سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۶۰۰۶۸

درباره دانشگاه معتبر صنعتی اراک

داشنگاه صنعتی اراکدانشگاه صنعتی اراک
دانشگاه صنعتی اراک یکی از دانشگاه های دولتی واقع در استان مرکزی و شهر اراک است. این دانشگاه تاکنون ۲۶ مقاله معتبر بین المللی از خود منتشر کرده و در سطح علمی مطلوبی قرار دارد. در ادامه این مقاله از سرپوش اطلاعات بیشتری راجب این دانشگاه ارائه می شود. 

دانشگاه صنعتی اراک

دانشگاه صنعتی اراک یکی از دانشگاه های دولتی ایران می باشد که در استان مرکزی و شهر اراک واقع شده است. این دانشگاه با هدف تربیت نیروهای متخصص برای صنایع ایران و استان مرکزی ساخته شده است تا این شهر را به پایتخت صنعتی ایران در رشته های فنی مهندسی تبدیل کند. 

دانشگاه صنعتی اراک رتبه ۳۰ را در بین دانشگاه های دولتی ایران دارد، همچنین در مقام ۱۲ از ۲۳ دانشگاه صنعتی کشور بر اساس شاخص رتبه‌بندی علمی قرار گرفته است. دانشگاه صنعتی اراک توانسته است رتبه ۱۷ ام را در ارتباط با شاخص صنعت موفق، در بین کل دانشگاه های ایران کسب کند، این دانشگاه بر اساس شاخص فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی ISC رتبه ۹ دانشگاه‌های کشور را در اختیار دارد. دانشگاه صنعتی اراک دارای رتبه اول در زمینه اختصاص امکانات و سراهای ورزشی به دانشجویان می باشد که افتخار بسیار بزرگی محسوب می شود. 

دانشگاه صنعتی اراک ۴ دانشکده فعال دارد که رشته های بسیار متنوعی در آنها ارائه می شود. همانطور که مشخص است این دانشگاه تنها در رشته های فنی مهندسی دانشجو می پذیرد و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فعالیت دارد. داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه ها را دارند می توانند بعد از شرکت در آزمون سراسری کد رشته محل را در فرم انتخاب کرده و سپس در دفترچه خود وارد کنند. 

محوطه بیرونی داشنگاه صنعتی اراکدرباره دانشگاه صنعتی اراک

تاریخچه تاسیس دانشگاه صنعتی اراک

تاسی دانشگاه صنعتی اراک به سل ۱۳۶۸ برمی گردد، یعنی زمانی که جنگ تحصیلی به پایان رسید ساخت این دانشگاه، به عنوان اولین اولین دانشگاه صنعتی پس از انقلاب اسلامی با همکاری وزارتین فرهنگ و آموزش عالی و صنایع وقت به تصویب رسید. بعد از افتتاح دفتر دانشگاه در وزارت صنایع صدهزار هکتار زمین در شهر اراک جهت اجرای طرح جامع دانشگاه اختصاص پیدا کرد. 

در سال ۱۳۶۷ طرح آموزشکدۀ فنی و مهندسی تحت نظارت و هدایت دانشگاه علم و صنعت ایران در مرکز آموزش کارخانه  ماشین سازی اراک بر اساس برنامه پنج ساله تربیت تکنسین در ۹ رشتۀ مهندسی مکانیک، ماشین آلات، برق و الکترونیک، نقشه برداری و راه و ساختمان، معادن و استخراج و ذوب و شیمی با ظرفیت ۶۰۰  نفر به تصویب رسیده بود. دانشگاه توانست در سال ۱۳۷۱ پذیرش دانشجو را در رشته های ماشین ابزار، ریخته گری و نقشه کشی صنعتی عملا آغاز کند. 

با تغییر سیاست وزارت های فرهنگ و آموزش عالی و صنایع وقت در سال ۱۳۷۵، دانشگاه علم و صنعت ایران بر اساس مطالعات منطقه ای با هدف تربیت نیروی متخصص مورد نیاز صنایع استان مرکزی، از سال ۱۳۷۶ به بعد پذیرش دانشجو در رشته های مهندسی ساخت و تولید، نقشه برداری، تأسیسات، اکتشاف معدن و برق – قدرت، تحت عنوان دانشکدۀ فنی و مهندسی اراک وابسته به آن دانشگاه را آغاز نمود.

استقلال دانشکدۀ فنی و مهندسی در سال ۱۳۸۵ از دانشگاه علم و صنعت ایران در هیأت دولت رسما تصویت شد و شورای گسترش آموزش عالی تحقق دانشگاه صنعتی اراک مجددا در دستور کار دولت قرار گرفت. در سال ۱۳۸۹ طرح دانشگاه صنعتی اراک تصویب شد و طرح تفصیلی آن در ۱۰ دانشکده مهندسی با ۴۹۲ عضو هیئت علمی و کارشناس هیئت امناء تصویب شد. 

دانشگاه صنعتی اراک براساس برنامه راهبردی و استراتژی های پیش رو توانسته است با دانشکده های مهندسی مکانیک، مهندسی علوم زمین، مهندسی برق و کامپیوتر و دانشکده علوم و فناوری های نوین و مراکز تحقیقاتی شامل: پژوهشکده صنایع فلزی و آلومینیوم، مرکز تحقیقات کلینیک معدن، مرکز پژوهشی و فناوری توسعه پایدار و مرکز پژوهشی مهندسی فناوری برق و گروه پژوهشی کانسارهای معدنی ارتباط بگیرد و به فعالیت های علمی و پژوهشی بپردازد. 

دانشگاه صنعتی اراک به عنوان یکی از مهمترین دانشگاه های استان مرکزی شناخته می شود که با ظرفیتی بیشتر از ۲۰۰۰ دانشجو درحال فعالیت می باشد. این دانشگاه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری فعالیت دارد و دارای ۹۰ عضو هیئت علمی تمام وقت می باشد. تابه حال ۳۰۰۰ نفر از این مرکز آموزشی موفق به کسب درجه کارشناسی در رشته‌های مختلف مهندسی شده اند.

ورودی داشنگاه صنعتی اراکتاریخچه تاسیس دانشگاه صنعتی اراک

امکانات دانشگاه صنعتی اراک

همانطور که اشاره شد این دانشگاه یکی از مراکز دولتی استان مرکزی محسوب می شود و دانشجویان ساکن در شهرهای دیگر را نیز می پذیرد، همچنین خوابگاه هایی برای اسکان این دانشجویان اختصاص می دهد. 

این دانشگاه به جهت ارتقای سطح سلامت دانشجویان و کارمندان خود چند سالن ورزشی اعم از (فوتبال – والیبال – فوتسال – تنیس روی میز – تیر اندازی با کمان – بدن سازی – آمادگی جسمانی – بدمینتون و... ) را ترتیب داده است تا علاقه مندان به ورزش بتوانند به سلامت جسمانی خود رسیدگی کنند. 

دانشگاه صنعتی اراک کتابخانه تقریبا مجهزی دارد که بسیاری از کتاب ها به زبان های اصلی و مختلف را در خود جای می دهد. وجود این کتابخانه برای دانشجویانی که در حال نوشتن پایان نامه و مقاله هستند بسیار مثمر ثمر خواهد بود. 

دانشگاه صنعتی اراک دارای سلف سرویس می باشد و دانشجویانی که قصد تغذیه در خودر دانشگاه را دارند می توانند با شارژ کارت خود و رزرو غذا برای دریافت آن اقدام کنند. 

این دانشگاه به دانشجویان متقاضی وام های دانشجویی اختصاص می دهد، پس دانشجویانی که قصد دریافت وام دارند می توانند اقدام کنند. 

ژورنال‌ها و نشریات علمی دانشگاه صنعتی اراک

تا به حال هیچ مجله و ژورنال علمی برای دانشگاه صنعتی اراک به ثبت نرسیده است. اطلاعات ژورنالها و مجلات از پایگاه مرجع نشریات ایران استخراج و نمایش داده می شوند.

سالن اجتماعات داشنگاه صنعتی اراکمقطع علمی دانشگاه صنعتی اراک

کارآفرینی و نوآوری دانشگاه صنعتی اراک

برای ارزیابی شاخصهای کارآفرینی و نوآوری دانشگاه صنعتی اراک اطلاعات پایه وجود دارند که با همکاری پایگاه اکوسیستم کارآفرینی ایران استخراج و تحلیل خواهند شد. همه زیرمجموعه های کارآفرینی این دانشگاه می توانند به صورت رایگان اطلاعات اجزاء اکوسیستم کارآفرینی خود را در اکوسیستم کارآفرینی ایران ثبت کنند تا مبنای شاخص های کارآفرینی کامل شود. 

تاکنون هیچ داده مربوط به بخشهای کارآفرینی دانشگاه صنعتی اراک شامل مراکز نوآوری، پارک علم و فناوری، شتابدهنده، مرکز رشد، فضای کار اشتراکی، و استارتاپ در اکوسیستم کارآفرینی ایران ثبت نشده است.

کلاس های درس داشنگاه صنعتی اراکنوآوری و کارآفرینی در دانشگاه صنعتی اراک

گروه ها و مقاطع آموزشی دانشگاه صنعتی اراک

مهندسی مکانیک:

تأسیسات حرارتی و برودتی

تبدیل انرژی

ساخت و تولید

طراحی کاربردی

مهندسی برق:

قدرت

مخابرات    

مهندسی معدن:

استخراج    

اکتشاف    

فرآوری مواد معدنی

مکانیک سنگ    

مهندسی عمران:

عمران        

نقشه‌برداری

گردآوری: بخش معرفی دانشگاه های سرپوش

  • 18
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش