جمعه ۰۸ مرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۰۹

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در سوئد چیست؟

تحصیل در سوئد,شرایط تحصیل در سوئد,ادامه تحصیل در سوئدتحصیل در سوئد برای دانشجویان اروپایی رایگان می باشد
یکی از کشورهای پیشرو در تکنولوژی و دارای سیستم آموزشی به روز دنیا، کشور سوئد میباشد که برای افرادیکه قصد تحصیل در سوئد و کار یا زندگی در این کشور را دارند، فرصت بسیار مناسبی را فراهم آورده است. دانشگاه‏ های سوئد میزبان دانشجویان بین المللی است.

تحصیل در سوئد

برای تحصیل در خارج از کشور، انتخاب مکان امکان دارد بزرگ ترين تصمیم زندگی شما باشد. از این جهت ، هر چیزی مرتبط به این تصمیم، باید به صورت جدی مورد بررسی قرار گیرد. کشور سوئد  محبوب برای تحصیل کشوری فوق العاده است. میان پیشتازان جهانی این کشور در آموزش عالی قرار دارد و بخشی از شهرتش را مدیون سیستم آموزش مستقلش است که در آن زمان کمتری به آموزش از طریق مربیان و زمان بیشتری به مطالعه ی گروهی و مستقل اختصاص داده شده است. آموزش عالی سوئد، برای پرورش مهارت های فردی همراه با آزادی و مسئولیت پذیری گزینه ای عالی می باشد. تعداد دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های سوئد در حال تحصیل می باشند، روز به روز در حال افزایش است. از عوامل اشتیاق مهاجران برای تحصیل در سوئد می توان به اخذ ویزای همراه به صورت هم زمان اشاره کرد.

ویزای تحصیل در سوئد,تحصیل در سوئد,ادامه تحصیل در سوئد دکتریبعد از پایان تحصیل در سوئد با ۴ سال کار کردن در سوئد می توانید اقامت دائم کشور سوئد را اخذ کنید

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از سوئد

در دانشگاه های سوئد بخشی از دانشجویان بین المللی در حال حاضر ایرانیان هستند به علت اینکه در بیش تر موارد این کشور علاوه بر خود دانشجو ویزای همراه را برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال نیز صادر می کند. پذیرش از دانشگاه های سوئد نه خیلی دشوار است ونه ساده و باید مدارک متعددی ارسال شود. مهم ترین مدارک برای اخذ پذیرش و تحصیل در سوئد شامل موارد زیر هستند:

* رزومه فرد یا CV که شامل دستاوردهای تحصیلی و غیر تحصیلی شخص است

* ترجمه رسمی تمامی مدارکی که در رزومه به اخذ آنها اشاره شده از جمله مدرک تحصیلی

* ترجمه رسمی ریز نمرات مقطع پیشین

* مدرک زبان سوئدی یا انگلیسی

* توصیه نامه

* انگیزه نامه

شرایط تحصیل رایگان در سوئد

یکی از شروط راه یافتن به دانشگاه های سوئد، ارائه مدرک زبان نیز میباشد ولی اشخاصی که مدرک زبان ندارند می توانند در دوره های زبان در کشور سوئد ثبت نام کنند که طول دوره معمولاً ۶ ماه میباشد و قبولی شخص در دانشگاه به صورت مشروط تا زمان اخذ مدرک زبان می باشد. تا سال ۲۰۱۱ میلادی دانشگاه های سوئد برای دانشجویان بین المللی رایگان بودند ولی دانشگاه ها این امتیاز را پس از سال ۲۰۱۱ حذف کردند و در حال حاضر تحصیل در سوئد نیاز به تقبل هزینه دارد.

با وجود این که دانشجویان در طول دوران دانشجویی اجازه کار را دارند و برای این امر ویزای دانشجویی کافی است ولی نکته مهم اینست که یافتن کار دانشجویی مستلزم دانستن زبان سوئدی میباشد که همین موضوع برای اشخاص، یافتن کار را سخت می کند. پس توصیه می شود اشخاصی که در حین تحصیل در سوئد، قصد کار را دارند اول باید در حد مطلوبی زبان سوئدی را بیاموزند.

تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی,تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد,تحصیل در سوئدبرای تحصیل در سوئد در مقطع دکترا می توانید بورسیه کامل تحصیلی شوید

بورسیه تحصیلی سوئد

راه های مختلفی برای تأمین کمک هزینه و یا بورس تحصیلی برای دانشجویان کشور سوئد وجود دارد. دانشجویان ایرانی تنها میتوانند از بورس های تحصیلی یا اسکالرشیپ های دانشگاه محل تحصیل خود برای تحصیل در سوئد بهره مند شوند درحالیکه به عنوان مثال دانشجویان عضو اتحادیه اروپا میتوانند از بورسیه های دولت سوئد یا برخی سازمان ها استفاده کنند.

تحصیل در سوئد در مقاطع مختلف

مقاطعی که امکان تحصیل در آن ها برای دانشجویان بین المللی وجود دارد ، شامل دوره های لیسانس، فوق لیسانس، دکترا و فوق دکترا می باشد. در بعضی از دانشگاه ‏ها علاوه بر تمامی مقاطع دانشگاهی، دوره های آموزشی یک ساله – مانند دوره زبان انگلیسی – برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته می شود. در برترین دانشگاه های سوئد، دوره زبان انگلیسی برگزار می شود و دروازه ای برای ورود به دیگر رشته های دانشگاهیست. در ادامه با تحصیل در سوئد در مقاطع مختلف آشنا شوید:

> تحصیل در سوئد در مدارس:

تحصیل در سوئد شبیه دیگر کشورهای اروپایی برای کلیه کودکان از سن ۷ تا ۱۶ سالگی اجباری میباشد که تحصیل برای دانش آموزان در صورت انتخاب مدارس دولتی رایگان محاسبه می گردد. البته اتباع خارجی تنها مجوز تحصیل در مدارس خصوصی و یا بین المللی سوئد را دارند. در سوئد، دوره ابتدایی به سه مرحله دبستان، متوسطه اول و متوسطه دوم تقسیم می شود. دوره ابتدایی در ادامه با مقطع دبیرستان دنبال می شود که البته اجباری نمی باشد. اکثر دانش آموزان برای این که بتوانند در آینده شغل های خوبی کسب کنند، تحصیلات دبیرستان خود را انجام می دهند.

مدارس دولتی سوئد، خدماتی را برای شهروندان و افردی که اقامت دائم در این کشور دارند، ارائه می دهند. اداره ی این مدارس برعهده ی شهرداری منطقه ایست که در آن واقع شده اند و برای تامین هزینه های خود از محل مالیات بر بودجه استفاده می کنند. ازاین رو دانش آموزان برای ثبت نام و هزینه های تحصیل نباید مبلغی را به مدرسه پرداخت نمایند. کودکان به صورت خودکار در مدارس عمومی منطقه خود در سن ۷ سالگی ثبت نام می شوند. برای کودکان تا پایه نهم و تا سن ۱۶ سالگی تحصیل در سوئد در مدرسه ابتدایی اجباری می باشد. مدارس خصوصی سوئد نیز توسط کمک های محلی شهرداری ها تامین می شود ولی با این حال مدارس خصوصی مجوز دریافت کمک های مالی را نیز دارند. مدارس خصوصی با همدیگر در رقابت هستند و والدین حق انتخاب ثبت نام فرزندانشان در مدرسه ی دلخواه را دارند.

تحصیل در سوئد,مزایای تحصیل در سوئد,معایب تحصیل در سوئدبرای تحصیل در سوئد نیز دانشجویان می توانند همسر و فرزندان خود را همراه ببرند

>> تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی:

دوره تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی شبیه دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، بمدت ۴ سال طول میکشد. تعداد واحدهای این مقطع تحصیلی ۱۸۰ واحد می باشد. دانشجویان در هر سال قادر خواهند بود تا ۶۰ واحد درسی را پشت سر بگذارند، در صورتیکه اینچنین باشد بازه زمانی تحصیل در سوئد به ۳ سال کاهش پیدا می کند.

در کشور سوئد بسیاری از رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می شود و سوئد یکی از معدود کشورهای غیر انگلیسی زبان است که موقعیت های بسیار زیادی را در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است. دانشجویان در صورت انتخاب دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی باید هزینه های تحصیل در این کشور را بپردازند. لازم بذکر است تحصیل در سوئد  با زبان سوئدی رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه ندارد.

>> تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد:

دانشجویانی که مدرک لیسانس و یا معادل آنرا داشته باشند، برای اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس میتوانند اقدام کنند. برای این کار باید مدرک زبان ارائه نمایند. طول دوره تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد یکسال می باشد. برای اخذ ویزای سوئد، گپ تحصیلی سوئد چندان مهم نیست و برای تحصیل در سوئد با داشتن گپ سنی متعارف و قابل توجیه میتوان اقدام نمود و در این کشور محدودیت سنی تحصیل وجود ندارد.

شما میتوانید در زمان ارائه درخواست در ۴ رشته متفاوت، درخواست پذیرش در دانشگاههای سوئد را ارسال نمائید. درخواست پذیرش برای ترم سپتامبر می بایست در ماه ژانویه ارائه گردد و نتیجه آن در ماه مارس نیز اعلام میگردد. همچنین دانشجویان بطور تمام وقت میتوانند در این کشور کار کنند البته توجه کنید که حدود ۴۰ ساعت در هفته را باید برای انجام امور تحصیلی نظیر مطالعه، شرکت در سمینارها و کنفرانس ها و فعالیت های آموزشی اختصاص دهند.

تحصیل در سوئد در مقطع دکترا,تحصیل در سوئد,هزینه تحصیل در سوئدتحصیل در سوئد یکی از راه های مهاجرت به این کشور می باشد

>> تحصیل در سوئد در مقطع دکترا:

تحصیل در سوئد در مقطع دکترا عمدتاً مبتنی بر تحقیق است. در واقع در سوئد، یک دانشجوی دکترا باید بیشتر وقت خود را در مورد پایان نامه، صرف تحقیقات کند. طول دوره دکتری در سوئد حداقل ۴ سال می باشد. روش تدریس در مقطع دکترا در مقایسه با برنامه های آموزشی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار متفاوت است. فردیکه خواهان تحصیل در سوئد در مقطع دکترا است باید در ابتدا سوپروایزر خود را طبق طرح مطالعاتی اش انتخاب کند.

در مدت زمان تحصیل در سوئد در مقطع دکترا باید ۲ سوپروایزر انتخاب کنید که یکی از آن ها وظیفه نظارت در حوزه های علوم انسانی و برخی از پروژه های علوم اجتماعی را دارد و دیگری سرپرستی پروژه های فناوری و مهندسی را بر عهده دارد. دانشجویان مقطع دکترا، حقوق ماهیانه خود را از استاد راهنما یا سوپروایزر خود دریافت می نمایند و ملزم به پرداخت شهریه نیستند.

تمرکز اصلی در مقطع دکترا بر روی پایان نامه قرار دارد و در مقطع دکترا تمامی پایان نامه ها باید به صورت عمومی دفاع شوند. حتی امکان اجرای عملی طرح ارائه شده در بعضی بخش ها توسط دانشجو نیز وجود دارد. یکی از پیش نیازهای تحصیل در سوئد در مقطع دکترا ارائه مدرک زبان انگلیسی است. البته لزوم یادگیری زبان سوئدی نیز وجود دارد به علت این که ممکن است به خاطر فعالیت در سمینارها و فرآیندهای مطالعاتی موردنیاز قرار گیرد.

ساختار درسی متفاوت سوئد

یکی از وجوه تفاوت ساختار درسی کشور سوئد،  نظام آموزشی این کشور است، برخلاف سایر کشورها که در طول یک ترم چند درس گذرانده می شود، در سوئد یک درس باید در بازه ی چند هفته ای در یک مدت زمان مشخص گذرانده شود و امتحان آن درس پس از اتمام درس برگزار خواهد شد. درس جدید، بعد از امتحان شروع می شود. به عنوان مثال در طول یک ترم ۲۰ هفته ای، ممکن است در ۵ هفته  ۴ درس را بگذرانید. در عوض برای تحصیل در سوئد در برخی برنامه های خاص، ممکن است که همزمان مجبور شوید چند درس را بگذرانید و از شما در پایان ترم آزمون گرفته شود.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از سوئد,تحصیل در سوئد در مدارس,تحصیل در سوئدبرای تحصیل در سوئد، دانشجویان باید در ابتدا برای اخذ پذیرش و پس از آن به سفارت مراجعه کنند

امکان کار دانشجویی در سوئد

یکی از مزایای تحصیل در سوئد، مجوز کار دانشجویی می باشد. در کشور سوئد بعنوان دانشجو و با ویزای کار، متقاضی مجوز دارد به صورت نامحدود کار کند. هیچ­ گونه محدودیت زمانی برای کار در این نوع ویزا از طرف دولت سوئد در نظر گرفته نشده است. چنانچه قصد دارید ویزای دانشجویی خود را به ویزای کار تبدیل کنید، توجه کنید که حداقل باید ۳۰ واحد درسی از واحدهای رشتۀ تحصیلی خود را با موفقیت گذرانده باشید تا اداره مهاجرت با درخواست شما جهت تبدیل ویزا موافقت کند. در صورتی که در سوئد ویزای کار و مجوز کارکردن را نداشته باشید، در مقطع کارشناسی میتوانید تنها ۱۰ ساعت در هفته و در مقطع کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت در هفته، کار پاره وقت داشته باشید.

هزینه های تحصیل در سوئد

سوئد از کشورهای مرفه اروپای شمالی به شمار می رود. هزینه های زندگی و تحصیل در سوئد با توجه به معیارهای اروپایی چندان گران نیست. علاوه بر این ، بورس و کمک هزینه تحصیلی بسیار زیادی وجود دارد که متقاضیان از آنها می توانند برای کاهش هزینه های خود استفاده کنند. اما به هر حال ، هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد براساس معیارهای اروپای شمالی تعیین می شود که به هر حال منطقه گران تری از کشورهای قفقاز یا هند و ترکیه محسوب می شود. از طرف دیگر در این کشور، کیفیت تحصیل بسیار بالا بوده و مدارک متقاضیان قابل مقایسه با کشورهای دیگر نیستند. هزینه تحصیل در رشته های مختلف دانشگاه های سوئد تفاوت قابل توجهی با هم دارد.

تحصیل در سوئد,تحصیل در سوئد در مدارس,تحصیل در سوئد رایگانهزینه های تحصیل در سوئد با توجه به رشته تحصیلی شخص متغیر است

مزایای تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد مزایای بسیاری دارد که تعدادی از آنها عبارتست از:

۱. تنوع برنامه های آموزشی در دانشگاه های سوئد

۲. امکان دریافت بورس تحصیلی در سوئد

۳. امکان یافتن کار بعد از تحصیل در دانشگاه ها سوئد

۴. عدم نیاز به یادگیری زبان سوئدی برای تحصیل در سوئد

۵. داشتن اجازه کار حین تحصیل در سوئد

۶. رفاه حین تحصیل در سوئد

۷. یادگیری مهارت های بین فرهنگی حین تحصیل در سوئد

معایب تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد همواره مورد استقبال ایرانی ها واقع شده است، ولی معایبی نیز بهمراه دارد که به چند مورد از انها می پردازیم:

- دوره های محدود انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی

- اقامت در سوئد از معایب تحصیل در سوئد

- هزینه بالای تحصیل از معایب تحصیل در سوئد

- یادگیری زبان سخت سوئدی

شرایط تحصیل در سوئد,تحصیل در سوئد,ادامه تحصیل در سوئدتحصیل در سوئد برای همه افراد بین ۷ تا ۱۶ سال اجباری می باشد

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 14
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
 سرخیو راموس,بیوگرافی سرخیو راموس,زندگینامه سرخیو راموس بیوگرافی سرخیو راموس و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۳۰ مارس ۱۹۸۶

زادگاه: کاماس، Flag of Spain.svg اسپانیا

قد:۱ ٬ ۸۳ متر

پُست: دفاع راست و دفاع وسط

ملیت:اسپانیایی

ادامه
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
خسرو پرویز و شیرین,بیوگرافی خسرو پرویز,خسرو پرویز زندگینامه خسرو پرویز پادشاه ساسانی ایران

زاده:۵۷۰ م.

ملیت:ایرانی

دین و مذهب:مزدیسنا

خاندان:خاندان ساسان

درگذشته:فوریهٔ ۶۲۸ م.

ادامه
نظریۀ موج توماس یانگ,نظریه توماس یانگ,زندگی نامه توماس یانگ زندگینامه توماس یانگ فیزیکدان معروف قرن هجدهم و نوزدهم (+ تصاویر)

زاده: ۱۳ ژوئن ۱۷۷۳

زادگاه: میلورتون، سامرست،  انگلستان

درگذشت: ۱۰ مهٔ ۱۸۲۹ 

دین: کواکر

ملیت: انگلستانی

ادامه
سرنا ویلیامز,بیوگرافی سرنا ویلیامز,سرنا ویلیامز تنیسور بیوگرافی سرنا ویلیامز تنیسور مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۲۶ سپتامبر ۱۹۸۱ ‏

زادگاه:سگینو، میشیگان،  ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

پیشه:تنیسور  آمریکایی

قد:۱٫۷۵ متر

ادامه
عکس های شخصی جواد نکونام,جواد نکونام و همسرش,فرزند جواد نکونام بیوگرافی جواد نکونام مربی معروف فوتبال کشور (+ تصاویر)

محل تولد:شهر ری

تاریخ تولد:۱۶ شهریور ماه ۱۳۵۹

پست:هافبک

فعالیت فعلی:سرمربی نساجی مازندران

ملیت:ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش