چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
۱۳:۲۸ - ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۰۱۵
آموزش و پرورش

فرونشست، ۴۰ مدرسه را در اصفهان تهدید می‌کند

تهدید مدارس اصفهان به دلیل فرونشست,فرونشست در اصفهان
مدیرکل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس استان اصفهان با اعلام اینکه در اصفهان با بحران فرونشست مواجه هستیم که به ساختمان‌های مدارس آسیب‌هایی وارد کرده است، گفت: حدود ۴٠ مدرسه در اصفهان درگیر فرونشست هستند، اکنون ناحیه ۵ از نظر فرونشست بحرانی‌تر است.

به گزارش ایسنا، مجید نسیمی در نشست خبری با اصحاب رسانه، با اشاره به وجود ۲ راه اعتبارات دولتی و کمک خیران ویژه نوسازی و تجهیز مدارس، اظهار کرد: در سال گذشته برای تحقق شعار سال، اقدامی ویژه مبنی بر هدف‌گذاری برای ساخت هنرستان در جوار صنعت انجام و برای هدف مذکور جلساتی برگزار و تفاهم‌نامه‌هایی منعقد شد. از ۳۱ تفاهم‌نامه‌ای که میان خیران و مجموعه آموزش و پرورش به ثبت رسید، حدود ۲ پروژه ساخته، ۸ پروژه در حال اجرا و ۱٠ پروژه نیز در حال برنامه‌ریزی است.  

وی با اشاره به موانع طرح ساخت هنرستان در جوار صنعت، افزود: کارخانه‌ها خارج از شهر قرار دارند و بر این اساس ساخت کارخانه در جوار صنعت نیازمند برنامه‌ای از سمت آموزش و پرورش است که در این راستا ما آمادگی لازم را داریم.  همچنین بخشی از اعتبارات برای مردمی‌سازی از کمک‌های مردمی است که در این راستا در سال ۱۴٠۱، ۱۴٠ تفاهم‌نامه با اعتباری بالغ بر ۷۸٠ میلیارد تومان توسط خیران تصویب شد. نیاز اعتباری ما از دولت ۲ هزار میلیارد تومان است‌، اما با وجود محدودیت‌ها پروژه‌ها اولویت‌بندی می‌شود، همچنین با سفر ریاست جمهوری، ۲٠٠ میلیارد برای ۲ سال تصویب و به‌طور کامل محقق شد، اما این، نیازی که مد نظر داریم را تامین نمی‌کندـ 

مدیرکل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس استان اصفهان درمورد رویکردهای این اداره در اجرای توافقنامه‌ها، توضیح داد: با توجه به اولویت تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در انعقاد توافق‌نامه‌های جدید سعی می‌کنیم که سهم خیران ۱٠٠ درصد باشد و یا اجازه بدهند مابقی اعتبارات از دیگر خیران تامین شود که بر این اساس در سال ۱۴٠٠، سهم خیران ۶۱ درصد بوده که در ۱۴٠۱ به حدود ۸٠ درصد رسیده است. البته مشارکت شوراهای شهر و روستا اقدامی ویژه و قابل توجه بود و در این راستا ۱۳ تفاهم‌نامه در سال قبل منعقد شد. در سال گذشته با از هزار و ۵٠٠ خیر مدرسه‌ساز ۲٠٠ نفر را بانوان تشکیل دادند.  

وی با اشاره به تامین فضا و عدالت آموزشی، خاطرنشان کرد: تشکیل قرارگاه جهادی در دو بخش آموزشی و رفع نیازهای آموزشی از جمله اقدامات انجام شده که در این راستا احداث ۱۳ پروژه از محل اعتبارات محرومیت‌زدایی رقم خورده است، ۴۵ تفاهم‌نامه نیز خاص مناطق کمتر برخوردار در شهرستان‌های مختلف استان با تعهد ۲۹٠ میلیارد تومان است.  

نسیمی در خصوص اقدامات حوزه توزیع تجهیزات مدارس در مناطق محروم، اعلام کرد: در این راستا ۷٠٠ کیت آموزشی در مدارس ابتدایی مناطق محروم توزیع شد، همچنین برای نیازسنجی واقعی، با همت و پیگیری‌های مجمع خیران سامانه مکان‌یابی و اطلس نیازها احداث و پس از بارگذاری اطلاعات از این سامانه به‌صورت کارشناسی و دقیق به بهره‌برداری خواهد رسید.  

وی ادامه داد: در سال گذشته اقدامی ویژه برای تامین تجهیزات خاص هنرستانی رقم خورد، در موضوع استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی ۲۵٠ مدرسه با ۲ هزار و ۱۷ کلاس درس با اعتباری بالغ بر ۸۹ میلیارد تومان استاندارسازی شده و در حال حاضر ۸۲.۲ درصد کلاس‌ها از تجهیرات استاندار گرمایشی استفاده می‌کنند و مابقی تا ۲ سال آینده انجام خواهد شد.  

مدیرکل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس استان اصفهان درمورد دانش‌آموزان با نیازهای ویژه، گفت: ۴ پروژه دست‌های مهربان برای بیماران اوتیسم، پروژه مهرآفرین، مدرسه ویژه ناشنوایان و مدرسه استثنایی در فلاورجان از جمله اقدامات انجام شده برای دانش‌آموزان با نیازهای ویژه است.

وی درخصوص وضعیت فعلی مدارس سنگی و کانکسی اعلام کرد: در طرح شهید دانش‌آموز رضا پناهی بر مدارس کانکسی که تعداد دانش‌آموزان آن‌ها بیش از ۱٠ نفر است متمرکز شدیم و در اصفهان ۷ مدرسه با ۱٠۶ کلاس را در این طرح داشتیم که تعدادی از آن انجام شد و ما بقی تا مهر تکمیل و تحویل خواهد شد. در اصفهان با بحران فرونشست مواجه هستیم که به ساختمان‌های مدارس آسیب‌هایی وارد کرد.

نسیمی با اعلام اینکه حدود ۴٠ مدرسه در اصفهان درگیر فرونشست هستند، تصریح کرد: البته ۳۲ مدرسه در دستورکار قرار گرفت تا از محل اعتبارات دولتی، مشارکت خیران و مولدسازی بازسازی شوند. پیش‌بینی‌مان برای این طرح اعتباری بالغ ۴٠٠ میلیارد بود که ۸٠ میلیارد تومان آن توسط دولت اختصاص یافته و ۲٠ مدرسه در دستورکار مرحله اول است و تلاش بر این است برای مهر آینده تکمیل و تحویل شود.  

وی با تاکید بر اینکه چالش مهم ما مدارس فرسوده و تخریبی و نبود یا کمبود فضای آموزشی در مناطقی که جمعیت جدید ساکن هستند، است، ادامه داد: اکنون ناحیه ۵ از نظر فرونشست بحرانی‌تر است و بر همین اساس بیشتر تمرکز بر این ناحیه بوده و ۵ پروژه را به‌طور هم‌زمان شروع کردیم و تلاش این است مدارس در سه نوبت نشوند.

مدیرکل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس استان اصفهان با اشاره به مدارس خاص اتباع، گفت: به جز چند مورد محدود، مدارس خاص اتباع نداریم اما با وقایع سال قبل افغانستان، تعداد زیادی دانش‌آموز به استان وارد شدند که مدیریت شد.  

وی در خاتمه درباره وضعیت مدرسه حلبیان، تاکید کرد: توافق شده با مشارکت خیران، احیای مدرسه در دستورکار قرار بگیرد و در صورت امکان، بخشی از آن که آثار تاریخی نیست نیز بازسازی شود.  

  • 9
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش