پنجشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۰۶۲

معرفی دانشگاه صنعتی شاهرود و امکانات آن

دانشگاه صنعتی شاهرود,پردیس دانشگاه صنعتی شاهرود,پردیس جدید دانشگاه صنعتی شاهروددانشگاه صنعتی شاهرود، نخستین دانشگاه استان سمنان
دانشگاه صنعتی شاهرود یک دانشگاه دولتی در شهر شاهرود، استان سمنان است و در سال ۱۳۵۲ تأسیس شده است. این دانشگاه دارای ۱۴ دانشکده و ۴ پردیس به نام های پردیس مرکزی، پردیس صنعت و فناوری های نوین، پردیس مهندسی کشاورزی و پردیس معدن آموزشی می باشد که در زمینی به مساحت بالغ بر ۱۸۲ هکتار گسترده شده اند.

دانشگاه صنعتی شاهرود 

دانشگاه صنعتی شاهرود یکی از دانشگاه های دولتی ایران است که در شهرستان شاهرود در استان سمنان واقع شده است. این دانشگاه بعنوان نخستین دانشگاه تأسیس شده در استان سمنان است. 

تاریخچه دانشگاه صنعتی شاهرود

دانشگاه صنعتی شاهرود تحت عنوان «مدرسه عالی معدن» در سال ۱۳۵۲ با یک رشته کاردانی استخراج زغال سنگ با سرمایه و مدیریت بخش خصوصی تأسیس شد. مدرسه عالی معدن شاهرود در سال ۱۳۵۴تحت پوشش وزارت صنایع و معادن درآمد و در سال ۱۳۶۱ از تابعیت آن وزارت خانه خارج شد و مدیریت آن به وزارت فرهنگ و آموزش عالی واگذار گردید.

در سال ۱۳۶۶ با ایجاد رشته های مهندسی معدن و اضافه شدن دوره های کاردانی عمران و برق به «مجتمع آموزش عالی شاهرود» تبدیل شد. در سال ۱۳۷۲ با موافقت شورای گسترش آموزش عالی، مجتمع آموزش عالی به «دانشگاه شاهرود» ارتقاء یافت. بعد از آن با گسترش رشته ها و تحصیلات تکمیلی در سال ۱۳۸۱ به« دانشگاه صنعتی شاهرود» ارتقاء پیدا کرد.

در مهر ۱۳۹۰ پردیس جدید دانشگاه صنعتی شاهرود با عنوان «پردیس مهندسی و فناوری های نوین» با چهار دانشکده و دو خوابگاه دانشجویی شروع بکار کرد. این پردیس در اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ و بعد از گذشت ۲ ترم تحصیلی با حضور کامران دانشجو وزیر وقت علوم دولت دهم رسماً افتتاح شد.

در سال ۱۳۸۹ نام دانشگاه، بدون تصویب شورای دانشگاه و هیئت امنا و صرفاً بخاطر راه اندازی بعضی رشته های علوم انسانی، از «دانشگاه صنعتی شاهرود» به «دانشگاه شاهرود» تغییر یافت. تا این که در آذر ماه ۱۳۹۴ با تصویب شورای گسترش آموزش عالی نام دانشگاه دوباره به «دانشگاه صنعتی شاهرود» تغییر یافت و به جمع دانشگاه های صنعتی کشور بازگشت.

رتبه بندی دانشگاه صنعتی شاهرود

دانشگاه صنعتی شاهرود در سال ۱۳۹۶ به وسیله پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در رده بندی دانشگاه های صنعتی ایران در بین ۱۷ دانشگاه صنعتی، بعد از دانشگاه صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان و صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، رتبه ششم را کسب کرد.

تاریخچه دانشگاه صنعتی شاهرود,دانشگاه صنعتی شاهرود,رتبه دانشگاه صنعتی شاهرود در بین دانشگاههای ایراندانشگاه صنعتی شاهرود یکی از برترین دانشگاه‌های جوان دنیا

دانشکده های دانشگاه صنعتی شاهرود

دانشکده مهندسی مکانیک و مکاترونیک دانشگاه صنعتی شاهرود

دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شاهرود در سال ۱۳۷۸ با مقطع کارشناسی مکانیک_ گرایش سیالات آغاز به کار کرد. سال ۱۳۷۹ در گرایش جامدات دانشجو پذیرفت و در سالهای بعد، در مقاطع بالاتر و گرایشهای دیگر دانشجو پذیرش و تربیت نمود. آزمایشگاههای موجود و فعال دانشکده فعلا به شرح زیر می باشد:

۱- آزمایشگاه ترمودینامیك

۲- آزمایشگاه مكانیك سیالات

۳- آزمایشگاه دینامیك و ارتعاشات

۴- آزمایشگاه مقاومت مصالح

۵- كارگاه اتومكانیك

۶- كارگاه ماشین ابزار و ابزارسازی

۷- كارگاه جوشكاری و ورقكاری

آزمایشگاه های پژوهشی دانشكده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شاهرود نیز به شرح ذیل است:

- آزمایشگاه آشكارسازی و ردیابی

- آزمایشگاه تعیین خواص مكانیكی مواد

- آزمایشگاه تونل باد

رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی شاهرود,رشته های دانشگاه صنعتی شاهرود,دانشگاه صنعتی شاهرودکتابخانه مرکزی دانشگاه صنعتی شاهرود

دانشکده مهندسی شیمی و مواد دانشگاه صنعتی شاهرود

دانشکده مهندسی شیمی و مواد دانشگاه صنعتی شاهرود در سال ۱۳۹۱ با مقطع کارشناسی ارشد سرامیک (مهندسی مواد) شروع بکار کرد. بعد از آن در سال ۱۳۹۲ در مقطع کارشناسی مهندسی مواد و کارشناسی ارشد مهندسی مواد گرایش مواد مرکب به جذب دانشجو پرداخت. بعد از آن در سال ۱۳۹۳ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی مهندسی شیمی بکار خود ادامه داد. آزمایشگاه های موجود و فعال این دانشکده اکنون به شرح زیر میباشد:

 • آزمایشگاه متالوگرافی و ریزساختار مواد
 • آزمایشگاه عملیات حرارتی فلزات
 • آزمایشگاه انجماد و ریخته گری
 • آزمایشگاه خواص مکانیکی مواد
 • آزمایشگاه سرامیک پیشرفته
 • آزمایشگاه عملیات واحد مهندسی شیمی
 • آزمایشگاه انتقال حرارت مهندسی شیمی
 • آزمایشگاه کنترل فرآیندها در مهندسی شیمی

دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی شاهرود

دانشكده مهندسی كامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی شاهرود با توجه به نیاز مبرم مملكت به تخصص های زمینه ICT در سال ۱۳۸۴ با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری كار خود را شروع كرد. نخستین پذیرش دانشجو در گرایش های مهندسی فناوری اطلاعات و مهندسی نرم افزار در مهر ماه سال ۱۳۸۴ انجام شد. اکنون این دانشكده با حدود ۶۰۰ دانشجو در دو گروه فناوری اطلاعات و کامپیوتر در مقطع کارشناسی و هوش مصنوعی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به فعالیت های آموزشی و پژوهشی خود می پردازد. از برنامه های آتی این دانشكده، پذیرش دانشجو در گرایش مهندسی سخت افزار در مقطع كارشناسی و نیز پذیرش دانشجوی كارشناسی ارشد در گرایش های مهندسی نرم افزار می باشد.

دانشگاه صنعتی شاهرود,خوابگاه دانشگاه صنعتی شاهرود,پردیس جدید دانشگاه صنعتی شاهروددانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شاهرود

آزمایشگاه های آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه صنعتی شاهرود

دانشگاه صنعتی شاهرود دارای یک ساختمان آزمایشگاه مرکزی بزرگ ۶ طبقه است که در پردیس مرکزی واقع شده است. ساختمان آزمایشگاه های دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی شاهرود هم با نام ساختمان جابربن حیان در سال ۱۳۸۷ به بهره برداری رسید. لیست آزمایشگاه های آموزشی و تحقیقاتی دانشکده های گوناگون دانشگاه صنعتی شاهرود عبارتند از:

 • دانشکده مهندسی برق و رباتیک دانشگاه صنعتی شاهرود
 • دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی شاهرود
 • دانشکده علوم زمین دانشگاه صنعتی شاهرود
 • دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شاهرود
 • دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه صنعتی شاهرود
 • دانشکده مهندسی برق و رباتیک دانشگاه صنعتی شاهرود
 • دانشکده مهندسی شیمی و مواد دانشگاه صنعتی شاهرود
 • دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شاهرود
 • دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی شاهرود
 • دانشکده مهندسی کشاورزی دانشگاه صنعتی شاهرود
 • دانشکده مهندسی معدن، نفت و ژئوفیزیک دانشگاه صنعتی شاهرود
 • دانشکده مهندسی مکانیک و مکاترونیک دانشگاه صنعتی شاهرود

پردیس مهندسی و فناوری های نوین دانشگاه صنعتی شاهرود

در سال ۹۱- ۹۲ این پردیس چهار دانشکده ی کامپیوتر و فناوری اطلاعات، برق، مکانیک و عمران و دو خوابگاه سه طبقه را در خود جای داده بود. پردیس دانشگاه صنعتی شاهرود در اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ و بعد از گذشت ۲ ترم تحصیلی با حضور کامران دانشجو وزیر علوم دولت دهم در روز پنج شنبه افتتاح شد. این پردیس در زمان افتتاح فاقد سلف سرویس، کتابخانه، مرکز کامپیوتر، فروشگاه، سالن، زمین ورزشی و فضای سبز بود. بعد از گذشت یک ماه از آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۲ سلف سرویس این پردیس افتتاح شد. در آذر ماه سال ۱۳۹۳ خوابگاه سوم این مجموعه نیز به بهره برداری رسید. همچنین در این پردیس جدید مقبره شهدای گمنام جنگ تحمیلی ساخته شده است که در فصل بهار سال ۹۳ به بهره برداری رسید. 

خوابگاه ها و امکانات دانشجویی دانشگاه صنعتی شاهرود

دانشگاه صنعتی شاهرود فعلا دارای سه مجموعه خوابگاهی در دانشگاه میباشد، که یکی از آنها در پردیس مرکزی دانشگاه (پشت کوی اساتید) و دومی که شامل سه ساختمان مجزا است در محل پردیس جدید واقع شده است. سومین خوابگاه دانشگاه صنعتی شاهرود هم در شهرک دانشگاه قرار دارد. همچنین دانشگاه صنعتی شاهرود با توجه به ظرفیت های دانشجویی، دارای خوابگاه های خود گردان نیز میباشد که این خوابگاه ها تحت نظارت این دانشگاه قرار دارد.

رتبه دانشگاه صنعتی شاهرود در بین دانشگاههای ایران,رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی شاهرود,دانشگاه صنعتی شاهروددانشگاه صنعتی شاهرود دارای سه مجموعه خوابگاهی در دانشگاه میباشد

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

 • 21
 • 7
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
ویژه سرپوش