پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹
۰۸:۳۸ - ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۶۷۵۳
اخبار کنکور و آزمون ها

سهمیه ایثارگران عملا در کنکور ارشد امسال افزایش یافت

محمود صادقی,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در کنکور ارشد امسال در عمل سهمیه ایثارگران افزایش یافته است و اعتراض داوطلبان از جهتی به جا است اما بحث تخصیص سهیمه مازاد به ایثارگران مطرح نبوده و فعلا هم پیشنهاد جایگزینی نیست.

محمود صادقی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، در واکنش به اعتراض داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ به نتایج آزمون امسال، اظهار داشت: داوطلبان زیادی با من تماس گرفتند و این اعتراض را مطرح کردند.

بیشتر بخوانید:

*در کنکور ارشد امسال در عمل سهمیه ایثارگران افزایش یافته است

وی گفت: در این باره با آقای خدایی رئیس سازمان سنجش صحبت کردم و مطالب اعتراضی را هم برایشان فرستادم و موضوع را پیگیری کردم. همانطور که داوطلبان کنکور هم می‌دانند و طبق پاسخی که آقای خدایی دادند این مسئله مربوط به دستگاه اجرایی و سازمان سنجش نیست و مربوط به قانون است که با اصلاح بند ایثارگران در قانون در عمل برای کنکور امسال سهمیه ایثارگران افزایش یافته است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره چگونگی افزایش سهمیه در کنکور ارشد امسال، توضیح داد: در گذشته که ۲۵ درصد سهمیه برای جانبازان ۲۵ درصد به بالا در نظر گرفته شده بود، این سهمیه توسط مشمولان پر نمی‌شد و باقی ظرفیت استفاده نشده به مشمولان آزاد اختصاص پیدا می‌کرد، اما امسال با توجه به اصلاحاتی که روی قانون ایثارگران در مجلس انجام شد، مقرر شد که مازاد سهمیه‌  ۲۵ درصدی به مشمولان ۵ درصد سهمیه ایثارگران دارای ۶ ماه سابقه حضور در جبهه اختصاص یابد.

صادقی ادامه داد: به این ترتیب بخشی از سهمیه‌ای که قبلا در عمل استفاده نمی‌شود، امسال به سهمیه آزاد اختصاص پیدا نکرد و بار دیگر به سهمیه ایثارگران اضافه شد و این اتفاق‌ها در کنکور ارشد امسال رقم خورد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اعتراض داوطلبان از جهتی به جا است، به خصوص اینکه معمولا استفاده کنندگان از سهمیه، دانشگاه‌های خوب را انتخاب می‌کنند.

وی ادامه داد: تفاوت فاحشی بین پذیرفته‌شدگان سهمیه‌ای و غیرسهمیه‌ای در دانشگاه‌ه‌ها وجود دارد. رتبه‌های پایین و بالا در کنار هم سر یک کلاس می‌نشینند، حتی گاهی رتبه‌های بالا حذف می‌شوند و رتبه‌های پایین قبول می‌شوند و این مشکلی است که در جریان اصلاح سهمیه‌های ایثارگری در مجلس اتفاق افتاده است.

*فعلا پیشنهاد جایگزینی نیست

صادقی در پاسخ به این سوال فارس که با توجه به اینکه این اتفاق‌ها در جریان اصلاح ماده قانون مربوط به سهیمه ایثارگری رخ داده، آیا برنامه‌ یا پیشنهادی برای اصلاح دوباره این ماده وجود دارد؟ گفت:‌ این موضوع‌ پیش‌تر از سوی ایثارگران مجلس پیگیری شده است و بقیه نمایندگان هم به نوعی با آن همراهی کرده‌اند. پیشنهاد و نظر دیگری هم درباره این طرح وجود داشت که البته نماینده‌ها با آن مخالف بودند و رای نیاورد. در نهایت اختلافی که بر سر اصلاحیه بود در کمیسیون مربوطه برطرف شد و نتیجه آن اصلاحیه فعلی در قانون برنامه ششم شد و در حال حاضر هم پیشنهاد جایگزین دیگری در مقابل طرح فعلی وجود ندارد.

محمود صادقی,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور

*بحث سهمیه مازاد برای ایثارگران مطرح نبود

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگر فارس مبنی بر اینکه برخی از نمایندگان می‌گویند آنچه در صحن تصویب شد با آنچه در قانون نوشته شده تفاوت دارد، به این معنا که نمایندگان می‌گویند در صحن مجلس رای دادیم که برای ایثارگران سهمیه مازاد در کنکور ایجاد شود اما در عمل  سهمیه ایثارگران از سهمیه موجود تخصیص یافته است،  نظر شما در این باره چیست؟ گفت: بحث سهمیه مازادی در کار نبود و اختلاف بر سر اینکه سهمیه مازاد باشد یا نباشد نبود، اختلاف بر سر این بود که سهمیه چگونه بین ایثارگران تقسیم شود.

* تغییر نتیجه کنکور ارشد امسال بعید است

صادقی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه نتایج کنکور ارشد اعلام شد و مهلت چندانی هم برای ثبت نام دانشگاه‌ها باقی نمانده، آیا امکان تغییر نتایج وجود دارد؟ گفت: نتایج آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ در ایام تعطیلات مجلس اعلام شد و مجلس هفته پیش و هفته جاری تعطیل بود، اما با این حال با توجه به شرایط موجود تصور نمی‌کنم  امکان تغییر در نتایج کنکور وجود داشته باشد.

به گزارش فارس، طبق اصلاحیه ماده ۹۰ قانون برنامه ششم اگر ۲۵ درصد ظرفیت مربوط به جانبازان بالای ۲۵ درصد جانبازی پر نشود و متقاضیان استفاده از سهمیه ۵ درصدی رزمندگان دارای حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه بیش از ظرفیت موجود باشد، باقی مانده ظرفیت ۲۵ درصدی به مشمولان ظرفیت ۵ درصدی اختصاص پیدا می کند.

 • 41
 • 19
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۲۵
غیر قابل انتشار: ۲۳
جدیدترین
قدیمی ترین
سهمیه ها .ند زدن به کنکور با سهمیه فقط هدف تربیت مدیر بی سواد و پزشک بی سواد هست و پشت پردهسیاست به قهقهرا کشیدن علم وابادانی ایران هست مردم این ریس و روسا به نفع خودشونه سهمیه برای بچه های خودشون تلاش میکنند تا منصب مورثی در خانواده هاشون باشه
 • 1
 • 0
توروخدا حداقل تکمیل ظرفیت رو بذارید.تورو به عزای حسین پولاتونو خودتون دیوونه نکنید با این بی عدالتی ها.
 • 1
 • 0
اگر قرار بود سهمیه ها اعمال نشه یا قرار بود کوچک ترین تغییری توش رخ بده باید قبلا به داوطلبین اعلام میکردن که ما بر اساس رتبه در سهمیه انتخاب رشته نکنیم و الان راحت برامون بنویس مردود و ما حق انتخاب رشته آزاد و غیر انتفاعی رو هم از دست بدیم و گول بخوریم.الان یک سال عمر من باید تباه بشه.از درس دور بشم و سال دیگه نتونم اندازه امسال بخونم.این واقعا بی عدالتیه‌.الان ده روزه جواب ها اومده من از لحاظ روحی داغون شدم.از طریق بنیاد شهید اعتراض رو برای وزارت علوم فرستادم اما هیچکس توجهی نمیکنه.هیچکس دلش نمیسوزه.دستم به هیچ جا بند نیست.حتی غیر انتفاعی هم نمیتونم بدم چون به این رتبه من اعتماد کردم.هیچکس هم منو راهنمایی نکرد.هیچکس هم به من نگفت ممکنه این اتفاق بیفته چون اولین ساله داره اینطور میشه.خواهشا التماسا تجدید نظر کنید.
خواهش میکنم ازتون تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد رو بزارید
 • 0
 • 1
اینجوری میخایید سطح علمی دانشگاها بره بالا اقای دکتر؟؟؟!! چرا هیچ اطلاع رسانی درستی نشد در این باره این سهمیه ها تو دفترچه ی ۹۷هم بوده که ،، من دانشجو از کجا باید بفهمم ک قراره امسال چ اتفاقی بیفته و من طبق سالای قبل انتخاب رشته نکنم و مردود نشم یک سال زحمتم ب هدر ربته ن تنها من خیلی از دانشجوها مردود شدن یک فکری به حال ماها بکنید خب واقعا حق خوری و ظلم نیست این پس چیه ؟؟؟؟؟
 • 2
 • 4
سلام تا کی باید به ایثارگران سهمیه تعلق بگیرد؟؟؟!!! سی سال ازجنگ گذشته ما زمان جنگ هنوز دنیا نیومده بودیم اما بچه هامون باید پشت کنکور بمونن به این بهانه که پدرش سالی که دنیا اومده نرفته جبهه و ایثارگری ندارم!!!!!!
 • 3
 • 3
سلام تا کی باید به ا...
عزیزم باباتو بده سهمیه بگیر
 • 1
 • 36
عزیزم باباتو بده سهم...
چه بی منطق هرکس برای دل خودش حانباز یا شهید میشه نه برای گرفتن حقی از حق مردم مظلوم ایران
سلام تا کی باید به ا...
کاربر محترم سازمان سنجش برای دانشگاه ها برای سهمیه آزاد ۲۰ نفر مثلا سهمیه در نظر میگیره که هیچ احدی جز کسایی که سهمیه آزاد دارند توش قبول نمیشن و ۱۰ نفر هم برای ایثارگران در نظر میگیره که فقط مختص اون افراد هست شما یعنی به سهمیه ایثارگر هم طمع دارید؟؟اگر سهمیه ایثارگران هم باز نبود و تصویب نمیشد بازهم اون سهمیه ۱۰ نفر رو برای شما در نظر نمیگرفتن و ظرفیت دانشگاه همون ۲۰ نفر میشد و شما درصورتی که حد نصاب رتبه کسب نمیکردی باز قبول نمیشدی بی خود به اون سهمیه که مختص افراد ایثارگره معترض نشو چون اگر اون ایثارگر نبود سهمیه آزاد هم باز برای شما اضافه نمیشد
 • 3
 • 5
چرا باید سهمیه ها افزایش یافته و آینده علمی کشور به تباهی کشیده شود؟ کاش سهمیه بندی فقط برای ورود به دانشگاه بعد از دیپلم لحاظ میشد و در ارشد و دکترا و درمورد رشته پزشکی، تخصص و فوق تخصص سهمیه اعمال نمی شد واقعا مقاطع بالا اگر بنا بر تنها و تنها شایستگی انتخاب شوند گامی برای اعتلا و پیشرفت کشور خواهد بود اما متاسفانه با اعمال سهمیه بندی، شایسته سالاری به یک شعار کلیشه ای تبدیل گردیده، که در صورت عدم تجدید نظر در این مورد، هیچ گاه تحقق نمیابد.
 • 2
 • 3
چرا باید سهمیه ها اف...
اصلا تو ایران شایسته سالاری معنی ندارد
مشاهده کامنت های بیشتر
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
علی شفیعی,بهترین بازیکن والیبال جهان,خانواده علی شفیعی بیوگرافی علی شفیعی، دومین لژیونر ایران در پست سرعتی زن (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

لقب: شفیعی جوان

متولد: ۳۰ شهریور ماه ۱۳۷۰

محل تولد: آمل، مازندران

قد: ۱۹۹ سانتیمتر 

پست: دفاع وسط

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
مگ ویتمن,زندگینامه مگ ویتمن,بیوگرافی مگ ویتمن بیوگرافی مگ ویتمن زن میلیاردر اینترنتی (+عکس)

نام کامل: مارگارت کوشینگ ویتمن

تاریخ تولد: ۴ اوت ۱۹۵۶

زادگاه: لانگ آیلند، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: اترتون، کالیفرنیا، آمریکا

محل تحصیل: دانشگاه پرینستن، مدرسه بیزنس هاروارد 

شغل: رییس و مدیر عامل اجرایی هیولت پکرد

ادامه
علی لاریجانی,بیوگرافی علی لاریجانی,زندگینامه علی لاریجانی بیوگرافی علی لاریجانی (+عکس)

نام کامل:علی اردشیر لاریجانی

پیشینه:سیاستمدار، هیئت علمی

هیئت دولت:دولت پنجم، دولت ششم

تاریخ تولد:۱۳ خرداد ۱۳۳۶

زادگاه:نجف، عراق

محل تحصیل:دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران

ادامه
نادرشاه,بیوگرافی نادرشاه,زندگینامه نادرشاه زندگینامه نادر شاه افشار

نام کامل:نادر قلی یا نَدَرقلی

لقب ها:نادر قلی بیگ، تهماسب قلی خان، نایب السلطنه، نادر شاه

پیشینه:نخستین شاهنشاه سلسله افشاریان

تاریخ تولد:۳۰ مهر ۱۰۶۷، ۲۸ محرم ۱۱۰۰( قمری)

زادگاه:و کلات نادری پایتخت ایران در دوره افشاریه

دوران سلطنت:۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰( قمری)( ۱۲ سال)

ادامه
ابن سینا,ابوعلی سینا,زندگینامه ابن سینا زندگینامه ابن سینا به زبان ساده

نام کامل: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا

نام های دیگر:ابوعلی سینا، پور سینا، ابن سینا

لقب ها:شیخ الرئیس؛ شرف الملک، حجت الحق شاه زاده اطباء

پیشینه:فیلسوف، دانشمند و حکیم

تاریخ تولد:۱ شهریور ۳۵۹ه‍.ش

محل تولد:بخارا (ازبکستان کنونی)

ادامه
امام علی (ع),زندگینامه امام علی (ع),بیوگرافی امام علی (ع) زندگینامه امام علی (ع)

نام کامل: علی بن ابی طالب

لقب ها:امیرالمؤمنین، مرتضی، اسداللّه، حیدر کرار، سید عرب، سیدالمسلمین، امام المتّقین

تاریخ تولد:۱۳ رجب سال سی ام عام الفیل

محل تولد:کعبه، مکه، حجاز

درگذشت:۲۱ رمضان ۴۰ هجری

مدفن:حرم علی بن ابی طالب، نجف، عراق

ادامه
زکریای رازی,زندگینامه زکریای رازی,زکریای رازی کیست زندگینامه زکریای رازی، فیلسوف معروف ایرانی

نام: ابوبکر محمّد بن زکریای رازی

تاریخ تولد: ۲۵۱ ه‍. ق

تاریخ مرگ: ۳۱ اکتبر ۹۲۵ م

والدین: زکریا بن یحیی

ملیت: ایرانی، عباسی

رشته فعالیت: پزشکی، فلسفه و کیمیاگری

ادامه
ویژه سرپوش