۰۹:۳۳ - ۲۰ دي ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۰۰۵۱۸۸
آموزش و پرورش

مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری؛

سوابق تحصیلی فقط شامل نمرات امتحانات نهایی می شود

کنکور,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش
 مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش‌ و پرورش در توضیح سوابق تحصیلی گفت: باور عمومی از سوابق تحصیلی، سه سال پایانی تحصیل است حال آن که طبق مصوبه آموزش و پرورش با سازمان سنجش، سوابق تحصیلی شامل نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم است.

به گزارش ایرنا، تغییر ضوابط و چارچوب ورود به دانشگاه که از امسال پایه گذاری شد و بر اساس آن دانش آموزان می توانند با توجه به سوابق تحصیلی، ۸۵ رشته دانشگاهی را بدون آزمون انتخاب و ادامه بدهند، پرسش ها و بار فکری فراوانی برای دانش آموزان و خانواده ها به همراه داشته است. 

 

ترس از این که به دلیل قرار دادن شرط سوابق تحصیلی برای پذیرش در دانشگاه، رقابتی ناسالم برای کسب نمرات بالاتر در سوابق تحصیلی به وجود آید و بدون در نظر گرفتن عدالت میان دانش آموزان، برخوردهای صورت سلیقه ای اعمال شود. 

 

همچنین دغدغه ای که ذهن افرادی که سال های قبل دیپلم گرفته اند و نمرات مناسبی برای سوابق تحصیلی کسب نکرده و حال خود را بازمانده از کنکور ۹۸ می بینند و پرسش های دیگری که نیاز به پاسخگویی یکی از مسوولان آموزش و پرورش دارد.

 

به همین بهانه، خبرنگار علمی ایرنا به گفت و گو با «عباس سلطانیان» مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش‌وپرورش پرداخت و پاسخ این پرسش ها را از وی جویا شد.

 

**نمرات امتحانات پایه دوازدهم ملاک سوابق تحصیلی محسوب می شود

سلطانیان در این گفت و گو، با اشاره به مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر ورود به ۸۵درصد کد رشته محل‌های دانشگاهی بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری، گفت: امسال در دفترچه ثبت نام ورود به دانشگاه ها، کد رشته محل هایی که دانش آموزان متقاضی می توانند از طریق سوابق تحصیلی آن را انتخاب کنند از سوی سازمان سنجش اعلام خواهد شد.

 

وی درباره تعریف سوابق تحصیلی افزود: منظور از سوابق تحصیلی این است که دانش آموز تعدادی از دروس متوسطه را به صورت نهایی و برابر استانداردهایی که شورای عالی آموزش و پرورش مشخص می کند، امتحان داده باشد که این درس ها شامل دروس پایه دوازدهم در رشته تجربی، ریاضی، انسانی و علوم و معارف اسلامی است که بر اساس امتحانات نهایی ارزیابی می شود. 

 

سلطانیان توضیح داد: این باور که سوابق تحصیلی شامل سه سال پایانی متوسطه دوم است، اشتباه است و تنها نمرات نهایی پایه دوازدهم ملاک است هر چند دانش آموزان باید از سال های قبل خود را برای نمرات نهایی آماده کنند تا سوابق تحصیلی خوبی کسب کنند. 

 

** امکان ترمیم سوابق تحصیلی سنوات قبل، شدنی است

مدیرکل دفترآموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش‌وپرورش در پاسخ به دغدغه افرادی که سنوات قبل دیپلم گرفته اند و امسال تمایل به انتخاب رشته در دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی دارند هم اظهار داشت: شرایط جذب افراد در دانشگاه بر اساس آن چه سازمان سنجش در دفترچه اعلام می کند، انجام خواهد شد اما آن چه که به آموزش و پرورش مربوط می شود برگزاری امتحانات نهایی و اعلام نتایج و دادن آن اطلاعات به سازمان سنجش است. 

 

وی ادامه داد: در مورد افرادی هم که سنوات قبل فارغ التحصیل شده اند، شرایط ترمیم سوابق تحصیلی فراهم شده است. این بخشنامه تحت عنوان «ترمیم نمرات دروس امتحانات نهایی» است که مطابق آن دانش آموزانی که فارغ التحصیل سال ۱۳۸۴ به بعد هستند و امتحان نهایی داده اند، می توانند در یک درس یا دروسی که علاقمند هستند، نمره خود را ترمیم و ارتقاء بخشند.

 

به گفته سلطانیان، این افراد باید در یکی از نوبت های امتحان های رسمی یعنی خرداد، شهریور یا دی ماه به منطقه آموزش و پرورشی که فارغ التحصیل شده اند درخواست خود را ارایه دهند و بر اساس بخشنامه ای که به مدارس ابلاغ شده است، از این دانش آموزان امتحان گرفته می شود. 

 

بی تاثیر بودن این نمرات جدید در اصل دیپلم و معدل آن نکته ای بودکه سلطانیان بر آن تاکید کرد و گفت: این نمرات جدید فقط برای همین بحث سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ارزش دارد و به سازمان سنجش ارسال می شود و تاثیری بر مدارک دیگر از جمله معدل دیپلم ندارد. 

 

وی یادآور شد: هر دانش‌آموخته می‌تواند تنها یک‌مرتبه از این امکان استفاده کند و این امر شامل دانش‌آموزی که اکنون در حال تحصیل است نمی شود و نمی‌تواند درخواست‌ترمیم نمره بدهد.

 

**برگزاری امتحانات نهایی، مانع از اعمال سلیقه نمره ای می شود 

سلطانیان به دانش آموزان و خانواده ها نوید داد که دیگر نگران بی عدالتی در نمره دادن نباشند. وی تصریح کرد: کلمه سوابق تحصیلی شبهه برانگیز است، این که امسال تاثیر نمرات دانش آموزان، ۳۰ درصد مثبت است خود این پرسش را ایجاد می کند که نمرات این سوابق تحصیلی چگونه خواهد بود. 

 

وی افزود: تاکید می کنیم نمراتی که امتحان آن نهایی برگزار شده باشد نه داخلی مدارس و در حال حاضر آموزش و پرورش فقط در پایه آخر یعنی دوازدهم امتحان نهایی برگزار می کند. پس نمرات امتححانات نهایی پایه دوازدهم ملاک قرار می گیرد و آنان هم که سنوات قبل دیپلم گرفته اند فقط نمرات امتحانات نهایی آنان مهم است. 

 

مدیرکل دفترآموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش‌وپرورش درباره چرایی اهمیت دادن به نمرات امتحان نهایی گفت: مبنا بر امتحان های نهایی گذاشته شده است تا هیچ راهی برای بی عدالتی یا نمره دادن بی مورد پیش نیاید. امتحانات نهایی ضوابطی دارد که مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش هر سال بنا بر آن برگزار می کند. دانش آموز در حوزه امتحان می دهد و بر اساس ضوابط تعریف شده، برگه تصحیح، بازبینی و اعلام نتیجه می شود و به هیچ وجه در اختیار معلم مربوطه نیست. پس خانواده ها از این بابت خیال راحتی داشته باشند. 

 

وی در پایان این گفت و گو، درباره شرط قرار دادن سوابق تحصیلی و احتمال حذف کنکور گفت: در حال حاضر یکی از بحث های کلیدی محصلان این است که برای ادامه تحصیل و ورود به دانشگاه و موسسات آموزش عالی هر چه در توان دارند انجام دهند. پس طبیعی است که هر چقدر عمق یادگیری در دوره متوسطه بیشتر شود در امتحانات نهایی موفق تر خواهند بود.

 

در این صورت هم اهدافی که مجلس و سازمان سنجش و آموزش و پرورش برای این که کنکور از حالت امتحان صِرف دو سه ساعته خارج شود دست یافتنی تر می شود و هم این که قرار دادن شرط سوابق تحصیل، استرس دانش آموز و خانواده ها را کم می کند و ضوابط پذیرش و گزینش دانش آموز آسان تر می شود. 

 

  • 13
  • 9
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.0 stars from 22 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید