۰۹:۲۸ - ۱۲ آبان ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۸۰۲۹۱۸
آموزش و پرورش

گزارشی از تنبیه بدنی دانش‌آموزان در مدارس کشور

تنبیه دانش‌آموزان,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش

هنوز دو ماهی از باز شدن مدارس نگذشته است که خبر تنبیه دانش‌آموزان به سرتیتر خبرها بازگشته است. تنبیه بدنی دانش‌آموزان مدرسه‌ای در بوشهر با کابل، تنبیه دانش آموز شهرستان جم با خط کش و تنبیه دانش‌آموز زنجانی که از ناحیه صورت؛ بینی و گوش دچار آسیب شده است، نمونه‌های از این خشونت است.

 

آن طور که مادر دانش آموز زنجانی در گفتگو با رسانه‌ها ادعا کرده است، تنبیه این دانش‌آموز فقط به خاطر افتادن کتاب وی از روی نیمکت که باعث ایجاد سروصدا شده بود، صورت گرفته است. معلم به خاطر ایجاد سروصدا به دانش‌آموز سیلی می‌زند و وقتی دانش‌آموز با گریه می‌گوید «من کاری نکرده‌ام»، این موضوع موجب خشم معلم و ضرب و شتم دانش‌آموز توسط وی می‌شود.

 

در سال‌های قبل نیز«پاره شدن پرده گوش دانش‌‌آموزی بر اثر تنبیه معلم در شهر شوش» به یکی از بمب‌های خبری در رسانه‌ها تبدیل شد؛ دانش‌آموزی ۱۲ساله هنگامی که در صف صبحگاه مدرسه از همکلاسی خود خواسته بود جایش را با او عوض کند از سوی ناظم مدرسه با نواختن سیلی تنبیه شد و طبق تائید پزشک متخصص پرده گوش سمت راستش پاره شد. 

 

این موارد تنها چند مورد از کتک کاری در مدارس کشور است که به مدد شبکه‌های اجتماعی رسانه‌ای شده است موارد بی‌شماری از این دست در پستوی کلاس‌ها در مناطق دور افتاده هر روزه اتفاق می‌افتتد که حتی خبرش به بیرون درز نمی‌کند و در همان کلاس دفن می‌شود.

 

زمان زیادی از زمانی که آموزش و سواد آموزی با رنج و تنبیه‌ بدنی گره خورده بود نگذشته است. در سال‌های دور مکتب خانه‌ها به مثابه شکنجه‌گاه‌ها وظیفه داشتند شاگردان را با زور چوب و فلک باسواد کنند و در این راه از هیچ تنبهی فرو گذار نبودند. به موازات گذشت زمان تنبیه‌ها نیز به روز شد و شیوه‌های جدید تنبیه جای خود را با شیوه‌های قدیمی عوض کرد. در نسل‌های بعدی تنبیه چوب فلک جای خود را به تنبیه‌هایی مانند گذاشتن خودکار لای انگشتان و کتک خوردن با خط کش، کابل یا طناب عوض کرد. در حافظه تاریخی اغلب ما تجربه تنبه‌های مشابهی است.برخی از ما شاید با خاطرات دردناک‌تری از این تنبیه‌ها درگیر باشیم که بر اثر آن‌ها بغض کرده‌ایم، گریه کرده‌ایم و یا با وجود تحمل همه فشارها خم به ابرو نیاوردیم تا غرورمان جلوی هم‌کلاسی‌هایمان نشکند!

 

پس از تصویب و ابلاغ آئین‌نامه اجرایی جدید مدارس در سال ۱۳۷۹و ممنوعیت هر نوع تنبیه بدنی دانش‌آموز توسط کادر مدرسه در آن، از میزان این تنبیه‌ها کاسته شد. تغییر نگاه به مسئله آموزش، آگاه‌سازی والدین و همین‌طور به روی کار آمدن معلم‌های جوان‌تر بر روی کاهش تنبیه‌های بدنی تاثیر زیادی داشت. با این وجود، همچنان از گوشه و کنار خبرها و تصاویری دست به دست در جامعه منتشر می‌شود که نشان می‌دهد، هنوز هم تنبیه بدنی در بسیاری از مدارس ایران باقی است. گویی این داستان تمامی ندارد. 

 

بندهای قانونی ممنوعیت تنبیه بدنی دانش‌آموزان

 این در حالی است که بر اساس آیین‌نامه انضباطی مدارس، هرگونه تنبیه، توهین و تعیین تکالیف اضافی برای دانش‌آموزان غیرقانونی است. به عبارت دیگر مطابق ماده ۷۷ آیین‌نامه انضباطی مدارس، «اعمال هرگونه تنبیه از قبیل اهانت، تنبیه بدنی و تعیین تکالیف درسی جهت تنبیه ممنوع است» اما برای برخورد با تخلفات احتمالی دانش‌آموزان، قانون سلسله مراتبی را بر اساس اصول تربیتی تعیین کرده است که برای تنبیه دانش‌آموزان باید به آن توجه شود.

لازم به ذکر است که بر اساس ماده ۷۴ این آیین‌نامه، «قصور و سهل انگاری دانش‌آموزان نسبت به انجام وظایف خود تخلف محسوب می‌شود و مدیر، شورای مدرسه، معاونان و مربیان موظف‌اند قبل از اعمال هرگونه تنبیه از وضع و موقعیت محصل آگاھی یابند و در جستجوی انگیزه و علت تخلف برآیند و نسبت به رفع آن اقدام کنند».

 

تنبیه، به حل معضل کمک نمی‌کند.

 

یک کارشناس آموزش‌وپرورش به همدلی گفت: در نظام تعلیم و تربیت به تشویق و تنبیه در کنار هم نیاز داریم اما تنبیه بدنی روشی منسوخ است که نتیجه عکس را به دنبال دارد. ضمن این ‌که لازم است به این نکته توجه شود که تنبیه بدنی در واقع آموزش خشونت و ترویج آن در جامعه است.

 

«علی قدمی» با بیان این که میزان خطا در جامعه معلمان و همچنین آمار تخلفات اداری در آموزش و پرورش به نسبت سایر قشرها و دستگاهها بسیار پایین است، افزود: متاسفانه رسانه‌ها خطای یک عده بسیار معدودی از معلمان را به حساب تمام معلمان می‌گذارند. در صورتی که خطا در قشر معلم نسبت به سایر مشاغل بسیار کمتر و حتی می‌توان گفت قابل قیاس نیست، اما خطای معلمان همیشه بزرگ نمایی می‌شود و رسانه‌ها آن را تیتر می‌کنند، در صورتی در مشاغل دیگر از جمله پزشکی خطاهای بیشتری تحت عنوان قصور پزشکی رخ می‌دهد که در موارد محدودی -مثلااگر قربانی آن یک شخصیت مطرح باشد- رسانه‌ای می‌شود. در بسیاری از مشاغل دیگر وضعیت به همین منوال است و خطاهایشان نه تنها رسانه‌ای نمی‌شود بلکه در مواردی حتی بر روی آن سرپوش گذاشته می‌شود.

 

وی افزود: من به عنوان یک معلم و فعال صنفی معلمی امیدوارم روزی تنبیه بدنی دانش‌آموزان به طور کامل در مدارس کشور پرچیده شود و ما در طول سال تحصیلی حتی شاهد یک نمونه از این نوع برخوردها با این قشر آینده ساز که در دست نهاد آموزش و پرورش امانت است، نباشیم. اما باید این موضوع را فراموش نکنیم که معلمان از مملکت دیگری و یا از آسمان نیامده‌اند. آنها هم بخشی از جامعه هستند که مانند تمام اقشار جامعه هر روز با مشکلات ریز و درشت اقتصادی، اجتماعی، خانوادگی و ... دست و پنچه نرم می‌کنند و زیر فشار زندگی کمر خم کرده‌اند.

 

بنابراین در این قشر هم مانند تمام اقشار انسان‌های پیدا می‌شود که ظرفیت یا آستانه تحمل پایین‌تری دارند، بنابراین در موارد معدودی شاهد هستیم با دانش‌آموزان برخوردهایی صورت می‌گیرد که قابل دفاع برای دستگاه آموزش و پرورش و هیچ شخص دیگری هم نیست.قدمی با بیان این که امیدوارم از صحبت‌های من دفاع از تنبیه بدنی تعبیر نشود. افزود: بدون شک تنبیه دانش‌آموزان کار نکوهیده و ناپسند است و برای جامعه معلمان و آموزش و پرورش نیز قابل هضم و قابل دفاع نیست. اما چقدر خوب بود که عملکرد سایر دستگاهها و اقشار نیز مانند معلمان عریان و روشن در ترازوی قضاوت مردم قرار می‌گرفت، بدون شک این روند می‌توانست در تصحیح رفتار غلط تمام نهادها و دستگاهها بسیار تاثیرگذار باشد.

 

در گزینش معلمان دقت شود

قدمی به شیوه استخدام معلمان اشاره کرد و افزود: تمام معلمانی که در آموزش‌‌وپرورش استخدام می‌شوند،دوره‌های تربیت معلم را طی نکرده‌اند. در بعضی اوقات معلمان حق التدریس یا قراردادی پس از طی تحصیلات دانشگاهی بدون گذراندن دوره‌‌های تربیت معلم به کلاس درس وارد شدند، این افراد به این دلیل که دوره‌های لازم را برای تربیت معلم طی نکرده‌اند، اغلب شیوه برخورد درست با دانش‌آموزان را آموزش ندیده‌اند.

وی ادامه داد:‌ اگر معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان جذب شود در طول دوران تحصیل با مهارت‌های لازم مانند روانشناسی تربیتی، روانشناسی رشد و فنون اولیه معلمی و تعلیم و تربیت آشنا می‌شوند. اما گاه شاهد بوده‌ایم که تعداد زیادی با یک مصوبه مجلس به آموزش‌وپرورش وارد شدند بدون این که آموزش‌های صحیح را دیده باشند. بدون تردید با یک دوره آموزش ضمن خدمت نمی‌توان شخصی برای شغل خطیر معلمی پرورش داد.

 

قدمی تاکید کرد:‌ لازم است گزینش معلمان علمی‌تر و تخصصی‌تر شود و در گزینش این افراد به جز صلاحیت‌های اخلاقی و اعتقادی به صلاحیت‌های عمومی و تخصصی مانند روانشناسی تربیتی توجه بیشتری شود. 

 

قدمی با بیان این که برخورد انضباطی با معلمان و مدیران حاضر در نظام آموزشی و توبیخ و تنبیه آنها که علیه دانش‌آموزان دست به خشونت می‌زنند، البته لازم و ضروری است؛ اما به ریشه‌یابی این موضوع هیچ کمکی نمی‌کند، ادامه داد: مدارس به مثابه کارخانه‌ است و دانش‌آموزان ماده‎های خامی که به این سیستم وارد می‌شوند. 

 

و در نهایت خروجی مدرسه دانش‌آموز فارغ‌التحصیل است.کجای این چرخه معیوب است که شاهد بروز این نوع مشکلات هستیم؟ آیا انتظارمان از آنچه در مدرسه می‌گذرد، مطابق با ظرفیت‌ها و واقعیات موجود است؟ 

 

وی افزود: نهادهای فرهنگی و صداوسیمای ما به‌عنوان مهم‌ترین رسانه چقدر توانسته نقش خود را درست ایفا کند؟ خانواده‌ها درباره تربیت فرزندان خود در عصر کنونی چه آموزش‌هایی دیده‌اند؟ واقعیت این است که میان ما و نسل امروز تفاوت‌های شگرفی وجود دارد. آنچه ما در خانواده گذراندیم و شیوه‌هایی تربیتی که برای والدین دانش‌آموزان به کار بسته می‌شد، امروز دیگر کارایی ندارد.»

 

 

 

 

hamdeli​daily.‎​ir
  • 19
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.5 stars from 21 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
پسر من اگهیک روز ببینم تنبیه شده از دست معلم اون معلم رو اتیش میزنم
  • 0
  • 1
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
علیرضا طلیسچی,بیوگرافی علیرضا طلیسچی,عکسهای علیرضا طلیسچی بیوگرافی علیرضا طلیسچی + عکسهای فوق‌العاده جذاب او

نام کامل: علیرضا طلیسچی

تاریخ تولد: ۷ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

فعالیت:خواننده، ترانه سرا و آهنگساز

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم عمران و لیسانس موسیقی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
آناهیتا درگاهی,بیوگرافی آناهیتا درگاهی,عکسهای آناهیتا درگاهی بیوگرافی آناهیتا درگاهی + ماجرای طلاق جنجالی‌اش

نام کامل: آناهیتا درگاهی

تاریخ تولد: ۷ بهمن ۱۳۶۵

زمینه فعالیت: نقاشی، بازیگری، تهیه کنندگی

تحصیلات: فوق لیسانس رشته نقاشی

همسر: اشکان خطیبی

همسر سابق: محمد پروین

ادامه
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌ زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌ زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید