یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹
۰۸:۵۷ - ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۵۰۱۷۸۸
اخبار کنکور و آزمون ها

دفترچه سوالات کنکور علوم ریاضی و انسانی منتشر شد

تقلب در کنکور ۹۹ زير چتر كرونا/ آغاز کنکور گروه انسانی‌ و ریاضی‌

کنکور,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور

کنکور سراسری سال ۹۹ انگار نمی تواند بی حاشیه باشد. از تعویق و تکذیب تعویق های دقیقه نودی و کمپین ها و اعتراضات داوطلبان برای لغو برگزاری اش بگیر تا همین دیروز که برگزاری آن با حاشیه ها و تقلب و انتشار عکس سؤالات کنکور همراه شد. پلیس فتا هم وارد ماجرا شد و از دستگیری متهمی خبر داد که با جعل هویت و در پوشش فردی ذی نفوذ مدعی فروش سؤالات کنکور بود.

کنکور و تغییر چهره داوطلبان

امسال که کنکور هم مثل همه چیز آغشته به بحران کرونا (corona) شده، امکان تغییر چهره یا امتحان دادن کسی به جای دیگری بیشتر محتمل است. به خصوص که با وجود لزوم زدن ماسک و لوازم حفاظتی و... می توان تا حدی خود را از نظرها و رصد مراقبان و... پنهان کرد.

یکی از اولین خبرهای روز گذشته که پیش از آغاز رسمی کنکور منتشر شد خبری با این تیتر بود:« ورود پلیس فتا به ماجرای تغییر چهره در کنکور و شناسایی متخلفان» ؛ این خبر را سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد و گفت پلیس فتا به ماجرای تغییر چهره در کنکور وارد شده و برخی متخلفان را نیز شناسایی کرده است.« فاطمه زرین آمیزی» این خبر را در واکنش به تغییر چهره برخی افراد برای شرکت در کنکور سراسری به جای داوطلبان اعلام کرد و گفت:« این موضوع توسط پلیس فتا در حال پیگیری است. همچنین دکتر خدایی اعلام کرد برخی از این افراد توسط پلیس شناسایی شدند و برخی دیگر نیز در حال شناسایی هستند، اینها همه کلاهبرداری است که پلیس آن را پیگیری خواهد کرد». در خبری دیگر هم معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا از دستگیری متهمی خبر داد که با جعل هویت و در پوشش فردی ذی نفوذ در حوزه کنکور به بهانه فروش سؤالات کنکور از داوطلبان کلاهبرداری می کرد. این خبر را سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا در گفت وگو با فارس اعلام کرد و ادامه داد :« در پرونده جدیدی که با عنوان کلاهبرداری از داوطلبان کنکور سراسری پیگیری شد فردی سودجو در پوشش استفاده از نام و اعتبار افرادی که سمت اجرائی در سازمان سنجش یا مؤسسات و آموزشگاه های کنکور داشتند، با جعل عنوان و هویت آنها اقدام به کلاهبرداری از داوطلبان کرد».

معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا تصریح کرد :« در این پرونده، جوانی با جعل صفحه ای به نام یکی از مؤسسات رسمی کنکور و معرفی خود بعنوان شخص مهمی با مهندسی اجتماعی و طراحی گرافیکی دقیق ادعای فروش سؤالات کنکور سراسری را داشت؛ آن قدر دقیق عمل کرده بود که دفترچه سؤالات را به گونه ای طراحی کرده بود که هشدارهای مندرج روی دفترچه کنکور این باور را به ذهن مخاطب متبادر می کرد که حتماً دفترچه سؤالات کنکور اصلی است؛ حتی به این مسئله توجه کرده بود که هشدارهای لازم در مورد شیوع کرونا نیز روی دفترچه نقش بسته باشد. این فرد با جعل عنوان و هویت و با جعل صفحه ای به نام برند و مؤسسه معروفی در سه استان کشور که از نظر مختصات جغرافیایی نیز با هم متفاوت بودند، اقدام به فروش دروغین سؤالات کنکور می کرد ».

سرهنگ پاشایی البته اعلام کرد :« خوشبختانه این فرد در مدت کوتاهی شناسایی و دستگیر شد؛ اگرچه چند نفر، سؤالات هر درس را به مبالغی از یک تا شش میلیون تومان از او خریداری کرده بودند. این متهم از شماره حساب های اجاره ای و سیم کارت های متعلق به دیگران استفاده می کرد تا مورد شناسایی قرار نگیرد اما پلیس فتا توانست با اشراف اطلاعاتی در فضای مجازی خیلی سریع متهم را در یکی از استان های مرکزی کشور شناسایی و دستگیر کند». وی با اشاره به این مطلب که خوشبختانه با آگاهی بیشتر مردم، امسال درصد پرونده های مرتبط با کلاهبرداری در حوزه کنکور کمتر از گذشته شده است، خاطرنشان کرد :تعداد زیادی از پرونده هایی که در روزهای اخیر پلیس فتا پیگیری کرده است ، به واسطه معرفی و همکاری مردم بوده است.

کنکور و فروش سؤالات

یکی از ماجراهای همیشگی و پرتکرار مرتبط با کنکور بحث فروش یا لورفتن سؤالات است. امسال هم در این باره خبر و اتفاقات کمی رخ نداد. همین دیروز رئیس پلیس فتای استان سمنان اعلام کرد :« متهمی که اقدام به انتشار آگهی کذب فروش سؤالات کنکور ۹۹ در فضای مجازی کرده بود، با هوشیاری کارآگاهان پلیس فتا شناسایی شد». این خبر را پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا به نقل از سرهنگ حسین صادقی رئیس پلیس فتای استان سمنان منتشر کرد و به نقل از او آمده است:« تیم رصد و پایش پلیس فتا با بهره گیری از قابلیت های نرم افزاری و سخت افزاری، پروفایلی را در شبکه اجتماعی تلگرام شناسایی کردند که مبادرت به انتشار آگهی فروش سؤالات آزمون نهایی و کنکور سال ۱۳۹۹ کرده بود که با توجه به اهمیت موضوع پس از بررسی های کارشناسانه و با هماهنگی مقام قضائی پرونده مقدماتی تشکیل شد و رسیدگی آن در دستور کار این پلیس قرار گرفت.

با بررسی صفحه تلگرامی متهم و اقدامات تخصصی و پلیسی صورت گرفته توسط کارشناسان این پلیس مشخص شد متهم با استفاده از بستر شبکه اجتماعی تلگرام ، با ایجاد کانالی جعلی اقدام به انتشار آگهی فروش سؤالات کنکور در فضای مجازی کرده است ». این مقام سایبری افزود:« با توجه به حساسیت موضوع، کارشناسان این پلیس با بررسی پروفایل متهم و با اقدامات تخصصی و اطلاعاتی یکی از افراد مرتبط با پرونده را مورد شناسایی قرار دادند و در نهایت در یک اقدام پلیسی با هماهنگی مقام قضائی این مجرم سایبری به همراه ادله دیجیتال مجرمانه دستگیر شد. متهم پس از دستگیری در مواجه شدن با ادله دیجیتال انکارناپذیر جمع آوری شده لب به سخن گشود و به بزه ارتکابی اعتراف و انگیزه خود را کسب منفعت مالی بیان کرد ، در نهایت پرونده تکمیل و به همراه متهم برای ادامه سیر مراحل قضائی به دادسرا ارسال شد ».

کنکور و گوشی همراه

در همه سال های پس از فراگیرشدن گوشی های همراه، یکی از راه های راحت تقلب های کنکوری به وسیله همین گوشی هاست. به همین خاطر هم همیشه ورود گوشی به حوزه امتحانی مطلقا ممنوع است اما هرازگاه و هم زمان با آزمون خبر و عکس هایی منتشر می شد که حکایت از ورود گوشی به برخی حوزه های امتحانی داشت. کنکور روز گذشته هم از این قاعده مستثنا نبود و در همان ساعات اولیه یکی از داوطلبان کنکور هنر سؤالات را منتشر کرد و خبرش هم همه جا پیچید. آن طور که اعلام شد، این داوطلب به ویروس کرونا هم مبتلاست. در همین رابطه سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور بلافاصله مصاحبه ای کرد و از دستگیری داوطلب کرونایی منتشرکننده سؤالات کنکور هنر خبر داد و گفت:وی به مراجع قضائی تحویل داده شده است.

فاطمه زرین آمیزی در گفت وگو با ایرنا درباره داوطلب کرونایی که روز چهارشنبه با گوشی خود از سؤالات کنکور هنر عکس گرفته و آن را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده بود، اظهار کرد :« بعد از پایان آزمون دروس عمومی، یک داوطلب مرد کرونایی در بیمارستان طالقانی تهران با سوءاستفاده از احساسات عوامل اجرائی و بیماران کرونایی، موبایل به سر جلسه برد، از سؤالات عکس گرفت و به شبکه های اجتماعی ارسال کرد ». وی البته مدعی شد که زمان انتشار سؤالات« کنکور عمومی به پایان رسیده بود و فرد متخلف دستگیر و تحویل مراجع قضائی شد». اما شواهد حکایت از چیز دیگری دارد و این سؤالات خیلی زودتر منتشر شده بود. البته زرین آمیزی با بیان اینکه فرصت تقلب از این داوطلب سلب شد، گفت:« با توجه به اظهارات این فرد، او قصد تقلب نداشته و هدفش بیشتر موضوع القای لورفتن سؤالات کنکور با توجه به وضعیت موجود بوده است». سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور درباره مجازات در نظر گرفته شده برای این فرد تأکید کرد:با توجه به بند« ز» قانون رسیدگی به تخلفات جرائم آزمون های سراسری که مصوب مجلس شورای اسلامی است، همچنین با توجه به مجازات تعیین شده در این قانون، این فرد به محاکم دادگستری معرفی شد و مجازات پیش بینی شده در قانون شامل جزای نقدی از ۱۰ میلیون ریال تا یک میلیارد ریال یا حبس از یک تا پنج سال یا هر دو مجازات در این زمینه اجرا می شود. به گفته سخنگوی سازمان سنجش، این سازمان برای این گونه افراد متخلف تقاضای بالاترین حد مجازات در زمینه تخلفات کنکوری را خواهد داشت.

انتشار این خبرها در روز چهارشنبه ۲۹ مرداد ماه و هم زمان با اولین روز برگزاری کنکور که مربوط به داوطلبان رشته هنر بود، در حالی رقم خورده که امروز، فردا و پس فردا نیز دیگر داوطلبان ورود به دانشگاه های کشور نیز پس از گذراندن یک سال پر از استرس و بحران و آمیخته با مسئله کرونا برای پاسخ به سؤالات مهم ترین آزمون زندگی شان به حوزه های امتحانی می آیند.

از آن سو نیز آغاز سال تحصیلی و ورود به دانشگاه ها نیز زیر سایه کروناست و خبری از برپایی حضوری کلاس های درسی دانشگاهی هم نیست و هنوز به صورت مشخص و دقیق اعلام نشده شرایط چگونه خواهد بود. از همین رو می توان ورودی ها و کنکوری های امسال را منحصر به فردترین افراد در تاریخ کنکور و دانشگاه های کشور دانست.

تخلف سازماندهی شده در کنکور ۹۸

اگرچه کنکور پرحاشیه ۹۹ حالا با یک حاشیه دیگر یعنی احتمال تقلب یا دست کم تخلف در آزمون دکترا و حالا هم سراسری خبرساز شده اما این ماجرا تنها به امسال خلاصه نمی شود؛ سال هاست که بلافاصله پس از برگزاری هر کنکوری در ایران، اخباری از تخلف یا تقلب هم منتشر می شود. این ماجرا البته در یکی دو دهه گذشته و با شدت شدت گرفتن رقابت ها و همچنین تأثیر نتایج بر زندگی داوطلبان، شدید تر هم شده است. یک سال پیش و چند روز پس از برگزاری کنکور سال ۹۸، خبر تخلف ۱۹ داوطلب کنکور در ثلاث باباجانی خبرساز شد که چند روز پس از انتشار، مقامات دولتی هم با تأیید خبر از اعلام این تقلب به سازمان سنجش خبر دادند.« رئوف محمدی» مدیر وقت آموزش و پرورش ثلاث باباجانی سال گذشته و یک روز پس از برگزاری کنکور این تخلف را به این صورت توضیح داد« این تقلب توسط شبکه ای پیچیده و با استفاده از پیشرفته ترین ابزارهای روز انجام شده است. این افراد که عمدتا غیربومی هستند به صورت سازماندهی شده و با هدف تقلب حوزه امتحانی خود را به این شهرستان منتقل کرده بودند. این افراد از گوشی، کارت، ساعت و خودکار هوشمند و هندزفری برای تقلب استفاده می کردند». مدیر آموزش و پرورش ثلاث باباجانی در همان سخنان خود به سابقه تقلب در آزمون سراسری در این شهرستان هم اشاره کرد و گفت:« پیش بینی تقلب را امسال کرده بودیم و از روی شماره ملی برخی از داوطلبان آزمون سراسری که غیربومی بودند احتمال بروز تقلب و تخلف را می دادیم».

با متخلفان در آن جلسه آزمون چه برخوردی شد؟

مدیر آموزش و پرورش ثلاث باباجانی در این باره هم گفته بود:« هیچ داوطلب متقلب و متخلفی در این شهرستان دستگیر نشده و مراجع قضائی و انتظامی نیز به موضوع ورود نکرده اند، چون آزمون های سراسری قانون خاصی دارد و در آن نحوه برخورد با متخلفان و متقلبان توضیح داده شده و نیازی به ورود سایر مراجع نیست. براساس قانون و مقررات آزمون های سراسری تا پایان آزمون با هدف حفظ آرامش داوطلبان با متقلبان برخورد نشد، ولی تخلف و تقلب ۱۹ نفر از داوطلبان در قالب صورت جلسه ای به سازمان سنجش اعلام شد و تصمیم گیری در این ارتباط با این سازمان است».

شبکه پیشرفته تقلب در سیستان و بلوچستان

ماجرای تقلب در کنکور سراسری البته به یک شهر یا استان خاص خلاصه نمی شود و سال گذشته در چندین استان افراد یا گروه هایی به همین اتهام دستگیر شدند. یکی از این موارد گروهی در استان سیستان و بلوچستان بود که چند روز پس از برگزاری کنکور سازمان اطلاعات سپاه با انتشار اطلاعیه ای از انهدام این شبکه سازمان یافته ۱۶نفره که قصد تقلب در کنکور سراسری سال ۹۸ را داشتند، خبر داد. در اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه آمده بود« عوامل این باند با هوشیاری سازمان اطلاعات استان شناسایی و با هماهنگی دستگاه قضا به جرم کلاهبرداری از طریق فروش سؤالات کنکور، تقلب هوشمند و الکترونیک در آزمون سراسری دستگیر شدند. بر پایه این اطلاعیه پس از رصد اطلاعاتی تعدادی از مرتبطان و تیم پشتیبان که در یک منزل مسکونی مستقر بودند نیز دستگیر شدند». این گروه ساماندهی شده ضمن اقدام به بستن قرارداد با داوطلبان آزمون سراسری با ایجاد شبکه ای متشکل از آزمون دهندگان، برگزارکنندگان آزمون و ایجاد تیم پشتیبان اقدام به ایجاد باندی سازمان یافته جهت تقلب کرده بودند. این گروه حتی به آزمون دهندگان قول قبولی در آزمون پزشکی را داده بودند. مشابه این اخبار را در دیگر استان ها و در سال های مختلف هم می توان مشاهده کرد که البته در برخی سال ها اعتراض ها به مجلس هم کشیده شد و گروهی از تقلب گسترده خبر داده بودند. در یکی از این موارد حتی کار به ابطال کامل آزمون هم کشیده شد.

مورد پرحاشیه آزمون دستیاری

« مرضیه وحیددستجردی» که اولین و تنها زن وزیر در تاریخ جمهوری اسلامی است، معمولاً در سخن گفتن از کارنامه دوران وزارت خود در وزارت بهداشت، به ابطال آزمون دستیاری در سال ۸۸ اشاره می کند اما این آزمون چیست و چرا ابطال آن تا این اندازه مهم است؟ آزمون دستیاری پزشکی که معمولا در اسفند و از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت برگزار می شود، آزمونی برای ورود پزشکان عمومی علاقه مند به اخذ مدارک تخصصی است. به عبارت دیگر این آزمون پله بعدی موفقیت یک پزشک و پل گذر از پزشکی عمومی به دوره تخصص است و به همین دلیل هم همواره مهم و دارای رقابتی بسیار حساس است. در فاصله سال های ۷۸ تا ۸۸ بارها از تخلفات گسترده در این آزمون سخن به میان آمد و چندین بار هم کار به تشکیل کمیته حقیقت یاب در مجلس و دیگر ارگان های رسمی کشور کشیده شد تا اینکه در سال ۸۸ وزیر وقت بهداشت دستور به ابطال آزمون داد. پیش از این البته آزمون سال ۷۷ با حاشیه های فراوانی روبه رو شد و بارها سخن از تقلب و« خط کش» به میان آمد. ماجرای این آزمون به این صورت بود که در آزمون سؤالات نشان دار شده بودند. روش نشان دارکردن هم به این صورت بوده که فاصله کوچک میان خط فاصله با اولین حرف در یکی از گزینه های چهارگانه پاسخ صحیح را مشخص می کرد. به این ترتیب پزشکانی که با اطلاع قبلی، در عوض برخورداری از معلومات، با یک خط کش به سر جلسه رفته بودند، به راحتی توانستند با کسب نمرات درخشان در این آزمون به رشته های پرطرفدار دستیاری راه پیدا کنند.« علیرضا زاکانی» که در آن سال رئیس هیئت تحقیق و تفحص مجلس هفتم از آموزش عالی بود، همان موقع در این باره گفته بود:« موضوع اسفناک تر این بود که از سال ۷۷ تا ۸۲ سؤالات آزمون دستیاری به فروش رسیده بود و هر سؤالی را نیز تا ۳۰ میلیون تومان می فروختند؛ بنابراین وقتی ما کار بررسی را انجام دادیم و به لطف خدا به نتیجه رسید، یک پزشک که نام او را نمی دانم برای من نوشت که من دفترچه آزمون سال ۷۷ را خریداری کردم و از ۲۰۰ سؤال ۱۴۶ سؤال آن مارک شده بود یعنی اگر کسی هیچ سوادی هم نداشت تنها با یک خط کش متوجه می شد که گزینه درست کجاست و در این صورت در بهترین رشته قبول می شد».

قانون درباره تخلف و تقلب کنکوری چه می گوید؟

همین تخلفات گاه وبیگاه در آزمون های مهم کشوری باعث شده در سال های مختلف قوانین مشخصی درباره شیوه برخورد با تخلف و تقلب در این آزمون ها تصویب شود. بر اساس قانون رسیدگی به تخلفات و جرائم در آزمون های سراسری، متخلفان و متقلبان با اخطار كتبی به محرومیت یك تا ۱۰ ساله برای شركت در آزمون، جزای نقدی یك تا صد میلیون تومانی و حبس یك تا پنج سال، لغو و ابطال قبولی در صورت محكومیت قطعی فرد و لغو مجوز تأسیس مؤسسه یا آموزشگاه علمی و آموزشی مجازات می شوند. اما این قانون تخلفات را چگونه تعریف می کند؟ براساس قانون رسیدگی به تخلفات و جرائم در آزمون های سراسری، ارتكاب هرگونه عملی كه موجب بی نظمی در برگزاری آزمون شود یا همراه داشتن هرگونه وسیله غیرمجاز از قبیل وسایل ارتباط الكترونیكی و دستگاه های حافظه دار جزء تخلفات است. همچنین، ارتكاب هرگونه عمل خلاف مقررات كه آزمون داوطلب را از نظر علمی خدشه دار کند، از قبیل ارائه مدرك یا گواهی مجعول یا تصویر گواهی مجعول برای شركت در آزمون، تبانی با داوطلبان یا افراد خارج از حوزه امتحانی یا دست اندركاران آزمون از قبیل عوامل اجرائی و طراحان سؤال برای تخلف در آزمون از دیگر موارد تخلف و تقلب در آزمون های سراسری است. علاوه بر این كمك به داوطلب خارج از ضوابط برگزاری آزمون جهت پاسخ به سؤالات، دسترسی غیرمجاز به اطلاعات مربوط به داوطلبان یا استفاده غیرمجاز از آنها، هرگونه تغییر غیرمجاز سؤالات، اوراق و پاسخ نامه های داوطلبان یا سایر مدارك و دفاتر مربوط به آزمون، افشای سؤالات آزمون یا تلاش در جهت دستیابی و افشای آن یا شركت یا معاونت در این امر قبل یا حین برگزاری آزمون به هر نحو، خرید یا فروش سؤالات آزمون یا پاسخ آنها یا شركت در این امر قبل یا حین برگزاری آزمون اعم از اینكه سؤالات یا پاسخ آنها واقعی یا غیرواقعی باشد جزء دیگر موارد تخلف و تقلب در آزمون های سراسری است.

اما در صورت رخ دادن چنین تخلفاتی چه احکام و مجازاتی در انتظار افراد متخلف است؟ براساس قانون رسیدگی به تخلفات و جرائم در آزمون های سراسری، هیئت های رسیدگی به تخلفات، صلاحیت صدور حكم به مجازات های مربوطه را درباره متخلفان دارند. بر این اساس، اخطار كتبی با درج در پرونده داوطلب و اعلام به مراجع ذی ربط یا محرومیت از گزینش در آزمون همان سال، محرومیت از گزینش علمی در آزمون همان سال و ابطال قبولی داوطلب در همان سال و محرومیت از شركت در آزمون از یك تا ۱۰ سال بعد برخی از احكام صادره برای تخلفات مذكور است. بر این اساس، آرای هیئت های بدوی این قانون قابل تجدیدنظرخواهی در هیئت تجدیدنظر رسیدگی به تخلفات در آزمون هاست. همچنین در مورد برخی از متخلفان، هیئت های رسیدگی متهم را برای رسیدگی و اعمال جزای نقدی از ۱۰ میلیون ریال تا یك میلیارد ریال یا حبس از یك تا پنج سال یا هر دو مجازات به محاكم دادگستری معرفی می كنند. ارتكاب هریك از اعمال موضوعات مذكور، چنانچه در قالب عضویت در یك گروه یا شبكه باشد، موجب تشدید مجازات می شود و تشكیل دهنده و سركرده گروه یا شبكه به حداكثر مجازات محكوم می شود. مجازات هریك از اعضا كه در ارتكاب تخلفات و جرائم فوق دخالتی نداشته باشند، حسب مورد حداقل مجازات ذكرشده برای مرتكب است. علاوه بر این در صورت محكومیت قطعی فردی به یكی از مجازات های مندرج در این قانون، هیئت رسیدگی به تخلفات در آزمون ها ، قبولی وی در آزمون را ابطال می كند، در این صورت مؤسسه آموزشی مربوط از صدور و اعطای هرگونه گواهی یا مدرك به وی خودداری خواهد کرد و چنانچه گواهی فارغ التحصیلی به وی اعطا شده باشد، وزارتخانه های علوم، بهداشت یا آموزش و پرورش یا دانشگاه آزاد اسلامی ملزم به ابطال آن گواهی است.

کنکور سراسری گروه علوم ریاضی و انسانی آغاز شد

کنکور سراسری گروه‌های علوم ریاضی و انسانی صبح امروز پنج‌شنبه ۳۰ مرداد ماه آغاز شد.

 کنکور سراسری ۹۹ از روز گذشته با گروه آزمایشی هنر برگزار شد. 

امروز پنج‌شنبه ۳۰ مرداد، ۱۵۵ هزار و ۲۵۰ هزار نفر در گروه علوم ریاضی و ۳۵۵ هزار و ۵۸۰ نفر در علوم انسانی در کنکور سراسری به رقابت می‌پردازند. 

تعداد داوطلبان سال ۱۳۹۹ نسبت به سال گذشته تعداد ۲۷ هزار و ۱۱۲ نفر بیشتر است.

دفترچه سوالات کنکور علوم ریاضی و انسانی منتشر شد

سایت سنجش آموزش کشور به منظور دسترسی هرچه سریع‌تر داوطلبان به سؤالات گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی، سؤالات هریک ازگروه‌های آزمایشی را در سایت سنجش درج و در دسترس داوطلبان قرار می‌دهد.

همچنین کلید اولیه سؤالات آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ (داخل کشور) ، از ساعت ۲۱ روز دوشنبه مورخ ۳ شهریور و  کلید اولیه سؤالات (خارج از کشور)، روز چهارشنبه بعدازظهر مورخ ۵ شهریور از طریق سایت سنجش منتشر می‌شود. 

  • 15
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
من حدس میزنم چرا۳۰هزارتاشونوپخش نکردن چون نفوذدارن پول دارن وقدرت احتمالا
اقابرامن یه سوال مطرحه اقای پلیس فتااین کنکوره تازه وردبه دانشگاست کلی هم بایددرس بخونندتازه اگرسوالات روبخرندبرامن این سوال مطرحه چرااونایی که جرمشون خیلی ازایناسنگین تره ومدرک جعلی خریدن باتک تکشون برخوردنش ه ولعوسمت ومدرک نشدن فقط بافروشنده مدرک برخوردشده توتلویزیون گفت یارو۳۰۰۰۰سی هزارتامدرک فروخته خیلیه هاحتمادرسمتهای بالاوارشدولیسانس ودکترافروخته چرا۳۰۰۰۰۰هزارتاشناسایی نشدن چرالغوکارومدرک نشدن چراابکی دیپلم میدن چراابکی مدرک میخرن به روح مادرم من لیسانس دارم جای دزدوقاضی اصزلاحاعوض شده همه وهرکی به من میرسه میگه مدرک خریدی درصورتی که۱۶سال تلاش کردم وبرعکس کسانی که ابکی مدرک گرفتن یاخریدن چنان خودشونومیگیرندکه احدالناسی بهشون شک نکنه اخه این حق مادرس خوناس بخداخانومم ارشدمهندسی کامپیوترداره نخبه معدل ارشدش۱۸به به بالاست بیکاره توخونه این حق ماست خدایی این حق ماست خدایی این حق ماست چراتک تک اونایی که مدرک خریدن روشناسایی نمیکنیدچراباهاشون برخوردنمیکنیداوناهم ماخربودن تامالخرنباشه هیچ دزدی دزدی نمیکنه تاتقاضاوحریدنباشه عرضه هم نیست تااکلاش نباه بخوادمدرک بخره جاعل مدرک هم کمترتمایل به حعل مدرک داره توروخداسوالات کنکورلینقدربراتون مهمه مدرک دارهای جعلی روزیرسنگ هم شده پیداکنیدومجازات کنیداگرراست میگیدومثل جاعل مدرک توتلویزیون عین۳۰۰۰۰هزارتاشونوپخش کنید.شواف فقط براسوالات کنکورنباشه
مشاهده کامنت های بیشتر
حضرت عیسی (ع),معجزه حضرت عیسی (ع),لقب حضرت عیسی (ع) زندگینامه حضرت عیسی (ع) و آغاز رسالتش (+ تصاویر)

زادروز: ۴ قبل از میلاد

زادگاه: بیت لحم، از شهرهای ایالت ناصره 

درگذشت: ۳۰–۳۳ میلادی

علت فوت: مصلوب شدن

بعثت: در فلسطین مبعوث شد.

مدت عمر: ۳۳ سال

ادامه
کامالا هریس,زندگینامه کامالا هریس,ازدواج کامالا هریس بیوگرافی کامالا هریس و فعالیت های او در عرصه سیاست (+ تصاویر)

زاده:۲۰ اکتبر ۱۹۶۴ 

زادگاه: اوکلند، کالیفرنیا، آمریکا

حزب سیاسی: حزب دموکرات آمریکا

دین: باپتیست

وضعیت تأهل: متاهل

ادامه
لبرون جیمز,عکسهای لبرون جیمز,قد لبرون جیمز بیوگرافی لبرون جیمز، بسکتبالیست مشهور و با استعداد (+تصاویر)

لقب: کینگ جیمز

متولد: ۳۰ دسامبر ۱۹۸۴

محل تولد: آکرون اوهایو

قد: ۲۰۳ سانتیمتر

وضعیت تأهل: متأهل

ادامه
احمد جنتی,سن احمد جنتی,احمد جنتی بیوگرافی زندگینامه احمد جنتی و فعالیت های او (+ تصاویر)

زاده: ۳ اسفند ماه ۱۳۰۵  

زادگاه: لادان، اصفهان

شروع به کار : ۲۷ اسفند ماه ۱۳۷۵

سمت: پنجمین رئیس مجلس خبرگان رهبری

تحصیلات: اجتهاد

گمارنده: سید علی خامنه ای

ادامه
امام حسین (ع),درباره امام حسین (ع),تصاویر امام حسین (ع) زندگینامه امام حسین (ع) از امامت تا شهادتش

زادگاه: مدینه، حجاز

کنیه: اَباعَبْدِاللّه، ابوعلی

زادروز: ۳ شعبان ۴ ه‍.ق

نقش: سومین امام شیعیان

فوت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل دفن: حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
شیخ بهایی,درباره شیخ بهایی,لقب شیخ بهایی زندگی نامه شیخ بهایی شاعر و عارف ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۵۴۷

زادگاه: بعلبک، لبنان

تاریخ مرگ: ۱ سپتامبر ۱۶۲۱

آثار برجسته: کشکول

محل دفن: حرم امام رضا (علیه السلام)، مشهد، ایران

ملیت: ایرانی

ادامه
محسن ربیع خواه,افتخارات محسن ربیع خواه,بازی های باشگاهی محسن ربیع خواه بیوگرافی محسن ربیع خواه و تصاویری از وی

زادروز: ۳ دی ۱۳۶۶ ‏

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک دفاعی، مدافع

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی کوشکی,ازدواج اول مهدی کوشکی,گروه لیو مهدی کوشکی بیوگرافی مهدی کوشکی بازیگر و کارگردان سینمای ایران + تصاویر همسرانش

تاریخ تولد: مرداد ماه ۱۳۵۹

محل تولد: خرم آباد، ایران

حرفه: بازیگر، نویسنده

ملیت: ایرانی

تحصیلات: لیسانس ادبیات نمایشی

قد: ۱.۷۰

ادامه
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
ویژه سرپوش