۱۷:۱۴ - ۱۵ دي ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۰۰۳۸۹۹
آموزش و پرورش

روش عجیب سوادآموزی در کردستان؛ تحصیل ‌در نمازخانه‌های مدارس‌

مشکلات سوادآموزی در کردستان,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش
سواد آموزان کردستانی به‌دلیل کمبود کلاس و فراهم نبودن مکان مناسب در نمازخانه‌های مدارس خواندن و نوشتن یاد می‌گیرند.

به گزارش تسنیم، مشکلات اقتصادی، فرهنگی و احساس بی‌نیازی به سواد از جمله مواردی است که باعث می‌شود افراد بی‌سواد از فعالیت‌های سوادآموزی استقبال نکنند به طوری که هم‌اکنون بخشی از جامعه بیسوادان را افراد متولد سال‌های پس از انقلاب اسلامی تشکیل می‌دهند؛ از سوی دیگر نیز نبود امکانات و تجهیزات کمک آموزشی و نامناسب بودن مکان، فضا و زمان برگزاری کلاس‌ها، ثابت نبودن سکونت بی‌سوادان در یک محل یا منطقه خاص، مخالفت خانواده، خانه‌داری و بچه‌داری و مشغله کاری زیاد، دشواری و مشکلات در یادگیری و انجام محاسبات ریاضی و روخوانی قرآن، نگاه منفی نسبت به سوادآموزی و منزوی بودن بی‌سوادان در اجتماع از جمله علل عدم استقبال بی‌سوادان از برنامه‌های سوادآموزی است.

 

بررسی آمار بی‌سوادان کشور نشان می‌دهد که با وجود زحمات زیادی که برای مبارزه با بی‌سوادی طی سال‌های اخیر صورت گرفته اما متأسفانه هنوز جامعه ما با میلیون‌ها نفر بی‌سواد روبه‌روست بطوریکه در حال حاضر در استانی همچون کردستان که حدود ۲ درصد از جمعیت کشور را تشکیل داده، ۵۰ هزار نفر از جمعیت جامعه هدف ۱۰ تا ۴۹ سال بی‌سواد هستند که این آمار چندان مطلوب نیست.

 

در همین رابطه خبرنگار تسنیم پای دردودل بانوان سواد آموز و مربیان سوادآموزی در استان کردستان نشست که مشروح گفت‌وگو از نظر خوانندگان محترم می‌گذرد.

 

شیرین رضایی یکی از بانوان سنندجی که چند سالی است در نهضت سواد آموزی مشغول به تحصیل است، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم می‌گوید: از روزی که در نهضت سواد آموزی ثبت‌نام کرده‌ام و در حال تحصیل هستم بسیار خوشحالم و امیدوارم بتوانم تا هر جای که امکانش باشد در مقاطع بالاتر نیز پیشرفت داشته باشم. اما این تحقق این مهم نیاز به فراهم کردن امکانات و درک بیشتر موقعیت زنان خانه‌دار دارای فرزند از سوی مربیان سوادآموزی است که خوشبختانه با ما تعامل دارند.

 

وی افزود: به‌دلیل مشکلات اقتصادی و فرهنگی گذشته خانواده‌ها و برخی از دلایل دیگر جامعه، این موقعیت برای من فراهم نشد که بتوانم  از کودکی سواد را یاد بگیرم اما اکنون با تلاش خود و مربیان سوادآموزی توانسته‌ام حداقل سواد خواندن و نوشتن را یاد بگیرم، گرچه مشکلات بسیاری برای آمدن به نهضت دارم اما سعی می‌کنم برنامه‌ریزی داشته باشم تا بلکه بتوانم ازاین موقعیت خوب استفاده کنم.

 

یکی دیگر از بانوان سواد آموز به خبرنگار تسنیم گفت: حدود دو سال است که در نهضت سواد آموزی تحصیل می‌کنم مطالب بسیاری را یاد گرفته‌ام و خوشبختانه توانستم به عنوان دانش‌آموز برتر نیز از من تجلیل شود، علاقه بسیاری به خواندن و نوشتن دارم و قطعا تا جای که بتوانم تحصیل را ادامه می‌دهم.

 

محبوبی تصریح کرد: آدم بی‌سواد مانند آدم کور است امروزه دیگر مانند گذشته نسیت که به سواد اهمییت داده نشود حتی فرزندانمان از بی‌سوادی ما عذاب می‌کشند و ناراحت هستند بنابراین باید حتماً خواندن و نوشتن را یاد بگیریم و امیدوارم آموزش و پرورش زمینه بهتری برای حضور افراد بی‌سواد در کلاس‌های نهضت سواد آموزی فراهم کند.

 

فرشته فاتحی یکی از مربیان برتر سوادآموزی کردستان به وضعیت و فعالیت‌های نهضت سواد آموزی در سطح استان اشاره کرد و اظهار داشت: بنده به‌عنوان یک آموزش‌دهنده حدود ۱۰ سال است که فعالیت می‌کنم و خوشبختانه در این راستا بسیار موفق عمل کرده‌ام، کار یک آموزش‌دهنده بسیار سخت و طاقت‌فرسا است چراکه با قشر سنین بالا که توان یادگیری‌شان پایین است سرو کار دارد و نوع برخورد با آنها باید متفاوت باشد و موقعیت زندگی افراد در نظر گرفته شود.

 

وی گفت: متأسفانه علی‌رغم تلاش‌های فراوان اما همچنان آمار افراد بی‌سواد در استان به‌ویژه در محلات حاشیه شهر زیاد است چراکه سواد آموزان به عنوان یک اولویت و بخشی از کارهای مهم روزمره خود به حضور در کلاس‌ها و ضرورت یادگیری توجه نمی‌کنند و چون اجباری برای ماندن ندارند در نیمه سال کلاس‌ها را رها می‌کنند.

 

مربی سوادآموزی کردستان خطاب به مسئولان تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود «حضور افراد سواد آموز در کلاس‌ها اجباری کنند» و علاوه بر تدریس کتاب‌های درسی، آموزش‌های دیگر متناسب با سن و سال افراد در نظر گرفته شود چراکه این امر مهم موجب علاقه و انگیزه بیشتر سوادآموزان می‌شود.

 

وی عنوان کرد: در چند سال اخیر آموزش و پرورش یک طرح تشویقی برای سواد آموزان در نظر گرفت که در صورت یادگیری افراد و قبولی بی‌سوادان در امتحانات مبالغ تشویقی به آنها اهدا شود اما متأسفانه این طرح در استان کردستان اجرایی نشده و علی‌رغم قول‌ها و وعده‌هایی که به مردم دادیم هیچ تشویقی به کسی تعلق نگرفت و اکنون کسی به حرف‌های ما دیگر باوری ندارد، بنابراین از مسئولان آموزش و پرورش درخواست داریم به وعده‌هایشان عمل کنند.

 

شرایط تحصیل و مکان مناسب برای سواد آموزان کردستانی فراهم نیست

امجدی یکی دیگر از مربیان سوادآموزی کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: یکی از مشکلات ما نبود جایگاه و مکان مناسب برای تحصیل سواد آموزان است چراکه همیشه با کمبود کلاس مواجه هستیم و مجبوریم سواد آموزان را در نمازخانه‌های مدارس ببریم و معمولاً به دلیل نبود صندلی و نشستن روی زمین شرکت‌کنندگان گلایه‌های بسیاری مطرح می‌کنند و این زیبنده نیست که تا این حد به آنان بی‌توجهی شود.

 

وی گفت: ما مربیان سوادآموزی با کمبود امکانات و سختی‌های زیادی مواجه هستیم و انتظار داریم که حداقل حقوق و سنوات کاری برایمان محسوب شود اما متأسفانه هر چند ماه یک‌بار، حق‌الزحمه معلمان پرداخت می‌شود؛ گاهاً ۶ ماه یک بار هم حقوق مربیان سوادآموزی پرداخت شده که این وضعیت انگیزه فعالیت را از ما می‌گیرد.

 

رئیس آموزش و پرورش ناحیه یک سنندج نیز در این‌باره می‌گوید:‌‌ این شهرستان در سال ۱۳۵۵ طبق سرشماری رسمی در جامعه روستایی ۲۱ درصد باسواد داشته و در آخرین اعلام سرشماری سال ۹۵ حدود ۸۷ درصد افراد باسواد شده‌اند؛ همچنین جامعه شهری در «سال ۵۵» حدود ۵۶ درصد با سواد و در سال ۹۵ جامعه شهری به ۹۵ درصد ارتقاء پیدا کرده است و این تغییرات نشان می‌دهد که اقدامات خوبی انجام شده است.

 

سید فواد حسینی به تفکیک سطح سواد مردان و زنان اشاره کرد و افزود: شهرستان سنندج در سطح سواد مردان «سال ۵۵» حدود ۴۸ درصد و در «سال ۹۵» این نسبت به ۹۷ درصد رسیده همچنین در زمینه سطح سواد زنان نیز در «سال ۵۵» ۲۰ درصد و در «سال ۹۵»  این نسبت به ۹۱ درصد افزایش  یافته است.

 

وی گفت: شهرستان سنندج در سال ۱۳۵۵ به طور کلی طبق سرشماری رسمی ۳۵ درصد باسوادی داشته که به برکت تشکیل انقلاب اسلامی و اقدامات موثر و برنامه‌ریزی شده این میزان به ۹۴ درصد رسیده است.

 

بنابرین سوادآموزی جهش عظیمی است که فرد بی‌سواد را از یک ناآموخته ذهنی به یک آموخته ذهنی می‌رساند و برای فعالیت در اجتماع آماده می‌کند، پس از متولیان و برنامه‌ریزان سواد آموزی کشور انتظار می‌رود که با بسیج کردن کلیه امکانات و با برنامه‌ریزی اصولی و هدفمند برای سال‌های آینده در راستای ریشه‌کنی بی‌سوادی گام بردارند و امیدواریم روزی فرا برسد که این تفکر و ذهنیت در افراد بی‌سواد ایجاد شود که همه باید یبشتر یاد بگیرند و قابلیت‌هایی را که تاکنون بی‌استفاده مانده در خود شکوفا سازند.

 

 

  • 20
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.5 stars from 22 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه
پرستو صالحی,بیوگرافی پرستو صالحی,عکس‌های جدید پرستو صالحی بیوگرافی پرستو صالحی + عکس‌های جدید

نام: پرستو صالحی

نام اصلی: الهام صالحی سیاوشانی

تاریخ تولد: ۹/۹/۱۳۵۶

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگری

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته نمایش

ادامه
حافظ،زندگینامه حافظ،بیوگرافی حافظ زندگینامه حافظ + تصاویری از حافظیه

نام کامل: خواجه شمس الدين محمد بن بهاءالدّين حافظ شيرازي

محل تولد: شيراز

تاريخ تولد: ۷۲۷ قمري

تاريخ فوت: ۷۹۲ قمري

لقب: حافظ، لسان الغيب، ترجمان الاسرار، لسان العرفا و ناظم الاوليا

عنوان: شاعر

ادامه
بیوگرافی محسن چاوشی,عکس‌های جدید محسن چاوشی,محسن چاوشی بیوگرافی محسن چاوشی + عکس همسر و پسرش

نام و نام خانوادگی : محسن چاوشی حسینی

تاریخ تولد : ۸ مرداد ۱۳۵۸

محل تولد : خرمشهر

پیشه: خواننده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه‌سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۸۲

سبک: پاپ، راک، الکترونیک، ترنس، رگی و...

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید