چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
۱۳:۳۵ - ۱۰ تير ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۴۰۲۹۱۳
اخبار کنکور و آزمون ها

کنکور حذف شدنی نیست

کنکور,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور

«از پیش‌دبستانی تا دکترا با... » این شعار معروفی است که این روزها بیش از هر زمان دیگری بر دیوارها می‌بینیم. در چند سال گذشته حذف کنکور با واکنش‌های متعددی همراه بوده و هر بار که وزیر علوم از حذف کنکور خبر می‌دهد، عده‌ای آن را وعده بی‌‌‌سرانجام می‌خوانند و معتقدند که تنها یک شعار است. به‌رغم چهره خدمت‌رسان، غیراقتصادی و کمک‌آموزشی این مؤسسات، ما با مؤسساتِ بزرگی روبه‌رو هستیم که درآمدی قابل توجه دارند. هر چند آمار دقیقی از کاركرد آنها وجود ندارد، اما ظاهرا عده بسیاری نمی‌خواهند از سود بالای کنکور چشم پوشی کنند.

حذف کنکور تدریجی است

همانطور که مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت آموزش وزارت علوم گفته است: کنکور تا ۵ سال دیگر حذف می‌شود. محمدرضا آهنچیان به خبرگزاری صداوسیما گفت: جذب دانشجو در ۸۵‌درصد ظرفیت برخی دانشگاه‌ها و کد رشته محل‌ها در کنکور سال بعد بر اساس سوابق تحصیلی است. براساس مصوبه شورای سنجش پذیرش وزارت علوم داوطلبان از مهر ۹۸ دیپلمه‌ها می‌توانند بر اساس سوابق تحصیلی وارد دانشگاه‌ها شوند. در سال ۸۶ مجلس مصوب کرد که تا سال ۹۲ کنکور حذف شود ولی اراده لازم وجود نداشت.

مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت آموزش وزارت علوم با بیان اینکه حذف کنکور با موانعی روبه‌رو شد افزود: از سال ۹۲ هم تاکنون امتحانات در مسیر تست قرار گرفته است تا زمینه حذف کنکور صورت گیرد، اما رسمیت نداشته است.عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش نیز درباره مساله حذف کنکور گفته است: در حال حاضر سازمان سنجش از مخالفان سرسخت کنکور است البته استدلال مسئولان این سازمان از جهاتی درست است و در رشته محل‌های زیرگروه‌های ریاضی، فنی حرفه‌ای، علوم انسانی و هنر می‌توانیم کنکور را حذف کنیم و مبنای پذیرش دانشجویان نمرات مدارس باشد اما در رشته‌هایی مانند پزشکی که متقاضیان زیادی دارد، این امکان فراهم نیست. این در حالی است که رئیس سازمان سنجش آموزش کشور نیز اخیرا اعلام کرده که با حذف کنکور موافقت دارد و وزارت علوم و سازمان سنجش از حذف کنکور استقبال می‌کنند و هرچه بتوانیم این موضوع را ساماندهی کنیم به نفع کشور است.

امسال حدود ۲‌میلیون دانشجو در کنکورهای گوناگون شرکت می‌کنند. حتی اگر تفاوت میزان محرومیت میان استان‌های مختلف و به تبع آن، قدرت اقتصادی شهروندان آن استان را نادیده بگیریم، بنا به بررسی آموزش و پرورش با اقتصادی‌هزار‌میلیارد تومانی سروکار داریم. به‌عنوان مثال تنها یک عنوان کتاب یكی از موسسات كمك آموزشی سرشناس حداقل ۲۵‌میلیارد می‌فروشد. کتاب‌های چهار جلدی این موسسات را تمام داوطلبین می‌شناسند. کنکورهای عمومی و اختصاصی ۱۰ سال گذشته را همراه با پاسخنامه دارد. هر کتاب ۲۵‌هزار تومان است. اگر تنها یک چهارم داوطلبین امسال این کتاب را خریداری کرده باشند، تنها یک عنوان کتاب ۲۵‌میلیارد فروش خواهد داشت. نتیجه بررسی‌های کمیسیون آموزش مجلس نشان می‌دهد که گردش مالی مؤسسات آمادگی کنکور در سال به رقمی حدود ۷هزار‌میلیارد تومان نیز می‌رسد. در حالی که کل گردش مالی وزارت آموزش و پرورش با ۱۲میلیون دانش‌آموز و یک‌میلیون معلم چیزی در حدود ۱۱هزار‌میلیارد تومان است.

البته آماری دقیق وجود ندارد و هیچ‌ پژوهش دقیق و گسترده‌ای درباره اقتصاد این مؤسسات انجام نشده است. در اداره آموزش و پرورش هر استان، بخشی وجود دارد با نام اداره مشارکت‌های مردمی که آموزشگاه‌های خصوصی و کلاس‌های تقویتی زیر نظر این اداره برنامه‌ریزی می‌شوند و آنها هستند که از تعداد این مؤسسات و گردش مالی‌شان آگاهند. البته همان‌طور که رسول قانونی رئیس اداره مشارکت‌های مردمی اداره آموزش و پرورش استان فارس با بیان اینکه ۶۰۰ آموزشگاه در استان فعال هستند، می‌گوید: آموزش و پرورش هر استان بیشتر نظارت عملکردی و محتوایی دارد و اداره دارایی است که گردش مالی این مؤسسات را بررسی می‌کند. البته در حیطه نظارت عملکردی، وضعیت تراز و گردش مالی این آموزشگاه‌ها نیز بررسی می‌شود.

بخش‌های غیرمجاز کسب‌وکار کنکور

این، روی آشکار و قانونی این کسب‌وکار است. مؤسسات و آموزشگاه‌هایی غیرمجاز وجود دارند که تبلیغاتی گسترده هم برای خود دارند. این مؤسسات نه مجوزی از وزارت علوم دارند و نه معلوم است که از چه سطحی از مدرسانی بهر‌ه می‌گیرند. هر از چند گاه پرونده‌ای از مؤسسه‌ای غیرقانونی رو می‌شود و برخی از این مؤسسات به دادگاه کشیده می‌شوند. آنچه آموزش تقویتی (کنکور و کمک‌درسی) می‌نامیم، صرفا مربوط به آموزشگاه‌های خصوصی نیست و مدارس هم معمولا چنین کلاس‌هایی را برگزار می‌کنند به همین دلیل گاهی از ورود این مؤسسات به مدارس آگاه می‌شویم. در کل باید به این نکته مهم توجه کرد که با اقتصادی کم‌وبیش یکپارچه روبه‌روییم.

جز چند آموزشگاه رسمی معروف و تبدیل‌شده به برند كه در واقع بخش مهمی از بازار را در اختیار دارند و کالاهای آموزشی آنها بیشتر به فروش می‌رسد، دلایل مشخص اقتصادی وجود دارد که مؤسسات دیگر به سمت غیرمجازشدن بروند. البته باید این موضوع را در نظر گرفت که در استان‌های مختلف این موضوع شکل متفاوتی پیدا می‌کند. در استان‌های محروم‌تر فعالیت مؤسسات غیرمجاز محتمل‌تر است. از سوی دیگر، تبلیغات این مؤسسات سویه‌های دیگر این شاخه اقتصادی را نشان می‌دهد. رقمی نزدیک به ۱۰‌درصد از درآمد این مؤسسات خرج تبلیغات تلویزیونی و محیطی شهری می‌شود و آنچه در این تبلیغ‌ها بازتاب می‌یابد معمولا نه تنها واقعی نیست بلکه گاهی مشخصا غیرقانونی است اما این موضوع هم از طرف نهادهای نظارتی و هم صدا و سیما نادیده گرفته شده است. اینها موضوعاتی هستند که کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به آن اشاره می‌کند.

موازی با نظام آموزشی

اما این مؤسسات چه مجازش و چه غیرمجازش جنبه‌ اقتصادی پنهانی دارند که کمتر به آن توجه می‌شود: آنها از قدرت آموزشی نظام آموزشی رسمی می‌کاهند. برخلاف اینکه به‌نظر می‌رسد آنها کمک‌آموزشی‌اند و باید در کنار مدارس فعالیت کنند، به‌شکلی ریشه‌ای هر نوع سرمایه‌گذاری بلندمدت بر نیروی انسانی را در آموزشگاه‌های رسمی و دولتی بی‌فایده می‌کنند. درست است که بخشی ناچیز از درآمد آنها (چیزی حدود ۵ درصد) به حساب آموزش و پرورش می‌رود تا صرف نظارت، خرید تجهیزات برای نوسازی و ساماندهی آموزشگاه‌ها شود، اما آنها با نشان‌دادن راه‌های میان‌بر که بر پایه محفوظات طوطی‌وار قرار دارند، عملا نیروی انسانی را درون گردونه‌ای بی‌مهار قرار می‌دهند تا جیب خود را پر کنند.

armandaily.ir
  • 10
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
استیون جرارد,عکس استیون جرارد,استیون جرارد و همسرش بیوگرافی استیون جرارد از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد: ۳۰ می ۱۹۸۰ انگلیس

پیشه: بازیکن و مربی فوتبال

مدرک تحصیلی: دیپلم

قد: ۱۸۳ سانتیمتر 

همسر: الکس کوران

فرزندان: ۳ دختر

ادامه
پروانه سلحشوری,تصاویر پروانه سلحشوری,بیوگرافی پروانه سلحشوری بیوگرافی پروانه سلحشوری و انتقادات آن به نظام حکومتی ایران

متولد: ۱۳۴۳

محل تولد: مسجدسلیمان، خوزستان

ملیت: ایران

همسر: برات قبادیان

فرزندان: دو پسر و یک دختر

شغل: سیاستمدار

ادامه
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
ویژه سرپوش