شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۷۱۲۰۰۰۰۶

گزارشی از برترین دانشگاه‌های آنلاین ایران و جهان

درس‌خواندن کار وقت‌گیری است و معمولا برای افرادی که درگیر زندگی و کار هستند، گاهی با دشواری‌هایی روبه‌رو می‌شود که در مواقعی، فرد حتی قید ادامه‌تحصیل را می‌زند و انصراف می‌دهد اما آموزش آنلاین و از راه دور که به لطف اینترنت و فناوری‌های روز دنیا فراهم شده، امکانی برای این قبیل افراد ایجاد کرده است تا بدون مشکل وقت، بتوانند تحصیل کنند. دانشگاه‌ها و دانشکده‌های آنلاین در یک دهه اخیر با رشد قابل‌توجهی روبه‌رو شده‌اند. بسیاری از دانشگاه‌های برتر دنیا درحال حاضر امکان تحصیل از راه دور را برای دانشجویان فراهم کرده‌اند تا آنها بدون حضور فیزیکی در کلاس‌های درس هم امکان تحصیل داشته باشند. امروزه، بسیاری از فارغ‌التحصیلان از دانشکده‌های آنلاین از انتخاب خود راضی هستند و آن را یک فرصت در زندگی‌شان می‌دانند. اولین دانشگاه جدید و کاملا آنلاین دنیا در سال ۱۹۹۴ با ‌عنوان دانشگاه باز کاتالونیا مستقر در بارسلونای اسپانیا تاسیس شد. پنج سال بعد یعنی درسال ۱۹۹۹، دانشگاه بین‌المللی جونز در آمریکا به‌عنوان نخستین دانشگاه کاملا آنلاین آغاز به کار کرد.

 هشدارها

اگر به‌دنبال ثبت‌نام در دانشگاهی آنلاین هستید، قبل از اینکه دست ‌به کار شوید از چالش‌ها و موارد منفی پیش‌رو مطلع شوید. این شیوه آموزشی مناسب هرکسی نیست؛ به این معنا که اگر آدمی نیستید که به خودی خود ‌انگیزه و نظمی درونی داشته باشید، به سراغ آموزش آنلاین نروید. از طرف دیگر، ممکن است مدرکی که از آموزش آنلاین کسب می‌کنید در برخی مشاغل کاربردی نباشد و سال‌ها بعد شما را با مشکل مواجه کند. بنابراین توصیه می‌کنیم ابتدا تمام این شرایط را مدنظر بگیرید، سپس اقدام به ثبت‌نام در دانشگاه آنلاین کنید.

 رشته‌های پرطرفدار

به گزارش top10onlinecolleges، بعضی رشته‌های دانشگاهی ناگزیر باید به‌طور حضوری برگزار شوند اما پذیرش در برخی دیگر از رشته‌ها بدون تشکیل شدن کلاس حضوری هم امکانپذیر است. پرطرفدارترین رشته‌های آنلاین به شرح زیر هستند:  رشته حقوق یکی از رشته‌های ارائه‌شده به‌طور آنلاین در دنیاست که فرد پس از اتمام تحصیلات خود می‌تواند در مشاغل اجرایی قانون، امنیت کشور، بازرسی صحنه جرم و اصلاحات مشغول به کار شود.  از سوی دیگر، تحصیل در رشته روانشناسی هم بازار کار خوبی را پیش پای فارغ‌التحصیلان قرار می‌دهد و افراد با طی مدارج عالی در این رشته می‌توانند مشغول به کار شوند. علاقه‌مندان به رشته پرستاری می‌توانند در دوره‌های آنلاین دانشگاه‌ها ثبت‌نام کنند.

 رشته‌های آموزش هم با هدف تربیت معلمان آینده، یکی‌دیگر از رشته‌هایی است که در بیشتر دانشگاه‌های آنلاین تدریس می‌شوند. در این رشته دروسی برای تقویت مهارت در مدیریت کلاس و تجزیه و تحلیل مواد آموزشی وجود دارد. از دیگر رشته‌ها هم می‌توان به مدیریت، حسابداری، فلسفه و... اشاره کرد.

  برترین دانشگاه‌های آنلاین دنیا

دانشگاه پن‌استیت

 مرکز آنلاین این دانشگاه به‌عنوان پیشرو در زمینه آموزش آنلاین دانشگاهی، از سال ۱۹۹۸ راه‌اندازی شد که از اعتبار بالایی هم بین دانشگاه‌های آنلاین برخوردار است و بیش از ۱۴هزار دانشجوی آنلاین دارد. در این دانشگاه دولتی غیر‌انتفاعی بیش از ۲۰۰ برنامه آنلاین ارائه می‌شود و حتی مدارک دانشجویان هم به‌طور آنلاین صادر می‌شود.

 تقریبا هر رشته‌ای که در دانشگاه پن‌استیت ارائه می‌شود، در بخش آنلاین هم برای دانشجویان ارائه می‌شود و دانشجویان متقاضی می‌توانند در رشته‌های مختلفی چون مهندسی، آموزش، مراقبت بهداشتی و صنعتی مشغول به تحصیل و از مزایای آن بهره‌مند شوند. دانشجویانی که در بخش آنلاین این دانشگاه ثبت‌نام می‌کنند، امکان دسترسی به مشاوران علمی، خدمات حرفه‌ای، تدریس آنلاین و خدمات کتابخانه آنلاین را هم دارند. از آنجایی که تمام دروس به صورت آنلاین ارائه می‌شوند، هر درس به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده تا تمام نیازهای یک دانشجو را با توجه به محتوای کلاس برآورده کند. دانشجویان باید دوره کارشناسی را طبق‌ برنامه‌ریزی دانشگاه به اتمام برسانند، بنابراین باید تمام دروس، بحث‌ها و امتحانات را در موقع مقرر خود تمام کنند. مدرکی که دانشجویان آنلاین در پایان تحصیلات خود کسب می‌کنند، به همان اندازه‌ای معتبر است که دانشجویان حضوری دانشگاه دریافت می‌کنند.

 به گزارش worldcampus، دانشگاه آنلاین پن‌استیت به‌عنوان یک شبکه جهانی، تمام قاره‌های دنیا را پوشش می‌دهد و دانشجویان از هر کشوری می‌توانند در آن ثبت‌نام کرده و از راه دور و به‌طور آنلاین تحصیل کنند.

اگر شما هم می‌خواهید در آن ثبت‌نام کنید، یکی از ملزومات آن تسلط بر زبان انگلیسی است و حتی مدارک لازم هم باید به زبان انگلیسی به دانشگاه ارسال شوند.

 تمام دانشجویانی که غیرآمریکایی باشند، باید هزینه ثبت‌نام را به دلار آمریکا و از طریق یکی از بانک‌های این کشور بپردازند اما برای اینکه کمک‌های مالی نهادی، فدرال و ایالتی شامل حال شما شود، باید یا شهروند آمریکایی باشید یا ملیت آمریکایی داشته باشید یا به‌طور دائم مقیم آمریکا باشید، در غیر این صورت این شرایط شامل حال شما نخواهد شد.

اولین دانشگاه جدید و کاملا آنلاین,دانشگاه باز کاتالونیا,ثبت‌نام در دانشگاه آنلاین, دوره‌های آنلاین دانشگاه‌ها

دانشگاه فلوریدا

بخش آموزش آنلاین این دانشگاه در سال ۲۰۱۴ آغاز به کار کرد و در این مدت کوتاه توانسته موفقیت بالایی را در جذب دانشجویان آنلاین داشته باشد. دانشگاه آنلاین فلوریدا یکی از پرجمعیت‌ترین دانشگاه‌های شبکه‌ای فلوریداست که به‌عنوان جایگزینی برای آموزش سنتی دروس دانشگاهی به دانشجویان دروس مختلف را ارائه می‌دهد. این دانشگاه دولتی غیرانتفاعی با ارائه بیش از ۳۰۰ برنامه آموزشی آنلاین برای فارغ‌التحصیلان، یکی از برترین‌ها در زمینه تحصیلات آنلاین دانشگاهی به شمار می‌رود که در تمام مقاطع تحصیلی دانشجو می‌پذیرد. دانشجویان آنلاین این دانشگاه به خدمات مختلفی چون سیستم مدیریت دروس آنلاین، منابع کتابخانه‌ای، خدمات حرفه‌ای و سیستم ثبت‌نام آنلاین دسترسی دارند.  به گزارش thebestschools، این دانشگاه در ارائه دروس رشته MBA یکی از برترین‌ها در نوع خود به شمار می‌رود و در بیش از ۱۶ دانشکده مختلف، مقاطع مختلف تا درجه دکتری را ارائه می‌دهد. دانشگاه فلوریدا به دلیل برنامه‌های تحقیقاتی خود بسیار شناخته‌شده و معتبر است. پذیرش در دانشگاه آنلاین فلوریدا از هر نقطه‌ای در دنیا امکان‌پذیر است و مدرک نهایی آن با مدرکی که دانشجویان ثابت این دانشگاه کسب می‌کنند، فرقی ندارد.

اولین دانشگاه جدید و کاملا آنلاین,دانشگاه باز کاتالونیا,ثبت‌نام در دانشگاه آنلاین, دوره‌های آنلاین دانشگاه‌ها

دانشگاه ماساچوست

این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه‌های آنلاین دنیاست که حدود ۱۵۷ واحد درسی را ارائه می‌دهد. از این میان، ۱۴۵ واحد آن کاملا به صورت آنلاین برگزار می‌شود اما ۱۵واحد باقی‌مانده به‌طور ترکیبی اجرا می‌شود و دانشجویان باید برای گذراندن آنها در کلاس‌های درس حاضر شوند. دانشگاه ماساچوست از سال ۲۰۰۱ در آموزش از راه دور و آنلاین فعال شد و درحال حاضر نیز شبکه‌ای متشکل از ۳۳۰ هزار فارغ‌التحصیل آنلاین را در کارنامه خود دارد. این مرکز دانشگاهی آنلاین به‌عنوان یک کنسرسیوم آموزشی، خدمات متنوعی چون پشتیبانی فنی و بازاریابی را ارائه می‌دهد. ماموریت اصلی آن در همکاری با دانشگاه‌های دیگر شناسایی، توسعه و حمایت از برنامه‌های دانشگاهی و ایجاد زمینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری و ایجاد علاقه در دانشجویان است. پذیرش دانشجویان غیربومی و خارجی در ابتدا براساس ارائه نمره تافل صورت می‌گیرد و باید به زبان انگلیسی مسلط باشند، حتی می‌توانند قبل از پذیرش رسمی دانشگاه، واحدها را انتخاب کنند.

به گزارش thebestschools، کلاس‌های آنلاین معمولا در سه ترم در طول سال ارائه می‌شود. مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان آنلاین این دانشگاه دولتی هم همزمان با دانشجویان ثابت دانشگاهی برگزار می‌شود. دانشجویان آنلاین این دانشگاه به خدماتی چون خدمات کتابخانه‌ای، مشارکت و مشاوره آکادمیک دسترسی دارند.

برخی دانشگاه‌های رایگان آنلاین

به‌منظور استقبال از تحصیلات آنلاین، برخی دانشگاه‌های دنیا اقدام به ارائه دوره‌های رایگان آموزش‌ آنلاین کرده‌اند، به‌طوری که موقع ثبت‌نام مبلغی از دانشجویان دریافت نمی‌کنند و تنها به ازای اعطای مدرک معتبر در پایان‌دوره، مبلغی از دانشجو درخواست می‌کنند.

دانشگاه کلمبیا یکی از مراکزی است که می‌توانید در آن به‌طور آنلاین و رایگان تحصیل کنید. این دانشگاه غیر از دانشجویان کوبا و ایران، پذیرای دانشجویانی از سراسر جهان است.  

دانشگاه کمبریج دانشگاه دیگری است که دوره‌های آنلاین را به‌طور رایگان به دانشجویان دنیا ارائه می‌کند. این دانشگاه بیش از ۳۰۰ فایل صوتی و ویدئویی را به‌طور رایگان برای دانلود دانشجویان مجازی قابل‌دسترس قرار داده است و آنها می‌توانند با سیستم‌های اندروید و اپل آن را دانلود کنند. 

دانشگاه ماساچوست هم بین دانشگاه‌هایی قرار دارد که دوره‌هایی را به صورت آنلاین و رایگان برگزار می‌کند و تمام اطلاعات و دروس موردنیاز دانشجویان را به‌طور رایگان در اختیار آنها قرار می‌دهد. اما این دانشگاه برای دوره‌های رایگان آنلاین، مدرک معتبری به دانشجویان نمی‌دهد. بنابراین دانشجویان برای کسب مدرک معتبر باید در دوره‌های آنلاین با پرداخت شهریه شرکت کنند.

newspaper.fdn.ir
  • 12
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
ویژه سرپوش