جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰
۱۲:۵۹ - ۲۲ تير ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۴۱۸۴۵
اخبار کنکور و آزمون ها

آیا کنکور تا سال ۱۴۰۲ سامان خواهد یافت؟

کنکور,ساماندهی کنکور
مواردی اخیرا به منظور ساماندهی کنکور سراسری از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده که زمان اجرای آن ها دو سال دیگر اعلام شده است؛ حال سوال این است آیا با این مصوبات، کنکور بالاخره در سال ۱۴۰۲ روی خوش به کنکوری ها نشان خواهد داد؟

به گزارش  ایرنا،" کنکور"، کلید واژه ای است که این روزها به پرکاربردترین کلمه در رسانه ها تبدیل شده است و قطع به یقین یکی از دغدغه های خانواده هایی است که فرزندان کنکوری دارند.

کنکوری که به زعم قُدَما گفته می شود از سال ۱۳۴۸ در ایران برگزار می شود و پیشینه ای تاریخی در کشور ما دارد؛ غولی که با بیش از نیم قرن قدمت در کشور، ملاک سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به دانشگاه است.

به روایتی دیگر، اولین تجربه ها در برگزاری کنکور به سال های ۱۳۱۷ تا ۱۳۳۷ از طریق برگزاری مجزای آزمون های ورودی توسط دانشکده های وقت کشور برمی گردد. با افزایش تعداد داوطلبان، اولین بار در سال ۱۳۴۱ ورود به دانشگاه ها از طریق یک آزمون نیمه متمرکز شکل گرفت.

کنکور از همان سال ورود به ایران، استرس و اضطراب را با خود بهمراه آورد و تا به الان که در آستانه قرن ۱۴۰۰ هستیم، کنکور و نگرانی هایش ۱۲ ماه سال تنور دغدغه های نوجوانان و جوانان کشور را داغ تر می کند.

در تمام این سالها مسئولان به زعم خود به دنبال کاهش بار اضطراب و نگرانی خانواده ها و تسهیل ورود داوطلبان به دانشگاه بوده و هستند ولی سنجش و پذیرش برای ورود به دانشگاهی که باید از حداقل های علمی برخوردار بود، کار راحتی نیست. رقابت و یک سال از همه تفریحات دوران جوانی کاستن برای قبولی در بهترین رشته ها و نشستن بر صندلی دوره روزانه برترین دانشگاه های کشور، نیازمند حضور تمام قد در کنکور است.

کنکور,ساماندهی کنکور

کنکوری ها به ویژه در دهه های ۶۰ و ۷۰ که کنکور چند مرحله ای بود باید از هفت خوان این آزمون چند ساعته و نفس گیر گذر می کردند و در اواسط دهه ۹۰ آن هم با کش و قوس فراوان بالاخره، مسئولان وقت تصمیم گرفتند با ورود" پذیرش بدون آزمون" به جَرگه کنکور، آبی بر آتش دل کنکوری ها بریزند؛ ولی این کافی نبود.

این روزها کنکور بیش از سال های مشابه خود بر سر زبان ها افتاده است، فارغ از اینکه آزمون سراسری پنجاه و یکم در روزهای ۹ تا ۱۲ تیر ماه برگزار شد و بیش از یک میلیون داوطلب را به عرصه رقابت کشاند، تصمیم گیری برای برگزاری کنکوری راحت تر و حرفه ای تر، موضوع داغ نشست های وزارتخانه های علوم و بهداشت و البته نهاد بالادستی این وزارتخانه ها یعنی شورای عالی انقلاب فرهنگی شده است.

روی خوش شورای عالی انقلاب فرهنگی به کنکور

پس از پیروزی انقلاب، شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان مرجع تعیین و تصویب سیاست های علمی و فرهنگی در کشور، از سال ۱۳۶۳ با مصوبه ای در مورد طرح سهمیه بندی ایثارگران و سطح بندی مناطق به موضوعات مختلف مربوط به سنجش و پذیرش ورود کرد و در ادامه، در سال های بعد تا به امروز سیاست های مختلفی ناظر بر ضوابط گزینش دانشجو را به تصویب رساند.

با این حال، شورای عالی انقلاب فرهنگی به حق در ۲ سال گذشته مسوولانه و دغدغه مند، پرونده کنکور را روی میز خود گستراند و پای همه مسئولان آموزش عالی و آموزش و پرورش را به جلسات چند ساعته باز کرد تا کنکوری های سال ۱۴۰۲ بعد از سال ها بعنوان اولین گروه، آزمونی آسان تر و مطمئن تر پیشرو داشته باشند.

ولی سؤال اینجاست که با مصوبات یک ماه گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی، کنکور سراسری با گذراندن پیچ و خم های پرفراز و نشیب، سرانجام در سال ۱۴۰۲ روی خوش خود را به متقاضیانش نشان می دهد.

کنکور,ساماندهی کنکور

در ادامه به مهمترین مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی که در چند هفته اخیر برای متقاضیان ورود به دانشگاه ها در نظر گرفته شد، اشاره می شود.

مصوبه نخست؛ کاهش سهم نمرات کنکور در پذیرش دانشجویان

در آزمون سراسری ۱۴۰۲ سهم آموزش و پرورش به لحاظ سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و سهم کنکور سراسری ۴۰ درصد خواهد بود.

مصوبه دوم؛ افزایش سهم دروس تخصصی در کنکور

از سال ۱۴۰۲ کنکور سراسری مختص دروس تخصصی می شود و دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل خواهد شد؛ بر این اساس، در سوابق تحصیلی، دروس عمومی و دروس تخصصی مورد سنجش قرار می گیرد و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی خواهد بود.

مصوبه سوم؛ برگزاری ۲ کنکور در سال

یکی از مصوبات مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی که بار زیادی از نگرانی داوطلبان ورود به دانشگاه را کم میکند ، برگزاری ۲ کنکور در سال است که این مصوبه هم از سال ۱۴۰۲ اجرا می شود.

مصوبه چهارم؛ اعتبار ۲ ساله نتایج کنکورها

شورای عالی انقلاب فرهنگی این تصمیم را هم برای کنکوری ها گرفت که نتایج آزمون تا ۲ سال اعتبار داشته باشد و دانش آموزان بتوانند از نتایج آن تا ۲ سال استفاده کنند.

مصوبه پنجم؛ اختصاص حد نصاب برای معدل

از این به بعد دانشگاه های کشور میتوانند یک حد نصاب برای معدل بگذارند و طبق آن مشخص کنند تا چه معدلی را پذیرش می کنند؛ اگر معدل داوطلب از میزان مشخص پائین تر باشد، این اختیار به دانشگاه ها داده می شود که داوطلب را پذیرش نکنند.

سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مورد گفته بود که با این رویکرد، اضطراب زدایی از جامعه داوطلبان کنکور به خصوص رشته های پرمتقاضی صورت می گیرد و سنجش داوطلبان نیز با عمق بیشتری انجام می شود.

مصوبه ششم؛ ساماندهی سهمیه ها در پذیرش ۱۴۰۲

سهمیه ها در گذر سال های عمر کنکور همیشه یکی از تعیین کننده ترین مراحل در پذیرش داوطلبان کنکور و محل انتقاد رسانه ها شناخته می شوند. در سال های گذشته برخی از سهمیه ها را شورای عالی انقلاب فرهنگی و تعدادی دیگر را مجلس شورای اسلامی به تصویب رسانده است.

با این حال ساماندهی این سهمیه ها و اعمال آن در کنکور ۱۴۰۲ نیازمند بررسی ۶ ماهه ای است که عاملی درباره آن گفته است:ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور طی ۶ ماه سیاست های مربوط به سهمیه ها را جمع بندی و نهایی سازی کرده و برای تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی تقدیم کند تا پذیرش از طریق کنکور در دانشگاه ها در سال ۱۴۰۲ بر مبنای این مصوبه درباره سهمیه ها اجرا شود.

کنکور,ساماندهی کنکور

چرا تغییر کنکور مهم شد؟

به گزارش ایرنا، خانواده دانش آموزان و کنکوری ها، چالش های متفاوتی با آموزش فرزندان خود دارند؛ از نادیده گرفته شدن برخی جنبه های سطوح یادگیری در مدارس مانند به یاد سپردن، فهمیدن و به کارگیری مطالب گرفته تا بی انگیزگی معلمان نسبت به آموزش اصولی دانش آموزان، بی انگیزگی دانش آموزان نسبت به آموزش های رسمی و گرایش به کلاس های کنکور، به نگرانی خانواده ها افزوده است.

از سوی دیگر، به جان خریدن هزینه های عجیب موسسات کنکوری، ضربه سنگینی به سبد اقتصادی خانواده کنکوری ها وارد نموده است و گاه با خانواده هایی مواجه می شویم که امکان پرداختن هزینه های سنگین شرکت فرزندان در آزمون های پرهزینه آزمایشی را ندارند.

شوق ورود به دانشگاه و ایجاد فشار برخی خانواده ها روی فرزندشان از روی چشم و هم چشمی یا هر دلیل دیگری، بیشتر از آنکه بر کنکور جامه ای فاخر بپوشاند، گریبان دانش آموزان و خانواده ها را گرفته است که باید برای رفع آن هر چه زودتر چاره اندیشی می شد.

پیگیری های خبرنگار ایرنا از سازمان سنجش آموزش کشور حاکی از آن است که اجرای این مصوبات ابتدا باید از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ارگان های متولی کنکور نظیر وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین آموزش و پرورش ابلاغ شود تا آزمون ۱۴۰۲ طبق این مصوبات امکان برگزاری داشته باشد.

تغییرات مهم کنکور از سال ۱۴۰۲ میتواند گذر از پل صعب العبور وارد شدن به دانشگاه را برای کنکوری ها راحت تر سازد و کوله بار علمی آنها را در بدو ورود به دانشگاه ها سنگین تر کند.

  • 15
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ما هواتنگ,بیوگرافی ما هواتنگ,زندگینامه ما هواتنگ زندگینامه ما هواتنگ رئیس شرکت اینترنتی چینی تنسنت (+ تصاویر)

زاده:۲۹ اکتبر ۱۹۷۱

زادگاه:گوانگ دونگ، چین

ملیت:چینی

محل تحصیل:دانشگاه شنژن

پیشه:رئیس هیئت مدیره تنسنت

ادامه
بیوگرافی سعید چنگیزیان,سعید چنگیزیان و همسرش الهام کردا,فیلم های سعید چنگیزیان بیوگرافی سعید چنگیزیان بازیگر تئاتر و سینمای کشور (+ تصاویر همسرش)

زاده: ۲۲ آذر ۱۳۵۶

محل تولد: سمنان

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی تئاتر

وضعیت تاهل: متاهل

سال های فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

ادامه
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
ثریا قاسمی و همسرش,مادر ثریا قاسمی,بیوگرافی ثریا قاسمی بیوگرافی ثریا قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد:۲۸ آذر ۱۳۱۹

زادگاه:تهران

حرفه:بازیگر و دوبلور

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
ویژه سرپوش