یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۱۰۰۰۰۳۸

معرفی دانشگاه امام صادق (ع)

دانشگاه امام صادق (ع),آدرس دانشگاه امام صادق (ع),عکس های دانشگاه امام صادق (ع)دانشگاه امام صادق (ع) پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران تأسیس شد
دانشگاه امام صادق (ع) که حاصل نیت الهی و همت والای گروهی از بزرگان و اندیشمندان حوزه و دانشگاه است، در طول بیش از ربع قرن فعالیت علمی، آموزشی و پژوهشی کارنامه ای بسیار درخشان از خود برجای گذاشته است. 

دانشگاه امام صادق 

دانشگاه امام صادق (علیه السلام) بعنوان یک دانشگاه اسلامی غیر دولتی، در مجموعه آموزش عالی کشور، برمبنای اصول و ارزش های اسلامی تاسیس شده است.

پیوند دو نظام آموزشی حوزه و دانشگاه یکی از آرمان های انقلاب اسلامی بود. این ارزش با تأسیس دانشگاه امام صادق (ع) در سال ۱۳۶۱، به ریاست یار مخلص امام (ره)، فقیه ارجمند حضرت آیت الله مهدوی کنی با اخذ جواز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تحقق گردید. این دانشگاه بر این عقیده است که تعلیم و تعلم همراه با تهذیب نفس، مهمترین رسالت انسان است. بنابراین با پیوند بین حوزه و دانشگاه و مشارکت نخبگانِ این دو مرکز علمی، دانش آموختگانی دین محور، آگاه و متعهد به آرمان ها و ارزش های اسلام تربیت می کند و الگویی در نظام آموزش عالی و اداره امور جامعه اسلامی ارائه می دهد.

با توجه به اهمیت حضور زنان در عرصه‏ های گوناگون اجتماعی، لزوم تأسیس دانشگاهی برای تربیت نیروهای متعهد و متخصص زن در حوزه علوم انسانی ـ اسلامی ضروری بود؛ ازاین رو هشت سال بعداز تأسیس دانشگاه امام صادق (علیه السلام)، در سال ۱۳۶۹ پردیس خواهران تأسیس شد تا به تعلیم و تربیت و رشد زنان جوان بعنوان مدرس، محقق و مبلّغ بپردازد. از آن سال تا به حال پردیس خواهران با کادر علمی و اداری متشکل از بانوان فرهیخته بی وقفه در خدمت رسانی به جوانان جویای علم تلاش کرده است. 

پیشینه دانشگاه امام صادق (ع)

دانشگاه امام صادق (ع) اولین دانشگاهی است که بعد از انقلاب ۱۳۵۷ ایران و در دوره انقلاب فرهنگی تأسیس شد و در سال ۱۳۶۱ شروع بکار کرد. بنای اولین مؤسسه متعلق به دوران پهلوی است. دانشگاه امام صادق (علیه السلام) در محلی تأسیس شد که پیش از انقلاب به دانشگاه هاروارد تعلق داشت و دروس حوزه مطالعات مدیریت با نظارت استادان دانشگاه هاروارد در آن تدریس می شد و تحت عنوان مدرسه عالی مدیریت فعالیت میکرد. ساختمان دانشگاه توسط «مهندسین مشاور عبدالعزیز فرمانفرمائیان و همکاران» به سرپرستی نادر اردلان طراحی شده است.

رشته های تحصیلی دانشگاه امام صادق (ع),دانشگاه امام صادق (ع),شرایط دانشگاه امام صادق (ع)بنای نخستین دانشگاه امام صادق (ع) متعلق به دوران پهلوی است

آزمون شفاهی دانشگاه امام صادق (ع)  

پس از برگزاری کنکور سراسری، دانشگاه امام صادق (ع) معدل دوران دبیرستان و رتبه ی شخص در کنکور را مورد بررسی قرار می دهد و جمعی از داوطلبان را جهت آزمون شفاهی (مصاحبه حضوری) فرا می خواند. مهم ترین معیارهای علمی که در مرحله مصاحبه مورد بررسی قرار می گیرد، همان معدل کتبی دیپلم و نمره ی کل آزمون سراسری است و بالا بودن این دو عامل احتمال پذیرش را بالا می برد. در صورتی که داوطلب در مصاحبه پذیرفته شود، نوبت به مرحله آخر می رسد. این مرحله همان تحقیقات محلی می باشد. به اینصورت که پژوهشگر یا پژوهشگران از سوی دانشگاه به محل سکونت داوطلب می روند. این تحقیقات امکان دارد به روش های مختلفی صورت بگیرد؛ به عنوان نمونه امکان دارد اول تحقیق از مسجد و بسیج محل انجام گیرد و بعد از آن با هماهنگی قبلی به خانه داوطلب رفته و محیط زندگی و شرایط خانوادگی داوطلب را مورد بررسی قرار دهند. بعد به سراغ دو نفر از اعضای فامیل، دو نفر از دوستان و دو نفر از افراد محله میروند تا پرونده تحقیقاتی داوطلب را تکمیل نمایند.

اهداف و سیاستهای دانشگاه امام صادق (ع)

هدف از تشكیل دانشگاه امام صادق (ع) آشنا شدن دانشجویان با تخصص و اطلاعات لازم در زمینه های علوم مدیریتی، آشنایی با روشها و الگوهای مدیریت جامعه اسلامی، توانایی تحلیل و تصمیم گیری صحیح و ارایه یك الگوی مناسب در سیستم مدیریت اسلامی، همینطور برخورداری از ظرفیت علمی بالا در تنظیم و استفاده بهینه از امكانات موجود در سازمانها و مراكز اجرایی كشور می باشد. به عبارت دیگر هدف، تربیت مدیرانی است كه با آگاهی از آخرین نظریه ها و تحولها در علم مدیریت و توانایی در تصمیم گیری، با اتكا بر دیدگاه های حاصل از بینش اسلامی و یافته های علمی و تجربی، قدرت تحلیل و تطبیق مشكلات و برطرف سازی تنگناهای آتی را كسب کرده باشند.

دانشکده ها و بخش های دانشگاه امام صادق (ع) 

دانشکده های دانشگاه امام صادق (ع) عبارتند از:

>> دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع)

>> دانشکده الهیات- معارف اسلامی و ارشاد دانشگاه امام صادق (ع)

>> دانشکده معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق (ع)

>> دانشکده معارف اسلامی و علوم سیاسی دانشگاه امام صادق (ع)

>> دانشکده معارف اسلامی و مدیریت دانشگاه امام صادق (ع)

>> دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع)

>> بخش زبانهای خارجی

>> گروه عربی

معرفی رشته های دانشگاه امام صادق (ع),دانشکده معارف اسلامی و مدیریت دانشگاه امام صادق (ع),دانشگاه امام صادق (ع)دانشگاه امام صادق (ع) در محلی تأسیس شد که قبل از انقلاب به دانشگاه هاروارد تعلق داشت

۱- پردیس برادران

>> دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع):

دانشگاه امام صادق (ع) طبق بیانیه رسالت دانشگاه، در بدو تأسیس خویش به راه اندازی دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد اقدام نموده است. این دانشکده یکی از دانشکده های نوآور و فعال در عرصه مطالعات تلفیقی و اقتصاد اسلامی در عرصه علمی کشور بوده است.

>> دانشکده الهیات، معارف اسلامی و ارشاد دانشگاه امام صادق (ع):

دانشکده الهیات دانشگاه امام صادق (ع) به صورت رسمی در سال ۱۳۶۷ با رشته معارف اسلامی و تبلیغ که پیش از آن در مجموعه رشته های درسی دانشگاه امام صادق علیه السلام طراحی و اجرا شده بود شکل گرفت.

>> دانشکده معارف اسلامی و علوم سیاسی دانشگاه امام صادق (ع):

گروه معارف اسلامی و علوم سیاسی قدیمی ترین گروه آموزشی دانشکده است که با توجه به اهمیت نظری و عملی آن، از بدو تأسیس دانشگاه امام صادق علیه السلام، مورد توجه بوده و بعنوان گروه آموزشی اصلی دانشکده مطرح است. 

>> دانشکده معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق (ع):

دانشکده معارف اسلامی و حقوق بعنوان چهارمین دانشکده دانشگاه امام صادق علیه السلام در سال ۱۳۶۹ با هدف تربیت دانشجویانی که علاوه بر تسلط بر دانش حقوق، توانایی تجزیه و تحلیل مسائل حقوقی را طبق منابع اصیل این رشته از منابع باارزش فقه و کلام اسلامی داشته و در عمل نیز قادر به پیاده کردن دانش خود باشند، پدید آمده است.

>> دانشکده معارف اسلامی و مدیریت دانشگاه امام صادق (ع):

دانشکده معارف اسلامی و مدیریت، پنجمین دانشکده از دانشکده های دانشگاه امام صادق (ع) است که در دوره مدیریت حضرت آیت الله مهدوی کنی تأسیس شد.

>> دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع):

رشته فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع) را باید از رشته های نوپای علوم اجتماعی در دنیا تلقی کرد که در سال ۶۱ تأسیس شده است.

دانشگاه امام صادق (ع),دانشگاه امام صادق تهران,رشته های دانشگاه امام صادق (ع)در دانشگاه امام صادق (ع) «الهیات» با تمامی رشته‌ها ترکیب شده است

>> مرکز زبان دانشگاه امام صادق (ع):

شامل دو بخش عربی و بخش زبان های خارجی (انگلیسی -  فرانسوی -  ایتالیایی -  اسپانیایی -  روسی) است. بخش زبانهای خارجی از پیشروترین اجزاء دانشگاه امام صادق (ع) است که توانسته با ارائه دوره های آموزشی گوناگون، دانش و مهارت زبانی دانشجویان را ارتقاء بخشد و آن ها را برای فعالیتهای علمی پژوهشی و تبلیغی آماده کند. این بخش در سال ۱۳۶۰ تأسیس شد.

۲- پردیس خواهران

>> دانشکده معارف اسلامی و علوم تربیتی دانشگاه امام صادق (ع):

رشته علوم تربیتی دانشگاه امام صادق (ع) شاخه ای میان رشته ای است که با بهره گیری از یافته های علوم گوناگون ازجمله روانشناسی، جامعه شناسی، اقتصاد و داده های فرهنگی ـ دینی ـ فلسفی، با تأکید بر روش های علم و فلسفه و با هدف کاربرد این علوم در تربیت انسان ایجاد گردیده است.

>> دانشکده معارف اسلامی و فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه امام صادق (ع):

دانشگاه امام صادق (علیه السلام)، جهت دستیابی به اهداف بیان شده و تربیت دانشجویان علاقمند و مستعد جهت ترویج مبانی نظری مترقی اسلام در مسائل دینی و اعتقادی و تربیت کارشناسانی که قادر به پاسخگویی به سوالات اعتقادی باشند، تاسیس شد.

>> دانشکده معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق (ع):

رشته حقوق پردیس خواهران دانشگاه امام صادق (ع) در مقطع کارشناسی، ضمن ارتقاء دانش حقوقی بانوان، مبتنی بر فقه و معارف اسلامی و مسائل حقوقی جدید به تربیت نیروی متخصص و متعهد پرداخته و پیوسته تربیت و پرورش اساتید و نظریه پردازان ماهر در حوزه حقوق اسلامی را سرلوحه کار قرار داده است.

رشته های دانشگاه امام صادق (ع),دانشگاه امام صادق (ع),دانشکده مدیریت دانشگاه امام صادق (ع)یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دانشگاه امام صادق(ع) بحث معقولیت و عقلانیت دینی است

>> دانشکده معارف اسلامی و فقه و حقوق دانشگاه امام صادق (ع):

دانشگاه امام صادق (علیه السلام) در عرصه فقه و حقوق با تکیه بر ضوابط فقه جواهری و با رویکرد میان رشته ای، در جهت پاسخگویی به نیازهای جامعه در این رشته اقدام به جذب دانشجو مینماید.

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 18
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
بشار رسن,بیوگرافی بشار رسن,بشار رسن فوتبالیست عراقی بیوگرافی بشار رسن فوتبالیست عراقی + تصاویر

ملیت: عراق

باشگاه: پرسپولیس

تاریخ تولد: ۲۲ دسامبر ۱۹۹۶

محل تولد: بغداد

پست: هافبک

قد: ۱۷۵ سانتی متر

ادامه
ریحانه پارسا,ازدواج ریحانه پارسا با مهدی کوشکی,حواشی ریحانه پارسا بیوگرافی ریحانه پارسا بازیگر جوان سینمای ایران+ تصاویر

تاریخ تولد: ۴ اسفند ۱۳۷۷

ملیت: ایرانی 

محل تولد: تهران

پیشه: بازیگر

فعالیت: تئاتر ۱۳۹۶ تاکنون

قد: ۱۷۸ سانتی متر

ادامه
حضرت نوح (ع),حضرت نوح زندگینامه (ع),زندگینامه حضرت نوح (ع) زندگی نامه حضرت نوح (ع) نخستین پیامبر از پیامبران اولو العزم

زادگاه: بین النهرین (کوفه)

آرامگاه: اختلافی (نجف، کوفه، کرک بعلبک،  نخجوان)

نام قوم: کلده و آشور

پیش از: سام

پس از: ادریس

ادامه
صائب تبریزی,شعر صائب تبریزی,مقبره صائب تبریزی زندگی نامه صائب تبریزی (میرزا صائب) یکی از غزلسرای قرن یازدهم هجری

زاده: ۱۰۰۰ (هجری قمری)

زادگاه: تبریز

پیشه: شاعر

ملیت: ایرانی

سبک نوشتاری: سبک اصفهانی

زمینه کاری: شعر

ادامه
پژمان پشتام,بیوگرافی پژمان پشتام,زندگینامه پژمان پشتام زندگینامه پژمان پشتام کشتی گیر فرنگی کار تهرانی (+ تصاویر)

زاده:۲۱ دی ۱۳۷۲

زادگاه: باقرشهر، تهران  

پیشه: ورزش‌کار

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
ویژه سرپوش