پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹
۰۸:۲۵ - ۱۶ آذر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۹۰۳۲۴۶
اخبار کنکور و آزمون ها

کارمندان نیروهای مسلح سهمیه کنکور نمی‌گیرند!

ابطال مصوبه ایثارگری نیروهای مسلح,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور
مصوبه ایثارگری توسط دیوان عدالت اداری رد شد. بر اساس این حکم فقط جانبازان دفاع مقدس و بسیجیان و داوطلبان می‌توانند از مزایای سهمیه‌ها بهره ببرند، نه مستخدمان ارتش و سپاه و نیروهای مسلح.

شهرزاد همتی در شرق نوشت:  این رأی، اعتراض سخنگو و مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی را به دنبال داشت. سردار موسی کمالی با انتقاد از ابطال مصوبه ایثارگری توسط دیوان عدالت اداری گفت:‌ متأسفانه دیوان این مصوبه را با وجود اینکه چندین‌سال است اجرا می‌شود، بدون مشورت با نیروهای مسلح و ستاد کل به صورت یک‌طرفه ابطال کرده. سردار موسی کمالی  اظهار کرد: رزمندگان سرباز و نیروهای پایور سپاه، ارتش، ناجا و وزارت دفاع سه‌چهارم از خدمتشان داوطلبانه محاسبه می‌شد و یک‌سری تسهیلات مانند سهمیه کنکور و ایثارگری برای فرزندانشان در نظر گرفته می‌شد.

وی افزود: متأسفانه دیوان عدالت اداری این مصوبه را با وجود اینکه چندین‌سال است اجرا می‌شود، بدون مشورت با نیروهای مسلح و ستاد کل به صورت یک‌طرفه ابطال کرده است. مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی با اشاره به نگرانی خانواده‌های ایثارگران، مطرح کرد: با توجه به اینکه زمان ثبت‌نام کنکور سراسری نزدیک است، ابطال این مصوبه موجب نگرانی فرزندان ایثارگران شده. سردار کمالی با تأکید بر اینکه ستاد کل به‌هرحال از ظرفیت قانونی خود استفاده خواهد کرد و پیگیری‌های لازم را انجام خواهد داد، از دیوان عدالت اداری تقاضا کرد که این مصوبه را متوقف کند تا ایثارگران از این حق قانونی خود برخوردار شوند.

با خواندن رأی صادره توسط دیوان عدالت اداری می‌توان به جزئیات آنچه که اتفاق افتاده است، رسید. سال گذشته فردی به نام احمد تسلیمی‌فر با شکایت به دیوان عدالت اداری درخواست کرده است که سهمیه حضور در مناطق جنگی او به‌جای سال ۹۱ از سال ۸۸ اعمال شود، اما رأی صادره ۱۸۰ درجه با چیزی که او منتظرش بود فرق داشت. در بخشی از رأی صادره توسط دیوان عدالت اداری آمده است: بر اساس قانون خدمت نظام وظیفه عمومی مصوب سال ۱۳۶۳ و اصلاحات بعدی آن خدمت کارکنان وظیفه جنبه تکلیفی داشته و داوطلبانه محسوب نمی‌شود و بند ۲ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری، پرداخت فوق‌العاده ایثارگری را برای ایثارگرانی مقرر داشته که خدمت داوطلبانه در جبهه داشته باشند، بنابراین رزمندگان وظیفه را دربر نمی‌گیرد؛ رأیی که از سوی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری صادر شده و به نظر می‌رسد به این راحتی‌ها هم قابل ابطال نیست.

یک منبع آگاه درباره جزئیات این رأی توضیحاتی را ارائه کرد. وی با اشاره به اینکه سال گذشته شکایتی از طرف شخصی به دیوان عدالت ارائه شده بود، گفت: این شکایت در مورد این بود که فرد می‌گفت باید امکان استفاده از مزایای ایثارگری من را که از سال ۹۱ اعمال شده، از سال ۸۸ اعمال کنید. اما وقتی از کارشناسان حقوقی دولت استعلام شد، آنها اعلام کردند که اصلا چنین حقی به فرد اختصاص پیدا نمی‌کند.

و این ماجرا به ماجرای مهم‌تری تبدیل شد. وی افزود: درحال‌حاضر حکم صادرشده توسط دیوان‌عالی کشور می‌گوید: کسانی که در جبهه‌های جنگ حضور داشته‌اند، اگر استخدام‌شده نیروهای مسلح باشند؛ (چه سپاه، چه ارتش و چه کمیته و چه ژاندارمری) و به شکل داوطلبانه وارد جبهه‌ها نشده باشند، فقط در صورتی می‌توانند از مزایای ایثارگری برخوردار شوند که برایشان اتفاقی افتاده باشد! (یعنی یا جانباز یا ‌آزاده باشند). اگر تنها اتفاقی که افتاده، حضور آنها در جبهه‌ها بدون آسیب باشد، جزء وظایف دولتی آنها محسوب شده و دیگر سه‌چهارم حضورشان در جبهه به‌عنوان حضور داوطلبی سنجیده نمی‌شود.

وی بیان کرد: اگر خود نیروهای مسلح خواستار این باشد که برای این افراد بابت سه‌چهارم حضورشان در جبهه‌ها امتیازاتی قائل شود، مطابق حکم رهبری می‌تواند این کار را انجام دهد، ولی خارج از محدوده اختیارات نیروهای مسلح، به‌ویژه کنکورهای سراسری و... دیگر این افراد شامل این امتیاز نمی‌شود. نتیجه این می‌شود که چیزی حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کسانی که در سال‌های گذشته از سهمیه‌های ورود به دانشگاه‌ها (از ۵ تا ۲۵ درصد) استفاده می‌کردند، امسال دیگر حق استفاده ندارند.

به بیان دیگر سهمیه‌ها کم نشده، اما افراد مشمول سهمیه کم شده‌اند و این فضا را باز می‌کند تا در طرح ساماندهی سهمیه‌ها احتمالا از میزان سهمیه‌ها نیز کاسته شود. آنهایی که به دنبال تجدیدنظر در رأی دیوان بودند هم احتمالا به نتیجه نخواهند رسید. اگر رأی یکی از شعب دیوان عدالت اداری بود، می‌شد با دستور رئیس قوه قضائیه در آن رأی تجدیدنظر کرد، اما این رأی شعب دیوان عدالت اداری نیست، این رأی مجمع عمومی دیوان عدالت اداری است که متشکل از ۷۰ قاضی عالی‌رتبه است و فقط در صورتی ابطال شود که مغایر با بین شرع باشد. مغایرت آن را با بین شرع هم فقط فقهای شورای نگهبان تشخیص می‌دهند.

این منبع آگاه در پایان خاطرنشان کرد: اینکه فقهای شورای نگهبان وارد چنین مسئله‌ای شوند تنها با دستور رئیس قوه قضائیه صورت می‌گیرد که البته بسیار بعید است این موضوع منافی شرع باشد. درواقع این رأی صادر شده و چیزی حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد مشمولان سهمیه ۵ تا ۲۵ درصد امسال مشمول سهمیه نخواهند شد و این احتمال را می‌شود داد که کل سهمیه‌ها از ۳۰ درصد کاهش پیدا کند.

پیگیری برای گفت‌وگو با رزاقی، مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش‌وپرورش، به جایی نرسید و وی اظهار کرد که مصوبه به دست او نرسیده و نمی‌تواند درباره این رأی صادره اظهارنظر کند. در تمام سال‌های گذشته ماجرای سهمیه یکی از پرمناقشه‌ترین مسائل در کنکور ایران بوده است. آنهایی که بدون سهمیه در کنکور شرکت می‌کنند می‌گویند حق آنها ‌ خورده می‌شود، چراکه اعمال سهمیه می‌تواند حتی با جابه‌جایی یک رتبه زندگی آنها را عوض کند و موافقان این طرح هم می‌گویند کسانی که پدر یا مادر خود را در جنگ از دست داده‌اند، حاضر هستند هرگز دانشگاه نروند، اما والدینشان بالای سرشان باشند و این حداقل تشکری است که می‌توان از آنها کرد.

اما جزء هرکدام از دسته‌ها که باشیم، به نظر می‌رسد مسئله اعمال سهمیه برای کارمندانی که دوره خدمتشان را در جبهه‌های جنگ گذرانده‌اند و بدون زخمی یا اسیرشدن به خانه بازگشته‌اند چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. حال باید منتظر بود و دید چه بر سر رأی صادره مجمع عمومی دیوان عدالت اداری خواهد آمد. شنیده‌ها حاکی از آن است که حسن نوروزی، رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس، به دنبال لغو این رأی با پیگیری از سوی ریاست قوه قضائیه است، هرچند از نظر حقوقی این کار ممکن به نظر نمی‌رسد، اما باید فعلا به ماجراهای اطراف این رأی نگاه کرد. در روز نوشتن این گزارش، تماس‌ها برای مصاحبه با حسن نوروزی نیز بی‌جواب ماند، اما پیگیری درباره این رأی ادامه دارد.

 • 72
 • 40
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۱۶
غیر قابل انتشار: ۲۰
جدیدترین
قدیمی ترین
الان تکلیف من که با سهیه ی خدمت سربازی پدرم تو ازمون استخدامی قبول شدم چی میشه ؟اونموقع که ما ثبت نام میکردیم همچین قانونی رو تصویب نکرده بودن،امروز که مدارکم رو بردم گفتن شما باید ازاد حساب بشید ممنون میشم پاسخ بدید،دارن با سرنوشت مون بازی میکنن
دوستاني اينجا فقط اعتراض ميكنند اگه كل سهميه هم بر دارند بازم چيزي قبول نميشن ! چون أصلن درس نميخونن فقط اعتراض اعتراض اعتراض ...! لطفا بجاي اينكه اين همه توي فضاي مجازي باشيد بيشتر درس بخونيد
 • 9
 • 6
دوستاني اينجا فقط اع...
اگه اینطوره پس خود جنابعالی چرا اینجا تشریف دارید؟! ما طبق برنامه ی خودمون هم درس میخونیم و هم اخبار مربوط به سازمان سنجش رو دنبال میکنیم. گمون نمیکنم چیز عجیب غریبی باشه:\ و در مورد بی عدالتیها اعتراض داریم و ناراضی هستیم. گرچه صدای ما به گوش هیچکسی نمیرسه چون نمیخوان بشنون، نمیخوان ببینن... اما ما همچنان حق و عدالت رو فریاد میزنیم. مطمئنم روزی عدالت دراین کشور بیدار خواهد شد...
 • 5
 • 13
وجود هرگونه سهمیه غیرعلمی با پیشرفت علمی کشور منافات دارد. لطفا از دیوان عدالت و مجلس محترم بخواهید جبران زحمات ایثارگران را به گونه دیگری از جمله تهیه امکانات و تسهیلات رایگان پاسخگو باشند نه با اعمال سهمیه! واقعا درک این مسئله بسیار ساده و پیش پا افتاده است. اگر هدف ما پیشرفت کشور باشد به سادگی میتوان اثبات کرد که سهمیه بخشیدن غیرعلمی درآینده باعث فساد و عدم پیشرفت علمی کشور خواهد شد.هزاران پزشکی که با سهمیه وارد جامعه شدند و ممکن است با جان مردم بازی کنند.هزاران نفری که بدون هیچ بنیه علمی وارد دانشگاه های تاپ تهران شدند و جای امثال بنده رو اشغال کردند و با بیسوادی خودشون مانع پیشرفت علمی کشور خواهند شد. واقعا نمیتونن بفهمن که اعمال سهمیه عین بی عدالتی هست؟یا نمیخوان که بفهمن؟
 • 8
 • 16
تورا خدا برای همه سهمیه در نظر میگیرین برای فرزندان این کارگران فصلی بیچاره هم فکری بکنید
 • 4
 • 2
خواهشا به گوش طراحان کنکور و سازمان سنجش برسونین سوالات کنکور۹۹ رو استاندارد بدن. اینو درنظر داشته باشن که مباحث نظام قدیم واقعا سخته و خیلیا با درصدای ۵۰-۶۰ سه ساله نتونستن برن دانشگاه. انصافه واقعا؟ اگه قراره سوال سخت بدین به هردونظام سخت بدین چرا سوالای نظام جدید رو آسونتر میدین؟ اگرم نمیتونید سوالات استاندارد با سطح کاملا یکسان طرح کنید پس لطفا به فکر چاره دیگه ای باشین مثلا ظرفیت جدا برای نظام قدیم و جدید درنظر بگیرین.
 • 1
 • 10
خواهشا به گوش طراحان...
دوست عزیز مسئله استاندارد نبودن تعدادی از سوالات را قبول دارم ولی پارسال نمره ها همسنگ شدند یعنی با تعیین درصد سختی سوالات با توجه به پاسخگویی داوطلبان به سوالات مشترک و مستقل دو نظام آموزشی، در تقریبا همه درس ها تراز نظام قدیمی ها در درصد برابر با نظام جدید، بیشتر میشد.
 • 4
 • 2
الان سهمیه ۵درصدی حذف شد یان؟
 • 3
 • 3
سهمیه دارها اینهمه مزایا دریافت می کنند فقط با سهمیه کنکور جای خالی والدین شون جبران میشه یعنی خوردن حق دیگران به این راحتی این خواسته شون با کلمه ایثار و جانباز منافات داره بعلاوه یکی دیگه جانفشانی کرده به دیگری ربطی ندارند بنظرم حتی اگر سهمیه ای هم باشه فقط باید به خود جانباز داده سه
 • 8
 • 14
دیوان عدالت نمی خواد زیاد به خودش زحمت بده! نه خودشو مسخره کنه و نه مردمو... اینهمه تو بوق و کرنا کردید اصلاح سهمیه ها!!! اصلاح سهمیه ها!!!... همین بود!؟ واقعا برای عدالتی که تو ایران وجود داره باید تاسف خورد... #دیوان_ناعدالت
 • 6
 • 27
مشاهده کامنت های بیشتر
شوماخر,عکس از مایکل شوماخر,عکس شوماخر در بیمارستان بیوگرافی مایکل شوماخر از کودکی تا دوران بزرگسالی اش (عکس همسر و پسرش)

 زاده: ۳ ژانویهٔ ۱۹۶۹ 

زادگاه: هورت، آلمان غربی

ملیت: آلمان

سالهای فعالیت: ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۶

تیم ها: جردن، بنتون، فراری

ادامه
داریوش هخامنشی,بیوگرافی داریوش هخامنشی,همسر داریوش هخامنشی زندگی نامه داریوش هخامنشی (داریوش بزرگ)

سلطنت: ۵۲۲–۴۸۶ قبل از میلاد 

زادروز: ۵۴۹ قبل از میلاد

فوت: ۴۸۶ قبل از میلاد

دین و مذهب: مزدیسنا

خاندان: هخامنشیان

ادامه
آدام اسمیت,عکس های آدام اسمیت,زندگینامه آدام اسمیت زندگی نامه آدام اسمیت، بنیان‌گذار علم اقتصاد (+ تصاویر)

زاده: ۵ ژوئن ۱۷۲۳

محل تولد: کیرک کالدی، شهرستان فیف، اسکاتلند

ملیت: اسکاتلندی

مکتب: لیبرالیسم کلاسیک

مهمترین علایق: فلسفه سیاسی، فلسفه اخلاق، علم اقتصاد

ادامه
انوشیروان ساسانی,زندگینامه انوشیروان ساسانی,دانش انوشیروان ساسانی بیوگرافی انوشیروان ساسانی از پادشاهان مشهور ساسانی (+ تصاویر)

زادروز:۵۰۱ میلادی

محل تولد: تیسفون، ایران شهر

فوت: ۵۷۹ میلادی

دودمان: خاندان ساسان

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویژه سرپوش