سه شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۰۱۴

مزایا و معایب تحصیل در مسکو چیست؟

تحصیل در مسکو,شرایط تحصیل در مسکو,مدرک زبان جهت تحصیل در مسکوجهت تحصیل در مسکو بطور کلی نیازی به داشتن مدرک زبان نمی باشد
کشور روسیه برای تحصیل و دریافت ویزای تحصیلی این کشور، شرایط مناسبی را مهیا کرده است. همچنین بسیاری از متقاضیان بخاطر نزدیکی روسیه با ایران برای ادامه تحصیل در خارج از کشور، جذب شده اند. با سرپوش همراه باشید تا شما را با شرایط تحصیل در مسکو آشنا کنیم.

تحصیل در مسکو

از پرجمعیت ترین شهر در قاره اروپا و یازدهمین شهر پرجمعیت در جهان می توان به مسکو اشاره کرد. باتوجه به رنکینگ بالای دانشگاه های کشور روسیه و هزینه های پائین تحصیل در روسیه، مخاطبان بسیاری به آن جذب شده اند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی مسکو

شما با مراجعه به کنسولگری روسیه در کشور خود می توانید ویزای تحصیلی روسیه را دریافت کنید. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه در ادامه آورده شده است:

> اصل و کپی پاسپورت معتبر

> دعوت نامه رسمی برای ورود به کشور روسیه( دریافت شده از یک دانشگاه معتبر)

> فرم های موردنیاز

> عکس به ابعاد ۳.۵ در ۴.۵ سانتیمتر

> تست سلامت( ایدز)

> اجازه پدر و مادر( برای افراد زیر ۱۸سال)

مدرک زبان جهت تحصیل در مسکو

ارائه مدرک زبان برای تحصیل در کشور روسیه لازم نیست ولی دانشگاه ها برای دانشجویان خارجی یک دوره یک ساله برگزار میکنند و زبان روسی را اموزش میدهند.

در دانشگاه های مسکو می توان به زبان های انگلیسی و روسی تحصیل کرد، هر چند کیفیت تحصیل به زبان روسی بر اساس برداشت های اموزشی نسبت به تحصیل در دانشکده های انگلیسی زبان، بالاتر است.

دوره پادفک

به دوره آمادگی ازمون ورودی دانشگاه های مسکو ، دوره پادفک می گویند. متقاضیان تحصیل در دانشگاه های دولتی روسیه باید حتماً در این دوره شرکت کنند. زبان روسی در میان رشته های مختلف تحصیلی پادفک، به عنوان یکی از دروس مشترک محسوب میشود. در واقع طول دوره پادفک، بسته به میزان آشنایی متقاضی مهاجرت تحصیلی تعیین میشود.

رشته تحصیلی مورد علاقه متقاضی، تأثير به سزایی در نوع دوره پادفک دارد؛ به این دلیل که دروس اختصاصی رشته آینده متقاضی در این دوره مرور می شود. 

آشنایی با زبان روسی، یکی از شروط اغلب ترم های ابتدایی دوره پادفک می باشد. متقاضی تحصیل در مسکو در این بخش با مباحثی آشنا می شود که از آن ها می توان به گرامر زبان روسی، مهارت خواندن و نوشتن به زبان روسی و مکالمه به این زبان اشاره کرد. رابطه ای میان دروس تخصصی در اثر آموزه های اصطلاحات تخصصی به زبان روسی، بوجود می آید.

تحصیل در مدارس مسکو,مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی مسکوامکان تحصیل به زبان های انگلیسی و روسی در دانشگاه های مسکو امکان پذیر میباشد

درس های اختصاصی رشته آینده متقاضی در ترم های بخش دوم آموزش داده میشود؛ به عبارتی دیگر، دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته مهندسی در آینده را دارند؛ نسبت به دانشجویان رشته پزشکی، در این بخش از دوره درس های متفاوتی را مرور می کنند. متقاضی در پایان دوره پادفک به شرکت در آزمون نهایی می پردازد؛ دانشجو میتواند در صورت کسب نمره و امتیاز حد نصاب دانشگاه، در دانشگاه های دولتی روسیه ادامه تحصیل دهد. این نکته را در نظر بگیرید که هزینه ی تحصیل در موسسات اموزش عالی دولتی، کم تر است.

تحصیل در مقاطع مختلف در مسکو

افراد براساس سن و شرایطشان میتوانند با توجه به سیستم اموزشی و کیفیت بالای دانشگاه ها و مدارس مسکو ، به تحصیل در مقاطع مختلف بپردازند. شرایط و جزییات تحصیل در هر کدام از این مقاطع، متفاوت است که در ادامه بررسی میشود:

* تحصیل در مدارس مسکو:

از پرطرفدارترین گزینه های تحصیل در روسیه می توان به تحصیل در مدارس اشاره کرد که از گزینه های مناسب محسوب میشود.

* تحصیل در مقطع کارشناسی در مسکو:

مدت زمان تحصیل در دانشگاه های مسکو در مقطع کارشناسی، ۴ تا ۵ سال است. این مقطع در موسسات اموزش عالی کمی، به زبان انگلیسی تدریس میشود اما در بیشتر دانشگاه های خصوصی روسیه می توان دوره های انگلیسی زبان را یافت.

* تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مسکو:

دانستن زبان روسی یا انگلیسی برای تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد، ضروری است. تحصیل در مسکو برای متقاضیان به شرط داشتن معدل مناسب و مدرک زبان مورد نیاز برای دانشگاه، امکانپذیر است. طول دوره ی تحصیل در مسکو در دوره کارشناسی ارشد بمدت ۲ سال میباشد و افراد، اجازه کار بدون گرفتن مجوز را در حین تحصیل در این مقطع دارند.

* تحصیل در مقطع دکتری در مسکو:

تحصیل در مسکو در دوره دکترا به دو صورت رایگان و غیر رایگان امکانپذیر است. تحصیل در مسکو به صورت رایگان اینگونه است که دانشجو مجوز اخذ بورسیه از دانشگاه را دارد، در صورتی که برای تحصیل در مسکو به صورت غیر رایگان، دانشجو، هزینه های تحصیل را بپردازد. وقتی که دانشجو مؤسسه اموزش عالی را انتخاب کرد باید به مکاتبه با گروهی از استادان بپردازد و برای آنها پروپوزالش را شرح دهد. اگر استادان بخواهند با دانشجو همکاری کنند، متقاضی میتواند از دانشگاه های مسکو پذیرش خود را بگیرد و سپس ویزای تحصیلی روسیه را دریافت کند.

متقاضی باید پس از جلب رضایت استادان راهنمای رشته مورد نظر و ارائه پروپوزال، بسته به نوع رشته ی خود، مدارک مشخصی را برای مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‎المللی ارسال کند تا کارشناسان این بخش، وضعیت تحصیلی او را بررسی کنند.

مدت زمان تحصیل در مسکو در مقطع دکتری بسته به رشته تحصیلی، ۳ تا ۵ سال زمان میبرد. در بخش اول دوره دکتری، دانشجویان به کلاس های تئوری روش تحقیق می پردازند و موقعیت خود را با شرکت در سمینارهای مختلف بین دانشگاهی( داخلی یا بین المللی) ارتقاء می دهد تا توانایی آمادگی برای بخش تحقیقی را پیدا کنند.

تحصیل رشته های پزشکی در مسکو

تحصیل در مسکو در رشته های پزشکی بمدت ۶  سال، طول می کشد در حالی که این مدت زمان برای رشته های دندانپزشکی، ۵ سال به طول می انجامد. افراد میتوانند پس از تحصیل در مسکو در ایران و کشورهای اروپایی به تحصیلات خود ادامه دهند و یا کار کنند. وزارت بهداشت، مدارک دانشگاه های مسکو را تایید کرده است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مسکو,تحصیل در مقطع کارشناسی در مسکو,تحصیل در روسیه و ویزای همراهدوره تحصیلی مسکو در مقطع کارشناسی اغلب در ۴ تا ۵ سال برنامه‌ریزی شده‌است

دانشجویان می توانند از ابتدای ژانویه تا اوایل جولای، پذیرش خود را در دانشگاه های مسکو بگیرند. دانشگاه های مسکو برای پذیرش دانشجویان به مدرک زبان نظیر ایلتس، تافل، GMAT، TCF، CAE  نیازی ندارند.

بورسیه های تحصیلی کشور روسیه

با توجه به اینکه هزینه ی تحصیل در مسکو در مقایسه با کشورهای دیگر، کمتر است؛ ولی باز هم متقاضیان می توانند بورسیه ی این کشور را دریافت کنند. ارائه ی بورسیه های تحصیلی روسیه به صورت سازمانی، دولتی و دانشگاهی است. امکان دریافت بورسیه برای افراد با داشتن رزومه مناسب و یا روند تحصیلی مناسب، فراهم است. بورسیه هایی که در کشور روسیه ارائه میشوند؛ پوشش دهنده ی همه یا قسمتی از هزینه های تحصیلی شخص هستند.

تحصیل در روسیه و ویزای همراه 

دانشجویانی که در روسیه تحصیل میکنند؛ مجوز بردن همراه( همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال و در مواقعی والدین) با خود در زمان تحصیل را دارند.

مزایای تحصیل در روسیه

مزایای تحصیل در مسکو زیاد است که در ادامه با برخی از آن ها اشنا میشوید:

> امکانات و تجهیزات بهترین دانشگاه های مسکو نظیر آزمایشگاه، لابراتوار، کتابخانه و … میباشد و دانشجویان میتوانند از تمام آنها برای مطالعات و تحقیقاتشان استفاده کنند. همچنین خوابگاه های دانشجویی مسکو از شهرت جهانی خاصی برخوردارند و به رفع تمام نیازهای زندگی دانشجویان می پردازند.

> زبان تحصیل از دیگر مزایای تحصیل در مسکو به شمار می رود. زبان بسیاری از برنامه های تحصیلی در کشور روسیه به انگلیسی میباشد و دانشجویان بین المللی از نظر زبانی، مشکلی ندارند. همچنین دانشگاه های این کشور، دوره های اموزش زبان روسی را با هزینه ای مناسب برگزار می کنند.

> از مهم ترین مزیت تحصیل در مسکو می توان به مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل در این کشور اشاره کرد. دانشجویان میتوانند تحصیلات خود را با پرداخت کم ترین هزینه در این کشور ادامه دهند.

معایب تحصیل در مسکو

- تحصیل در مسکو علاوه بر مزایایی که دارد؛ دارای یک مشکل بزرگ برای دانشجویان بین المللی می باشد. شرایط تحصیل و زندگی در مسکو به خاطر دمای زیر صفر درجه روسیه، سخت است. اگرچه ساختمان ها و وسایل حمل و نقل عمومی با وجود به روز ترین تجهیزات گرمایشی، همواره در دمایی مناسب قرار دارند اما تحمل چنین شرایطی سخت است.

- دوری از خانواده، دوستان و آشنایان، از دیگر معایب تحصیل در مسکو به شمار می رود.

- فرهنگ روسها غنی و خوب است اما برخورد آن ها با خارجی ها محتاطانه است.

- از دیگر معایب تحصیل در مسکو می توان به تحصیل به زبان بیگانه روسی اشاره کرد ( اگر امکان تحصیل در رشته ای به زبان انگلیسی وجود داشته باشد شهریه آن گرانتر از زبان روسی است).

تحصیل در روسیه و ویزای همراه,تحصیل در مسکو,مزایای تحصیل در روسیهمهمترین مزیت تحصیل در مسکو ، مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل در این کشور است

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 11
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
جرمی دوکو بیوگرافی جرمی دوکو فوتبالیست تازه نفس

تاریخ تولد: ۲۷ می ۲۰۰۲

محل تولد: آنتورپ، بلژیک

حرفه: فوتبالیست

باشگاه کنونی: منچستر سیتی، تیم ملی بلژیک

پست: مهاجم

ادامه
صدیقه وسمقی بیوگرافی صدیقه وسمقی فعال سیاسی اجتماعی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۰

محل تولد: تهران

محل زندگی: ایران

حرفه: شاعر، نویسنده، مترجم، اسلام‌پژوه، حقوق‌دان، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی، استاد دانشگاه

تحصیلات: دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی در دانشگاه تهران

آثار: «زن، فقه، اسلام» - «حتماً راهی هست» و …

ادامه
جوزف جان تامسون زندگینامه جوزف جان تامسون

تاریخ تولد: منچستر، منچستر بزرگ

محل تولد: ۳۰ اوت ۱۹۴۰

ملیت: بریتانایی

حرفه: فیزیکدان

شهرت: مدل تامسون، کشف الکترون و ایزوتوپ، پراکندگی تامسون، طیف‌سنجی جرمی، کار بر روی خواص الکتریکی گازها

محل تحصیل: دانشگاه منچستر، دانشگاه کمبریج

ادامه
احسان قائم مقامی بیوگرافی احسان قائم مقامی اولین استاد بزرگ شطرنج ایران

تاریخ تولد: ۲۰ مرداد ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عنوان: استاد شطرنج ایران

بهترین ریتنیگ: ۲۶۸۹

رنکینگ: ۳۸۷

ادامه
ویژه سرپوش