۱۰:۳۰ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۱۱۰۴۱۷۱
اخبار کنکور و آزمون ها

سهمیه‌ها در کنکور ۹۹ چگونه است؟

کنکور سراسری ۹۹,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور
استفاده از انواع سهمیه در کنکور مستلزم به داشتن شرایط و مقررات خاصی است که در این گزارش به بیان آنها می پردازیم.

در کنکور سراسری ۱۳۹۹ که در روزهای ۱۳ و ۱۴ تیر سال ۹۹ برگزار می شود مثل دوره های قبل بعضی از سهمیه ها مانند سهمیه مناطق، سهمیه ایثارگران، سهمیه رزمندگان، سهمیه خانواده شهدا اعمال می شود و برای استفاده از این سهمیه ها باید واجد شرایط و ضوابطی باشید که در امتداد این گزارش به بیان آن می پردازیم.

هر داوطلب میتواند طبق شرایط خویش، خواستار یکی از سهمیه های مصوب موجود در بندهای ذیل شود:

سهمیه مناطق

شرکت کنندگان متقاضی سهمیه مناطق با توجه به معیار های زیر جزء یکی از منطقه های ۱، ۲ و ۳ محسوب می شوند. داوطلبان خواستار سهمیه مناطق باید قسمت مربوط در بند ۲۷ فرم درخواست نامه ثبت نام اینترنتی را علامتگذاری کنند.

الف) برای داوطلبان نظام آموزشی جدید ۳- ۳- ۶ بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان( پایه دهم تا دوازدهم).

ب) برای داوطلبان نظام ترمی- واحدی و سالی- واحدی آموزش متوسطه بخش محل اخذ مدرک تحصیلی دوره پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان.

ج) برای داوطلبان نظام قدیم آموزش متوسطه، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان یا هنرستان.

د) در صورتی که بخش محل اخذ مدرک تحصیلی داوطلبان سهمیه مناطق مختلف باشد، سهمیه داوطلب طبق بخش محل اخذ مدرک تحصیلی منطقه مرفه تر( حتی یک سال از سه سال) انتخاب می شود.

کنکور سراسری ۹۹,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور

ه) فارغ التحصیلان دوره های کاردانی( فوق دیپلم) پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای، طبق بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره دبیرستان و یا هنرستان( سال اول، دوم و سوم دبیرستان و یا هنرستان)، جزو یکی از سهمیه های مناطق ۱، ۲ و یا ۳ محسوب می شوند.

و) داوطلبانی که حداقل دو سال از سه سال آخر تحصیل در دوره متوسطه و یا سال آخر دوره متوسطه خود را در بیرون از کشور گذرانده اند، جزء سهمیه منطقه ۳ محسوب می شوند.

ز) کلیه داوطلبان معلول( نابینا، لال، نیمه بینا، نیمه شنوا و معلولین جسمی- حرکتی) جزو سهمیه منطقه ۳ محسوب می شوند.

سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا

هر یک از داوطلبان خواستار سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا میتوانند طبق شرایط خویش که در بندهای« الف» تا« ج» ذیل آمده است، متقاضی این سهمیه شوند:

سهمیه رزمندگان

رزمندگانی که طبق ماده ۱ و تبصره های چهارگانه ماده ذکر شده در آیین نامه اجرایی قانون ایجاد تسهیلات برای وارد شدن رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی از تاریخ ۱۳۵۹/۰۶/۳۱ تا ۱۳۶۷/۰۶/۳۱ دست کم شش ماه پیاپی یا متناوب داوطلبانه در منطقه های عملیاتی جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور داشته اند، الزامی است ضمن مراجعه به ارگان ذی ربط بسیج مستضعفین یا وزارت جهاد کشاورزی نسبت به تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان مبادرت نمایند تا آمار و اطلاعات آنان پس از زمان ثبت نام به وسیله سازمان بسیج مستضعفین یا وزارت جهاد کشاورزی مورد تائید نهایی قرار گیرد. این اشخاص در صورت تائید نهایی به وسیله ارگان های ذیربط در سهمیه رزمندگان گزینش می گردند.

تذکر مهم:داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان ارگان سازمان بسیج مستضعفین و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، لازم است بعد از تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان نسبت به اخذ کد پیگیری ۱۲ رقمی از واحد مربوطه اقدام و آنرا در حین ثبت نام در محلی که در تقاضانامه اینترنتی در نظر گرفته شده درج کنند.

تبصره ۱:داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان( سازمان بسیج مستضعفین ، نیروهای مسلح و وزارت جهاد کشاورزی) در صورت عدم تائید سهمیه و درج سهمیه مناطق بر روی کارت شرکت در آزمون، به واحدهای تابعه شهرستان های محل تشکیل پرونده مراجعه کنند.

تبصره ۲، کد پیگیری ۱۲ رقمی سازمان بسیج مستضعفین و یا نیروهای مسلح برای هر آزمون در هر سال متفاوت است؛ ازاین رو داوطلبان ضرورت دارد برای ثبت نام در هر آزمون با مراجعه به واحد مربوط نسبت به دریافت کد پیگیری ۱۲ رقمی اختصاصی همان آزمون مبادرت کنند.

تبصره ۳:مناطق عملیاتی طبق مصوبات شورای عالی دفاع انتخاب می شود.

تبصره ۴:مدت حضور در جبهه برای اشخاص دارای تعهدات و مأموریت های خدمتی کارکنان وزارت خانه ها، سازمان ها و ارگان های نظامی در جبهه و همچنین طرح شش ماهه دانشجویان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، حضور داوطلبانه تلقی نمی شود، نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی پایگاه های مقاومت بسیج مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی شوند.

الف) آن گروه از کارکنان کادر ثابت، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که علاوه بر میزان موظفی، از تاریخ ۱۳۵۹/۰۶/۳۱ لغایت ۱۳۶۷/۰۶/۳۱ حداقل ۶ ماه پیوسته و یا ۹ ماه نایپوسته شرکت در عملیات بصورت داوطلبانه در خطوط مقدم حضور داشته اند، با تائید بالاترین مقام هریک از نیروهای مسلح ستاد کل نیروهای مسلح، ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران« آجا» وزارت دفاع و حمایت نیروهای مسلح ودجاه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران« ناجا» میتوانند از مزایای این قانون استفاده کنند.

این قبیل افراد میتوانند اول به سازمان های تابعه مراجعه و بعد از تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان در امتحان ذیربط کد پیگیری ۱۲ رقمی دریافت کنند تا آمار و داده های آنان پس از زمان ثبت نام به وسیله ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مورد تائید نهایی قرار گیرد. این قبیل داوطلبان لازم است بند مربوط به سهمیه خود را در تقاضانامه ثبت نامی علامت گذاری و نسبت به درج کد ۱۲ رقمی پیگیری در محل مربوط اقدام کنند. این اشخاص در صورت تائید غایی به وسیله ارگان ذیربط در سهمیه رزمندگان گزینش می گردند.

تبصره:داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان« آجا» لازم است برای اخذ کد پیگیری و ۱۲ رقمی به آدرس اینترنتی www.aja.ir مراجعه کنند.

تذکر مهم:داوطلبان دارای شرایط که با استفاده از سهمیه رزمندگان در آزمون سراسری سنوات قبل شرکت نموده اند الزامی است برای استفاده از سهمیه رزمندگان در این آزمون بر اساس توضیحات بالا عمل کنند.

کنکور سراسری ۹۹,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور

سهمیه ایثارگران

« جانبازان ۲۵% و فراتر و همسر و فرزندان آنان»،« جانبازان زیر ۲۵% و همسر و فرزندان آنان»،« آزادگان و همسر و فرزندان آنان و همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر» برای استفاده از سهمیه ایثارگران باید نسبت به تکمیل بند مربوط در تقاضانامه ثبت نامی اقدام کنند. همینطور همسر و فرزندان رزمندگان با دست کم شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه، ضمن علامت گذاری بند مربوطه باید کد ۱۲ رقمی از ارگان ذیربط را گرفته و در قسمت مربوطه در درخواست نامه درج کنند که در صورت تائید ارگان در سهمیه گزینش می شوند.

باتوجه به تصویب قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران( ۱۴۰۰- ۱۳۹۶) در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ توسط مجلس شورای اسلامی، ماده ۹۰ این قانون علاوه بر ماده ۷۰ قانون کامل خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحیه بعدی آن در ماده ۴۷ قانون الحاق بعضی مواد به قانون تنظیم قسمتی از مقررات مالی دولت( ۲)، در این آزمون اجرا و گزینش داوطلبان طبق این قواعد صورت می گیرد.

بر اساس قانون های بالا:بیست و پنج درصد( ۲۵%) گنجایش هر کدرشته محل به همسر و فرزندان شهدا، مفقودالاثر و آزادگان و همسر و فرزندان آنان»،« جانبازان ۲۵% و بالاتر و همسر و فرزندان آنان» اختصاص دارد( سهمیه ایثارگران ۲۵% ظرفیت).

پنج درصد( ۵%) ظرفیت هر کد رشته محل نیز به« جانبازان زیر ۲۵% و همسر و فرزندان آنان» و« همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه»، اختصاص دارد( سهمیه ایثارگران ۵% ظرفیت).

کنکور سراسری ۹۹,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور

کنکور سراسری ۹۹

تذکر:بر اساس تبصره بند الف ماده ۹۰ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، در صورتی که سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران به وسیله داوطلبان مشمول سهمیه فوق کامل نشود، خالی مانده آن، اول به مشمولین سهمیه ۵ درصدی ایثارگران که شرایط و حدنصاب لازم را داشته باشند، تخصیص یافته و در صورتیکه باز هم این ظرفیت خالی ماند، الباقی آن به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص می یابد.

تذکرات مهم

بر مبنای قانون های ذکر شده حدنصاب نمره ایثارگران( اعم از ایثارگران مشمول ظرفیت ۲۵ درصدی و یا ۵ درصدی) ۷۰% نمره آخرین شخص پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کد رشته محل و حدنصاب نمره رزمندگان ۷۵% نمره آخرین شخص قبول شده در گزینش آزاد در هر کد رشته محل است.

ظرفیت در کد رشته محل هایی به سهمیه های فوق تخصیص می یابد که قابلیت گرد کردن ریاضی برای آن ها وجود داشته باشد.

سهمیه های بالا طبق قوانین و مقررات اختصاص یافته و در صورت هر گونه تغییر در این سهمیه ها به وسیله مراجع صلاحیت دار ، ضوابط و مقررات اعمالی اطلاع رسانی خواهد شد.

بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۰ آیین نامه اجرایی قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی مصوب ۳۰/۱۱/۱۳۶۷ هیئت محترم وزیران آن گروه از داوطلبانی که با استفاده از سهمیه شاهد و ایثارگر، یک بار در رشته های تحصیلی دوره روزانه آزمون سراسری برای پذیرفته شدگان رزمنده از سال ۱۳۶۸ به بعد و برای پذیرفته شدگان سهمیه شاهد از سال ۱۳۷۶ به بعد قبول شده اند، اعم از این که از رشته قبولی انصراف داده و یا در رشته قبولی ثبت نام کرده و یا نکرده باشند، حق استفاده مکرر از سهمیه ذکر شده در آزمون سراسری را نخواهند داشت.

بر مبنای مصوبه پنجاه و چهارمین نشست کمیته مطالعه و برنامه ریزی کنکور، آن گروه از داوطلبان سنوات گذشته که با استفاده از سهمیه های شاهد و ایثارگر در ردیف پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی غیر روزانه( دوره های نوبت دوم« شبانه» دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی پیام نور، دانشگاه آزاد اسلامی، مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیر انتفاعی با دوره های پردیس خودگردان و مجازی) قرار گرفته اند، در صورت انصراف از رشته قبولی خویش صرفا یک بار، مجاز به استفاده دوباره از سهمیه های مربوط در این امتحان خواهند بود.

شرایط استفاده دوباره از سهمیه ایثارگران برای رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی، شبیه مقررات مربوط به دوره های غیر روزانه در آزمون سراسری است.

داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان( شخص رزمنده داوطلب بسیجی و ایثارگران( همسر و فرزند رزمنده داوطلب بسیجی) سازمان بسیج مستضعفین ، اجباری است ضمن مراجعه به محل نگهداری پرونده جبهه( نواحی مقاومت بسیج سراسر کشور )، کد پیگیری ۱۲ رقمی را اخذ کرده و آنرا در فرم تقاضانامه اینترنتی آزمون درج کنند. واضح و روشن است آمار و اطلاعات بعد از اتمام ثبت نام از طریق سیاه های استانی به سازمان بسیج مستضعفین ارسال گردیده و بعد از تجمیع داده ها برای اعمال در اطلاعات ثبت نامی متقاضیان به سازمان سنجش آموزش کشور ارائه خواهد شد؛ سفارش می شود که از مراجعه مستقیم به سازمان بسیج مستضعفین برای اخذ کد پیگیری ۱۲ رقمی پرهیز گردد.

سهمیه خانواده شهدا

خانواده معظم شهدا( یدر، مادر، خواهر و برادر شهید) برای استفاده از سهمیه مذکور باید نسبت به تکمیل بند مربوط در تقاضانامه ثبت نامی مبادرت نمایند و نیازی به مراجعه به سایت اینترنتی ایثار ندارند، در صورت تأیید غایی به وسیله بنیاد شهید و امور ایثارگران، این داوطلبان در سهمیه خانواده شهدا گزینش می گردند.

yjc.ir
  • 17
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید