سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
۱۷:۵۱ - ۰۷ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۰۷۳۷
اخبار کنکور و آزمون ها

ماراتن آزمون سراسری ۱۴۰۲ از فردا کلید می‌خورد

چهار تغییر مهم کنکور ۱۴۰۲؛ از حذف دروس عمومی تا تاثیر قطعی سوابق تحصیلی

کنکور,کنکور 1402
چهار تغییر مهم کنکور ۱۴۰۲ شامل «حذف دروس عمومی»،« تاثیر قطعی سوابق تحصیلی»، «حذف زیرگروه ها» و «برگزاری دو بار در سال» است که امسال برای اولین بار اجرا می شود و ثبت نام مرحله اول کنکور از فردا ۸ آبان آغاز می شود.

در تیر امسال، پس از ابلاغ مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط رییس جمهور، جدیدترین تغییرات برای کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ مطرح شد. چهار تغییر مهم در کنکور ۱۴۰۲ شامل «حذف دروس عمومی»، «تاثیر قطعی سوابق تحصیلی»، «حذف زیرگروه ها» و «برگزاری دو بار در سال» است که امسال برای نخستین بار اجرا می شود.

بر این اساس پذیرش کنکور ۱۴۰۲ در مهر ۱۴۰۲ صورت می گیرد. دو نوبت برگزاری آزمون یکی در سال ۱۴۰۱ خواهد بود و دیگری در سال ۱۴۰۲ برگزار می شود. نوبت اول کنکور سراسری ۱۴۰۲ در روزهای ۲۹ و ۳۰ دی ۱۴۰۱ برگزار می شود. ثبت نام برای این نوبت از آزمون در روزهای ۸ تا ۱۴ آبان ۱۴۰۱ انجام می گیرد.

در نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ یعنی صبح روز ۲۹ دی آزمون گروه علوم تجربی و در بعدازظهر آن آزمون گروه زبان های خارجی و در صبح روز ۳۰ دی آزمون گروه علوم انسانی و گروه علوم ریاضی و در بعدازظهر آن آزمون گروه هنر برگزار خواهد شد.

نوبت دوم کنکور سراسری ۱۴۰۲ در روزهای ۱۴ و ۱۵ تیر ۱۴۰۲ برگزار می شود و ثبت نام برای این نوبت از آزمون در روزهای ۱۵ تا ۲۱ فروردین ماه ۱۴۰۲ انجام می شود.

در نوبت دوم کنکور ۱۴۰۲، صبح روز ۱۴ تیر آزمون گروه های علوم انسانی و علوم ریاضی و فنی و در بعد از ظهر آن آزمون گروه هنر و در صبح روز ۱۵ تیر آزمون گروه علوم تجربی و در بعدازظهر آن آزمون گروه زبان های خارجی برگزار خواهد شد.

اما کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ یک تغییر مهم دیگر هم در پیش رو دارد و آن افزایش سهم سوابق تحصیلی و تأثیر آن به صورت قطعی در کنکور است. این موضوع پیش از این از سوی عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تشریح شده بود. او گفته بود: «در کنکور سال ۱۴۰۲ قید کرده ایم که نمره کنکور داوطلبان تحت تأثیر سوابق تحصیلی بالا یا پائین می رود. یعنی اگر سوابق تحصیلی خوب باشد با نمره کنکور تجمیع می شود و اثر قطعی دارد و بالا می رود اما اگر سوابق تحصیلی خوب نباشد، نمره کل پایین می آید. هر دو جنبه اش وجود دارد.»

رئیس سازمان سنجش گفته بود: «سوابق تحصیلی و نمره آزمون، نمره کل کنکور را می سازد این نمره کل می تواند با تأثیر بالا شانس قبولی داوطلب را بیشتر و با تأثیر پایین، شانس قبولی را کمتر کند. داوطلبان باید توجه داشته باشند هم به سوابق تحصیلی و هم به نمره آزمون باید توجه کنند.»

حسن مروتی، معاون امور آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور نیز پیشتر درخصوص تغییرات آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ و زمان دقیق برگزاری کنکور سراسری به پانا گفته بود: «کنکور برای پذیرش در سال ۱۴۰۲ در دو نوبت برگزار می شود. آزمون نوبت اول روز پنجشنبه ۲۹ و جمعه ۳۰ دی ماه سال جاری برگزار می شود. صبح روز پنج شنبه آزمون گروه آزمایشی تجربی و عصر پنج شنبه نیز آزمون گروه آزمایشی زبان های خارجی برگزار می شود. صبح روز جمعه ۳۰ دی ماه نیز آزمون گروه های آزمایشی علوم انسانی و ریاضی و عصر جمعه نیز آزمون گروه آزمایشی هنر برگزار می شود. ثبت نام نوبت اول آزمون طی روزهای ۸ تا ۱۴ آبان ماه سال جاری انجام می شود و نتایج نوبت اول آزمون نیز در دهه دوم اسفند ماه سال ۱۴۰۱ اعلام خواهد شد.»

مروتی درخصوص زمان برگزاری نوبت دوم آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ نیز گفته بود: «نوبت دوم آزمون نیز روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۱۴ و ۱۵ تیرماه سال ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد. صبح روز چهارشنبه ۱۴ تیرماه ۱۴۰۲ آزمون گروه های آزمایشی انسانی و ریاضی برگزار می شود و عصر همان روز نیز آزمون گروه هنر برگزار خواهد شد. صبح روز پنج شنبه ۱۵ تیرماه سال ۱۴۰۲ آزمون گروه تجربی و عصر همان روز هم آزمون گروه آزمایشی زبان های خارجی برگزار می شود. ثبت نام نوبت دوم آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ نیز در تاریخ ۱۵ تا ۲۱ فروردین ماه سال ۱۴۰۲ انجام خواهد شد.»

او در پاسخ به این سوال که آیا همه داوطلبان کنکور می توانند هر دو نوبت آزمون را شرکت کنند، گفته بود: «بله می توانند هر دو نوبت را شرکت کنند و هیچ محدودیتی وجود ندارد و تا چهار کنکور هم می توانند شرکت کنند. اگر دو سال را شرکت کنند، چهار نمره کنکور دارند. فرض کنید کسی چهار نمره کنکور دارد و می خواهد برای ۱۴۰۳ یک نمره را ملاک قرار دهد که بالاترین نمره ای که کسب کرده را می تواند ملاک قرار دهد. البته این احتمال را هم می دهیم، داوطلبی در گروه های دیگر آزمون دهد که محدودیتی ندارد، به عنوان مثال کنکور تجربی را شرکت کرده و می خواهد آزمون بعدی را کنکور ریاضی شرکت کند، در اینجا حق انتخاب دارد که بالاترین نمره برای او ملاک است. محدودیتی برای شرکت در آزمون نیست اما نتیجه کنکور تا چهار بار اعتبار دارد. داوطلب در طول دو سال (یعنی ۴ بار آزمونی که می دهد) می تواند از نتیجه دو آزمون خود استفاده کند.»

حذف دروس عمومی از کنکور

معاون امور آزمون های سازمان سنجش درباره حذف دروس عمومی از کنکور ۱۴۰۲ نیز گفت: «دروس عمومی حذف نمی شود بلکه نمره دروس عمومی از سوابق آموزش وپرورش گرفته می شود و داوطلب سر جلسه کنکور، پاسخگوی سوالات دروس عمومی نیست.»

سهم ۲۶ درصدی دروس عمومی از سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲

معاون امور آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور درباره دروس عمومی و تغییر مهم آن در کنکور ۱۴۰۲ گفته بود:دروس عمومی امسال در قالب ۴۰ درصد سوابق تحصیلی قرار گرفته است. دروس عمومی ۲۶ درصد از ۴۰ درصد سوابق تحصیلی را بخود اختصاص می دهد و فقط نمرات سال دوازدهم محاسبه می شود. به عبارت دیگر نمرات دروس عمومی در سوابق تحصیلی مؤثر است و میزان تأثیر آن هم ۲۶ درصد از ۴۰ درصد سوابق تحصیلی است.

سهم ۱۴ درصدی دروس اختصاصی از سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲

مروتی گفته بود: «ضمن اینکه ۱۴ درصد از سهم ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی مربوط به دروس اختصاصی است. ۶۰ درصد مابقی نمره هم به دروس اختصاصی کنکور اختصاص دارد. به طور نمونه نمره ریاضی سال دوازهم به میزان ۱۴ درصد از سوابق تحصیلی تأثیر دارد و هم دروس اختصاصی ریاضی سر جلسه کنکور ۶۰ درصد تأثیر دارد. زیرگروه ها به طور کامل حذف شدند. دلیل آن این بود که در گذشته این زیرگروه ها فقط در برخی از دروس در بعضی از رشته ها تأثیر داشت. به طور مثال درس زمین شناسی در زیر گروه رشته داروسازی مؤثر بود ولی اکنون درس زمین شناسی در گروه علوم تجربی به یک میزان مؤثر است.»

سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳- ۳- ۶ در گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ به میزان ۴۰ درصد با تأثیر قطعی است. میزان تأثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی واحدی/ ترمی واحدی در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲، ۳۰ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی/ ترمی واحدی ۱۰ درصد (در مجموع ۴۰ درصد) با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی است نکات اجرایی و فنی مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی که در شورای سنجش و پذیرش دانشجو مصوب شد:

سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳- ۳- ۶ در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ به میزان ۴۰ درصد با تأثیر قطعی است.

میزان تأثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی واحدی/ ترمی واحدی در گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲، ۳۰ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی/ ترمی واحدی ۱۰ درصد (در مجموع ۴۰ درصد) با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی است.

سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳- ۳- ۶ یا دیپلم و پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی/ ترمی واحدی در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان های خارجی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ به میزان ۲۶ درصد با تأثیر قطعی و فقط شامل دروس عمومی سابقه تحصیلی است و مابقی به سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) اضافه می شود.

حداکثر سهم دروس عمومی و سهم دروس تخصصی در نمره کل سابقه تحصیلی

سال عمومی | تخصصی | جمع

۱۴۰۲ - ۲۶ - ۱۴ - ۴۰

۱۴۰۳ - ۲۸ - ۲۲ - ۵۰

۱۴۰۴ و بعد از آن ۳۰ - ۳۰ - ۶۰

ملاک عمل سابقه تحصیلی، نمرات امتحان نهایی تا پایان خردادماه سال پذیرش دانشجو و آخرین فایل دریافتی از وزارت آموزش و پرورش تا تاریخ تعیین شده توسط سازمان سنجش آموزش کشور است.

در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ و بعد از آن برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب در گروه درخواستی (به جز دروس عمومی)، اعمال می شود و مابقی سهم نمره کل سابقه تحصیلی تا سقف سهم دروس تخصصی مطابق جدول به سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) اضافه می شود.

تبصره:همه داوطلبان (اعم از دانش آموزان و فارغ التحصیلان شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش تمامی نظام های آموزش و پرورش) باید دارای دروس عمومی سابقه تحصیلی باشند و درصورت عدم وجود، باید برای تولید آن از طریق وزارت آموزش و پرورش اقدام کنند. برای هر داوطلب یک نمره کل سابقه تحصیلی حاصل از میانگین وزنی نمرات تراز شده سابقه تحصیلی دروس عمومی و تخصصی وی با توجه به ضرایب سوابق تحصیلی ساخته می شود.

کنکور,کنکور 1402

عناوین | ضرایب دروس آزمون اختصاصی:

گروه علوم ریاضی و فنی

ریاضی ۱۲

فیزیک ۹

شیمی ۷

گروه علوم تجربی

زمین شناسی ۱

ریاضی ۷

زیست شناسی ۱۲

فیزیک ۷

شیمی ۹

گروه علوم انسانی

ریاضی ۶

اقتصاد ۲

زبان وادبیات فارسی (تخصصی) ۸

زبان عربی(تخصصی) ۵

تاریخ و جغرافیا ۵

علوم اجتماعی ۵

فلسفه و منطق ۵

روانشناسی ۲

گروه هنر

درک عمومی هنر ۱۲

درک عمومی ریاضی- فیزیک ۵

خلاقیت تصویری و تجسمی ۳

گروه زبان های خارجی

زبان تخصصی ۱

در گروه آزمایشی هنر، آزمون عملی یکبار در سال برگزار می شود. هر داوطلب فقط امکان شرکت در حداکثر دو مجموعه آزمون عملی از مجموعه های ذیل را دارد. نمره آزمون عملی به عنوان درس تخصصی با ضریب ۱۲ در نمره کل آزمون اختصاصی برای پذیرش رشته های مرتبط با آن رشته محاسبه خواهد شد.

فقط داوطلبانی می توانند رشته های دارای آزمون عملی را انتخاب کنند که در آزمون عملی آن مجموعه شرکت کرده باشند. سایر رشته های گروه هنر به جز موارد مندرج در جدول ذیل آزمون عملی ندارد.

فهرست رشته های گروه هنر که آزمون عملی دارد:

مجموعه ۲ نقاشی. ارتباط تصویری. طراحی پارچه. طراحی لباس. آموزش هنر. گرافیک

مجموعه ۳ طراحی صنعتی

مجموعه ۴ ادبیات نمایشی

مجموعه ۵ مجسمه سازی

مجموعه ۶ نوازندگی موسیقی ایرانی

مجموعه ۷ نوازندگی موسیقی جهانی

مجموعه ۸ کتابت نگارگری

مجموعه ۹ آهنگسازی

مجموعه ۱۰ بازیگری

مجموعه ۱۱ طراحی صحنه

مجموعه ۱۲ نمایش عروسکی

مجموعه ۱۳ عکاسی

مجموعه ۱۴ سینما

کنکور,کنکور 1402

در گروه آزمایشی زبان های خارجی، آزمون اختصاصی از زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسه، روسی و ایتالیایی برگزار می شود و داوطلب در زمان ثبت نام باید یکی از آنها را برای پاسخگویی انتخاب کند. داوطلبانی می توانند رشته محل های مربوط به زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسه، روسی و ایتالیایی را انتخاب کنند که صرفاً در آزمون اختصاصی مربوط به آن زبان شرکت کرده باشند و اجازه انتخاب کدرشته محل های به غیر نوع زبان خارجی که انتخاب کرده اند را ندارند.

تبصره:برای انتخاب رشته محل های مربوط به سایر زبان های خارجی( به جز انگلیسی، آلمانی، فرانسه، روسی و ایتالیایی) محدودیتی وجود ندارد و ملاک گزینش علمی، نمره کل نهایی بدون توجه به نوع آزمون زبان اختصاصی است.

* در هر نوبت آزمون اختصاصی، کارنامه نمرات شامل نمرات خام و نمره کل آزمون اختصاصی حاصل از میانگین وزنی نمرات تراز شده دروس تخصصی آن نوبت آزمون، برای هر گروه آزمایشی که داوطلب شرکت کرده، اطلاع رسانی می شود.

پذیرش دانشجو برای ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در کشور یک بار در سال انجام می شود. اگر داوطلب در نوبت های مختلف آزمون در گروه‌های آزمایشی اصلی (علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی) مختلفی شرکت کرده است فقط برای پذیرش یک گروه آزمایشی اصلی به علاوه گروه های شناور هنر و زبان های خارجی (در صورت شرکت در آزمون اختصاصی این گروه ها) می تواند اقدام کند و باید قبل از پذیرش گروه آزمایشی خود را اعلام کند.

ملاک علمی برای پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی، نمره کل نهایی مربوط به سال پذیرش دانشجو است. رتبه در سهمیه و رتبه کشوری بر اساس نمره کل نهایی ساخته می شود.

در کارنامه نهایی برای پذیرش همان سال، نمره کل آزمون اختصاصی، نمرات دروس سابقه تحصیلی تا پایان خرداد ماه آن سال مربوط به گروه درخواستی، نمره کل سابقه تحصیلی، نمره کل نهایی گروه آزمایشی درخواستی، رتبه داوطلب در سهمیه و رتبه کشوری داوطلب در گروه آزمایشی درخواستی اطلاع رسانی می شود.

pana.ir
  • 13
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
باید میانگین معدل ۴ساله _نظام قدیم- لحاظ می شد.فقط سال آخر و امتحان نهایی معیار عادلانه ای نیست
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
دمیتری مندلیف,زندگینامه دمیتری مندلیف,بیوگرافی دمیتری مندلیف دمیتری مندلیف دانشمند بزرگ و پایه گذار جدول تناوبی

تاریخ تولد: ۸ فوریه ۱۸۳۴

محل تولد: دهکده Verhnie Aremzyani، نزدیک توبولسک، امپراتوری روسیه

ملیت: روس

حرفه: شیمی دان

شهرت: پایه گذاری جدول عناصر شیمیایی مندلیف

محل تحصیل: دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
ویژه سرپوش
X