر دانش آموز روزانه فقط نوزده هزار تومان سرانه است. همچنین سرانه هر دانش آموز در امور پرورشی روزانه یک حبه قند است. اعتبارات کل فعالیت‌های پرورشی ۲۵۰ میلیارد تومان بوده که با کسر اعتبارات سازمان دانش آموزی و اتحادیه انجمن‌های اسلامی روزانه برای دانش آموزان ۱۲۵ تک تومنی است.

وی در انتقاد از تعطیلی مدارس گفت: آیا کسانی که مدارس را تعطیل می‌کنند. خساراتش را هم می‌پردازند؟ آیا آثار منفی عدم حضور دانش آموزان در مدارس را رصد می‌کنند؟ آیا کودکان که به مدرسه نمی‌روند اصلاً بیرون نمی‌روند؟

ستاری فرد در خصوص تخصیص چهل درصدی عوائد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده در سال گذشته و امسال گفت: از دو هزار میلیارد تومان مصوب فقط ۴۰ میلیارد تومان داده شد. اصولاً منطق مالیات بر ارزش افزوده همین است. از کالاهای لوکس یا افرادی که خریدار این کالاها هستند دولت مالیات بگیرد و برای افراد محروم هزینه کند. که عمدتاً عددی که از این بابت پیش بینی می‌شود با عدد محقق شده فاصله زیادی دارد.

یک درصد از اعتبارات هدفمندی یارانه‌ها برای نظام آموزشی در نظر گرفته شود

وی با اشاره به درخواست وزارت آموزش و پرورش برای تخصیص بودجه از سهم هدفمندی یارانه‌ها گفت: پیشنهاد ما این بوده است که یک درصد از اعتبارات هدفمندی یارانه‌ها برای نظام آموزشی در نظر گرفته شود که متأسفانه در لایحه پیشنهادی در نظر گرفته نشد و امیدواریم مجلس شورای اسلامی نسبت به اصلاح این موضوع اقدام کند.

معاون برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه روش برگزاری کنکور تغییر کرده است؛ گفت: برای اینکه آموزش و پرورش بتواند امنیت کنکور را حفظ کند، برای اینکه بتواند تجهیزات برقراری امنیت کنکور را فراهم کند نیازمند اعتبار بودیم اما متأسفانه نظام آموزشی برای ایجاد سوابق تحصیلی مد نظر نظام آموزشی مبتنی بر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هیچ اعتباری در نظر نگرفت تا زیرساخت‌های لازم تأمین نشود.

معوقه هشت ماهه داریم و کسری بودجه در این زمینه بسیار جدی است

وی با اشاره به اینکه ما شرمنده همکاران خرید خدمات خود هستیم؛ گفت: ما تلاش خود را کردیم و بدهی خود به این همکاران را تا خرداد ماه پرداخت نمودیم اما معوقه هشت ماهه داریم و کسری بودجه در این زمینه بسیار جدی است. از ابتدا کیک این موضوع را کم گرفتند. هزار میلیارد تومان کسری بودجه برای امسال و هزار و پانصد میلیارد تومان برای سال آینده لازم داریم.

ستاری فرد در پاسخ به این سوال که برخی از افرادی که به تازگی در نظام آموزشی استخدام شده بودند؛ در گزینش رد شدند آیا این مطلب که به دلیل تفاوت نظر سیاسی گزینش آنان به مشکل خورده است یا خیر؛ گفت: برای استخدام معلمان چهار شایستگی وجود دارد؛ حداقل شایستگی عمومی امتیاز ۱۵۰ از ۳۰۰ است. بر اساس آئین نامه اگر همکاری یکی از رتبه‌های یک تا پنج را نگیرد و بر اساس مشکلات سیاسی شایستگی‌های لازم را کسب نکند؛ بر اساس نص صریح قانون قادر به تمدید همکاری با وی نیستم.

بودجه‌ای برای شیر مدارس در نظر گرفته نشد

وی در پاسخ به این سوال که چرا هیچ ردیفی برای شیر مدارس در نظر گرفته نشد؛ گفت: متأسفانه علی رغم پیشنهاد ما هیچ بودجه‌ای برای شیر مدارس در نظر گرفته نشد. هزینه شیر مدارس و تغذیه دانش آموزان علی رغم اینکه این مطلب در تحقق عدالت تربیتی و نصیب آموزشی برابر اثر گذار است؛ پرداخت نشد.

ستاری فرد به استخدام جدید معلمان اشاره کرد و افزود: روش جدیدی برای استخدام و جذب نیروهای با کیفیت دنبال خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم برای سال آینده حتماً آزمون استخدامی داشته باشیم.

وی ادامه داد: پیشنهاداتی وجود دارد اما هنوز جلسات متعددی با سازمان اداری استخدامی در این خصوص در حال انجام است که سرآغاز تحولاتی در زمینه شناسایی و جذب نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش باشد.

سرانه دانش آموزان دو هزار تومان است

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که سرانه روزانه هر دانش آموز چقدر است؛ گفت: ۴.۹۰۰ میلیارد تومان بودجه کل نظام آموزشی برای شانزده میلیون دانش آموز است که اگر تقسیم بر تعداد دانش‌آموزان و تعداد روزهای حضور آنان در مدرسه کنیم سرانه دانش آموزان دو هزار تومان خواهد بود.

ستاری فرد گفت: این عدد با احتساب دانش آموزان شبانه روزی و دانش آموزان حاضر در مناطق محروم است. مشخص است که سرانه آموزشی بسیار کم است و ما از این بابت به مسئولان سازمان برنامه و بودجه بارها اعلام کردیم که عدد سرانه افزایش یابد.

اما و اگر در بازگشایی مدارس در روزهای پنجشنبه و جمعه

ستاری فرد در پاسخ به این سوال که آیا اعتبار لازم برای فعالیت مدارس در روزهای پنجشنبه و جمعه در نظر گرفته شده است یا خیر گفت: بازگشایی مدارس و فعالیت مدارس در روزهای پنجشنبه و جمعه و شیفت بعد از ظهر مستلزم توجه ویژه سازمان برنامه و بودجه و نهادهایی است که این روزها مشغول تحصیل کردن مدارس هستند؛ امیدواریم عزیزانی که مدارس را تعطیل می‌کنند موضوع حقوق دانش آموزان حقوق آموزشی و تربیتی آنان را هم مد نظر قرار دهد تا ما را گرفتار این مسئله نکنند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا نگاه به نظام آموزشی در بودجه کلی بوده و به صورت جزئی به آن نگاه نشد گفت: در ماده ۶۹ قانون برنامه ششم توسعه وزارت ارتباطات مکلف است اقداماتی را در این جهت انجام دهد باید از وزارت ارتباطات در این خصوص سوال کرد اما توجه جدی به اجرای ماده ۶۹ قانون برنامه ششم نشده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: پیشنهاد ما این است که با توجه به درآمد خوبی که وزارت ارتباطات از محل درآمدهای حاصل از حقوق شبکه که ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است با توجه به تکلیفی هم که در خصوص عدالت آموزشی دارند؛ بحث هوشمندسازی و بحث آموزش مجازی را دنبال کند.

ستاری فر گفت: پیشنهاد ما به مجلس این بوده است که از محل درآمدهای حقوق شبکه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای اجرای ماده ۶۹ منابعی را در اختیار آموزش و پرورش قرار دهند تا نسبت به ارتقای زیرساخت‌های آموزش مجازی و بسته عدالت تربیتی اقداماتی را بتوانیم انجام دهیم و شبکه شاد و شبکه رشد فرصت‌های خوبی هستند که بتوان از آموزش مجازی به عنوان بخش مکمل نه به عنوان جایگزین آموزش حضوری استفاده کرد.

بودجه‌ای که تربیت محور نیست

ستاری فرد با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان از بودجه پیشنهادی راضی نیستیم؛ گفت: این بودجه تربیت محور و دانش آموز محور نیست و توجهی به مدارس ندارد؛ امیدواریم در اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، سازمان برنامه و بودجه برای موضوعات تربیتی دانش آموزان و برای موضوع جذب بازماندگان از تحصیل و بسط عدالت تربیتی که توجه به دانش آموزان مستعد به مناطق محروم و حضور آنان در المپیادهای علمی است اعتبارات لازم را در نظر بگیرد و اعتبارات لازم پیش‌بینی شود تا بتوانیم شاهد اتفاقات خوبی در آموزش و پرورش کشور باشیم اما آنچه که در بودجه وجود دارد این موارد توجهی بی توجهی شده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که وزارت آموزش و پرورش نسبت به تخلفات مدارس در زمینه سرویس مدارس چه اقداماتی را انجام خواهد داد؛ گفت: ما متولی ایاب و ذهاب دانش آموزان و حمل و نقل برای آنان نیستیم.

وی ادامه داد: شهرداری موظف است وظایف خود را به درستی انجام دهد؛ ایاب و ذهاب دانش آموزان جز موارد مربوط به شهرداری و پیمانکاران این نهاد است؛ من اطلاعات دقیقی در خصوص افزایش قیمت‌ها و عملکرد بدون ضابطه سرویس‌های مدارس ندارم.

ستاری فر گفت: البته تخلفات توسط ادارات کل آموزش و پرورش شهرها و مناطق پیگیری می‌شود اما به طور کلی آموزش و پرورش نباید نسبت به موضوعاتی که وظیفه‌ای نسبت به آنها ندارد ورود پیدا کند.

  • 19
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X